Perimant šilumos ūkį klausimų – nors vežimu vežk, bet jų vis mažiau kalbantis

Linas JEGELEVIČIUS, 2015-12-10
Peržiūrėta
2057
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Iš kairės: UAB "Palangos šilumos tinklai" direktorius Artūras Mažrimas ir UAB "Palangos šiluma" direktorius Rimantas Kregždė
Iš kairės: UAB "Palangos šilumos tinklai" direktorius Artūras Mažrimas ir UAB "Palangos šiluma" direktorius Rimantas Kregždė

Dar prieš kelis metus pamatyti abiejų miesto šilumos įmonių – UAB „Palangos šilumos tinklai“ ir UAB „Litesko” Palangos filialo UAB „Palangos šiluma“ – vadovus kartu vaikštinėjančius ir aptariančius prie dujų ar naujojo biokuro katilo miesto šildymo problemas, kažin ar buvo įmanoma. Bet miesto šilumos tinklų šeimininkei – „Palangos šilumos tinklams“ – perimant kurorto šilumos tinklus iš jų nuomininkės „Litesko“, abiejų įmonių vadovų pokalbiai tapo dažni.

Pirmasis susitikimas pasiuntė gerą impulsą
„Pirmasis derybininkų susitikimas, įvykęs lapkričio pradžioje, davė gerą impulsą abiejų derybinių pusių dialogui ir bendriems veiksmams. Spręstinų reikalų – ypatingai daug, bet, juos spręsdami kartu, einame pirmyn“, – sako UAB „Palangos šilumos tinklai“ direktorius Artūras Mažrimas.
Pirmuoju derybininkų susitikimu liko patenkintas ir Palangos derybininkų grupės pirmininkas vicemeras Rimantas Antanas Mikalkėnas.
„Susidarė stiprus įspūdis, kad „Litesko“ gerai suvokia, jog pasibaigus sutarčiai kitų metų birželį, ji nebus pratęsiama, o visus klausimus geriau išspręsti dalykiškai, taikiai ir geranoriškai“, – sakė vicemeras.
Palangos miesto savivaldybės Taryba yra priėmusi sprendimą nepratęsti sutarties su UAB „Litesko“.
„Manau, kad priimti sprendimai turi būti vykdomi, bet neaptarinėjami“, – įsitikinęs A. Mažrimas.
Laiko liko nedaug – jau kitų metų birželio 15-ąją baigiasi miesto sutartis su šilumą ir karštą vandenį palangiškiams tiekiančia bendrove „Litesko“, todėl dabar visos abiejų įmonių vadovų pastangos nukreiptos tam, kad perėmimas vyktų sklandžiai, o iškylančios problemos būtų sprendžiamos dalykiškai ir geranoriškai.
Atrodo, kad pastarasis žodis –„geranoriškai“ – kol kas vyrauja abiejų pusių pokalbiuose.
„Perėmimo proceso pradžia gera ir aš nusiteikęs optimistiškai. Tikiu, kad iki sutartyje nustatytų terminų pavyks visiškai perduoti visą šilumos ūkį „Palangos šilumos tinklams“, – „Palangos tiltui“ optimistiškai sakė UAB „Palangos šiluma“ direktorius Rimantas Kregždė.

Spręstinų klausimų – nors vežimu vežk
O spręstinų klausimų, abu direktoriai sutinka, nors vežimu vežk – ir reikalai dėl licencijų, ir kuro pirkimo sutarčių, ir beveik pusšimčio „Litesko“ darbuotojų, kurių dauguma itin kvalifikuoti ir vieninteliai galintys prižiūrėti kompiuterizuotus šildymo įrengimus mieste, įdarbinimas.
„Mūsų specifika – šilumos gamyba ir visi su ja susiję procesai: planavimas, ekonominiai ir techniniai parametrai ir skaičiavimai, viešųjų pirkimų vykdymai, naujos investicijos, inžineriniai dalykai. Beveik visi šių sričių specialistai dirba mūsų centre Vilniuje. „Palangos šilumos tinklams“ perėmus šilumos ūkį iš „Litesko“, jų kompetencijų ir toliau reikės. Be to, manau iškils poreikis ir naujiems specialistams- ekonomistams, viešųjų pirkimų specialistams, inžinieriams“, – svarsto R. Kregždė.
A. Mažrimas kolegai pritaria, teigdamas, kad jo vadovaujamoje įmonėje dabar kartu su savivaldybės vadovais yra dėliojami skaičiavimai, kokį biudžetą teks, pavyzdžiui, numatyti perimtų ir galimai papildomų darbuotojų algoms, kokios bus jų darbo sąlygos ir galiausiai sprendžiant šiuos klausimus labai svarbu, kad miesto gyventojai mokėtų kuo mažesnę kainą už šildymą bei vandenį.

Naujų sutarčių tinkamas pasirašymas – itin svarbu
Perimant miesto šilumos ūkį, „Palangos šilumos tinklai“ analizuoja kuro pirkimo biržose ypatybes ir ieško optimaliausių variantų.
„Išties, bendraujame daug ir aktyviai įvairiais klausimais, ne tik dėl šilumos tinklų perėmimo. Sakau atvirai, kad kol kas jokių ginčų nėra. Reikalai kol kas sprendžiami konkrečiai ir greitai. Per pirmąjį derybininkų susitikimą abi pusės jau nubrėžė artimiausių darbų gaires ir jų buvo energingai imtasi“, – džiaugėsi R. Kregždė.
Direktorius teigė, kad savo kolegai jau yra perdavęs susipažinimui daug informacijos apie veikiančias sutartis, kurių „Palangos šilumos tinklams“ prireiks perėmus šilumos ūkį ir vykdant veiklą.
„Tai – sudėtingas procesas, nes reikės organizuoti naujus paslaugų ir prekių pirkimo viešuosius konkursus. Tai – svarbus darbas dabar“, – sakė R. Kregždė.
A. Mažrimas sakė, kad UAB „Litesko“ perdavė informaciją apie vykdomas sutartis, etatus laiku ir „tvarkingai“.
„Tai palengvina darbus ruošiantis perėmimui, – sakė A. Mažrimas. – Suvokiame , kad būtina garantuoti veiklos tęstinumą, dėl to sutarčių klausimams dabar skiriame itin daug dėmesio“.

Biokuro katilinės statybos darbus baigs tas pats rangovas
Svarbu, kad UAB „Palangos šilumos tinklams“, regis, pavyko susitarti su naujos biokuro katilinės Palangoje statybos rangovais, kad jie užbaigtų pradėtus statybų darbus. Naujojo rangovo paieškos būtų kainavusios daug brangaus laiko, kurio švaistyti dabar tiesiog nevalia.
„Trečiadienį su rangovų atstovu dėl su katilinės statybomis susijusių klausimų be pertraukos kalbėjomės keletą valandų. Berods, radome atsakymus į iškilusius klausimus. Manau, kad šis derybinis susitikimas buvo itin svarbus“, – įsitikinęs A. Mažrimas.
Vakar kartu su juo, R. Kregžde ir „Palangos šilumos“ technikos direktoriumi Adomu Raciumi buvo stabtelėta ne tik „Litesko“ šilumos gamybos cechuose, procesų valdymo patalpoje, prie biokuro konvejerio ir sandėlyje, kuriame kaupiama biomasė, bet ir prie baigiamos įrengti naujosios biokuro katilinės.
„Džiugu, kad didžioji dalis darbų čia jau yra atlikta. Pastebėkite, biokuro sandėliavimo patalpa, skirtingai nei senoji, yra vertikali. Vadinasi, nebus galima naudoti tradicinio buldozerio biomasei sustumti – reikės specialaus keltuvo“, – ranka mosteli į jau sumontuotą rezervuarą UAB „Palangos šiluma“ direktorius R. Kregždė.
„Po susitikimo su rangovų atstovais dėl tolesnių darbų vykdymo ir užbaigimo turime vilties katilinę paleisti kuo greičiau“, – sako A. Mažrimas.
Anot R. Kregždės, statomas naujas biokuro katilas savo galia yra panašus į senąjį, 6 megavatų katilą, tačiau bus gerokai modernesnis ir efektyvesnis – jo šiluminiai parametrai yra geresni.

Šildymas ir karšto vandens gamyba – specifinė sritis
Kažin ar kurorte yra kita tokia specifinė „ūkinė“ sritis kaip šildymas ir karšto vandens gyventojams tiekimas. „Kad radiatoriai kambaryje skleistų malonią šilumą, o iš čiaupo tekėtų karštas vanduo, „Litesko“ Palangos filiale darbuojasi specialistų komandos“, – sako filialo technikos direktorius A. Racius.
Anot jo, karšto vandens paruošimo įrenginiai nėra atnaujinti, bet iki šiol dirba patikimai.
„Pradžioje daug vandens be panaudojimo sistemoje ir, ypač šilumos punktuose, veltui nutekant, buvo įrengtas papildomas 150 kubinių metrų vandens šiltinimo cechas karšto vandens gamybai. Dabar, atlikus šilumos tinklų renovaciją ir ypač modernizavus šilumos punktus (juos jau prieš trejus metus iš „Litesko“ perėmė „Palangos šilumos tinklai“ – aut.), papildomai pildoma vidutiniškai vos apie 10 kubinių metrų vandens per parą“, – pasakojo A. Racius.
Kol nekausto žiemos speigai, Palangai apšiltinti reikalinga šiluma gaminama dviejuose katiluose: 7.8 megavatų dujiniame katile ir 6 megavatų biokuro katile.
Kai tvyro šalčiai, tokių pajėgumų nepakanka – įjungiami du papildomi senosios kartos dujiniai katilai. Visame mieste veikia penkios katilinės, dar viena – Šventojoje.

Kol nėra speigų, gaminama mažiau šilumos
Naudojant biokurą, kurorte yra pagaminama maždaug 50 procentų reikalingos šilumos.
„Skaičiuojant sunkvežimiais, šiuo metu miestui šildyti reikia šiek tiek daugiau kaip dviejų sunkvežimių biokuro per parą, tai yra apie 170-180 kubinių metrų, arba 55-60 tonų. Palyginti šiltą gruodį miesto šildymui dar papildomai sudeginame apie 7 tūkst. kubinių metrų dujų per parą, – pastebėjo A. Racius. – Bet spaudžiant speigams, dujų poreikis, nenaudojant biokuro, mieste ir Šventojoje išaugtų iki 70 tūkst. kubinių metrų dujų per parą”.
Ir vėl vyrų akys krypsta į naująjį biokuro katilą. Jį pastačius, biokuro daliai šilumos balanse teks apie 80 procentų, o tai leis sumažinti šilumos kaštus. Pašnekovų nuomone, dujų kainos šiandien tokios, kad jomis kūrenti yra nuostolinga. Tarp miesto šilumos ūkio „galvų“ užsimezga dar viena diskusija – dėl naujojo biokuro katilo statybos ir jo eksploatacijos detalių.
„Kaip matote, gebame gražiuoju kalbėtis. Apie viską“, – šypteli UAB „Palangos šiluma“ direktorius R. Kregždė.
Jo kolega, UAB „Palangos šilumos tinklai“ direktorius A. Mažrimas, atsako rimtai, filosofiškai pastebėdamas: „Daug ką galima padaryti, kai kalbamės vieni su kitais, o ne vieni apie kitus. Gerai, kad šiandien ieškome optimaliausių sprendimų miestiečių labui, o neužsiimame „raganų medžiokle“, ieškodami, kas ko ir kada nepadarė. Kaltų ieškojimas nesprendžia problemų, o tik jas gilina“.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

UAB „Palangos šilumos tinklai“ informuoja, kad siekiant užtikrinti patikimą šilumos energijos tiekimą Palangos miestui, kasmet planingai privalo būti vykdomi šilumos trasų hidrauliniai bandymai ir jų remonto darbai.


UAB "Palangos šilumos tinklai" informuoja, kad vykdant šilumos tiekimo tinklų atnaujinimo darbus (gegužės 8-12 dienomis) bus drenuojamos šilumos tiekimo trasos.


9-ojo šaukimo Palangos miesto savivaldybės tarybos 46-asis posėdįis įvyks 2023 m. kovo 29 d. 9 val. Palangos miesto savivaldybės administracijos salėje, Gintaro g. 33A. Jam pateikta 70 klausimų.


UAB „Palangos šilumos tinklai“ informuoja, kad siekiant užtikrinti patikimą šilumos energijos tiekimą Palangos miestui, kasmet planingai privalo būti vykdomi šilumos trasų hidrauliniai bandymai ir jų remonto darbai.


UAB „Palangos šilumos tinklai“ informuoja, kad siekiant užtikrinti patikimą šilumos energijos tiekimą Palangos miestui, kasmet planingai privalo būti vykdomi šilumos trasų hidrauliniai bandymai ir jų remonto darbai. 


Vienas iš šilumos kainą apsprendžiančiųjų faktorių yra biokuro kaina, kurį perkame per BALTPOOL biržą. Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) rugsėjo pradžioje savo tinklapy paskelbė, kad per metus biokuro kaina biržoje didėjo 19,8 procento. Ko tikėtis Palangos šilumos vartotojui? Apie tai „Palangos tiltas“ kalbėjosi su UAB „Palangos šilumos tinklai“ direktore Giedre Juršėne.


Palangos miesto savivaldybė purtosi minties leisti jūroje ar Botanikos parke barstyti mirusio žmogaus kremuotų palaikų pelenus, tačiau Valdas Pakusas sakė „Palangos tiltui“: „„O kas gali užtikrinti, kad ir dabar kur nors parke nėra išbarstyti kieno nors pelenai?“ Skaitykite visą straipsnį penktadienį „Palangos tilte“.


Dar prieš kelis metus pamatyti abiejų miesto šilumos įmonių – UAB „Palangos šilumos tinklai“ ir UAB „Litesko” Palangos filialo UAB „Palangos šiluma“ – vadovus kartu vaikštinėjančius ir aptariančius prie dujų ar naujojo biokuro katilo miesto šildymo problemas, kažin ar buvo įmanoma. Bet miesto...


„Šiandien pasiekėme rekordą – šioje kadencijoje tokio ilgo posėdžio dar nebuvo. Tiesa, ir klausimų buvo daug – beveik pusšimtis“, – trečiadienį apie trečią valandą popiet kalbėjo Palangos miesto savivaldybės tarybos nariai. Tiesa, patys politikai pripažino, jog ir diskusijų buvo kaip reta daug, ir net ne tiek dėl patvirtinto šių metų miesto biudžeto, kiek net pačiais, regis...


Palangos šilumos ūkio planas – rėmai vartotojams

„Palangos tilto“ informacija, 2009 10 27 | Rubrika: Miestas

Kurorto savivaldybėje pradėtas svarstyti bendrovės „Cowi Baltic“ parengtas specialusis šilumos ūkio planas. Kaip nurodoma aiškinamojoje dalyje, pagrindinis jo tikslas yra tenkinti vartotojų šilumos poreikius mažiausiomis sąnaudomis bei atkreiptas didžiulis dėmesys į poveikį aplinkai.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius