VMI palangiškiams grąžins 1,2 mln. Lt permokų, gyventojai liko skoloje apie 1 mln. Lt

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013-05-13
Peržiūrėta
544
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Elena Kuznecova.
Elena Kuznecova.

Šių metų gegužės 2 d. baigėsi pajamų bei turto deklaravimo laikas. Kaip informavo Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (KAVMI) Rajonų ir miestų mokesčių mokėtojų skyriaus Palangos poskyrio vedėja Elena Kuznecova, Palangoje pajamas iš viso deklaravo beveik 6 tūkstančiai gyventojų, VMI sulaukė per 484 turto deklaracijų (turtą turėjo deklaruoti 545 mokėtojai), taip pat per 1,7 tūkst. prašymų skirti paramą organizacijoms ir partijoms.

Palangiškiai – vangūs
Pasibaigus pajamų bei turto deklaracijų pateikimo VMI laikui, „Palangos tiltas“ Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (KAVMI) Rajonų ir miestų mokesčių mokėtojų skyriaus Palangos poskyrio vedėjos E. Kuznecovos pasiteiravo, kiek gyventojų Klaipėdos apskrityje ir Palangoje privalėjo deklaruoti turtą bei pajamas, kiek iš privalančiųjų deklaruoti tai atliko laiku ir kokia yra Palangos situacija palyginti su kitomis Klaipėdos apskrities savivaldybėmis?
„Klaipėdos apskrities gyventojams, teisingai elektroniniu būdu pateikusiems pajamų mokesčio deklaracijas ir pasinaudojusiems gyventojų pajamų mokesčio lengvatomis, pervesta beveik 14,1 mln. litų, permokos grąžintos 35,1 tūkst. gyventojų, – informavo E. Kuznecova. – Pajamas deklaravo per 95 tūkstančių gyventojų, VMI sulaukė per 8175 turto deklaracijų (turtą turėjo deklaruoti 9037 mokėtojai), taip pat per 38 tūkst. prašymų skirti paramą organizacijoms ir partijoms“.
Pasak vedėjos, per 66,6 tūkst. apskrities gyventojų deklaravo, kad nori pasinaudoti GPM lengvatomis ir susigrąžinti preliminariai per 27,1 mln. litų sumokėto mokesčio, o per 12,4 tūkst. gyventojų deklaravo turėsiantys sumokėti per 15,3 mln. litų mokesčių.
„Palangos gyventojams, teisingai elektroniniu būdu pateikusiems pajamų mokesčio deklaracijas ir pasinaudojusiems gyventojų pajamų mokesčio lengvatomis, jau pervesta per 0,6 mln. litų, – apie situaciją Palangoje pasakojo E. Kuznecova. – Pajamas iš viso deklaravo beveik 6 tūkstančiai gyventojų, VMI sulaukė per 484 turto deklaracijų. Iš viso turtą turėjo deklaruoti 545 mokėtojai. Taip pat per 1,7 tūkst. prašymų skirti paramą organizacijoms ir partijoms“.
Pasak E. Kuznecovos, per 3,1 tūkst. Palangos m. sav. gyventojų deklaravo, kad nori pasinaudoti GPM lengvatomis ir susigrąžinti preliminariai beveik 1,2 mln. litų sumokėto mokesčio, o beveik 0,8 tūkst. gyventojų deklaravo turėsiantys sumokėti beveik 1 mln. litų mokesčių.
„Norint palyginti Palangos ir kitų apskrities miestų bei rajonų deklaravimo statistinius duomenis, pastebima, kad Palangos m. gyventojai kiek vangiau iki nustatyto termino deklaravo savo turtą – deklaracijas pateikė 89 proc. turėjusių jas pateikti, – kai, pavyzdžiui, turto deklaracijas laiku pateikė 98 proc. Kretingos rajono ir beveik 99 proc. Šilutės rajono gyventojų“, – pastebėjo vedėja.

Skaičiuos delspinigius
E. Kuznecova priminė, jog iki gegužės 2 d. pajamas privalėjo deklaruoti gyventojai, kurie 2012 metais vykdė individualią veiklą pagal pažymą arba įsigiję verslo liudijimą. Pareiga deklaruoti pajamas nustatyta visiems 2012 m. savarankiškai su verslo liudijimu ir/ar su individualios veiklos pažyma dirbusiems gyventojams, nesvarbu, gavo jie pajamų, ar ne. Net ir keletui dienų verslo liudijimą įsigijęs gyventojas privalo pateikti pajamų deklaraciją už visą mokestinį laikotarpį, t. y. už metus. Dažniausiai pamiršta deklaruoti nedideles pajamas gavę ar pajamų negavę gyventojai, tačiau pasitaiko ir piktybiškų nedeklaravimo atvejų.
„Turimais naujausiais duomenimis, pajamų iki šiol nedeklaravo kiek daugiau nei dešimtadalis Palangos gyventojų, kurie vykdė individualią veiklą įsigiję verslo liudijimus ar su pažyma. Kasdien sulaukiama pavėlavusiųjų deklaracijų, todėl šis skaičius nuolat kinta“, – sakė vedėja.
E. Kuznecova akcentavo, jog VMI gyventojams, laiku nepateikusiems deklaracijų, netrukus siųs priminimus apie jų mokestines prievoles.
„Raginame gyventojus, privalėjusius, tačiau laiku nepateikusius deklaracijų, nedelsti ir jas pateikti kuo skubiau, kadangi nuo deklaravimo ir sumokėjimo termino pabaigos, t.y. gegužės 2 d., už kiekvieną pradelstą dieną jiems yra skaičiuojami delspinigiai – 0,03 proc.“, – informavo vedėja.

Klausimai – tokie, kaip ir kasmet
Šiais metais dar daugiau žmonių įgijo prievolę deklaruoti pajamas ir turtą. „Palangos tiltas“ klausė, ar nebuvo problemų dėl įvestų naujovių? Ar visi naujai privalėję deklaruoti suprato ir vykdė prievolę? Jeigu gyventojams kilo klausimų, kokie kildavo dažniausiai ir kaip jie buvo sprendžiami?
Pasak E. Kuznecovos, šiais metais turtą ir pajamas privalančių deklaruoti gyventojų sąrašas papildytas. Deklaracijas pateikti privalėjo valstybės ar savivaldybių įstaigų vadovai, jų pavaduotojai, padalinių vadovai ir jų pavaduotojai bei išvardintas pareigas einančių asmenų šeimų nariai. Ar visi naujai privalėję deklaruoti šią prievolę įvykdė, paaiškės suvedus el. būdu pateiktas ir popierines deklaracijas.
„Dažniausi klausimai, į kuriuos teko atsakinėti mokesčių specialistams dėl turto deklaravimo – kokią deklaruoti nekilnojamojo ar kilnojamojo turto vertę; kaip sužinoti deklaruojamo paveikslo, juvelyrinio dirbinio vertę ir pan. Tačiau šie klausimai įprasti, jie kartojasi kasmet. Gyventojams paaiškinama, kad pagal turto deklaracijos pildymo taisykles, deklaruojama buvusi nekilnojamojo turto tikroji rinkos kaina. Tikroji rinkos kaina nurodoma tuo atveju, kai nėra turto įsigijimo kainos, arba kai gyventojas mano, jog turto įsigijimo kaina žymiai skiriasi nuo turto rinkos vertės. Jei sandoriuose nustatyta kaina neatitinka tikrosios rinkos kainos arba sandoryje nėra kainos (pavyzdžiui, gyventojui dovanojamos dovanos), ją pajamų mokesčio tikslais apskaičiuoja pats mokesčio mokėtojas arba išmoką išmokantis asmuo. Bet kuriuo atveju apskaičiuota tikroji rinkos kaina turi būti ekonomiškai pagrįsta“, – aiškino E. Kuznecova.
Anot vedėjos, dėl juvelyrinių dirbinių paaiškinama, kad ataskaitinių metų pabaigoje buvusi tikroji rinkos vertė nurodoma tuo atveju, kai nėra turto įsigijimo kainos, arba kai gyventojas mano, jog turto įsigijimo kaina gerokai skiriasi nuo turto rinkos vertės – pavyzdžiui, jei brangakmenių, tauriųjų metalų vertė yra nustatyta Lietuvos prabavimo rūmų, tai deklaracijoje turi būti nurodoma jų nustatytoji vertė.

Domėjosi naujovėmis
E. Kuznecovos klausėme, kiek palangiškių pasinaudojo galimybe teikti metines pajamų deklaracijas elektroniniu būdu, ar jų buvo daugiau nei praėjusiais metais, ar mažiau, ir kiek palangiškiai aktyvūs teikdami deklaracijas e-būdu palyginti su kitų Klaipėdos apskrities savivaldybių gyventojais. Taip pat pasidomėjome, ar žinoma, kaip gyventojai vertino šių metų naujoves ir kiek palankūs joms buvo palangiškiai?
Vedėja atsakė, jog šiemet oficialiai startavo naujoji VMI svetainė, kurioje daugiau informacijos, ji patogiai suskirstyta pagal mokesčių mokėtojų segmentus tam, kad kiekvienas svetainės lankytojas ją galėtų surasti greičiau ir patogiau. Dar viena naujovė – VMI įdiegtas skaitmeninis asistentas, kurio pagalba gyventojai gali gauti atsakymus į juos dominančius mokesčių klausimus tiesiogiai internetu. Ką tik startavo ir žemės mokesčio skaičiuoklė, kuri padės mokesčių mokėtojams savarankiškai apskaičiuoti preliminarų žemės mokestį 2013 m. ir vėlesniais mokestiniais metais.
VMI profilio socialiniame tinkle „Facebook“ šiemet taip pat įdiegta naujovė, kuri pasitarnavo deklaruojantiems pajamas ir turtą – abejojant, ar gyventojui privalu teikti deklaraciją, jis galėjo pasitikrinti pasirinkęs paskyrą „Naudinga“ ir pasinaudojęs programėle „Ar deklaruoti?“.
„Susidomėjimas šia naujove išties buvo nemažas – deklaravimo laikotarpiu VMI „Facebook“ paskyroje kasdien apsilankydavo vidutiniškai apie 5 tūkst. lankytojų. Dažniausiai juos domino klausimai apie pajamų deklaravimą, individualios veiklos registravimą. Per beveik du mėnesius atsakyta į kelis šimtus pateiktų paklausimų. Sulaukta ir padėkų už operatyvius ir išsamius atsakymus. Kiek Palangos gyventojų pasinaudojo šia paslauga, kol kas neskaičiuota“, – sakė E. Kuznecova.

Deklaravo sandorius
„Gyventojai šiemet pirmąkart iki gegužės 2 d. turėjo pateikti VMI informaciją ir apie jų sudarytus sandorius, kurie atitinka visas šias sąlygas: gyventojas pagal sudarytus sandorius gauna lėšų (įskaitant pasiskolintas) iš fizinių arba užsienio juridinių asmenų; asmens gyventojui per vienus kalendorinius metus grynaisiais pinigais sumokėta suma pagal vieną sandorį arba pagal keletą su tuo pačiu asmeniu sudarytų sandorių viršija penkiasdešimt tūkstančių litų; sandoriai nėra notarinės formos ir gyventojas pagal sandorius negauna pajamų, kurios mokesčių administratoriui yra deklaruotos kitų mokesčių įstatymų nustatyta tvarka“, – pasiteiravus, kiek aktyviai Palangos gyventojai pranešdami VMI apie sudarytus sandorius grynaisiais bei kokie klausimai jiems dažniausiai kildavo, pasakojo E. Kuznecova.
Pasak jos, dėl sandorių deklaravimo klausimų sulaukta ne tiek ir daug, o dažniausi buvo tokie: kas turi teikti pranešimą – skolininkas ar kreditorius; jei skolinti pinigai buvo pervedami per banką, ar tokiu atveju reikia teikti pranešimą. Pasitaikė ir pavienių klausimų dėl anksčiau paskolintų pinigų, kurie buvo grąžinti pernai. Klausta, ar papildomai reikia teikti pranešimą, jei gauta dovana ir ji deklaruota teikiant pajamų deklaraciją.
Gyventojai, turėję šias sąlygas atitinkančių sandorių, pildė pranešimo formą PRC907. Be to, minėtus sandorius gyventojai galėjo nurodyti ir savo pajamų deklaracijose – deklaravę lėšas, kurios priskiriamos nedeklaruojamoms neapmokestinamosioms pajamoms, – tuo atveju papildomai pranešimo formos PRC907 galima buvo ir neteikti. Kiek gyventojų pranešė VMI apie turėtus sandorius ir koks jų turinys, paaiškės įvertinus gyventojų teiktus pranešimus ir pajamų deklaracijas.

Ką rėmė, paaiškės vėliau
„Palangos tiltą“ domino, kiek palangiškių pasinaudojo galimybe paremti visuomenines organizacijas, fondus ir kt. paramos gavėjus, skirdami jiems iki 2 proc. pajamų mokesčio dalies? Kokiems paramos gavėjams palangiškiai buvo dosniausi? Gal žinoma, kokia suma iš Palangos keliaus paramos gavėjams ir kokiems?
Be to, iki 1 proc. pajamų mokesčio dalies gyventojai galėjo skirti ir politinėms partijoms. Kiek palangiškių pasinaudojo šia galimybe, kokios partijos buvo paremtos, ir, jei žinoma, kokia suma?
„Kokiems paramos gavėjams palangiškiai buvo dosniausi ir kokia paramos suma jiems skirta, o taip pat dėl skirtos paramos politinėms partijoms, ši informacija paaiškės iki rudens, apdorojus prašymų – tiek pateiktų el. būdu, tiek popierinių – duomenis ir juos išanalizavus“, – sakė E. Kuznecova.
Kovo mėnesį, pristatant deklaravimo naujoves, buvo paskaičiuota, kad per praėjusius metus palangiškiai parėmė 11 politinių partijų, kurioms buvo pervesta 25 tūkst. 141 Lt.
Pasak KAVMI Rajonų ir miestų mokesčių mokėtojų skyriaus Palangos poskyrio specialisčių, pernai 2 proc. pajamų mokesčio dalies Palangos gyventojai skirdavo ne vien lopšeliams-darželiams bei kitoms švietimo įstaigoms bei parapijoms, bet ir „Bėdų turgui“, gyvūnų globos draugijai „Penkios pėdutės“, „Marijos radijui“.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos miesto savivaldybė primena, jog asmenims ir šeimoms, pageidaujantiems gauti paramą būstui išsinuomoti, bei socialinio būsto nuomininkams kasmet privalu deklaruoti turtą (įskaitant gautas pajamas) už kalendorinius metus. Palangos miesto savivaldybės administracijos Ūkio ir turto skyriaus vyriausioji specialistė Audrutė Keblienė teigė, jog tai nėra naujiena – tai...


Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, jog kaip ir kasmet, taip ir šiemet, padėdama sąžiningai pajūryje verslą vykdantiems verslininkams užtikrinti pajamų apskaitymą ir mokesčių sumokėjimą, šią vasarą vykdys prevencines, stebėjimo bei kontrolės priemones apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų sektoriuose. Vasaros sezonas pasirinktas, nes...


2016 m. kovo 15 d. visoje Lietuvoje startavo gyventojų pajamų ir turto deklaravimas (GMP). Apie deklaravimo naujoves pasakojo Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (KAVMI) Rajonų ir miestų mokesčių mokėtojų skyriaus Palangos poskyrio vedėja Elena Kuznecova bei vyresnioji specialistė Stanislava Bagdonienė.


 Nuo 2015 m. sausio 1 d. įsigaliojus Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymui, asmenims ir šeimoms, įrašytiems į savivaldybėse sudarytus asmenų ir šeimų, turinčių teisę į paramą būstui išsinuomoti, sąrašus bei savivaldybės socialinio būsto nuomininkams numatyta pareiga Gyventojų turto deklaravimo įstatyme nustatyta tvarka kasmet iki gegužės...


Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI) šiandien Elektroninio deklaravimo sistemoje (http://deklaravimas.vmi.lt) pateikė preliminariąsias gyventojų pajamų mokesčio deklaracijas 1,6 mln. šalies gyventojų. Deklaruoti pajamas iki gegužės 4 dienos privalo tie gyventojai, kurie pernai vykdė individualią veiklą ar gavo kitų...


Palangos miesto savivaldybės taryba nepažeidė jokių įstatymų, kai pernai gegužės 30 d. priėmė sprendimą, kuriuo 2014 metams padidino turto mokesčio tarifą nuo 0,5 proc. iki 3 proc. didžiųjų mokesčių mokėtojų kategorijai priskiriamiems mokesčių mokėtojams. Tokią išvadą spalio 20 d. padarė Klaipėdos apygardos administracinis teismas, paskelbęs sprendimą administracinėje byloje pagal...


Nuo trečiadienio Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Elektroninėje deklaravimo sistemoje (EDS) jau yra parengtos preliminarios gyventojų pajamų mokesčio (GPM) deklaracijos bei pajamoms deklaruoti skirtos pažymos. Dera pabrėžti, jog elektroninio deklaravimo sistema gyvuoja jau 10 metų, o per šį laiką ja pasinaudojančių asmenų procentas šalyje išaugo nuo 6,2 proc....


Šių metų gegužės 2 d. baigėsi pajamų bei turto deklaravimo laikas. Kaip informavo Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (KAVMI) Rajonų ir miestų mokesčių mokėtojų skyriaus Palangos poskyrio vedėja Elena Kuznecova, Palangoje pajamas iš viso deklaravo beveik 6 tūkstančiai gyventojų, VMI sulaukė per 484 turto deklaracijų (turtą turėjo deklaruoti 545 mokėtojai), taip...


„Palanga – miestas kurortas, išsiskiriantis iš kitų miestų savo sezoniškumu. Tai turi įtakos ir mokesčių mokėtojų veiklai, ir biudžeto pajamų surinkimui“, – teigia Klaipėdos AVMI Mokestinių prievolių departamento Rajonų ir miestų mokesčių mokėtojų skyriaus Palangos poskyrio vedėja Elena Kuznecova.


Gyventojų pajamų ir turto deklaravimo naujovės

Dalia JURGAITYTĖ, 2010 03 31 | Rubrika: Miestas

Klaipėdos apskrities Valstybinė mokesčių inspekcija ir vietos mokesčių administratorius – Palangos skyrius spaudos atstovus supažindino su gyventojų pajamų, turto deklaravimo naujovėmis. Pristatyme dalyvavo Klaipėdos AVMI viršininko pavaduotoja Gražina Rimkienė, Palangos skyriaus vedėja Aldona Kaminskienė, Švietimo ir konsultavimo skyriaus vyriausioji specialistė Danutė Barkienė...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius