Teismas miesto vyr. architektą S. Bradūną nušalino nuo pareigų trims mėnesiams
Įtarimai gali būti pareikšti ir kitiems asmenims

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013-01-31
Peržiūrėta
2421
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Teismas miesto vyr. architektą  S. Bradūną nušalino nuo pareigų trims mėnesiams<br/> <font color="#000000">Įtarimai gali būti pareikšti ir kitiems asmenims</font>

Vakar Klaipėdos miesto apylinkės teismas priėmė nutartį dėl Palangos miesto savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjo Svajūno Bradūno, kuriam įtarimai dėl galimo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi siekiant asmeninės naudos perkvalifikuoti į įtarimus dėl galimo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi ir kyšio paėmimo. Valdininkas trims mėnesiams nušalinamas nuo pareigų. Įtarimai gali būti pareikšti ir kitiems asmenims.

Sulaikė 48 valandoms
Antradienį Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Klaipėdos valdybos agentai po beveik valandą trukusios kratos sulaikė ir išvežė apklausti Palangos savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėją, kurorto vyriausiąjį architektą Svajūną Bradūną.
Valdininkas buvo sulaikytas 48 valandoms. Jam pareikšti įtarimai bei pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi siekiant asmeninės naudos. Už tai numatyta iki 5 metų laisvės atėmimo bausmė.
Tik pasklidus žiniai apie STT pareigūnų vizitą, „Palangos tiltas“ paskambino į Savivaldybės administraciją. Prieš vidurdienį administracijos direktorės pavaduotojas Bronius Martinkus sakė nieko nežinąs apie šį įvykį.
Tuo tarpu įvairūs šaltiniai minėjo, jog Architektūros ir teritorijų planavimo skyriuje apsilankę STT pareigūnai paprašė jiems pateikti dokumentus dėl Šventosios detaliojo plano korektūrų bei kitų su miesteliu susijusių teritorijų planavimo dokumentų.
Vyriausiąjį kurorto architektą išsivežę pareigūnai užplombavo jo kabineto duris.

Nemaloni žinia
Miesto ir Savivaldybės administracijos vadovams žinia apie S.Bradūnui pareikštus įtarimus ir jo sulaikymą buvo netikėta ir itin nemaloni.
Meras Šarūnas Vaitkus bei administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė antradienį teigė neturį jokios informacijos nei apie vyriausiojo architekto sulaikymą, nei apie jam pareikštus įtarimus, todėl negalintys nieko plačiau komentuoti.
Tačiau priekaištų dėl Architektūros ir teritorijų planavimo vedėjo darbo būta. S.Bradūnui pernai vasarį buvo skirtas griežtas papeikimas. Vos prieš mėnesį už užvilkintą atsakymą interesantui jam buvo skirtas antras griežtas papeikimas.
Kol skyriaus vedėjas sulaikytas, jo pareigos laikinai patikėtos pavaduotojui Vidmantui Dantai.

Vadovausis teismo sprendimu
Vakar Tarybos posėdžio pertraukos metu A.Kilijonienė „Palangos tiltui“ sakė, jog dar negauta informacijos apie S.Bradūno likimą.
„Laukiame žinių iš specialiųjų tarnybų, kurios turėtų mus informuoti, kokios kardomosios priemonės jam bus skirtos ar nebus skirtos, - sakė A.Kilijonienė. – Kai gausime informaciją, atitinkamai reaguosime: jeigu lieps nušalinti nuo darbo – taip ir padarysime. Jeigu ne – nenušalinsime. Mes juk negalime be teismo sprendimo patys žmogaus nuteisti“.
Pasiteiravus, ar būta nusiskundimų dėl vyriausiojo architekto darbo – tiek dėl dokumentų rengimo vilkinimo, tiek dėl galimų užuominų, jog už atitinkamą atlygį procesas judėsiantis greičiau, A.Kilijonienė sakė, jog dėl to, kad S.Bradūnas būtų davęs suprasti, jog kyšio pagalba reikalai spręstųsi greičiau, jokių nusiskundimų iš palangiškių ar kitų miestų gyventojų, turinčių interesų Architektūros ir teritorijų planavimų skyriuje, gauta nėra buvę.
„Kaip jau minėjome, nusiskundimų būta dėl to, kad jis laiku neatsakydavo į raštus. Dėl to jis ne kartą įspėtas bei baustas. Ir tai nebuvo vien susiję su tuo, kad ilgą laiką Architektūros ir teritorijų planavimo skyriuje trūko specialistų. Ko gero, problema ta, kad vedėjas nesugebėdavo deramai paskirstyti darbų: ant jo stalo visada gulėdavo krūvos raštų, kurie nebūdavo perduoti kitiems skyriuje dirbantiems specialistams“, - aiškino administracijos direktorė.
„Elgsimės S.Bradūno atžvilgiu taip, kaip nuspręs teismas, - vakar pavakare „Palangos tiltui“ sakė kurorto meras Š.Vaitkus. – Jo pareigas laikinai ir toliau eis V.Danta, darbai sustoti neturėtų. Pačios situacijos nekomentuosiu, pasakysiu tiek: nieko nesmerkiu ir neteisiu, kol kaltė neįrodyta. Tačiau kiekvienas valstybės ar savivaldybės tarnautojas – ar meras, ar vyriausiasis architektas – turi suvokti savo atsakomybę. Pats faktas labai nemalonus, tačiau stebint situaciją Lietuvoje, didelės staigmenos nėra. STT veiksmai remiasi galiojančiais įstatymais, lauksime tyrimo pabaigos“.

Apklausiamas platus ratas
Klaipėdos apygardos Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Vitalijus Gulenkovas vakar popiet „Palangos tiltą“ informavo, jog antradienį sulaikytajam Palangos savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjui Svajūnui Bradūnui, kuris buvo sulaikytas 48 valandoms pareiškus įtarimus ir vėliau pradėjus ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi siekiant asmeninės naudos, įtarimai perkvalifikuoti į galimą piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi ir kyšio paėmimą.
Prokuroras informavo, jog teismas priėmė nutartį valdininką trims mėnesiams nušalinti nuo pareigų. Kai kalbėjome su V.Gulenkovu, jis sakė dar nežinąs, kokią kardomąją priemonę teismas taikys vyriausiajam architektui.
Pasiteiravus, jeigu įtarimai perkvalifikuoti, gal jau žinomi ir įtariamieji neva davę kurorto vyriausiajam architektui kyšį, prokuroras sakė negalįs to komentuoti, kad nebūtų pakenkta tyrimo eigai. Tačiau paminėjo, jog bus apklausiamas gana platus ratas asmenų, galimai susijusių su byla. Kiek žmonių bus apklausiama prokuroras taip pat negalėjo atsakyti: ratas gali plėstis.
„Kol kas – pati tyrimo pradžia. Negaliu suteikti informacijos nei dėl įtarimų, nei dėl to, iš kur atėjo informacija, nei su kokiais konkrečiais dokumentais ar projektais byla susijusi“, - aiškino V.Gulenkovas.

Informaciją rinko ne vieną dieną
Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Klaipėdos valdybos Korupcijos prevencijos poskyrio vadovas Leonas Baršauskas „Palangos tiltui“ patvirtino prokuroro V.Gulenkovo žodžius dėl to, jog Palangos vyriausiasis architektas išleistas į laisvę bei nušalintas nuo pareigų trims mėnesiams, ir patikslino, kad S.Bardūnui skirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti.
„Tyrimo eigos komentuoti neturiu teisės, juo labiau kad jis tik prasidėjęs, - sakė L.Barišauskas. – Tačiau tai, kad teismas nusprendė skyriaus vedėją nušalinti nuo pareigų, rodo, jog įtarimai pakankamai rimti. Kita vertus, nuspręsta, jog nėra tikslinga jo suimti“.
Kaip ir prokuroras, STT pareigūnas sakė negalįs plačiau komentuoti, kas inspiravo S.Bradūno sulaikymą, kokie dokumentai buvo paimti iš jo kabineto bei kodėl pakeisti įtarimai.
„Galiu pasakyti tiek: tai nebuvo reakcija į, kaip jūs sakėte, kokį nors skambutį ar raštą. Ne paslaptis, kad medžiaga buvo renkama ne vieną dieną“, - sakė L.Barišauskas.
Paklausus, jeigu įtarimai perkvalifikuoti iš „siekiant asmeninės naudos“ į „kyšio paėmimo“, tai turi būti žinomas ir neva kyšį davęs asmuo, L.Barišauskas vėl pakartojo tokios informacijos teikti negalįs.
Klausimas, ar nebus šioje byloje ir daugiau įtariamųjų, liko be atsakymo, bet nepaneigė, kad įtarimai gali būti pareikšti ir kitiems asmenims.

Kolegos priblokšti
„Žinia – labai nemaloni, - paklaustas kaip vertina situaciją dėl S.Bradūnui pareikštų įtarimų sakė Lietuvos architektų sąjungos Palangos skyriaus pirmininkas Saulius Danius. – Kiek man yra tekę susidurti su vyriausiuoju architektu, tikrai negaliu sakyti, kad jis būtų kažką specialiai vilkinęs. Taip, investuotojai kartais padejuodavo, kad, tarkim, sąlygų sąvadas išduodamas ne per dvi tris savaites, bet per mėnesį. Tačiau tam esama ir objektyvių priežasčių – Palangoje vyriausiuoju architektu būti itin sudėtinga, darbo daug, įtampa didžiulė. Jam tenka ne mažesnė atsakomybė kaip merui. Darbo sudėtingumą iliustruoja ir neįtikėtina vyriausiųjų architektų kaita. Leisiu sau paironizuoti: gal kam nors atrodo, kad S.Bradūnas per ilgai užsisėdėjo poste?“
Pasak S.Daniaus, jeigu būtų kalbama ne apie S.Bradūną, o apie vyriausiojo architekto darbą ir teritorijų planavimo procesus bei architektūrą Palangoje, tai visų pirma reikėtų paminėti, ką pastebi tie patys investuotojai bei su nekilnojamu turtu dirbantys verslininkai: ne architektūros skyriuje, o visoje administracijoje atmosfera esanti keista. Ir jeigu būtų norima padėti vyriausiajam architektui, tai visų pirma derėtų pajudinti jau daugiau nei pusantrų metų įstrigusį klausimą dėl vadinamosios architektų ekspertų tarybos, kuri turėtų patariamąjį balsą priimant sprendimus – tokios praktikos esama ir Vilniuje, ir Kaune, ir Klaipėdoje. O tai dabar, anot S.Daniaus, nebe architektūros skyrius ir ne architektai, o patys politikai projektuoja ir derina teritorijų planavimo dokumentus – betrūksta, kad jie uždarytų ligoninę ir patys gydyti pradėtų.
Klaipėdiečių UAB „A 405“, nemažai projektuojančių Palangoje, vadovas, architektas Saulius Plungė sakė, jog žinia jį tiesiog pribloškusi. Jis pats apie Palangos vyriausiąjį architektą galintis kalbėti tik gerai: kiek tekdavę susidurti darbo klausimais, S.Bradūnas, kaip kolega kolegai, ir patardavo, ir pakonsultuodavo. Ir niekada nėra buvę tokių situacijų, kad susidarytų bent šešėlis įspūdžio, jog kokiomis „aplinkinėmis“ priemonėmis būtų galima procesus paspartinti.
„O kur teritorijų planavimo procedūros nėra užvilkinamos?” – retoriškai perklausė S.Plungė, pridūręs, jog po to, kai Palangoje vyriausiasis architektas gavo pavaduotoją, darbas pradėjo vykti spėriau.
Tuo tarpu kartu su S.Bradūnu Palangoje dirbęs jo pirmtakas, buvęs vyriausiasis architektas Feliksas Jackevičius apie kolegą pasakė taip: „Nieko gero pasakyti negaliu, o blogo – nenoriu“.

Jūsų komentaras:

klausimas 2013-02-04 15:56 (atsakymas / IP: 81.7.90.216)
labai teisingi zodziai: "ne architektūros skyriuje, o visoje administracijoje atmosfera esanti keista." isties taip ir yra, ju "reikaliukai" yra daromi paprastai ne po viena, kita vertus, tie sisteminiai velavimai su atsakymais, zmoniu "durninimas"- juk jis ne is vieno Braduno. galvociau kitaip, jei jausciau, kad palangos savivaldybe ne vaizduotu, o realiai kazka darytu, eitu i kompromisus, sprestu su gyventojais ir verslininkais bendrai klausimus.

To Na 2013-02-03 14:54 (IP: 78.61.175.229)
Reikia "pažiūrėti ne iš šono" ir tuomet nesusidarys toks įspūdis.

Na 2013-02-03 13:57 (IP: 78.61.104.50)
is sono paziurejus i ponia administracijos direktore , nesusidaro ispudis , kad ji butu labai mikli ir dalykiska ...

xxx 2013-02-03 12:10 (IP: 78.61.241.233)
ka...s.b....ilindai i organizuota nusikaltima...neisozink podelniku....

manytume... 2013-02-02 18:37 (. / IP: 86.100.60.112)
-oi į šį vagoną būtina pirmiausiai įtalpti žemgrobių visą šaiką ?...

manyciau 2013-02-02 09:44 (IP: 78.61.104.50)
jeigu rimtai pajudintu visus Palangos zemgrobius , tai jiems isvezti neuztektu stankunomobilio , reiketu viso vagono...

Taip pat skaitykite
Palangos miesto savivaldybės administracijos darbuotojams – Viešosios tvarkos skyriaus vedėjui Petrui Keiniui, jo pavaduotojai Danutei Mikienei ir skyriaus specialistei Ingai Šileikienei – ir jų papirkimu įtariamam verslininkui T. K. pareikšti įtarimai dėl galimo kyšininkavimo, praneša prokuratūra.


Paskelbti konkursai į karjeros valstybės tarnautojų Palangos miesto savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vyriausiojo specialisto ir savivaldybės vyriausiojo inžinieriaus (vyresniojo patarėjo) pareigas.


Seimo Ekonomikos komiteto nariai Andrius Kupčinskas ir Mindaugas Skritulskas praėjusią savaitę pakartotinai kreipėsi į Konkurencijos tarybą dėl padėties Lietuvos atliekų tvarkymo rinkoje, prašydami detaliau paaiškinti atlikto preliminaraus vertinimo turinį, kuriuo neįžvelgta, kad UAB „Ecoservis“ ir UAB „Econovus“ bei kitos komunalinių atliekų tvarkymo paslaugas teikiančios įmonės yra galimai...


Klaipėdos apygardos prokuratūroje pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo vilos „Auska“ Palangoje turto pasisavinimo bei sugadinimo. Ikiteisminį tyrimą pavesta atlikti Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnams. Minėtoji vila pagal nuomos sutartį 2011 metais buvo išnuomota dešimčiai metų vienai privačiai bendrovei. Praėjus numatytam...


Vakar Klaipėdos apygardos teismas priėmė sprendimą, kuriuo atmetė buvusio Palangos miesto vyriausiojo architekto Svajūno Bradūno apeliacinį skundą ir paliko galioti šių metų sausio 13 d. Palangos miesto apylinkės teismo nuosprendį. Juo buvęs Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjas pripažintas kaltu ir padaręs nusikaltimą, numatytą LR Baudžiamojo kodekso 225 straipsniu...


Vakar Klaipėdos miesto apylinkės teismas priėmė nutartį dėl Palangos miesto savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjo Svajūno Bradūno, kuriam įtarimai dėl galimo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi siekiant asmeninės naudos perkvalifikuoti į įtarimus dėl galimo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi ir kyšio paėmimo. Valdininkas trims mėnesiams nušalinamas...


Vyriausybės atstovė  Klaipėdos apskrityje Kristina Vintilaitė pateikė Palangos miesto savivaldybės administracijos direktoriui reikalavimą, įpareigojantį sudaryti komisiją, kuri organizuotų seniūnaičių rinkimus - sudarytų seniūnaičių rinkimų grafiką ir nustatyta tvarka skelbtų seniūnaičio rinkimų datą. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymu, savivaldybės...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius