Atsisveikinimo su eglutėmis tradicija sunyko – dažniau puošiamos dirbtinės eglutės

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016-01-07
Peržiūrėta
2048
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Atsisveikinimo su eglutėmis tradicija sunyko – dažniau puošiamos dirbtinės eglutės

Namuose džiuginusios Kalėdų eglutės, pasibaigus šventėms dažniausiai vėjo draikomos voliojasi prie atliekų konteinerių. Kiti miestai stato specialius konteinerius, kuriuose surinkti kalėdiniai medžiai būna perdirbami biokurui, rengia įvairias šventes. O kaip elgiasi Palangos miesto gyventojai? Gal su eglutėmis šiemet bus atsisveikinta pagarbiai?

Specialūs konteineriai
Didžiojoje Lietuvos dalyje jau devintus metus per Trijų karalių šventę sausio 6 dieną organizuojama akcija „Kalėdinė eglutė – namų šilumai“. Statomi specialiai ženklinti konteineriai, o surinkti medeliai bus perdirbami ir virs ekologišku kuru. Tokiu būdu eglutės dar atneša naudą mažinant užterštumą, ir nesivolioja ilgą laiką atliekų sąvartynuose ar pakelėse. Tokie konteineriai šiuo metu yra pastatyti dvylikoje Lietuvos miestų ir bus iki sausio 13 dienos.
Toks konteineris šią savaitę atsirado ir Palangoje: kurorto komunalininkai jį pastatė Bangų gatvės aikštelėje, kuriame iki sausio 12 d. imtinai galima palikti jau atitarnavusias žaliaskares.
Sausio 11 dieną komunalininkai nupuoš ir miesto eglutę, visus miesto šventinius papuošimus.

Vis daugiau plastmasės
Palangos moksleivių klubas ankstesniais metais tradiciškai organizuodavo šventinį atsisveikinimo su kalėdinėmis eglėmis renginį, tačiau pastaraisiais metais apie jį neteko nieko negirdėti.
Moksleivių klubo direktorė Vanda Juodikienė aiškino, jog renginio dingimą lėmė ne viena priežastis: „Mūsų kolektyvas sumažėjo. Kuomet mums talkindavo „Bočių“ ansamblio vadovas Rimas Tranauskas, buvo visai kitokia situacija – jis organizuodavo vyrų grupę, kurie persirengdavo trim karaliais, jis turėdavo ir rūbus tam, o mes patys viso to neturime. Todėl tokio renginio teko atsisakyti.“
Bet V. Juodikienė tikino, kad sieks, jog jau kitais metais ši tradicija būtų atgaivinta. V. Juodikienė pasakojo, kad kasmet surinkti eglutes darosi vis sunkiau. „Vis dažniau žmonės puošia dirbtines eglutes. Ankstesniais metais žmonės tikrai puošdavo jei jau ne egles, tai bent jau jų ar pušų šakas, o paskutinį kartą, kai rengėm atsisveikinimo su Kalėdomis šventę, eglių reikėjo vos ne ieškoti. Dar atsimenu ankstesnius metus, kai surinkome didelį kiekį eglučių ir komunalininkai net neleido deginti. Kaip aš sakau, buvo gerieji laikai, kai gyventojų namuose tikrai kvepėjo tikros Kalėdos iš miško, – prisiminimais dalijosi V. Juodikienė. – Aplink vis daugiau atsiranda plastmasės ir dirbtinumo, bet labai tikiuosi, pati turiu ne vieną sumanymą, kad šią gražią tradiciją pavyks atgaivinti ir suorganizuoti po šventinio šurmulio dar mažą šventę bei pagarbiai atsisveikinti su džiugesį nešusiais spygliuočiais“.

Vaikų darželiai pagarbesni eglutėms
Vaikų ugdymo įstaigų dar nėra užvaldžiusios plastmasinės Kalėdos – puošiamos tikros eglės, su kuriomis Trijų karalių dieną pagarbiai vaikai atsisveikina. Tokiu būdu, anot pedagogų, vaikai ugdomi, kad nebūtų šventinės eglutės tiesiog numetamos prie konteinerių. Palangos lopšelio-darželio „Nykštukas“ direktorė Biruta Mazrimienė pasakojo, kad Trijų karalių tradicija įstaigoje gyva daugelį metų.
„Kasmet turime gražų renginį. Atkeliauja trys karaliai, aplanko visas grupes atskirai, paskui turime bendrą renginį, kurio metu vaikai ir atsisveikina su eglutėmis. Jiems paaiškinama, kad eglutė po švenčių sukūrenta dar gali sušildyti ir namus. Juo labiau, kad ir Lietuvoje vyksta panaši akcija. Deginti vaikų akivaizdoje tikrai nedeginame“, – pasakojo darželio vadovė..
Darželio-lopšelio „Žilvinas“ pedagogai taip pat rengia panašią akciją. Direktorė Rasa Jurgutienė pasakojo, kad vaikai kasmet gauna laišką iš miško: „Kiekviena darželio grupė gauna laišką iš Girinio, kuris prašo grąžinti nupuoštą eglutę atgal į mišką, kad turėtų kuo pradžiuginti ir per kitas šventes. Eglutės sudeginimas vaikų akivaizdoje mums nelabai priimtinas ir manome, kad vaikams atrodytų gana nepagarbiai, tad eglutes sudedame kiemelyje ir paaiškiname vaikams, kad jas pasiims girininkai“.
Darželio-lopšelio „Gintarėlis“ vadovė Ilona Milkontė pasakojo, kad atskiro renginio įstaigoje neorganizuoja, tačiau Trys karaliai vis dėlto minimi: „Kadangi šiuo metu dar vaikams atostogos, tad ir didesnio renginio, atsisveikinimo su Kalėdomis neorganizuojame, tačiau atskiri edukaciniai užsiėmimai grupėse visada vyksta, kurių metu nuimami papuošimai nuo langų, nupuošiamos eglutės ir pan.“

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nuo trečiadienio, sausio 3 d., mieste bus įrengti specialūs konteineriai, skirti po žiemos švenčių nupuoštoms eglutėms palikti. Kviečiame visus būti atsakingus bei po švenčių likusias eglutes atvežti į šiam tikslui skirtus konteinerius.


Neseniai Delfi portale praūžė 10–ies didžiųjų šalies miestų gražiausios eglutės rinkimai, tačiau tradiciškai kviečiame nepamiršti ir mažesnių miestų eglučių, dalyvaujančių atskiruose mieliausios eglutės rinkimuose. 


Kretingos muziejuje atgimsta gražiausia grafų Tiškevičių tradicija. Po daugelio metų kalėdinė muziejaus eglė bus įžiebta pačiame Žiemos sode, taip, kaip visada darydavo patys grafai Tiškevičiai. 


Šių metų Palangos ir Šventosios eglutės turi vieną itin išskirtinę staigmeną, kurios nerasite niekur kitur. Tiesa, net paslaptinga kvapų skraistė prie Šventosios eglutės daug gerbėjų nepritraukė. Palangoje ir Šventojoje vienu metu įžiebtos eglutės sulaukė labai skirtingos žmonių reakcijos. Palangos eglutė kone vienbalsiai giriama, o štai daug lankytojų...


Namuose džiuginusios Kalėdų eglutės, pasibaigus šventėms dažniausiai vėjo draikomos voliojasi prie atliekų konteinerių. Kiti miestai stato specialius konteinerius, kuriuose surinkti kalėdiniai medžiai būna perdirbami biokurui, rengia įvairias šventes. O kaip elgiasi Palangos miesto gyventojai? Gal su eglutėmis šiemet bus atsisveikinta pagarbiai?


Palangos verslas ir privatūs klientai rodo vis didesnį pasitikėjimą Palangos kredito unija (PKU) – vien šių metų birželį PKU klientų skaičius perkopė 1,7 tūkstančio, tai yra 15 procentų daugiau nei buvo tuo pačiu laiku praėjusiais metais. Unijos turtas pasiekė 32 milijonus litų, tai yra 7 procentais daugiau nei 2011 metais. Artimiausiu metu Palangos kredito unijos planuose...


Per Trijų karalių šventę atsisveikinta su eglutėmis

"Palangos tilto" informacija, 2012 01 09 | Rubrika: Kultūra

Sniego – nė lopo, purškė lietutis – oras visai nebūdingas Trijų Karalių dienai. Tokią pavasarišką dieną praėjusį penktadienį prie Palangos Moksleivių klubo rinkosi kurorto mažiausieji. Ne vieni – daugiausiai su mamytėmis, močiutėmis ir rankose su kalėdinėmis eglutėmis.


Palangos meras dažniau sės ant dviračio, kai taps Amsterdamo meru

Ugnė RAUDYTĖ, Linas JEGELEVIČIUS, 2010 09 26 | Rubrika: Miestas

Trečiadienį, tarptautinę dieną be automobilio, Lietuvoje minėjo daugelis šalies savivaldybių - kvietė gyventojus nesinaudoti tą dieną savo automobiliu, o vaikščioti pėsčiomis arba važiuoti dviračiu. Bet didžioji dauguma Palangos valdininkų su meru V. Stalmoku priekyje tądien neatsisakė automobilio patogumų. Kas, jeigu ne savivaldybės vadovai savo asmeniniu pavyzdžiu, turėtų kurti Palangos...


Nupuoštos eglutės panaudotos kurui

„Palangos tilto“ informacija, 2010 01 08 | Rubrika: Miestas

Pasibaigus Trijų Karalių šventei pasibaigia ir didžiųjų švenčių sukeltas šurmulys, tad tenka nupuošti visus kalėdinius papuošimus bei eglutes. Šios žaliaskarės, ilgai visus džiuginusios šventiniu laikotarpiu, dažnai nukeliauja ne ten, kur reikėtų, tačiau šiais metais UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktorius Konstantinas Skierus patikino, kad problemų nekilo, kadangi eglučių netinkamose...


„Karramba“: impulsyvi idėja,virtusi tradicija

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 05 22 | Rubrika: Miestas

Šiandien jau trečią kartą Palangoje šurmuliuos gausybė jaunų žmonių, „ginkluotų“ BMX dviračiais, riedlentėmis ir riedučiais. Alternatyvių sporto šakų čempionato idėja, virtusi tradicija, gimė jaunų palangiškių galvose ir tapo ryškiomis raidėmis įrašyta švente jaunimui iš visos Lietuvos bei kaimyninių šalių.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius