Nuo pandemijos nukentėjusiam verslui – 150 milijonų eurų subsidijų apyvartinėms lėšoms

Vyriausybė patvirtino naują pagalbos koncepciją nuo Covid-19 pandemijos nukentėjusiam smulkiajam ir vidutiniam verslui. Įmonės, kurių apyvarta dėl koronaviruso įtakos sumažėjo 30 proc. ar daugiau, galės neatlygintinai gauti vienkartines subsidijas, siekiančias nuo 500 eurų iki 800 tūkst. eurų.
Naujoji subsidijų schema bus derinama su Europos Komisija. Pastarosios institucijos patvirtinimą tikimasi gauti per artimiausias savaites, tad įmonės paraiškas galės teikti po Naujųjų metų.
Subsidijos dydį lems sumokėti mokesčiai
Pasak Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Europos Sąjungos investicijų koordinavimo departamento direktorės Ritos Armonienės, subsidiją galės gauti labai mažos, mažos ir vidutinės įmonės, kurių apyvarta šių metų kovo-spalio mėnesiais sumažėjo 30 proc. ar daugiau, palyginus su tuo pačiu 2019 m. laikotarpiu. Subsidijos dydis sieks 25 proc. nuo įmonės darbuotojams praėjusiais metais sumokėtos ar įskaitytos gyventojų pajamų mokesčio (GPM) sumos.
„Pavyzdžiui, jei įmonė turi 3 darbuotojus, kuriems mokamas šalies vidutinio dydžio darbo užmokestis, 2019 metais nuo šių darbuotojų atlyginimų į biudžetą turėjo būti sumokėta apie 8000 eurų GPM. Tokiu atveju pagal naująją pagalbos verslui tvarką įmonė galės pretenduoti į maždaug 2000 eurų dydžio subsidiją. Atitinkamai, 30 žmonių už vidutinį šalies atlyginimą įdarbinusi įmonė gaus 10 kartų didesnę subsidiją“, – sako Rita Armonienė.
Ar įmonė atitinka nustatytus 30 proc. ir didesnius apyvartos sumažėjimo rodiklius, bus nustatoma pagal Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) teikiamas pridėtinės vertės mokesčio (PVM) deklaracijas. Įmonėms, neįsiregistravusioms PVM mokėtojomis, šiuos duomenis reikės nurodyti paraiškoje.
Mažiausia subsidija sieks 500 eurų, o daugiausia vienai įmonei gali būti išmokėta 800 tūkst. eurų.
Minimalią subsidiją pagal šią tvarką gaus ir naujai įsteigtos įmonės, kurios pernai kovo-spalio mėnesiais pajamų išvis negavo, tačiau jų vykdoma veikla yra įtraukta į ūkinių veiklų, ribojamų dėl karantino paskelbimo, sąrašą. Tokioms įmonėms, pateikusioms paraišką, bus išmokėta 500 eurų subsidija.
Subsidijos paskirtis – apyvartinėms lėšoms
Subsidija vienai įmonei bus mokama tik vieną kartą, ji negali būti išmokėta vėliau nei 2021 m. birželio 30 dieną.
„Paraiškos bus teikiamos per elektroninę VMI sistemą, ir tikimės, kad pirmosios subsidijos įmones pasieks jau 2021 m. pradžioje. Iš viso šalies verslą pagal naująją pagalbos schemą turėtų pasiekti bendra 150 mln. eurų suma“, – sako Rita Armonienė.
Subsidijos skiriamos įmonių likvidumui išsaugoti, todėl verslas ją galės naudoti tik apyvartinėms lėšoms – atsiskaitymams su darbuotojais, tiekėjais, patalpų nuomotojais ir pan. Dividendams, akcijų supirkimui, paskolų grąžinimui ar suteikimui ir kitiems panašiems tikslams gautų lėšų nebus galima naudoti.
Pasak Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Europos Sąjungos investicijų koordinavimo departamento direktorės Ritos Armonienės, į subsidijas galės pretenduoti ir tos įmonės, kurios jau yra išnaudojusios nustatytą maksimalią valstybės pagalbos de minimis 200 tūkst. eurų sumą.
Verslui – paskolos, kompensacijos ir kitos priemonės
Įmonės aktyviai naudojasi ir kitomis valstybės pagalbos priemonėmis Covid-19 pasekmėms sušvelninti.
Šias priemones administruojančios įmonės „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) duomenimis, iki lapkričio 29 dienos jau priimta beveik 15 tūkst. teigiamų sprendimų dėl finansavimo suteikimo. Labiausiai nuo Covid-19 nukentėjusiems verslams kartu su finansiniais tarpininkais suteikta 200 mln. eurų paskolų. Nuomos mokesčio kompensavimui panaudota 36 mln. eurų, palūkanų kompensavimui – 21 mln. eurų.
Pandemijos pasekmes verslui sušvelninti padeda ir socialinė Šiaulių banko iniciatyva „Planas A“, kurioje užsiregistravusios smulkiosios įmonės gali pasinaudoti partnerių pagalba: nemokama reklama, nuolaidomis, konsultacijomis ir kitokiomis paslaugomis. Prie „Plano A“ jau prisijungė daugiau nei 1250 smulkiojo verslo įmonių, o iniciatyvą palaiko ne tik didžiosios šalies įmonės, bet ir valdžios institucijos – Ekonomikos ir inovacijų ministerija, „Versli Lietuva“, daugiau nei 10 Lietuvos savivaldybių.
Svarbiausias – apyvartinių lėšų klausimas
Daugiau nei dešimtmetį Klaipėdoje veikianti įmonė „Ekonatura“ per pirmąjį karantiną patyrė didžiulį sukrėtimą – šalia senosios uostamiesčio turgavietės esanti įmonės parduotuvė buvo priversta užverti duris, nors iš jos pajamų gaunama kone dukart daugiau, nei iš prekybos internetu.
Kaip pasakojo įmonės vadovė Dovilė Kubiliūtė, sulėtėjo ir pačių prekių tiekimas, nes bendrovei ekologišką kosmetiką tiekia partneriai iš Didžiosios Britanijos.
„Padėtis buvo tikrai prasta. Todėl labai pravertė ir parama, kurią, kaip nuo COVID-19 nukentėjusi įmonė, gavome už pernai sumokėtą gyventojų pajamų mokestį, ir darbo užmokesčio kompensacija. Tokiu būdu gavome apyvartinių lėšų, galėjome užsisakyti perkamiausių prekių. Taip pavyko išgyventi, vasarą pajutome atsigavimą. Dabar, vėl paskelbus karantiną, kurį laiką net gatvės buvo tuščios, nors pastaruoju metu jau ima užsukti pirkėjai“, – pasakojo D. Kubiliūtė.
Įmonės vadovė sako nenuleidžianti rankų ir kartu su vyru dirbanti toliau, nes tai yra šeimą maitinantis smulkusis verslas. Todėl jai labai aktualu, kokia valstybės parama toliau bus teikiama smulkiosioms įmonėms.
„Jei tik galėsime, mėginsime ja pasinaudoti, nes tai tikrai padeda. Labiausiai, aišku, stinga apyvartinių lėšų, pagelbsti ir galimybė atidėti mokesčius, nors, aišku, juos anksčiau ar vėliau teks sumokėti“, – sakė verslininkė.
Saulenis Poška
Parengta Ekonomikos ir inovacijų ministerijos užsakymu
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Seime žengtas žingsnis link 12 milijonų eurų Šventosios uosto molų statybai
"Palangos tilto" informacija, 2021 11 18 | Rubrika: Miestas
Trečiadienį, lapkričio 17 d., Seimo Ekonomikos komitetas vienbalsiai bendru sutarimu pritarė nutarimui siūlyti Vyriausybei 2022 - 2024 metų biudžetuose numatyti lėšas Šventosios valstybinio jūrų uosto molų statybai.
Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Saulius Skvernelis siūlo, atsižvelgiant į valstybės finansines galimybes, 2022 metais skirti 12 milijonų eurų vienam iš Šventosios jūrų uosto rekonstrukcijos etapų – molų įrengimo darbams.
Dėl karantino draudimų nukentėjusiam kurorto verslui – mokesčių lengvatos
2021 04 29 | Rubrika: Miestas
Nuo karantino metu galiojančių draudimų vykdyti veiklą nukentėjusiems kurorto verslininkams tiesiama pagalbos ranka – Savivaldybės tarybos sprendimu, nustatytus kriterijus atitinkantiems verslo subjektams bus taikomos mokesčių lengvatos.
Po Klaipėdos regiono merų kreipimosi bus ieškoma 18 milijonų eurų Palangos oro uosto atnaujinimui
"Palangos tilto" informacija, 2020 12 16 | Rubrika: Miestas
Trečiadienį, gruodžio 16 d., Seimo Ekonomikos komitetas po Palangos mero Šarūno Vaitkaus kreipimosi svarstė visam Vakarų Lietuvos regionui itin svarbų klausimą dėl Palangos oro uosto (POU) infrastruktūros atnaujinimo.
Vyriausybė patvirtino naują pagalbos koncepciją nuo Covid-19 pandemijos nukentėjusiam smulkiajam ir vidutiniam verslui. Įmonės, kurių apyvarta dėl koronaviruso įtakos sumažėjo 30 proc. ar daugiau, galės neatlygintinai gauti vienkartines subsidijas, siekiančias nuo 500 eurų iki 800 tūkst. eurų. Naujoji subsidijų schema bus derinama su Europos Komisija. Pastarosios institucijos patvirtinimą...
Populiarių kurorto kavinių „A-petit“ ir „Šilelis" savininkas Gediminas Gečas "vaiko" peles: banke - vos 10 000 eurų, yra pasiskolinęs ir negrąžinęs 33 830 eurų, o automobilio vertė – vos 2 500 eurų
"Palangos tilto" informacija, 2020 08 07 | Rubrika: Miestas
Verslininkas Gediminas Gečas – jis valdo populiarias kurorto kavines „A-petit“ ir „Šilelis, Mokesčių inspekcijai nurodė, kad banke pernai turėjo 10 000 eurų, buto, kuriame gyvena, vertė yra vos 39 tūkstančiai eurų, kitų statinių – sodo namelių, garažų, inžinerinių statinių – vertė yra 32 600 eurų, valdomų žemės sklypų vertė yra 76 000 eurų, yra...
Palangos įmonės gaus apie 478 tūkstančius eurų negrąžintinų subsidijų dėl COVID-19
"Palangos tilto" informacija, 2020 05 21 | Rubrika: Miestas
Kaip informavo „Palangos tiltą“ Laima Domarkienė, Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcijos atstovė spaudai, Palangos įmonės gaus apie 478 tūkstančius eurų negrąžintinų subsidijų dėl COVID-19.
Savivaldybės nesutinka savo arenų ir baseinų perduoti verslui
***, 2019 09 30 | Rubrika: Miestas
Konkurencijos tarybos, Viešųjų pirkimų tarnybos ir VšĮ Centrinės projektų valdymo agentūros nuomone, savivaldybės sporto ir pramogų infrastruktūros valdymą turi perduoti verslui. Ir tik jam neparodžius tokio noro, jos turi teisę minėtą infrastruktūrą perleisti valdyti savivaldybių įmonėms. Palanga taip pat nenori "atiduoti" baseino privačiam verslui.
„Marriott“ su 20 milijonų eurų ateina į Palangą – iškils viešbutis su dideliu SPA
Linas JEGELEVIČIUS, 2016 03 03 | Rubrika: Miestas
Tarptautinio viešbučių tinklo „Marriott“ viešbutis „Marriott“ 2018 metais atsiras ir Palangoje, buvusio „Jūratės“ baseino vietoje. Arčiausiai Palangos „Marriott“ viešbučiai yra Lenkijoje, Varšuvoje ir Sopote, ir Baltarusijos sostinėje Minske. Vakar Palangos miesto savivaldybėje įtvirtinti bendradarbiavimo sąlygas...
Miesto piniginėje šiemet – per 19 milijonų eurų, ketinama išleisti milijonu daugiau
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2015 03 02 | Rubrika: Miestas
Vakar posėdžiavusi Palangos miesto savivaldybės taryba patvirtino šių metų biudžetą. Atsižvelgus į komitetų pasiūlymus, vietoj prieš mėnesį pristatytame biudžeto projekte numatytųjų miesto piniginėn surinkti 19 mln. 322 tūkst. Eur pajamų patvirtintas kiek didesnis skaičius – 19 mln. 357 tūkst. Eur, tokia pat 57 tūkst. Eur suma padidėjo ir asignavimai išlaidoms bei...