Sausio 13-oji: palangiškiai nusilenkė laisvės gynėjų atminčiai

Palangos tiltas, 2015-01-15
Peržiūrėta
1861
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Sausio 13-oji: palangiškiai nusilenkė laisvės gynėjų atminčiai

Atminimo laužai prie paminklo generolui J. Žemaičiui, lietaus merkiamos gėlės ir jo nebojanti žvakių liepsna, šv. Mišios ir kurorto meno kolektyvų parengta programa – taip antradienį Palanga minėjo Laisvės gynėjų dieną.
O ryte Palangos mokyklų, viešųjų ir privačių įstaigų, įmonių bei gyventojų namų languose plazdėjo žvakučių liepsnelės. Aštuntą kartą vykusios pilietinės iniciatyvos „Atmintis gyva, nes liudija“ metu šimtai palangiškių degė vienybės ir atminties žvakeles – tai įrodymas sau ir visam pasauliui, kad lietuviai ir šiandien vieningi bei pasiruošę apginti iškovotą laisvę.
Vakare sutemas ir lietų taip pat sklaidė žvakučių liepsnos, virpėjusios prie paminklo generolui J. Žemaičiui atėjusių palangiškių rankose.
Nuskambėjus šaulių vyrų choro „Naglis“ atliekamai dainai „Oi neverk, motušėle“, jaunųjų šaulių ir pilietiško Palangos jaunimo rankose sušvito deglai.
„Šiandien, Laisvės gynėjų dieną, mes dažniau nei įprasta tariame žodžius teisingumas, padorumas, sąžiningumas, pareiga, vienybė, drąsa, viltis, tikėjimas laisvė. Šiandien ryte degdami žvakutes languose vyresnieji bandė prisiminti tų kraupių įvykių seką, jaunesnieji gi žino, kad taip daroma kiekvieną sausio 13-ąją. Patiems mažiausiems žvakutė lange – tai tiesiog šviesu. Laikas bėga ir neša užmarštin 1991-ųjų sausio 13-osios įvykius. Bet kiekvienais metais mes kartosime: amžina šlovė padėjusiems galvas už laisvę“, – kalbėjo Palangos kultūros centro renginių režisierė Aušra Latonienė.
Pagarbiai nulenkę galvas palangiškiai dar kartą įsiklausė į pavardes tų, kurie žuvo: Ignas Šimulionis, Darius Gerbutavičius, Loreta Asanavičiūtė, Virginijus Druskis, Rolandas Jankauskas, Vidas Maciulevičius, Rimas Juknevičius, Titas Masiulis, Alvydas Matulka, Vytautas Koncevičius, Alvydas Kanapinskas, Vytautas Vaitkus, Apolinaras Povilaitis, Algimantas Kavoliukas.
Paliesti deglų ugnies, pamažu įsiliepsnojo keturiolika laužų. Jie simbolizavo ne tik keturiolika žuvusiųjų, bet ir gyvybę, šviesą, teisingumą, atmintį ir vienybę.
Pagerbdami žuvusiuosius už Lietuvos laisvę, palangiškiai prie paminklo generolui J. Žemaičiui dėjo gėles ir žvakeles.
Po šv. Mišių Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje palangiškiai rinkosi į Kurhauzą, kur Sausio 13-ajai skirtą programą „Aš prisimenu, kodėl esame laisvi“ pristatė Palangos meno kolektyvai.
Po jaunosios trimitininkės Mildos Marijos Lizzi atliktos B. Dvariono „Žvaigždutės“ iš ekrano į susirinkusiuosius prabilo Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis, vėliau kreipėsi LRT žinių laidų vedėja Eglė Bučelytė, kol jos kalbos nenutraukė LRT pastato koridoriuose pasirodę ginkluoti kariai – taip palangiškiams priminta, kas tąnakt vyko Seime ir LRT pastate.
Moterų vokalinio ansamblio „Guboja“ ir šaulių vyrų choro „Naglis“ atliekamos dainos persipynė su Virginijaus Milinio ir Ritos Milinienės skaitomais tekstais: Stasio Lozoraičio žodžiais, Justino Marcinkevičiaus kalba, pasakyta laidojant sausio 13-osios aukas, ir šiai datai skirtomis Lietuvos moksleivių eilėmis.
Salė kartu su folkloro ansambliu „Mėguva“ dainavo lietuvių liaudies dainas, o visiems kolektyvams uždainavus „Lietuva brangi“ palangiškiai dainai pritarė atsistoję.
Besibaigiant renginiui, visų akivaizdoje priesaiką davė bei į Lietuvos šaulių sąjungą įstojo dvi jaunosios palangiškės – Giedrė Grigūnaitė ir Gabrielė Bumbulytė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Minint Laisvės gynėjų dieną, Sausio 13-ąją, prie paminklo generolui Jonui Žemaičiui padėtos gėlės ir uždegtos atminimo žvakutės žuvusiems už Lietuvos laisvę.


Sausio 12-13 dienomis kviečiame aktyviai dalyvauti Laisvės gynėjų dienai skirtuose renginiuose Palangoje ir Šventojoje.


Palangos miesto gyventojai savaitgalį kviečiami minėti Laisvės gynėjų dieną bei aktyviai prisijungti prie sausio 12 d. ir Sausio 13-ąją vyksiančių renginių. Laisvės gynėjų dienai skirti atminimo renginiai prasidės jau sausio 12 d., sekmadienį. “Vilties istorija“ – taip pavadinta istorinė dokumentika, kuri nuo 16 val. iki 18.30 val. sausio 12 d. bus transliuojama LED ekrane...


Palangiškiai bei šventojiškiai, o taip pat – ir kurorto svečiai savaitgalį kviečiami kartu su visa Lietuva minėti Laisvės gynėjų dieną. Renginiai kurorte vyks dvi dienas – sausio 12 d. ir 13 d.


Lietuvos laisvės armijai – 75 metai. 1941 m. gruodžio 13 d. ankstyvą rytą, kai Vilniaus miestą dar gaubė nakties šešėliai, dvylika patriotiškai nusiteikusių jaunų karininkų su atsargos vyr. leitenantu Kaziu Veverskiu prisiekė tardami rūsčius priesaikos žodžius. Tai liko Gedimino pilyje Vilniuje. Tai buvo Lietuvos laisvės armijos (LLA) įkūrimo pradžia.


Sausio 12 dieną kartu su visa Lietuva Šventosios gyventojai minėjo Laisvės gynėjų dieną. Šiais metais pradėta nauja tradicija atminimo laužą įžiebti išvakarėse – sausio 12 dieną pilietinės akcijos „Būkime kartu“ metu.


Laisvės gynėjų dienos paminėjimo renginių programa Sausio 12-13 d. Sausio 12 d. 18.40 val. – gėlių padėjimas prie „Atminimo kryžiaus“ Šventojoje; 19 val. – Atminties valanda „Būkime kartu“. Palanga, prie paminklo generolui Jonui Žemaičiui ir Šventoji, Šventosios g. 1 Sausio 13 d. 8 val. – pilietinė akcija...


Sausio 16-17 dienomis Palangoje V. Jurgučio pagrindinės mokyklos sporto salėje įvyko tinklinio turnyras, skirtas Lietuvos laisvės gynėjų dienai paminėti. Turnyre dalyvavo vaikinų komandos iš Kauno, Kretingos r. Darbėnų ir Palangos. Atidarant turnyrą , tinklinio trenerė ir varžybų vyr. sekretorė Irena Švanienė dalyviams priminė apie tai, ką Lietuvos Respublikai reiškia...


Atminimo laužai prie paminklo generolui J. Žemaičiui, lietaus merkiamos gėlės ir jo nebojanti žvakių liepsna, šv. Mišios ir kurorto meno kolektyvų parengta programa – taip antradienį Palanga minėjo Laisvės gynėjų dieną.


Minėdami sausio 13-ąją, mokinukai virto sniego angelais

Pradinių klasių mokytoja metodininkė Dalia ŠIUPINIENĖ, 2013 01 14 | Rubrika: Miestas

Palangos „Baltijos“ pagrindinės mokyklos pradinukai sausio 11 d. ne tik dalyvavo akcijoje „Atmintis gyva, nes liudija“ 1991 m. sausio 13 d. įvykiams paminėti, bet ir kartu su savo mokytojomis kūrė sniego angelus.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius