Skuodiškiai su palangiškiais bendravo žemaičių tarme

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013-03-28
Peržiūrėta
888
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos viešosios bibliotekos salėn rinkosi mylintys žemaičių tarmę (pirmoje eilėje pirma iš  dešinės – D.Zabitienė).
Palangos viešosios bibliotekos salėn rinkosi mylintys žemaičių tarmę (pirmoje eilėje pirma iš dešinės – D.Zabitienė).

Antradienio vakarą į Palangos miesto viešosios bibliotekos salę rinkosi ir vyresni, ir pusamžiai, ir jauni, ir visai mažiukai, kuriuos atsivedė ar net ant rankų atsinešė tėveliai, žodžiu, tie palangiškiai, kurie myli žemaičių tarmę. Juos pavakaroti sukvietė Skuodo žemaičių draugija, tarmių metų proga parengusi ne tik gimtosios žemaičių tarmės, bet ir valgių pristatymą.
Skuodo žemaičių draugijos pirmininkas, šio miesto savivaldybės viešosios bibliotekos vadovas Jonas Grušas ir renginio režisierė bei vedėja, laikraščio „Mūsų žodis“ redaktorė Dalia Zabitienė atlydėjo visą būrį ne tik žemaitiškai prozą bei poeziją skaitančių ir liaudies dainas dainuojančių didelių ir mažų skuodiškių pulką. Tarp jų buvo tikrų žemaičių, apsakymus bei eiles – o ir dainuojamąją poeziją – rašančių savo gimtąją tarme ir skinančių laurus respublikinių tarmiškos kūrybos konkursuose.
Svečius gražia žemaičių tarme pristatęs Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos direktorius Kęstutis Rudys pasidžiaugė, kad tarmių metais skuodiškiai į parubežyje tarp Žemaitijos ir Prūsijos esančią Palangą atvežė gyvą žemaitišką žodį – tegu jis Palangoj ir ne naujiena.
Vakarą pradėjusi D.Zabitienė priminė žymaus kalbininko, šviesios atminties Alekso Girdenio, dėjusio pastangas, kad būtų parengtos rašybos žemaičių tarme taisyklės, žodžius, jog tėvynė prasidedanti nuo gimtojo kiemo, o gimtoji kalba esanti ta, kurią išgirstame iš motinos lūpų. A.Girdenis buvo įsitikinęs, jog tikroji gimtoji kalba ir esanti tarmė, kurią išgirstame tik gimę, ji – pasaulio modelis, nepakartojami langai, pro kuriuos žvelgiame į pasaulį.
Vakaro vedančioji bei eilių ir apsakymų žemaičių tarme autorė priminė ir filosofo Krescencijaus Stoškaus žodžius apie tai, jog tarmės esančios kalbos tradicija. Ir nereikia sarmatytis savąja tarme kalbėti. Pasak D.Zabitienės, gal šie filosofo žodžiai paskatino, kad šie metai būtų paskelbti tarmių metais.
„Skuodo rajone gimtoji tarmė nepamiršta. Skuodiškiai ir rašo, ir skaito, ir deklamuoja, ir dainuoja žemaitiškai“, - sakė D.Zabitienė, pakvietusi palangiškius pačius įsitikinti šių žodžių teisingumu.
Nevardysime visų, kalbėjusių, skaičiusių, dainavusių. Pasakysim tik tiek, kad patys nuoširdžiausi aplodismentai lydėjo žemaitiškai kuriančius skuodiškius, mosėdiškius, lenkimiškius ir mažuosius savo tarme dainuojančius bei pasakas ir istorijas porininančius Skuodo rajoninio „Tramtatulio“ konkurso laureatus.
Daugiau nei valandą žiūrovams bei klausytojams žemaitiškai dainavo, eiles skaitė bei pasakas sekė ir net anekdotus pasakojo skuodiškiai. O po ausiai, širdžiai bei dūšiai malonios renginio dalies susirinkusieji buvo pakviesti paragauti atvežtų žemaitiškų vaišių – anot D.Zabitienės, pakaštavoti to, ką žemaičiai svečių sulaukę ant stalo deda.
Palangiškiai skanavo virtų bulvių su lupenomis ir kastiniu sviestu bei spirgyne, pagal ypatingą J.Grušo receptą pamarinuotų lašinukų („Gera užkanda“, - juokavo J.Grušas), cebulynės, naminio sūrio, kitų skanėstų, ir kuo nuoširdžiausiai žemaičių tarme dėkojo puikioms Skuodo gaspadinėms.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Birželio 29-ąją Palangos vardas skambėte skambėjo Seime. Seimo nario Mindaugo Skritulsko iniciatyva Lietuvos Respublikos Seimo I rūmų Vitražo galerijoje surengta paroda, skirta Palangos krašto grąžinimo Lietuvai šimtmečiui paminėti. Vakar Seime vyko parodos pristatymo renginys, kurį pagerbti atvyko gausus būrys Seimo narių, Palangos miesto meras, Palangos miesto savivaldybės administracijos...


Palangos miesto savivaldybės viešoji biblioteka organizavo ir įgyvendino kvalifikacijos bei kompetencijų ugdymo projektą bibliotekininkams „Kūrybinis žvilgsnis į rytojų“. Nuo rugsėjo 10 d. bibliotekoje įvyko 7 mokymai, kuriuose dalyvavo bibliotekininkai iš Palangos miesto švietimo įstaigų, Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos...


„Malūno vilų“ gyventojai šeštadienio pavakarę rinkosi į dar ne visai įprastą susibūrimą- kaimynų vakarą. Apie 300 vakaro svečių centrinėje miesto dalyje esančių vilų statytojas UAB „Kauno būstai“ pasiūlė linksmą programą: pasilinksminti, pasivaišinti skaniais patiekalais ir galbūt išlenkti taurelę tauraus gėrimo, dalyvauti žaidimuose...


Vis labiau artėjant advento laikotarpiui, ilgėjant rudens vakarams, ne vienam pasidaro smalsu, kaip šį laikotarpį seniau išgyvendavo mūsų protėviai, ką jie veikdavo ilgais žiemos vakarais, kada lauko darbai kaime jau būdavo baigti, o kambaryje vyraudavo prieblanda. Nejučiomis norisi pasidomėti to laikotarpio papročiais, tradicijomis, o gal ir savo namuose pamėginti sukurti kokį...


Palangos Birutės parką šeštadienį praturtins liaudiškos melodijos. „Gražiausios žemaičių dainos“ – taip vadinasi paskutinysis ciklo „Ant krašto marės, Palangos miestelėj“ koncertas, vyksiantis jau tradicine tapusioje vietoje – ant Žemaičių kalnelio.


Antradienio vakarą į Palangos miesto viešosios bibliotekos salę rinkosi ir vyresni, ir pusamžiai, ir jauni, ir visai mažiukai, kuriuos atsivedė ar net ant rankų atsinešė tėveliai, žodžiu, tie palangiškiai, kurie myli žemaičių tarmę. Juos pavakaroti sukvietė Skuodo žemaičių draugija, tarmių metų proga parengusi ne tik gimtosios žemaičių tarmės, bet ir valgių pristatymą.


Popiežiaus Honorijaus III 1217 metų išleista bule skatina skelbti Evangeliją ,,Nenugalimiesiems Kristaus karžygiams “.


Ar žemaičiai turi švęsti šešių šimtų metų Žemaitijos krikšto jubiliejų? „Ne“, – atsako žemaičius vienijančio sambūrio „Būkime vieningi“ nariai Vaidas Želvys, Vaidas Lekstutis ir Olegas Titorenko. Paminėti jį reikia – tai istorinis faktas. Tačiau tikrai nesą ko švęsti bei džiūgauti.


„Žemaičių žemės krikščionys šiais 2013 metais mini mūsų protėvių krikštijimo pradžios – 1413-aisiais – 600 metų sukaktį“, – savo ganytojiškame žodyje skelbia Telšių vyskupas Jonas Boruta. Mini jubiliejų ir Palangos krikščionys – paantrina vyskupui Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų parapijos klebonas Marius...


Žibininkuose pagerbti žemaičių protėviai

Aistas MENDEIKA, 2009 10 28 | Rubrika: Sveikata

Praėjusį šeštadienį Žibininkuose, šalia HBH „Juozo alaus bravoras“ esančioje alkoje susirinkę žemaičiai iš Palangos, Skuodo, Plungės, Telšių, Klaipėdos, Kelmės, Skaudvilės pagarbino ugnį, senuosius dievus, taip paminėdami XIII amžiuje vykusias kovas su galingais priešais bei Skuodo mūšio 750 metų sukaktį.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius