Ar galima egzaminų maratoną įveikti be galvos skausmo?

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013-06-10
Peržiūrėta
2403
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Lietuvos abiturientams tęsiasi egzaminų sesija. / „Delfi“ nuotr.
Lietuvos abiturientams tęsiasi egzaminų sesija. / „Delfi“ nuotr.

Brandos egzaminų tvarkaraštis įsibėgėjo, abiturientų stresas – bent jau taip teigiama tam skirtose respublikinių žiniasklaidos priemonių puslapiuose – pasiekė visas įmanomas ribas.

Ar išties egzaminų maratonas kelia tokį didžiulį galvos skausmą? Kaip jaučiasi Palangos abiturientai, kurių per dvylika metų sukauptos žinios dabar tikrinamos?

Egzaminai – stresas?
Moksleivių tėvai neva skundžiasi nežinantys, kaip paguosti savo vaikus, kurie, mokykloje puikiai susitvarkę su mokslais, dabar tikina, kad nei gerai išlaikys egzaminus, nei kur nors įstos.
Švietimo ekspertai, žurnalistų paklausti, ką rodo tokia moksleivių reakcija, teigia, kad egzaminai Lietuvoje iš tiesų pernelyg sureikšminti, ir svarsto, ar nereikėtų tvarkos keisti – pradedant visišku egzaminų atsisakymu, baigiant galimybe perlaikyti egzaminą dar iki rudens.
Dalis pedagogų stebisi: nuo kada du egzaminai – didžiulis stresas? Nes dabar, norint gauti brandos atestatą, užtenka išlaikyti vieną privalomą egzaminą ir vieną pasirenkamą. O buvo laikai, kai abiturientai laikydavo penkis egzaminus baigdami vidurinę mokyklą ir tiek pat – stodami į aukštąsias.

Sesija išvargino
Palangos abiturientai sako, jog jaudulio prieš egzaminus tikrai būta, tačiau pavyko jį įveikti.
„Šiandien laikiau paskutinįjį – istorijos – egzaminą, – trečiadienį sakė gimnazistė Jūratė Riepšaitė. – Dar du – anglų bei lietuvių kalbų – egzaminus laikėme anksčiau. Dabar, kai jau galiu leisti sau atsipūsti, prisipažinsiu: egzaminų sesija labai išvargino“.
Pasak abiturientės, labiausiai vargino įtampa, kuri pradėjo jaustis dar prieš pačius egzaminus.
„Ir kartojama buvo, ir mintyse vis skambėjo: egzaminai, egzaminai, egzaminai... Kaip juokavo mano klasės draugai, jau net visas organizmas tą įtampą jaučia“, – šypsojosi mergina.
Sunkiausia buvo prieš pirmąjį – anglų kalbos – egzaminą. Sunku turbūt ir todėl, kad egzaminas vyko šeštadienį. Visą savaitę iki jo pamokos vyko įprasta tvarka, ir tik penktadienį abiturientai atėjo tik į anglų kalbos pamoką.
„Nors mokėmės ne vienerius metus, vis tiek buvo sunku rengtis egzaminams, kai reikėjo į visas pamokas eiti. Tiesa, visų dalykų mokytojai buvo išties supratingi ir darbais mūsų pernelyg neužversdavo, tačiau diskomforto būta. Gal todėl bent jau aš jaučiuosi nelabai gerai pasirengusi ir išlaikiusi pirmąjį egzaminą. Bet – susikaupiau ir geriau pasirengiau kitiems dviem“, – pasidalijo išgyvenimais J. Riepšaitė.

Reikia nusiraminti
„Man egzaminų sesija dar nesibaigė, – sakė gimnazistas Elvinas Globis. – Laikiau anglų bei lietuvių kalbų egzaminus, trečiadienį laukia biologijos egzaminas“.
Pasak pašnekovo, pirmuosius du egzaminus jis laikė lengvai ir užtikrintai, nes jautėsi jiems tinkamai pasirengęs. Dabar gi, prieš artėjantį trečiąjį, jaučiąs šiokį tokį jauduliuką.
Tačiau, kaip sakė E. Globis, jis įsitikinęs, jog jauduliukas kojos nepakišiantis: prieš egzaminą svarbu nusiraminti, nestresuoti, „neužsukinėti“ savęs mintimis: „Oi, jau artėja, jau artėja“, atsiminti, ko buvai išmokęs ir tiesiog eiti jo laikyti.
„Ką galėčiau patarti būsimiems abiturientams? Nevaryti sau nemigos mintimis, kad egzaminai artėja. Rengtis jiems, būtinai gerai pavalgyti, ir – išlaikyti“, – pusiau rimtai, pusiau juokais sakė E. Globis.

Egzaminai nebuvo labai sudėtingi
Gimnazistei Laurai Girčytei egzaminų sesija irgi baigėsi: jau išlaikyti vis trys – anglų kalbos, lietuvių kalbos bei geografijos egzaminai.
„Egzaminai nebuvo labai sudėtingi. Tikriau jie man nepasirodė tokie sudėtingi, kaip kovą vykusios vadinamosios kalbėjimo įskaitos“, – prisipažino abiturientė.
Ji sakė egzaminų nelabai tebijojusi, nes jautėsi gerai jiems pasirengusi. O sudėtingiausia buvę rengtis lietuvių kalbos egzaminui: reikėjo perskaityti daug programinių kūrinių, atsiminti kalbos – gramatikos, sintaksės, stilistikos ir kt. – dalykus.
„Kas svarbiausia einant laikyti egzaminą? Pasitikėti savimi ir savo žiniomis, nepalikti visko paskutinei dienai. Jeigu žinių bagažas bus kaupiamas sistemiškai, jeigu nuolat – bent jau po valandą per dieną – bus skiriama pasirengimui, tada nereikės prieš egzaminus stresuoti“, – įsitikinusi L. Girčytė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nuo trečiadienio iki savaitės pabaigos abiturientai laikys anglų kalbos egzamino kalbėjimo dalį.


Palangos miesto savivaldybėje 2023 – 2024 mokslo metų brandos egzaminų bazine mokykla paskirta Palangos senoji gimnazija.


Palangos abiturientų visų valstybinių brandos egzaminų vidutinis egzaminų įvertinimas yra aukštesnis už visos šalies VBE įvertinimų vidurkį. Lietuvių kalbos ir literatūros VBE laikiusių Palangos abiturientų vidutinis egzamino įvertinimas – 50,2 (šalies – 42,4), anglų kalbos VBE – 74,3 (šalies – 61,1), matematikos VBE – 34,1 (šalies – 31,2), biologijos VBE – 60,3 (šalies –50,7), chemijos VBE –...


Nuotolinis mokymas – nemenkas galvos skausmas visiems ugdymo proceso dalyviams: mokytojams, mokiniams ir pastarųjų tėvams. Tačiau, ko gero, labiausiai nagus dabar kramto abiturientai: kaip vyksa abitūros egzaminai? Ar bus jiems deramai pasirengta? „Nėra abejonės, kad nesant (abitūros) egzaminų, aukšti vertinimai pasipiltų už nieką. Mūsų abiturientams tai būtų labai nedėkinga...


Praėjusią savaitę abiturientai įžengė į egzaminų maratoną. Jį, tiesa, pradėjo nedaugelis, mat gegužės 2-ąją buvo laikomas prancūzų kalbos egzaminas – šį egzaminą rinkosi mažuma. Klaipėdos apskrityje prancūzų žinias pasitikrinti panoro vos viena palangiškė. Prancūzų kalbos valstybinis brandos egzaminas Palangos miesto savivaldybėje buvo vykdomas pirmą kartą. Iš viso...


Užvakar paskelbus valstybinių lietuvių kalbos ir literatūros, chemijos ir informacinių technologijų brandos egzaminų rezultatus ir paaiškėjus, jog net 12 proc. abiturientų neišlaikė lietuvių kalbos egzamino, žiniasklaidoje nuvilnijo komentarų banga, jog kasmet daugėja mokyklas baigiančių „beraščių“. Tuo tarpu Palangos senoji gimnazija, nors jos abiturientų...


Praėjusią savaitę Palangos senojoje gimnazijoje nuskambėjo paskutinis skambutis 74-osios šios mokyklos laidos abiturientams. O iškart po jo 164 dvyliktokai – ketvirtosios gimnazijos klasės moksleiviai – pradėjo egzaminų maratoną. Jau išlaikytas valstybinis lietuvių kalbos egzaminas, vakar buvo matematikos egzaminas.


Brandos egzaminų tvarkaraštis įsibėgėjo, abiturientų stresas – bent jau taip teigiama tam skirtose respublikinių žiniasklaidos priemonių puslapiuose – pasiekė visas įmanomas ribas. Ar išties egzaminų maratonas kelia tokį didžiulį galvos skausmą? Kaip jaučiasi Palangos abiturientai, kurių per dvylika metų sukauptos žinios dabar tikrinamos?


Vis greičiau ir greičiau artėja atsisveikinimo su mokykla šventė – išleistuvės. Vieni dvyliktokai jau pradeda ruoštis šiai šventei, o kitiems išleistuvių planavimo rūpesčius nustelbia įtampa dėl egzaminų. Kaip jaučiasi Palangos senosios gimnazijos dvyliktokai artėjant išleistuvėms? Kokie liks jų prisiminimai apie mokyklą?


Prasidėjus tikrai lietuviškai žiemai vairuotojams tikru galvos skausmu tapo jų automobiliai: neužsiveda dyzelinis variklis, klausimų kyla, kaip rūpintis akumuliatoriumi, kodėl mašinos langai užsąla iš vidaus. UAB „Palangos autoservisas“ direktorius Jonas Budrys „Palangos tiltui“ sakė kasdien sulaukiantis vis daugiau pagalbos prašančių...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius