Alkoholis – iš apytamsių rūsių ir miškų

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009-03-24
Peržiūrėta
1760
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Nuo šių metų sausio 1-osios Lietuvoje įsigaliojo naujos įstatymų pataisos, ribojančios alkoholio prekybą nakties metu – nuo 22 valandos vakaro iki 8 valandos ryto. Beveik nėra manančių, kad alkoholio vartojimas sumažėjo. Labiau tikima, kad klesti šešėlinė prekyba – kenčia didieji alkoholinių gėrimų gamintojai, o pelną krauna nelegaliai gaminantys svaigalus. 

  Draudžia prekiauti, vežti ir nešti

Nuo sausio 1 d. alkoholio nakties metu negalima nusipirkti nei degalinėse, nei didžiuosiuose prekybos centruose, nei mažmeninėse „visparinėse“. Verslininkai tai vadina smūgiu į paširdžius, valdžia – kova su karu keliuose.

Alkoholinių gėrimų atkimštoje taroje jau negalima vežtis automobilių salonuose, jei jie nėra visiškai atskirti nuo vairuotojo vietos (limuzinuose leidžiama). Nepilnamečiai grasomi baudomis – jie negali jo vartoti, laikyti rankoje, maišeliuose ar kitur su savimi. Tiesa, baudos kone simbolinės – nuo 30 iki 300 litų.

 

Ar lietuviai nebegers?

Valdžia, užsimojusi prieš karą keliuose, mano, kad alkoholio prekybos draudimas tarsi angelas sargas sergės neramiuosius. Tačiau realybė kiek kitokia. Jau viešai skelbiami visuomenės apklausų rezultatai – beveik pusė alkoholį vartojančių žmonių jį perka iš anksto, ketvirtadalis – ieško prieinamų „taškų“. Vidaus reikalų ministerija, manoma, kol kas „dailina“ duomenimis, kiek nustatyta alkoholio prekybos įstatymų pažeidėjų, kiek konfiskuota falsifikuoto alkoholio. „Kova su vėjo malūnais“, - sako dažnas alaus šalies žmogus pastaraisiais mėnesiais. Nei vienas, visuomenės apklausos duomenimis, į klausimą, ar draudimas prekiauti pakoreguos jų įpročius, neatsakė teigiamai. Visi teigė manantys, kad situacija Lietuvoje nuo to nepasikeis.

 

Draudimas nepasiteisino

Lietuvos sveikatos programoje nurodytas skambus tikslas: iki 2010 metų 25 procentais sumažinti alkoholio vartojimą. Nuo 1998-ųjų šalyje alkoholio vartojimas išaugo kone trylika procentų. Tačiau net specialistai gūžčioja pečiais. Europos Komisijos užsakymu atlikto tyrimo duomenimis, lietuviai – vieni daugiausiai šių gėrimų vartojančių tautų Europoje. Tai greičiau mentaliteto, suvokimo ir psichologijos dalis, nei prievarta įvedamų draudimų „garbės klausimas“. Eksperimentai su alkoholiu nepasiteisino ir prieš keletą metų – 2001 metais Seimas atšaukė analogišką sprendimą, kuriuo 1996 metais buvo įvestas alkoholio pardavimo laiko apribojimas. Apribojimai atšaukti dėl masiškai išaugusio kontrabandinio alkoholio verslo ir... nepasiteisinusios priemonės drausti vartojimą. Daugumoje Europos Sąjungos šalių nėra draudimo prekiauti alkoholiniais gėrimais degalinėse, ir nėra jokios statistikos, kad galėjimas nusipirkti jo net naktį yra pagrindinė avaringumo keliuose priežastis. Kai kuriose valstybėse alkoholis pardavinėjamas tik specializuotose parduotuvėse, tačiau netgi naktį.

 

Pirks iš anksto arba nelegaliai

Po šio sprendimo įsigaliojimo nuskriausti jaučiasi ne tik prekybininkai, gamintojai, bet ir degalinės. Jos masiškai užsidarinėja ir dabar vargiai atrasi veikiančią nakties metu. Dabar net norėdamas kavos ar šokolado, prireikus langų skysčio ar elementarios tualeto paslaugos, esi priverstas suktis kitaip. Kai kuriose Lietuvos vietovėse toks sprendimas lėmė vienintelių ilgiau dirbančių parduotuvių išnykimą – joms tiesiog neapsimoka dirbti. Alkoholiniais gėrimais prekiaujančių įmonių asociacija iki šiol tikisi valdžios „susiprotėjimo“ – esą, kas norėjo, tas gers, ir tokie „vaikų darželio lygio“ sprendimai nieko nepakeis. Pakeis nebent kriminogeninę ir socialinę tautos gyvenimo pusę.

 

Informacija pasitvirtino

O kad tauta ragavo ir ragaus, rodo ir kiti duomenys. Policija ėmė rengti akcijas, norint užkirsti kelią nelegaliam alkoholiui. Palangos policijos komisariatas, kaip ir visi kiti Lietuvoje, siekia išsiaiškinti nelegaliai alkoholiu prekiaujančius asmenis, vykdydami priemonę „Nelegalus alkoholis“.

Dar 2008 m. gruodį,  pareigūnai gavo informacijos, kad vienas Palangos mieto gyventojas užsiima naminės degtinės prekyba. Iš vyriškio V. Š. (gim. 1953 m.) konfiskuota 14 butelių – 34 litrai naminės degtinės. 2009 m. vasario mėnesį pareigūnams tikrino anonimišką informaciją apie Plytų gatvės gyventoją. Vasario 21-ąją pas palangiškį B. R. (gim. 1948 m.), buvo rasta apie 20 litrų „naminukės“. Abiems vyriškiams pagal Lietuvos Respublikos baudžiamąjį kodeksą gresia bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų. Dėl nelegalios naminės degtinės 2008 m. buvo nubausti 3 asmenys.

 

Šlaistosi girti viešumoje

Pareigūnai kol kas nenustatė, kad šių metų sausio vasario mėnesiais kokias nors nusikalstamas veikas padarė neblaivūs asmenys, tačiau šis skaičius dar gali kisti. Dėl girto pasirodymo viešoje vietoje 2008 m. sausio - vasario mėnesiais nustatyti 28 pažeidėjai, 2009 m. tuo pačiu laikotarpiu nustatyti 25.

Bent dėl vieno dalyko pareigūnai gali džiaugtis – Palangos miesto gyventojai ar miesto svečiai telefonu 112 vis dažniau praneša policijai apie viešose vietose pasirodžiusius neblaivius  ir chuliganiškai besielgiančius, alkoholiu piktnaudžiaujančius asmenis. Pilietiškumas – stiprėja, o alkoholio vartojimas mažės ar ne?

 

Gausi algą, alkoholio – ne

Štai Baltarusija ėmėsi dar „rimtesnės misijos“. Minsko milicija siūlo priimti įstatymą, kuris dvi dienas draustų prekiauti gėrimais, sudėtyje turinčiais spirito. Tos dienos apibrėžiamos labai paprastai – diena, kai žmonės gauna avansą ir kai jiems išmokama alga. Pareigūnų manymu, tokios priemonės būtų „labai efektyvios“ ir jog „blaivybės“ dienos idėja pasiteisina – tokia jau buvo įgyvendinta vasario 14 dieną. Tą dieną Baltarusijos valdžia uždraudė prekiauti alkoholiu. Panašu, kad Baltarusijoje greitai atsiras kalendoriai, skirti žymėti „leidžiančias“ ir „neleidžiančias“ girtauti dienas. Šv.Valentino diena Baltarusijai atrodė rimtesnė, nei vasario 23-ąją švenčiama Tėvynės gynėjo diena – šią dieną prekybos alkoholiu niekas nedraudė. Lietuvoje prekyba alkoholiu yra uždrausta rugsėjo pirmą dieną, laikomą mokslo ir žinių diena. Kas žino, gal ateityje jų tik daugės ir it blaivininkų tauta vietoj stiklo gero gėrimo ar alaus bokalo karštą dieną skanduos blaivybės himną. Plakti draudimų diržu tautą – tas pats, kaip vaikui neduoti saldainio, vis tiek pasiims. Mentaliteto, mąstymo ir įpročių vien įstatymai nepakeis. 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (toliau – NATKD) , siekdamas alkoholio prevencijos tikslų, sklandaus Alkoholio kontrolės įstatymo įgyvendinimo ir skatindamas  sąmoningo bei atsakingo verslo vystymąsi, 2023 m. lapkričio 15 d. 14 val. organizuoja mokymus.


Pagrindinių nacionalinių duomenų tvarkytojas Registrų centras atliko kasmetinį visos Lietuvos žemės sklypų masinį vertinimą ir nustatė žemės sklypų vidutines vertes.


Nuo rugsėjo 7 dienos trumpės „Lidl“ parduotuvės, esančios Palangoje, Klaipėdos pl. 59, darbo laikas. Vasaros metu parduotuvė dirbo nuo 7 iki 24 valandos, o nuo rugsėjo vidurio pirkėjų lauks įprastu grafiku – nuo 8 iki 22 valandos.


Palangos paplūdimiuose klesti nelegali alkoholinių gėrimų ir čeburekų prekyba: siekdami išvengti baudų, prekiautojai nevengia imtis gudrybių, praneša "Lietuvos rytas" televizija.


Karantinui pasibaigus, lietuviai neskuba grįžti į biurus ir toliau aktyviai bendrauja nuotoliniu būdu – skambučių srautas į „prieškrizinį“ lygį negrįžta ir vis dar yra 15 proc. didesnis nei prieš karantiną, rodo agreguoti anoniminiai „Bitės“ tinklo duomenys. Mobiliųjų duomenų vartojimas bendrovės tinkle taip pat išlieka beveik 40 procentų...


Kaip "Palangos tiltą" informavo "Maximos“ komunikacijos ir korporacinių reikalų departamento direktorė Vilma Drulienė, analizuojant visą karantino laikotarpį Palangoje nuo kovo 16 dienos iki gegužės 12 dienos ir lyginant jį su tokiu pačiu laikotarpiu pernai, pastebima, kad saldumynų pardavimai sumažėjo 33 proc., prezervatyvų – 45 proc., o alkoholio nuperkama 25 proc....


Nuo šių metų birželio 1 d. siūloma nedrausti prekiauti alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 22 procentų, kurortuose ir kitose savivaldybių tarybų nustatytose poilsio bei turizmo teritorijose bei paplūdimiuose.



Ar tarybai užteks ryžto prekybą alkoholiu suvaržyti iš esmės?

Alvydas ZIABKUS, “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2010 09 05 | Rubrika: Miestas

Rugsėjo 1-osios dienos popietę mokslų pradžią švenčiantys Palangos vyresniųjų klasių mokiniai J.Basanavičiaus gatve traukė link jūros tilto nešini šampano ir rimtesnių alkoholinių gėrimų buteliais. Iš kur jie gavo pirkti svaigiųjų gėrimų, jei rugsėjo pirmą dieną prekyba alkoholiu visoje šalyje yra uždrausta? Toje pačioje J.Basanavičiaus gatvėje veikia barui prilyginta alkoholio...


Alkoholis – iš apytamsių rūsių ir miškų

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 03 24 | Rubrika: Miestas

Nuo šių metų sausio 1-osios Lietuvoje įsigaliojo naujos įstatymų pataisos, ribojančios alkoholio prekybą nakties metu – nuo 22 valandos vakaro iki 8 valandos ryto. Beveik nėra manančių, kad alkoholio vartojimas sumažėjo. Labiau tikima, kad klesti šešėlinė prekyba – kenčia didieji alkoholinių gėrimų gamintojai, o pelną krauna nelegaliai gaminantys svaigalus. 


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius