Proproproprosenelio gamintos plytos sugulė švedų karaliaus rūmuose, o verslo paveldėtojo – architekto Donato Rakausko projektuose Palangoje

Linas JEGELEVIČIUS, 2024-06-03
Peržiūrėta
2160
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Aldo Kazlausko nuotr.
Aldo Kazlausko nuotr.

1791 metais danų Petersenų šeimos pradėtas gaminti plytas – net karaliaus rūmų statyboms jos buvo naudotos! – įvertino ir Palangoje ne vieną išskirtinį pastatą suprojektavęs architektas Donatas Rakauskas. Petersenų rankų darbo plytos naudojamos jo paskutiniuose įgyvendintuose projektuose: „Viešnagė“, „Vila Lūšis“, „Eglės apartamentai“.

Žinomas plytų meistras, Kristijanas Petersenas, praėjusią savaitę lankėsi Palangoje – panoro savo akimis, gyvai pamatyti bei įsitikinti, kaip minėtų NT projektų pastatuose atrodo jo plytos.

„Palangos pastatai, kuriuose buvo naudotos mūsų plytos, fantastiški – didžiuojuosi jų statytojais bei architektu,“ – „Palangos tiltui“ sakė energija trykštantis K. Petersenas.

 Beje, visų minėtų projektų statybose buvo naudota viena naujausių „Petersen” plytų rūšis – „Kolumba“, kuri kartu su šveicarų architektu Peteriu Zumthoru buvo sukurta 2000-aisiais metais projektuojant Kolumba muziejų Kelne (Vokietija).

Šiandien „Kolumba“ plytos yra vienos prabangiausių plytų rūšių pasaulyje, o su jomis pastatyti statiniai laimėjo begalę prestižinių architektūros apdovanojimų Europoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose bei Australijoje.

Apžiūrėjęs centrinėje Palangos zonoje įgyvendintus D. Rakausko projektus, jiems negailėjo pagyrų: „Aiškiai matomas aukščiausio lygio architektūros standartas bei meistriškumas. Jis (D. Rakauskas) moka dirbti tarp tradicinės šiai zonai būdingos architektūros jos neužgoždamas, tačiau tuo pačiu įnešdamas modernumo bei savitą architektūros stilių.“

Žvelgiant į D. Rakausko suprojektuotus namus iš arti, pastebimas išskirtinis dėmesys detalėms – tiek projektuojant, tiek įgyvendinant projektus. 

„Tai aiškiai parodo ir jo gebėjimas panaudoti „Petersen Tegl“ plytas, demonstruojant supratimą, kaip aukščiausios kokybės medžiagos gali praturtinti ir pabrėžti architektūros išskirtinumą,“ – sakė K. Petersenas, kurį sužavėjo Palangos grožis. 

Akyla jo akis pastebėjo, kad centrinėje Palangos dalyje vyraujanti parko atmosfera su ilgaamžėmis pušimis tarpusavyje puikiai dera tiek senais istoriniais pastatais, tiek nauja, modernia architektūra. 

„Tai – tarsi gyvenimas miške, suteikiantis atsipalaidavimą ir ilgaamžės istorijos pojūtį,“ – šypteli pašnekovas.

Per petį jis paplekšnojo ir plėtotojo Lumont komandai, kuri su architektu Donatu Rakausku paskutiniuosius keletą metų dirbo ties „Viešnagė“ ir „Vila Lūšis“ projektais.

Kurdami ir apibrėždami kokybės standartą naujų pastatų statyboje, NT plėtotojai šiandien taip pat vaidiną ypatingai svarbų vaidmenį įgyvendinant nekilnojamojo turto projektus.

„Kokybiška architektūra ir statyba turi didžiulę reikšmę visai supančiai aplinkai – ir miestui, ir jo svečiams bei gyventojams. Plėtotojo Lumont ambicijos ir siekis kurti ilgalaikę vertę aplinkai bei miestui yra stulbinantys,“ – sakė svečias.

„Mūsų manymu, ypatingas dėmesys kokybei, pastatų ilgaamžiškumui bei architektūrai turėtų būti suprantama kaip standartas, ir džiugu, kad ir ekspertai, ir pirkėjai, ir praeiviai tai mato „Lumont“ įgyvendintuose projektuose,“ – įsiterpia Eimantas Lukauskis, „Lumont“ atstovas, kartu su architektu D. Rakausku priėmęs Petersenų šeimą jų vizito Palangoje metu.

„Lumont“ NT projektai pastaraisiais metais pelnė ne vieną apdovanojimą. O ir naujausius šio vystytojo NT projektus neabejotinai puoš „Petersen“ plytos. 

„Tik aukščiausiu balu  vertinu objektus su mūsų plytomis Palangoje. Patikėkite: esu reiklus,“ – šypsojosi K. Petersenas palikdamas Palangą.

Jūsų komentaras:

PlPlytos projektuose 2024-06-03 12:28 (IP: 162.158.222.243)
Kad plytos sugulė karaliaus rūmuose - viskas aišku, bet kaip tos plytos sugulė projektuose?..

Taip pat skaitykite

Lygiai prieš savaitę, praėjusį penktadienį, Palangos senosios gimnazijos abiturientas Tomas Jakubauskas su savo geografijos mokytoju Nerijumi Vaišvilu lankėsi Vilniuje, Valdovų rūmuose, kur buvo apdovanoti visos šalies mokiniai, garsinę Lietuvos vardą tarptautinėse olimpiadose.


Rugsėjo 20-22 dienomis Palangoje karaliaus sportas – vyks tradicinis, šimtus sporto mėgėjų sukviečiantis sporto festivalis „BeActive 2024“.


Liepos 6-oji žymi Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimą ir šalies valstybingumo pradžią. Ši diena primena svarbius istorinius įvykius, kurie įtvirtino Lietuvos vietą Europos žemėlapyje. Dabar tai ypatingas laikas, kai galime džiaugtis savo tautinėmis vertybėmis, kultūra ir bendruomenės dvasia.


1791 metais danų Petersenų šeimos pradėtas gaminti plytas – net karaliaus rūmų statyboms jos buvo naudotos! – įvertino ir Palangoje ne vieną išskirtinį pastatą suprojektavęs architektas Donatas Rakauskas. 


Trečiadienį Palangos senosios gimnazijos geografijos mokytojas metodininkas Nerijus Vaišvilas su IIA klasės mokiniu Tomu Jakubausku ir IVB klasės mokine Mūza Svetickaite dalyvavo 2022 m. tarptautinių olimpiadų prizininkų, jų mokytojų bei komandos vadovų pagerbimo šventėje Valdovų rūmuose Vilniuje. 


Buvusiuose Tiškevičių dvaro rūmuose veikiančio Kretingos muziejaus oranžeriją ketinama atnaujinti, pritaikant ją neįgaliesiems, taip pat ir ligoniams iš Palangos reabilitacijos ligoninės. Tam iš kitų metų valstybės biudžeto prašoma beveik 0,5 mln. eurų.


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Penktadienio pavakare Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje šventojiškis kraštotyrininkas, Lietuvos Kuršių draugijos pirmininkas Mikelis Balčius pristatė savo knygą „Iš Šventosios praeities“, į kurią sugulė jo parašyti ir kai kurie jau publikuoti tekstai apie Šventąją, jos istoriją, senųjų kuršių...


Palanga liko be vyriausiojo architekto  1

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 06 09 | Rubrika: Miestas

Nuo pirmadienio Palanga vėl liko be vyriausiojo architekto – penktadienis, birželio šeštoji, buvo paskutinioji Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjo Svajūno Bradūno darbo diena. Įsakymą atleisti valdininką iš pareigų pasirašiusi Savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė, patikinusi, jog kurorto vyriausiojo architekto...


Penktadienį prie šių metų pradžioje į Kultūros vertybių registrą įrašytosios 1969 metais statytos Vasaros skaityklos būriavosi palangiškiai ir iš kitų miestų suvažiavę svečiai. Čia pirmąkart šiais metais surengtų Palangos dienų proga nusilenkta šio pastato autoriaus, ilgamečio Palangos vyriausiojo architekto Albino Čepio, nuo kurio iškeliavimo...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius