Algimanto Želvio vadovaujamas foto-kino būrelis išugdė pulką fotografijos mylėtojų

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013-05-16
Peržiūrėta
1348
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos moksleivių, foto būrelio narių parodos, vykusios 1973 m. kino teatre „Naglis“, autorinės nuotraukos
Palangos moksleivių, foto būrelio narių parodos, vykusios 1973 m. kino teatre „Naglis“, autorinės nuotraukos

Fotografija Palangoje turi gilias tradicijas, kuriai pamatus klojo ir buvusios I-osios vidurinės – dabartinės Senosios gimnazijos – foto-kino būrelis. Daug metų jam vadovavęs mokytojas Algimantas Želvys gimnazijos 90 metų jubiliejuje sakė, jog visi metai, kai jis vadovavo būreliui ir mokė fotografijos paslapčių jaunuosius fotografus, buvę puikūs.

„Palangos tilto“ skaitytojams pristatome būrelio istoriją, kuria maloniai sutiko pasidalinti A. Želvys.

Istorija nuo 1952-ųjų
Palangos 1-os vidurinės mokyklos Jaunųjų technikų būrelyje fotomėgėjų sekcija buvo įsteigta 1952/1953 m. Sekcijos nariai padėjo mokytojui Algirdui Taurinskui fotografuoti jaunuosius technikus, gaminančius vaizdines mokymo priemones, būrelio susirinkimus, parodas. Fotosekcijos nariai lankydavosi ir kitų dalykinių būrelių susirinkimuose, organizacijų pravedamose priemonėse, kolūkių talkose, turistiniuose žygiuose, įamžindavo Palangos statybas, šventines demonstracijas, mokinius – pirmūnus. Jaunieji technikai išleido keliolika fotosienlaikraščių, kuriems buvo duodami įvairūs pavadinimai: „Už tarybinę techniką“, „Ant gintaro kranto“, „Palangos statybos“, „Po gimtąjį kraštą“, „Sportininkas“ ir daug kitų. Kiekvienas numeris buvo skirtas vienam įvykiui ar gyvenimo akimirkai pažymėti.
Fotosienlaikraščiai buvo eksponuojami Jaunųjų technikų parodose Kretingoje, Klaipėdoje ir Vilniuje. Aktyviausi fotografai tuo metu buvo S. Grauslys, S. Bartkus, A. Liebus, J. Jokubavičiutė, B. Gerybaitė, I. Pivoriutė, A. Kazlauskaitė ir G. Vygontaitė.
1954 m. respublikinėje Jaunųjų technikų darbų parodoje Palangos fotomėgėjai už išleistus sienlaikraščius laimėjo II vietą ir buvo apdovanoti garbės raštu ir fotoaparatu „Liubitel“. 1956 m. užėmė III vietą ir kaip prizą gavo fotoaparatą „Smėna“.
Specialiai pritaikytos fotolaboratorijos mokykla tuo metu neturėjo. Nuotraukos buvo daromos fizikos kabinete vakarais, kai sutemdavo. Fizikos kabinetas buvo Pionierių gatvėje 1 (dabar gyvenamas namas, Vasario 16-osios g. 1).
1961 m. buvo pastatyta nauja vidurinė mokykla, į kurios patalpas persikėlė visi kabinetai iš Pionierių g. 1, 6 ir Jasinsko gatvių (dabar V. Jurgučio pagrindinė mokykla).
Naujoje mokykloje jaunieji technikai daugiau dėmesio skyrė fizikos kabineto įrengimui, o buvusi fotosekcija perorganizuojama į būrelį, kuriam vadovauti imasi mokytojas Petras Pocius. Būreliui skiriama patalpa fotolaboratorijai trečiame aukšte. Laboratorija neturėjo stacionarinio vandens bei kitų reikalingų įrengimų. Pagrindinį darbo inventorių sudarė didintuvas „Neva-314“, fotoaparatas „Mir“, du aparatai „Smėna“, trys kiuvetės, stalas, trejetas taburečių ir kibiras vandeniui atsinešti.

Vadovavo nuo 1962-ųjų
Per šiuos metus būrelis didesnės veiklos neišvystė ir 1962/1963 m. fotografijos reikalai perduodami į mokytojo Algimanto Želvio rankas.
Į būrelį priimama 12 naujų narių, kurie iš pat pirmų dienų ėmėsi pertvarkyti ir gausinti fotolaboratoriją, fotografavo, o taip pat intensyviai nagrinėjo fotografijos teoretinius pagrindus. Laboratorija buvo perkelta į naujai pastatytą mokyklos bendrabutį Smilčių gatvėje.
Aktyviausi to meto būrelio nariai buvo J. Surblys, V. Auželis, A. Janukėnas ir kiti. Jie reguliariai leisdavo fotostendą „Mokyklos gyvenimas vaizduose“. Aktyviai būreliečiai dalyvavo sieninėje spaudoje, gausiomis nuotraukomis papildydavo organizacijų bei mokyklos istorijos puslapius, padėjo apipavidalinti literatų leidžiamus almanachus.
Lygiagrečiai su fotografija mokykloje daug dirbama mėgėjiško kino studijoje. Mokytojas A. Želvys buvo priimtas į Lietuvos kino mėgėjų draugiją ir kartu su būrelio nariais filmavo svarbiausius mokyklos gyvenimo momentus.
Didelį įspūdį paliko moksleiviams ir jų tėvams pirmieji kino fragmentai: „Rugsėjo pirmoji“, „Mūsų suvenyrai“, „Pionierių vasara“. Filmai buvo įgarsinti magnetofono juostoje.
1964 m. būrelis buvo perorganizuotas į foto-kino.
Tais pat metais jaunieji foto-kino mėgėjai pakviečiami dalyvauti respublikinėje parodoje – konkurse. Joje dalyvavo mokiniai: V. Laučys, A. Štombergas, A. Janukėnas ir vadovas A. Želvys. Parodos metu būrelio nariai susitiko su žymiais foto-kino menininkais, klausė paskaitų apie foto-kino techniką, dalyvavo ekskursijoje į Lietuvos kino studiją, žiūrėjo lietuviško filmo „Birželis – vasaros pradžia“ premjerą. Šioje parodoje trys būrelio darbai buvo atrinkti į respublikinį moksleivių geriausio foto darbų albumą. Viešas paskatinimas buvo stimulas tolesniam būrelio darbui.
Dar didesnė sėkmė lydėjo jaunuosius kino mėgėjus. Už konkurse parodytus filmus „Rugsėjo pirmoji“, „Mūsų suvenyrai“, „Pionierių vasara“ būrelis buvo apdovanotas LTSR Švietimo ministro pagyrimo raštu.

(Bus daugiau)

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Praėjusį sekmadienį Palangos senosios gimnazijos abiturientams buvo įteikti brandos atestatai. Šventę abiturientai pradėjo susirinkdami prie Palangos senosios gimnazijos, kur buvo atidengta grindinio plytelė, skirta gimnaziją baigiantiems 81-osios laidos abiturientams.


Palangos senosios gimnazijos geografijos mokytojas metodininkas Nerijus Vaišvilas, pakalbintas apie gimnazistų pasiekimus geografijos olimpiadose ir konkursuose, teigia, kad labai džiaugiasi ir didžiuojasi savo mokiniais ir jų pasiekimais šiemet.


Naujajame laikraščio „Palangos tiltas“ numeryje rašome, kad miesto Taryba jau pažymėjo savo pusiaukelę. Ta proga „Palangos tiltas“ šnekino įvairius miesto politikus, buvusius Tarybos narius. Dainius Želvys, vienas labiausiai patyrusių miesto politikų ir šios Tarybos narys, „Palangos tiltui“ sakė, kad viskas, kas buvo suplanuota...


Miesto Taryba jau netrukus, balandį, įveiks savo darbo pusiaukelę. „Palangos tiltas“ susitiko interviu su Dainiumi Želviu, labiausiai patyrusiu miesto politiku, kuris miesto Taryboje jau dirba bene sepintąją kadenciją – nuo 1997-ųjų. Jis atsakė į „Palangos tilto“ klausimus. Skaitykite interviu penktadienį „Palangos tilte.“ „Manau, kad po...


Kai naujojo miesto Savivaldybės Tarybos šaukimo naujokai dar nedrąsiai čiupinėja gautus Tarybos narių ženkliukus ir žvalgosi į labiau patyrusius kolegas, Dainius Želvys, atstovaujantis Tėvynės sąjungai – Lietuvos krikščionims demokratams (TS-LKD), daug ką joje galėtų daryti užsimerkęs – 22 darbo Taryboje metus pradedantis miesto politikas pagal darbo Taryboje patirtį...


Liepos vidurys – metas, kuomet abiturientai gali šiek tiek atsikvėpti: brandos egzaminų sesija jau praeityje, rezultatai aiškūs, o netrukus rankose jie laikys ir brandos atestatą. Odontologiją arba mediciną planuojanti studijuoti Kotryna Jasinskaitė – Palangos senosios gimnazijos abiturientė, su kuria, pakėlusia sparnus skrydžiui iš Palangos, pasikalbėjome...


Fotografija Palangoje turi gilias tradicijas, kuriai pamatus klojo ir buvusios I-osios vidurinės – dabartinės Senosios gimnazijos – foto-kino būrelis. Daug metų jam vadovavęs mokytojas Algimantas Želvys gimnazijos 90 metų jubiliejaus metu sakė, jog visi metai, kai jis vadovavo būreliui ir mokė fotografijos paslapčių jaunuosius fotografus, buvę puikūs. „Palangos...


Fotografija Palangoje turi gilias tradicijas, kuriai pamatus klojo ir buvusios I-osios vidurinės – dabartinės Senosios gimnazijos – foto-kino būrelis. Daug metų jam vadovavęs mokytojas Algimantas Želvys gimnazijos 90 metų jubiliejuje sakė, jog visi metai, kai jis vadovavo būreliui ir mokė fotografijos paslapčių jaunuosius fotografus, buvę puikūs. „Palangos tilto“...


A.Mončio muziejuje – prancūziškai lietuviškas fotografijos, kino ir literatūros vakaras

„Kaunas Photo 2013“, „Palangos tilto“ inf., 2013 04 18 | Rubrika: Kultūra

Antano Mončio namai-muziejus ir fotomeno festivalis „Kaunas Photo 2013“ maloniai kviečia į fotografijos projekcijų ir literatūrinio skaitymo vakarą.


„Čia nėra nieko atsitiktinio, ir šios dvi technikos ne veltui susietos. Ieškokite sąsajų, jų yra daug. O tai, ką matote, išskaidyti ir vėl susieti galima taip: foto / sintezė / fotosintezė“, – penktadienio vakarą, į stogą intensyviai barbenant pirmajam tikram pavasario lietui, „Ramybės“ galerijoje atidarydama savo akvarelės ir fotografijos...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius