„Sielos žingsniai“ autorė Vaiva Milončiūtė: „Labai daug pasaulio apkeliavau, bet gyventi pasirinkau Lietuvos pajūryje ir iki šiol tuo esu labai patenkinta“
Vaiva Milončiūtė net 13 metų Palangos miesto savivaldybės administracijoje dirbo kalbos tvarkytoja. „Man tas darbas davė neįtikėtinai daug – stiprybės, patirties, sutikau labai įdomių žmonių,“ – „Palangos tiltui“ sakė Vaiva. Tačiau kurorto laikraštis ją šnekino kita proga: ji ką tik išleido eilėraščių knygelę „Sielos žingsniai“.
–Kaip jūs, dzūkė, atsidūrėte pajūryje?
–Atvažiavau iš savo gimtojo Lazdijų rajono į Klaipėdos universitetą studijuoti lietuvių kalbos, literatūros bei etnologijos ir čia pasilikau. Pamenu, einu pirmą kartą per Klaipėdos miestą ir stebiuos – kaip čia lengva kvėpuoti! Patiko viskas – ir jūrinis klimatas, ir žmonės, ir tuometinis kultūrinis Klaipėdos gyvenimas. Tiesa, buvau išvažiavusi metams į Vokietiją, pusmečiui į Vilnių, apskritai labai daug pasaulio apkeliavau, bet gyventi pasirinkau Lietuvos pajūryje ir iki šiol tuo esu labai patenkinta.
–Ar „Sielos žingsniai“ – jūsų pirmasis literatūrinis bandymas?
–Jei neskaičiuosime vaikystėje parašytų apsakymų, rašinėlių mokykloje, kuriuos drąsiai galėčiau pavadinti literatūriniais kūriniais, dar laiškų draugams iš penkių puslapių, tada taip, pirmasis.
–Kodėl toks pavadinimas?
–Laikui bėgant ėmiau suvokti save kaip sielą, tą amžinąją mūsų esybės dalį, einančią iš gyvenimo į gyvenimą, ir kad norint būti laimingam, visų pirma turi atsižvelgti, kaip jaučiasi ir kuo gyvena būtent ši mūsų dalis. Pradėjusi labiau gilintis į save tarsi išvydau ir žingsnius, kuriuos turiu žengti link tos amžinos laimės, išliekančios bet kokiomis sąlygomis. Juk mūsų visų tikslas būti laimingiems, ar ne tiesa? Taip ir gimė šis pavadinimas.
–Kokia jūsų siela? Jautresnė nei kitų?
–Kartais susimąstau apie tai, kad turbūt esu jautresnė negu daugelis mano gyvenime sutiktų žmonių. Mane vargina triukšmingos kompanijos, nemėgstu tuščių beprasmių pokalbių, patinka vienai vaikštinėti gamtoje. Tačiau kūryboje ši mano savybė yra pati reikalingiausia.
–Regis, dažni jūsų eilėraščių motyvai – ruduo, vakaras, naktis, vienatvė. Klystu?
–Ne, neklystate. Gilinantis į save ir bandant suvokti, ko man iš tikrųjų reikia šiame gyvenime, kad būčiau laiminga, teko patirti ir pačią tamsiausią savo naktį. Be to, minioje save suvokti man buvo neįmanoma, todėl, išėjusi iš darbo Savivaldybės administracijoje, ilgą laiką rinkausi vienatvę, ilgus vaikščiojimus gamtoj. Vienu metu net patys artimiausi draugai klausinėjo, kur gi tu dingai, bet taip, man reikėjo išbūti su savimi. Na, ir rezultatais aš esu labai patenkinta. Po to „tamsiojo“ laikotarpio, atsiskyrimo – kartais jausdavausi kaip pasėta sėkla žemėje, kurią gaubia visiška tamsa ir nežinomybė – išlindau daigeliu su pirmąja eilėraščių knyga. Šiuo metu baiginėju antrąją, o galvoje dar grumiasi daugybė kūrybinių idėjų, visos nori kuo greičiau išlįsti į šviesą ir būti pamatytos.
–Kai kuriuos eilėraščius įdomiai pavadinote: „Mano gražiausias eilėraštis“, „Pusiau juokingas eilėraštis“. Kodėl? Ar jie yra tikrai tokie?
–Tiesą sakant, galvoti eilėraščiams pavadinimus man buvo neįdomiausia ir nepatraukliausia. Galbūt dėl to kai kurie jų gali atrodyti nei šiokie, nei tokie. Kita vertus, „Mano gražiausias eilėraštis“ išties man yra pats gražiausias. O „Pusiau juokingas eilėraštis“ iš tikrųjų yra labai rimtas, tik jį rašydama susijuokiau ties žodžiu „judošius“, tai ir pavadinau taip.
–Kas jūsų skaitytojas ar skaitytoja?
–Mano skaitytojai kol kas yra tik mano draugai ir artimieji – tie žmonės, kurie suvokia ir jaučia pasaulį panašiai kaip ir aš. Na, bet tikiuosi, kad sulauksiu jų ir daugiau, ir galbūt visai kitokių skaitytojų. Jau esu pakviesta pristatyti knygą keliose vietose Lietuvoje, taip pat Lenkijoje, kur ši knygelė ir išvydo šviesą.
–Anksčiau dirbote Savivaldybėje kalbos tvarkytoja. Kokia to darbo patirtis jums buvo įdomiausia? Kodėl?
–Visų pirma, tie 13 metų, praleistų Savivaldybės administracijoje dirbant kalbos tvarkytoja, man davė neįtikėtinai daug – stiprybės, patirties. Ten sutikau daug įdomių žmonių, patyriau daugybę laimingų akimirkų. Labiausiai šiame darbe man patiko stebėti augančią save ir gilintis į žmonių psichologiją. Psichologija, o kitaip sielos mokslas man visada buvo viena artimiausių sričių, po vidurinės mokyklos baigimo netgi norėjau studijoms rinktis būtent ją. Tačiau pasirinkau lietuvių kalbą, o psichologiją studijavau „neakivaizdžiai“ – gilindamasi į save ir stebėdama žmonių elgseną. Didžiulis administracijos kolektyvas buvo labai tinkama tam vieta.
– O dabar kaip duonai užsidirbate?
–Kol kas materialiai man padeda artimiausi žmonės, bet jau atsiranda knygos pirkėjų, tai darosi smagiau. Be to, mano visa esybė veržiasi kurti, tai aš manau, tikiuosi ir linkiu sau ateityje ne tik gyventi kūryba, bet ir išgyventi iš jos.
–Jums skaudu, kad jaunimui knyga – atgyvena? Kad jaunoji karta blogai moka lietuvių kalbą?
–Skaudinimasis čia nepadės. Jeigu norime, kad lietuvių kalba išliktų ir gyvuotų, turime „atsiraitoję rankoves“ imtis darbo. Tarkim, man pačiai lietuvių kalbos saugojimas, turtinimas ir buvo viena pagrindinių priežasčių, dėl kurios pradėjau rašyti. Ir kai viena mano draugė pasidžiaugė, kad iki šiol ne itin domėjęsis poezija jos sutuoktinis skaito socialiniame tinkle mano eilėraščius ir netgi panoro įsigyti knygelę, man tai buvo didžiausias džiaugsmas ir veiklos įprasminimas. Skaitys ir jaunimas, jei pavyks parašyti ką nors įdomaus.
Jei jauni žmonės atras, kas jiems aktualu, įdomu, naudinga, jie tikrai nebėgs nuo skaitymo. Kita vertus, ar kiekvienoje šeimoje skaito patys tėvai, ar jie stengiasi turtinti savo žodyną, taisyklingai rašyti, ar vaikui rodomas tinkamas pavyzdys? Juk viskas prasideda šeimoje, tad už savo vaikų kalbinį auklėjimą visų pirma esame atsakingi mes, jų tėvai.
–Ar bus jūsų knygelės pristatymas? O kur ją galima įsigyti?
–Taip, jau planuoju rengti knygelės pristatymus. Vienas jų vyks ir Palangoje, viešojoje bibliotekoje. Norintys ją įsigyti jau dabar gali kreiptis į mane telefonu 8 605 73 493 arba parašyti man el. paštu adresu [email protected].
Su nekantrumu laukiu naujų mano kūrybos skaitytojų.
„Palangos tiltas“ skelbia Vaivos eilėraštį „Rugsėjis ir ji“
Rugsėjis, pakelėj sustojęs
Iš gelsvo lauko rugių varpas rinko
O jinai ėjo, ėjo ir šypsojos
Padange plaukė debesų laivai
Jos žingsnis buvo lengvas tarsi rojus
Gracingai vėjy draikėsi plaukai...
Rugsėjis buvo saulėtas ir šiltas
Pakrantėje būriavosi zylių pulkai
O jinai ėjo, ėjo ir šypsojos
Atspėt jos norų negalėjo nieks
Ir suskaičiuot ant pirštų jos svajonių
Kas jos lengvas mintis pasieks?...
Rugsėjis buvo derliumi turtingas
Ir toks gražus, kaip saulė po nakties
O jinai ėjo, ėjo ir šypsojos
Ko, gal paklaust norėtum jos?
Ir prisiliest atsargiai prie svajonių
Kurios tavas mintis nušvies?...
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Inga Galdikienė, naujoji Palangos turgaus direktorė: „Prekyba domiuosi daug metų, nes turiu hobį – labai domiuosi antikvaru“
Linas JEGELEVIČIUS, 2024 02 12 | Rubrika: Verslas pinigai
Ingą Galdikienė, naujoji UAB „Palangos klevas“, valdančios Palangos ir Šventosios turgus, direktorė, mini savo pirmąjį mėnesį naujose pareigose. Tiems, kurie stebisi, kad ji, buvusi vieno Palangos lopšelio-darželio ikimokyklinio auklėjimo pedagogė, dalyvavo ir laimėjo konkursą vadovauti miesto turgui, ji atsako paprastai: „Turiu aukštąjį universitetinį išsilavinimą, atitinkantį šiai pareigybei...
Vladas Garastas: gyventi reikia, nes po to labai ilgai būsit mirę
2023 11 07 | Rubrika: Miestas
„Jeigu Jūs vieną dieną paskambinsite į „Sidabrinę liniją“ ieškoti pašnekovo, aš užsiregistruosiu ten savanore ir reikalausiu, kad mus sujungtų į porą. Po to išleisime knygą“, – Vladui Garastui, vienam garsiausių Lietuvos istorijoje krepšinio trenerių, pažadėjo laidų vedėja Nomeda Marčėnaitė.
„Sielos žingsniai“ autorė Vaiva Milončiūtė: „Labai daug pasaulio apkeliavau, bet gyventi pasirinkau Lietuvos pajūryje ir iki šiol tuo esu labai patenkinta“
Linas JEGELEVIČIUS, 2022 10 05 | Rubrika: Miestas
Vaiva Milončiūtė net 13 metų Palangos miesto savivaldybės administracijoje dirbo kalbos tvarkytoja. „Man tas darbas davė neįtikėtinai daug – stiprybės, patirties, sutikau labai įdomių žmonių,“ – „Palangos tiltui“ sakė Vaiva. Tačiau kurorto laikraštis ją šnekino kita proga: ji ką tik išleido eilėraščių knygelę „Sielos žingsniai“.
Per patį emigracijos iš Lietuvos piką palangiškė Monika Allard iškeliavo į snieguotąją Kanadą, nes nuo vaikystės svajojo gyventi užsienyje.
Vasaros viduryje naujoji Palangos kultūros ir jaunimo centro direktorė Vita Petrauskienė minės „šimtadienį“ – liepos 10 dieną sukaks lygiai šimtas dienų, kai ji atsakinga už Palangos kultūros židinį. Centro vadovė sako, kad šis šimto dienų adaptacijos laikotarpis buvo pakankamas apsižvalgyti, suprasti, įsijausti ir suvokti, kas reikalinga, ką...
Dovilė Štrimaitytė: „Krepšinis yra sporto šaka, kuri atveria labai daug galimybių“
2016 03 31 | Rubrika: Sportas
Palangiškė Dovilė Štrimaitytė gali didžiuotis: jos žaidimas Moksleivių krepšinio lygoje (MKL) neliko nepastebėtas. Ji buvo pripažinta naudingiausia Lietuvos moksleivių krepšinio lygos žaidėja. Kartą ji jau buvo išrinkta ir naudingiausia mėnesio žaidėja, Palangos sporto centro geriausia 2015 metų sportininke. Ji sutiko atsakyti į keletą klausimų.
Palangiškiai iš būsimo mero pareikalaus labai daug
2015 02 23 | Rubrika: Skundų dėžutė
Mes palangiškiai džiaugiamės, kad pagaliau jau patys turėsime realią galimybę ir rinktis, ir išsirinkti tinkamą merą. Meras privalės ginti tik vienintelį interesą – Palangos visuomenės interesą.
Saugokimės labai stipraus vėjo 1
Hidrometereogijos tarnyba , 2013 12 05 | Rubrika: Miestas
Gruodžio 6 d. pirmoje nakties pusėje pietų, pietvakarių vėjas sustiprės iki labai smarkaus: Pietryčių Baltijoje, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto akvatorijoje, Kuršių mariose gūsiai 28–32 m/s, pajūryje 28–30 m/s. Pirmoje dienos pusėje vėjas truputį susilpnės, antroje dienos pusėje pasisuks iš vakarų, šiaurės vakarų ir vėl sustiprės iki 28–32 m/s.
Sveikai miegantis Albinas Stankus: „Apie miegą labai daug žinoma ir nežinoma“ 1
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 11 14 | Rubrika: Sveikata
Palangos miesto savivaldybės Tarybos narys Albinas Stankus yra ir žinomas mokslininkas, pagal specialybę – gydytojas neuropatologas. Aktyvus septyniasdešimtmečio sulaukęs palangiškis yra daugybės visuomeninių organizacijų narys. Jis – ir Lietuvos klinikinės fiziologijos draugijos narys, Klaipėdos kardiologų draugijos narys, Lietuvos biomedicininės inžinerijos...
Seimo narys kalbėtų labai daug, jeigu būtų opozicijoje
Linas JEGELEVIČIUS, 2010 08 29 | Rubrika: Miestas
Kol neprasidėjo rudenio Seimo sesija, Seimo narys Pranas Žeimys, išrinktas Pajūrio vienmandatinėje rinkimų apygardoje, susitikinėja su rinkėjais, analizuoja įstatymų projektus – ruošiasi politinėms batalijoms Seime. Kaip rodo Seimo tinklalapyje paskelbta Seimo narių pasisakymų statistika, P. Žeimys negali pasigirti dideliu aktyvumu Seimo posėdžių salėje - per šių metų keturis mėnesius...