Švilpimas ir šūksniai „gėda“ valdžiai: Kretingos rajone įtampa dėl vandenilio gamyklos vis auga

Palangos tiltas, 2024-03-03
Peržiūrėta
1149
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Prie Kretingos savivaldybės vyko protestas prieš vandenilio ir metanolio gamyklos statybas / R. Rumšienės / LRT nuotr.
Prie Kretingos savivaldybės vyko protestas prieš vandenilio ir metanolio gamyklos statybas / R. Rumšienės / LRT nuotr.

Aistros dėl investuotojų planų Kretingos rajone galbūt statyti vandenilio ir metanolio gamyklą vis labiau kaista. Ketvirtadienį Kretingos rajono valdžios priimtas sprendimas nepritarti tokio objekto atsiradimui kol nebus įgyvendinti bendruomenės reikalavimai – iššaukė į protestą susirinkusiųjų pyktį, o su žmonėmis pasikalbėti išėjęs meras Antanas Kalnius pasitiktas šūksniais „gėda“. Tuo tarpu Klaipėdoje viešintis, bet Kretingoje nepasirodęs energetikos ministras Dainius Kreivys žada, kad gyventojams bus atsakyta į visus rūpimus klausimus.

Kretingos rajone esančio Darbėnų miestelio gyventojai tęsia pasipriešinimą dar tik svarstomiems planams Auksūdžio kaime statyti vandenilio ir metanolio gamyklą.

Ketvirtadienį posėdžiavusių Kretingos rajono savivaldybės tarybos narių bei jų sprendimų laukė po savivaldybės langais protestą surengę darbėniškiai.

Apie šimtas plakatais ir vėliavomis nešinų žmonių vienas per kitą tvirtino kaimynystėje nenorintys chemijos gamyklos bei vardijo baimes.

„Pirmas dalykas, turbūt bus išdarkomas kraštovaizdis. Tas, kas yra aplink. Antras dalykas, absoliučiai neaiškios yra pasekmės. Niekas nežino, nes yra absoliuti paslaptis. Viskas yra slepiama. Mes beveik dvidešimtmetį kažką kuriame, aplink kuriasi tam tikri dalykai ir istoriniai, ir archeologiniai, o ateina kažkokios neaiškios kompanijos ir bando įsitvirtinti mūsų žemėje. Neskaniai skamba šis dalykas. Nereikėtų. Per arti yra visko“, – dėstė į protestą atvykęs, Darbėnuose esančio Japoniško sodo šeimininkas Šarūnas Kasmauskas.

Dar viena protesto dalyvė, gyvenanti netoli Auksūdžio kaimo taip pat tvirtino nepritarianti gamyklos atsiradimui ir lygino objektą net su Černobylio atomine elektrine.

„Mes ten tos gamyklos tikrai nenorime. Atominės bombos. Žinome, Černobylyje sprogo atominė bomba. Kur Lietuva buvo, bet irgi kiek kliuvo. O čia mes esame po pat nosimi. Ką jūs galvojate tokius dalykus darydami. Tegu Danijoje pasistato, ko kiša čia mums? <...> Ar Žemaitija atpirkimo ožys? Visokias šiukšles po žeme laidoti. Tegu pasilaidoja po Vilniaus, visi rūks iš ten“, – sakė protestuotoja.

Darbėnų apylinkėse gyvenanti Elena teigė nerimaujanti dėl taršos.

„Aš čia gimiau, užaugau ir esu už tai, kad čia nebūtų tokio viso brudo. Kodėl visą Žemaitijos Pabaltijo zonos vandenį užterš? Kodėl jie ima nemokamai? Kodėl jie naudos mūsų kelius, darys provėžas ir niekas neatsakys? Kodėl niekas nepaskaičiavo, kiek tas visas nuodingumas žmonėms kainuos? Užtenka vieno drono ir bus mums čia ant nosies vandenilinė bomba. Kodėl jie Vilniuje nestato? <...> Čia jie eina į giluminius vandenis, ką naudoja Darbėnai, Kretinga. Mūsų vandenį išnaudos. Ką anūkai gers?“, – bėrė Elena ir žėrė kritiką investuotojams bei valdžiai, kad šie esą dėl planų nesitaria su bendruomene.

Sprendimą palydėjo švilpimas ir šūksniai

Prie savivaldybės bruzdant gyventojams į posėdį susirinkę Kretingos tarybos nariai svarstė vieną su vandenilio ir metanolio gamykla susijusį klausimą.

10 tarybos narių teikė siūlymą protokoliniu pavedimu nepritarti gamyklos statyboms. Svarstydami tokį siūlymą politikai įsivėlė į ilgoką diskusiją, tad jų verdikto nuo pat posėdžio pradžios susirinkę gyventojai laukė apie porą valandų.

Dalis politikų ragino kolegas palaikyti siūlymą nepritarti vandenilio ir metanolio gamyklos statyboms Darbėnuose ir akcentavo galimas grėsmės, kiti tarybos nariai siūlė neskubėti su tokiais sprendimais ir sulaukti jau atliekamo Poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaitos.

Nepritariantys bendruomenės nariai Kretingos rajono merui įteikė kelis tūkstančius gyventojų parašų.

Tam, kad minėtas siūlymas nepritarti gamyklos statyboms būtų priimtas, neužteko jam pritariančių politikų balsų.

Tuomet buvo pateiktas kitas siūlymas, kuris sulaukė tarybos narių palaikymo. Kretingos rajono savivaldybės taryba priėmė protokolinį sprendimą, kad Kretingos rajono savivaldybės taryba ir meras yra prieš vandenilio ir metanolio gamyklos statybą Auksūdžio kaime kol statytojai neįgyvendins visų teisėtų Darbėnų bendruomenės prašymų ir lūkesčių.

„Protokolinis sprendimas yra deklaratyvus tarybos narių nuomonės išreiškimas, tačiau rimti ir atsakingi sprendimai bus priimami po PAV“, – sakė Kretingos meras A. Kalnius.

Minimi teisėti Darbėnų bendruomenės reikalavimai, anot mero, buvo aptarti su bendruomene ir buvo sutarta, jog statytojams galima kelti reikalavimą, pavyzdžiui, saugyklas įrengti po žeme, išlaikyti saugius atstumus, naudoti vandenį ne iš geriamo vandens gręžinių, įrengti apsaugines sienas ir pan.

Vis dėlto po to, kai sprendimas buvo priimtas, paaiškėjo, kad žmonės nuomonę pakeitė.

Iškart po balsavimo į lauką pabendrauti su susirinkusiais protestuotojais išėjęs meras buvo pasitiktas švilpimu ir šūksniais „gėda“.

Politikas dar bandė žmonėms paaiškinti priimto sprendimo motyvus, tačiau žmonių šūksniai netilo, buvo akivaizdu, kad susirinkusieji nėra nusiteikę išgirsti A. Kalniaus žodžių ar leistis į konstruktyvią diskusiją.

Jeigu bus pavojų – planų nelaimins

Taigi, dabar Kretingoje bus laukiama PAV, kuris jau yra rengiamas, išvadų ir tuomet bus priimami tolesni sprendimai.

Kretingos rajono meras A. Kalnius, bendraudamas su žiniasklaida, tikino, kad nei savivaldybės tarybos nariai, nei jis pats tikrai nepasirašinės leidimo statyti gamyklą, jeigu bus matoma bent mažiausia grėsmė gyventojams arba jų aplinkai.

Kol vyksta PAV, Kretingos rajono savivaldybė taip pat atlieka tam tikrus namų darbus – kreipėsi į Lietuvos geologijos tarnybą, kad ši atsakytų kokie vandens klodai yra galimos gamyklos teritorijoje, kreipėsi į įmonę „Kretingos vandenys“, kad šie įvertintų, ar turi galimybę tiekti tiek vandens, kiek planuojamai gamyklai reikės, ar pajėgtų susitvarkyti su nuotekomis ir pan., vyksta susitikimai su gyventojais.

Įprastai, kai teritorijose svarstoma galimybė imtis kokios nors veiklos, kuriai yra būtinas PAV, pirmiausia ir imamasi jį rengti ir tik sulaukus išsamių atsakymų į visus kylančius klausimus, informacija pristatoma gyventojams bei laukiama jų nuomonių.

„Šįkart mes nuėjome kitu keliu. Matydami nerimą bendruomenėje iš karto sukvietėme visus bendruomenės narius, pasikvietėme ir investuotojų atstovus pristatyti ką jie darys ir kaip darys. Visi žinome, kuo tai pasibaigė. Neišgirdome, neįsiklausėme ir darome kiekvienas savas prielaidas“, – sakė A. Kalnius.

Politikai susidūrė su spaudimu

Itin daug aistrų keliančioje istorijoje Kretingos rajono valdžia, panašu, jaučiasi palikta viena spręsti smarkiai nuo nacionalinės politikos priklausančius klausimus, mat vandenilio ir metanolio gamyklų plėtra yra Vyriausybės lygiu svarstomas strateginis mūsų šalies klausimas.

Vis dėlto kol Kretingos politikai bando rasti būtų nuraminti aukštą ribą pasiekusias įtampas, centrinės valdžios atstovai kol kas apie šiuos klausimus nekalba.

„Jeigu tokio kalibro investuotojas ateina į šalį, tai tikriausiai aš, būdamas ministru ar užimdamas artimas tokias pareigas, tą investuotoją vedžiočiausi už rankos ir eičiau į kiekvieną kambarį, butą ir gyventojus supažindinčiau su tuo. Dabar yra visiškas vakuumas“, – teigė Kretingos meras.

Jis taip pat atkreipė dėmesį ir į tai, su kokius spaudimu susiduria Kretingos rajono politikai bei prabilo apie itin agresyvią retoriką šiuo klausimu.

„Norėčiau paliesti ir tai, ką sakiau posėdžio metu: tokios agresyvios neapykantos, kuri yra šią dieną Kretingoje… Tai yra baisu. Jeigu mes mokome vaikus tolerancijos, neįžeidinėti vienas kito, toleruoti vienas kitą, nežeminti, tai šiuo metu tiek aš, tiek mano šeima, tiek tarybos nariai patiriame nepamatuotą spaudimą. Tai yra negerai. Čia nėra demokratinės šalies apraiškos. Šioje vietoje turėtume dėti tašką. Ką aš šiandien mačiau tarybos posėdžių salėje, tai yra daromas poveikis tarybos nariams. Jeigu tu ne su mumis, tai esi prieš mus. Taip neturėtų būti. Kiekviena nuomonė turėtų būti gerbtina“, – sakė A. Kalnius.

Jau nuo pat sausio gyventojams kalbant apie nepritarimą tokios gamyklos atsiradimui, šia tema ėmė kalbėti ir abejotinos reputacijos asmenys. Dar sausį vykusiame bendruomenės susitikime su Kretingos rajono valdžios atstovais bei investuotojais, tarp susirinkusiųjų buvo ir Valstybės saugumo departamento grėsmių nacionaliniam saugumui ataskaitose minimas veikėjas Vaidas Lekstutis, už finansinius nusikaltimus teista Raimonda Zaborė.

Į ketvirtadienį vykusį protestą gyventojus aktyviai kvietė bei pati dalyvavo per riaušes prie Seimo pasižymėjusi Vitolda Račkova.

Ministras: be vandenilio nėra atsinaujinančios energetikos

Kai ketvirtadienį Kretingoje virė aistros ir įtampa, atrodė, pasiekė aukščiausią tašką, energetikos ministras D. Kreivys lankėsi šiame krašte – viešėjo Klaipėdoje, tačiau į Kretingą neužsuko ir nesusitiko nei su protestuojančiais gyventojais, nei sprendimus priimančiais vietos politikais.

„Vandenilis yra paprastos dujos, kurios yra mažiau kenksmingos dujos nei tos, kurias mes naudojame. Be vandenilio ekonomikos apskritai nėra atsinaujinančios energetikos. Malūnai sukasi, saulė šviečia ne visą laiką, tai vandenilio sistema, vandenilio ekonomika užpildys tas vietas, kai nėra saulės ir nepučia vėjas. Kretingos savivaldybė nesprendžia jokių klausimų, tai nėra nei ką paremti, nei ko neremti. Šiuo metu niekas nevyksta. Apie ką komunikuoti. Dar tik pradėtas PAV. Apie ką dabar kalbėti“, – paklaustas, kodėl Vyriausybės nariai niekaip neįsitraukia į komunikaciją šiuo klausimu, sakė D. Kreivys, tačiau žadėjo, kad į visus klausimus žmonėms bus atsakyta.

Šiuo metu yra baigiama derinti nacionalinė energetinio stabilumo strategija, kuri bus svarstoma Parlamente. Šiame dokumente vandeniliui bus skiriama daug dėmesio.

Ministras akcentavo, kad labai gaila, kad tokia situacija susidarė, tačiau pabrėžė, kad PAV rengimas dar tik prasideda ir visuomenė pirmiausia turėtų pasitikėti valstybės institucijomis, kurios atsakys į visus klausimus.

„Kita vertus, niekas dar nėra padaryta. Investuotojas turi visą eilę vietų, todėl protestuoti kaip ir nėra prieš ką. Suprantu žmonių nerimą, tačiau teko kalbėti su universitetu (Klaipėdos universitetu – LRT.lt), į kurį kreipėsi bent 4 Seimo nariai, kurie paprašė neigiamos išvados. Universitetas pasakė, kad gali teikti tik teigiamą išvadą, nes saugumas yra užtikrinamas, Danijoje šalia gamybos turbūt už 400 m stovi namai. Tada Seimo nariai pasakė, kad jiems tokios išvados nereikia. Tai aš norėčiau tik, kad procesas vyktų efektyviai ir pasitikėkime savo valstybės institucijomis“, – sakė D. Kreivys.

 

Radvilė Rumšienė, LRT.lt

Jūsų komentaras:

Uz 2024-03-04 10:23 (IP: 162.158.222.87)
Dabar kažkoks apleistas laukas su aplink iškirstais miškais... Gal atgaivintų gamykla ta dabar beviltiška, tuščia kraštą

tegu stato pas save 2024-03-02 13:48 (IP: 162.158.222.86)
nes kiaulides - pas mus, gamyklą - pas mus, kodėl ne pas save, Danijoje? Mums kiaulidžių smarvė, mums šitas mostras. Gudruoliai.

Vydmaniškis 2024-02-29 21:24 (IP: 172.69.52.146)
Kalnius kalasi vinį į savo politinį.....kaip taip reikia priešintis ? Čia kažkas jau laaaaabai nešvaru. Labaaaaai

Raimis 2024-02-29 21:06 (IP: 172.69.52.147)
Kretingos valdžiai ryškiai nuvažuavo stogas !

Taip pat skaitykite

Kilus vietinės bendruomenės pasipiktinimui, Kretingos rajono meras Antanas Kalnius sako priėmęs asmeninį sprendimą neleisti vandenilio ir metanolio gamyklos statybų prie Darbėnų miestelio.


Aistros dėl investuotojų planų Kretingos rajone galbūt statyti vandenilio ir metanolio gamyklą vis labiau kaista.


Šeštadienį, sausio 27 dieną, Palangos meras Šarūnas Vaitkus Facebook paskelbė įrašą, kuriame stebisi penktadienio, sausio 26-osios, vakarą gautu aplinkos ministro Simono Gentvilo elektroniniu laišku, į kurio adresatų sąrašą įtraukta net premjerė Ingrida Šimonytė. Ministras sako „su nerimu“ stebintis Vakarų kapitalo į metanolio gamyklos Kretingos rajone, šalia Palangos, statybų...


Nuo 2024 m. sausio 1 d. viešasis transportas visame Kretingos rajone bus nemokamas. Tokiam sprendimui ketvirtadienį (lapkričio 30 d.) pritarė Kretingos rajono savivaldybės taryba.


Sekmadienį Kretingos rajone tėvas pagrobė savo mažametę dukrą ir bėgdamas kirto Rusijos sieną.


Šiaulių rajone pasieniečiai sulaikė Kretingos rajone gyvenančią sutuoktinių porą, kuri mikroautobusu vežė daugiau kaip pusę tonos skysčio, skleidžiančio naminės degtinės kvapą.


Šių metų pavasarį gyventojų patiriamas stresas, įtampa bei nerimas atslūgo trečdaliu, lyginant su situacija 2022 metų kovo mėnesį, kai net 87 proc. žmonių jautė ženkliai arba šiek tiek išaugusias neigiamas emocijas. 


Aktyvi visuomenininkė, poetė Nijolė Fultinavičienė, o ir buvusi Palangos duonos gamyklos ilgametė vadovė prisipažįsta, kad sėdėti be veiklos net ir sulaukus garbingo aštuoniasdešimtmečio – ne jos būdui. Visą gyvenimą buvusi itin energinga, reikli tiek sau, tiek kitiems ji nenustygsta vietoje ir dabar, kai galėtų skirti visą savo laiką tiesiog poilsiui. Vietoj to ji leidžia savo poezijos...


Didžiausias nedarbo augimas buvo Klaipėdoje, Utenos rajone, Alytaus mieste, Palangoje, Vilkaviškio rajone ir Visagine.


Gyventojų skaičius Palangoje auga

"Palangos tilto" informacija, 2019 10 04 | Rubrika: Miestas

Palanga yra viena iš dešimties Lietuvos savivaldybių, kur gyventojų skaičius auga, Vilniaus gyventojų skaičius šiemet išaugo 7,2 tūkst. iki 578 tūkst., Kauno – 0,3 tūkst. iki 309 tūkst., Klaipėdos – 1,1 tūkst iki 166 tūkst. Gyventojų daugėja ir Šiauliuose, Palangoje, Elektrėnuose, Neringoje bei Trakų rajone.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius