Atostogų būstas pajūryje tampa nuotolinio darbo vieta

***, 2021-06-14
Peržiūrėta
2567
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Realco nuotr.
Realco nuotr.

Pandemijos paskatintas nuotolinis ir hibridinis darbas augina nekilnojamojo turto (NT) pardavimus Lietuvos pajūryje ir kurortiniuose miestuose. NT plėtros bendrovė „Realco“ atkreipia dėmesį į naują tendenciją – atostogų būstas vis dažniau naudojamas kaip darbostogų (angl. workation) vieta, kurioje norima sutalpinti tiek poilsiui, tiek darbui skirtas erdves.

Iš pradžių būtinybe, kaip viena iš koronaviruso plitimą stabdančių priemonių, laikytas darbas namuose daugeliui Lietuvos gyventojų atvėrė galimybes dirbti ten, kur norisi. Antroje 2020 m. pusėję NT pirkėjų akys nukrypo į pajūrį – sparčiausiai gyventojų skaičius pernai augo Klaipėdos r., Neringos ir Palangos miesto savivaldybėse. „Realco“ duomenimis, praėjusiais metais pajūrio regione buvo parduota 411 naujos statybos butų. Susidomėjimas NT pajūryje neslūgsta ir šiemet: per penkis mėnesius parduoti 107 būstai.

Kryptis – poilsį derinti su darbu

Pasak „Realco“ generalinio direktoriaus Juliaus Dovidonio, susidomėjimas būstu Lietuvos pajūryje ėmė sparčiai augti dar pernai vasarą, o gyventojai į būstą prie jūros pradėjo žvelgti ne kaip į trumpalaikio atokvėpio vietą, bet į komfortišką erdvę tiek darbui, tiek ilgesniam gyvenimui. Bendrovės vadovas pažymi, kad bendraujant su ant jūros kranto vystomo projekto „Šventosios vartai“ gyventojais vis dažniau tenka išgirsti, jog savo apartamentuose pajūryje jie leidžia ne tik savaitgalius, bet vieši ir darbo dienomis, neretai derina darbą ir poilsį.

„Buvo įprasta, kad antram – atostogų – būstui pirkėjai yra labiau linkę rinktis mažesnės kvadratūros apartamentus, tačiau pastebime, kad auga ne tik būstų pajūryje pardavimai, bet ir gana populiarūs tampa didesnės kvadratūros, prabangesni būstai. Viena pagrindinių tokio pokyčio priežasčių – pirkėjai ieško būsto, kuriame tilptų tiek poilsiui ir ilgesniam visos šeimos komfortiškam gyvenimui skirtos erdvės, tiek patogi darbo vieta“, – komentuoja J. Dovidonis.

Itin palankiai pirkėjai vertina apartamentus, išsidėsčiusius per du aukštus – atskyrus darbo ir poilsio erdves būste lengviau derinti darbą su šeimos poreikiais, pavyzdžiui, kai vienas iš suaugusiųjų dirba, kitas gali pramogauti su vaikais. 

„Taip pat matome tendenciją, kad auga būstų su pilna apdaila populiarumas. Ši tendencija itin ryški pajūrio NT rinkoje, kur žmonės aktyviai perka antrą būstą. Žmonės vis dažniau nori būsto įrengimo rūpesčius patikėti profesionalams ir įsigyti būstą su pilna apdaila, kad gavus raktus beliktų tik pasirinkti baldus, papildomas interjero detales ir atsivežti asmeninius daiktus. Galbūt šią tendenciją skatina ir pats nuotolinis darbas – kuo daugiau laiko skiriame pagrindinei savo veiklai, tuo mažiau norime apsikrauti papildomais darbais. Todėl savo pirkėjams „Šventosios vartuose“ siūlome ne tik apartamentus su pilna apdaila, bet ir pagalbą juos įrengiant – parenkant baldus ir interjero detales“, – tvirtina J. Dovidonis.

Nuotolinio darbo režimas tampa norma

„Eurostat“ duomenimis, 2020 m. dažnai namuose dirbančiųjų skaičius Lietuvoje augo du kartus – praėjusiais metais namus darbui rinkosi 5,4 proc. šalies darbuotojų, kai 2019 m. tokių darbuotojų buvo vos 2,4 proc. Kartais namuose dirbančiųjų skaičius augo kiek mažiau – nuo 2,1 proc. 2019 m. iki 2,9 proc. 2020 m.

Personalo specialistų akimis, pandemija keičia darbdavio ir darbuotojo santykį: darbdaviai pratinasi labiau pasitikėti, suteikti daugiau laisvės, o darbuotojai – tą laisvę atsakingai priimti. Pasak „Smart HR“ personalo atrankų partnerės Deimantės Buinovskienės, nuotolinis darbas tampa vis priimtinesnis didžiajai daliai darbdavių tiek dėl augančios darbuotojų motyvacijos, tiek dėl efektyvesnio darbo. Tuo pačiu nuotolinis darbas darbdaviams praplečia potencialių darbuotojų paieškos lauką – kai darbo vieta nebėra svarbi, drąsiau dairomasi specialistų kituose miestuose.

„Lanksčiausią požiūrį į nuotolinį darbą turi tos įmonės, kurios iki pandemijos bent iš dalies jį praktikavo. Dažniausiai tai – IT sektoriaus įmonės, startuoliai, „fintech“ ir tarptautinės įmonės. Griežtesnį požiūrį į nuotolinį darbą turi lietuviško kapitalo įmonės, taip pat tos, kurioms šis darbo režimas netinka dėl veiklos specifikos – tai klientų aptarnavimas, gamyba“, – teigia D. Buinovskienė.

Pasak pašnekovės, dar iki pandemijos buvo akivaizdus nuotolinio darbo poreikis IT sektoriaus specialistams – neretai atrankoje dalyvaujantiems kandidatams tai būdavo vienas iš kertinių kriterijų svarstant naujus darbo pasiūlymus, kai kurie net turėdavo konkrečius pageidavimus dirbti nuotoliniu būdu 60–80 proc. savo darbo laiko.

NT išskirtinėse vietose – patraukli investicija

Savo ruožtu, nuotoliniam darbui pritaikomas atostogų būstas Baltijos jūros pašonėje išlieka patrauklia investicija – itin ribota tokių NT projektų pasiūla diktuoja ne tik vis augančią būsto kainą, bet ir užtikrina NT likvidumą. Ant jūros kranto pastatyti „Šventosios apartamentai“ traukia į ateitį žvelgiančių šalies pajūrio mylėtojų dėmesį, kurie apartamentus ant jūros kranto vertina ne tik kaip vietą komfortiškam šeimos poilsiui ar darbostogoms, bet ir nepralošiamą investiciją.

„Būstas pajūryje ilgą laiką buvo perkamas labiau kaip investicija – įrengus nuomoti poilsiautojams, užuot jame apsigyvenus patiems. Šiuo metu pastebime, kad pajūryje įsigiję būstus žmonės čia patys praleidžia kur kas daugiau laiko, atvažiuoja ne tik savaitgaliui – tai tampa nuolatine jų gyvenamąja vieta“, – pastebi „Realco“ vadovas.

Prie būsto Šventojoje patrauklumo prisideda ir besikeičiantis miesto įvaizdis – gerokai ramesnė kurortinė gyvenvietė šalia Palangos traukia komforto ir gamtos išsiilgusius NT pirkėjus. Naujas galimybes poilsiui atveria ir šiuo metu tvarkoma Šventosios uosto teritorija. 

„Lietuvoje tai unikalus projektas, kai šalia savo namų gali pastatyti ne tik automobilį, bet netrukus ir jachtą. Be to, ne vienas apartamentų pirkėjas prisipažino, kad matyti kasdien jūrą pro savo būsto langus yra išsipildžiusi ilgalaikė svajonė. O Lietuvoje tokių galimybių nėra daug“, – dalinasi J. Dovidonis.

 

Kristina Grubliauskaitė–Svitojė

„Realco“ atstovė komunikacijai 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Sulig kiekviena diena artėjant vasaros sezonui, lietuvių akys nejučia krypsta į šalies pajūrį, o jei tiksliau – į jame esantį nekilnojamąjį turtą (NT). Jo pasiūlos čia tikrai netrūksta, tik yra vienas bet – prieš kelerius metus į padebesius pakilusios kainos iki pat šiol laikosi aukštumose. 


Sulig kiekviena diena artėjant vasaros sezonui, lietuvių akys nejučia krypsta į šalies pajūrį, o jei tiksliau – į jame esantį nekilnojamąjį turtą (NT).


„Aš tiek neuždirbu, kad važiuočiau į Palangą. Aš geriau dviem savaitėms į Tunisą“, – taip apie atostogas atsiliepia lietuvis Saulius. 


Artėjant vasarai, artėja ir sezoninių darbų metas. Jais labiausiai susidomi jaunimas, ypač jaunus žmones traukia kurortiniai miestai.


Vasaros pradžią pajūryje pasitinka atveriamos prekybos tinklo „Rimi“ sezoninės parduotuvės. 


Rezervacijos vasarai apgyvendinimo vietose tiek pajūryje, tiek sodybose visoje Lietuvoje pildosi.


Išaugus energetinių išteklių ir būsto šildymo kainoms, dalis žmonių susiduria su finansiniais sunkumais. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad sunkiau besiverčiantys šalies gyventojai gali pasinaudoti būsto šildymo išlaidų kompensacijomis nepriklausomai nuo to, kokiu kuru jų būstas yra šildomas.


Pandemijos paskatintas nuotolinis ir hibridinis darbas augina nekilnojamojo turto (NT) pardavimus Lietuvos pajūryje ir kurortiniuose miestuose. NT plėtros bendrovė „Realco“ atkreipia dėmesį į naują tendenciją – atostogų būstas vis dažniau naudojamas kaip darbostogų (angl. workation) vieta, kurioje norima sutalpinti tiek poilsiui, tiek darbui skirtas erdves.


Šalies pajūrio kurortai vasaros sezoną pasitinka naujais įkainiais. Palangoje išaugo rinkliavos už automobilių stovėjimą, o Neringoje ekologinį mokestį teks mokėti 20 dienų anksčiau nei pernai. Kalbama, kad lietuviams atostogauti Latvijoje jau yra pigiau nei Lietuvoje, tačiau „Žinių radijuje“ kalbėję kurortinių miestų merai tokiam teiginiui prieštaravo. Anot...


Pagal Europos Sąjungos Sanglaudos skatinimo veiksmų programą Palangoje jau yra užbaigtas ES projektas „Palangos turizmo informacijos centro infrastruktūros plėtra“, kurio bendra vertė siekė 285 325 litų, o Europos Sąjungos paramos suma buvo 242 526 litų.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius