Palangos meras dažniau sės ant dviračio, kai taps Amsterdamo meru

Ugnė RAUDYTĖ, Linas JEGELEVIČIUS, 2010-09-26
Peržiūrėta
1860
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Trečiadienį, tarptautinę dieną be automobilio, Lietuvoje minėjo daugelis šalies savivaldybių - kvietė gyventojus nesinaudoti tą dieną savo automobiliu, o vaikščioti pėsčiomis arba važiuoti dviračiu. Bet didžioji dauguma Palangos valdininkų su meru V. Stalmoku priekyje tądien neatsisakė automobilio patogumų. Kas, jeigu ne savivaldybės vadovai savo asmeniniu pavyzdžiu, turėtų kurti Palangos, kaip dviračių turizmo miesto, įvaizdį? Kada Palangos meras paseks, pavyzdžiui, Amsterdamo mero pavyzdžiu ir į darbą mins dviračio pedalus? „Kada būsiu Amsterdamo meras, tada ir važinėsiu į darbą dviračiu“, - nukirto V. Stalmokas žurnalisto pasvarstymus dėl dviračių propagavimo. Laimei, ne visi Palangos miesto savivaldybės valdininkai bei darbuotojai yra įsikibę automobilio vairo...

Nevažinėja dviračiu, o vaikšto pėsčiomis

Palangos miesto savivaldybės juridinio ir personalo skyriaus vedėja Daiva Zūbytė kalbėjo: „Aš išvis neturiu automobilio, į darbą ir kitur kasdien vaikštau pėsčiomis. Todėl tarptautinė diena be automobilio man yra kasdien, siūlau ir kitiems pabandyti nors vieną dieną vaikščioti pėsčiomis. Tai naudingai ir žmogaus sveikatai, ir į darbą ateinu žvalesnė, pereidama per gryną orą“.

Palangos miesto komunalinio ūkio skyriaus vedėjo pavaduotojas Alvidas Bacius sakė, kad šiai dienai ypatingai ruošėsi: „Aš iš anksto jau buvau nusistatęs, kad šią dieną į darbą nevažiuosiu automobiliu ir rodysiu pavyzdį kitiems. Kasdien į darbą važiuoju automobiliu, tačiau šią dieną atėjau pėsčiomis ir manau, kad tai puiki diena palikti savo automobilį namuose. Žinoma, yra bendradarbių, kurie atvažiuoja iš kito miesto, todėl šią dieną mini kartu su savo automobiliu, nes nėra kitos galimybės“.

Savivaldybės gydytoja Lina Riaubaitė tiesiog užmiršo, jog šiandien yra tarptautinė diena be automobilio: „ Niekas man nepriminė apie šią dieną ir į darbą esu atvykusi savo automobiliu, nes gyvenu Klaipėdoje. Tačiau būtinai užsirašysiu, kad šiandien tarptautinė diena be automobilio ir kitais metais šią dieną kelsiuosi anksti ir iš Klaipėdos į darbą atminsiu su dviračiu. Juk geras pavyzdys visada yra „užkrečiamas“, todėl jau kitais metais ir pati pasitaisysiu, ir kitus skatinsiu bent vieną dieną apsieiti be automobilio“.

Pabijojo lietingos dienos

Palangos miesto savivaldybės vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėja Emilija Lapėnienė sakė išvis nevairuojanti automobilio: „Aš neturiu savo automobilio, nuo namų iki darbo yra maždaug vienas kilometras, todėl kas rytą man yra labai sveika pasivaikščioti. Pasivaikščiojimas man yra gyvenimo būdas, o automobiliui būtinybės nėra. Mano bendradarbės, nors ir vairuoja automobilį, tačiau ne tik šią dieną, bet ir kitas taip pat vaikšto pėsčiomis. Taigi šią dieną minime be automobilio“.

Palangos savivaldybės viešųjų pirkimų tarnybos vedėjas Vaidotas Kaklys į darbą atvyko automobiliu: „Žinojau apie tarptautinę dieną be automobilio, tačiau gyvenu Kretingos rajone, todėl rinkausi automobilį. Kadangi pastarosios dienos buvo labai lietingos, pabijojau važiuoti į darbą dviračiu. Tačiau, kuomet yra saulėti orai, aš nevengiu atvykti į darbą ir dviračiu ar net ateiti pėsčiomis“.

Dieną be automobilio jau paskelbė daugiau nei du tūkstančiai Europos ir pasaulio miestų. Sumanymas kartą per metus skelbti akciją „Mieste – be savo automobilio“ kilo 1998 metais Prancūzijoje.

Šią dieną siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą transporto įtaką aplinkai ir žmonių sveikatai, raginama pačius prisidėti prie švarios aplinkos išsaugojimo. Žmonės raginami bent šią dieną mieste išsiversti be automobilio, ieškoti kitokių susisiekimo priemonių – eiti pėsčiomis, važiuoti dviračiu.

„Kai būsiu Amsterdamo meras, važinėsiu dviračiu“

Asmeninis vadovo pavyzdys uždega, bet, praėjus tarptautinei dienai be automobilio, Palangos meras V. Stalmokas pasigirti dviračių propagavimu negalėjo: „Buvau labai užsiėmęs trečiadienį, todėl tądien važinėjau automobiliu“, - sakė meras. Jis tvirtino, kad jis su šeima dažnai sėdąs ant dviračio balno. „Žinoma, tai būna ne darbo dienomis –savaitgaliais“, - sakė meras. Jis pasakojo, kad pernai su kitais savivaldybės darbuotojais yra važiavęs dviračiais į Šventąją. „Propagavome dviračių taką“,-sakė miesto vadovas. Paklaustas, kada Palangos meras, skatindamas asmeniniu pavyzdžiu dviračių turizmą, galėtų minti dviračio pedalus, kaip, pavyzdžiui, Amsterdamo meras, ir darbo dienomis, V. Stalmokas nukirto trumpai: „Tada, kai būsiu Amsterdamo meras“.

Savivaldybėje – tik vienas dviračių propaguotojas?

„Palangos tiltas“ jau anksčiau rašė apie  savivaldybės Komunalinio ūkio skyriaus vyresnįjį specialistą Bernardą Skersį, kuris iš Kretingos į darbą Palangoje kiekvieną dieną – vasarą ir žiemą! – dviračiu važinėja jau penkis metus.

„Važiavau dviračiu net tuomet, kai lauke tvyrojo dvidešimt dvejų laipsnių šaltis“, – yra prisipažinęs žurnalistui vyras.

Paklaustas, kodėl negali skirtis su dviračio balnu, valdininkas pokalbio metu juokavo juokavo:

„O kuo dar gali sunkmetį važinėti? Degalai – brangūs, savivaldybė atlyginimo laiku nemoka. Dviratis  - geriausia išeitis,“ – teigė jis. Surimtėjęs „Palangos tiltui“ sakė, kad visą gyvenimą jo galva buvo pramušta sportu, ypač dviračiais.

B. Skersys teigia, kad, ko gero, dalis valdininkų vengia dviračio darbo dienomis, nes dviratis transporto priemonių hierarchijoje laikomas ne visiškai pilnaverte transporto priemone.

„Ko gero, valdininkai bijo, kad jeigu atvažiuos į darbą dviračiu, bus laikomi prasčiokais“, - teigė vyras. Jis įsitikinęs, kad tokios pasaulyje minimos dienos Lietuvoje bus formalios, kol nuo pat vaikystės vaikams nebus diegiama, kad dviratis – ekologiška, sveika ir patraukli transporto priemonė. „Kol taip nėra, nereikia svajoti, kad atsikėlęs meras puls į garažą ne mašinos, o dviratį išsivesti“, - sakė B. Skersys.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos miesto savivaldybė prisideda prie Europos judumo savaitės renginių ir rugsėjo 22 d. organizuoja renginį „Diena be automobilio“. 


Penktadienį, balandžio 15 d., minint Tarptautinę kultūros dieną, Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus ir Savivaldybės administracijos  vadovai pasveikino bei išlydėjom gražių užtarnautų atostogų du mūsų miesto muzikos žiburius – Jūratę ir Jurgį Žalimus.


Lietuvos savivaldybių asociacija, vienijanti 60 šalies savivaldybių, palaiko Palangos miesto savivaldybės tarybos ir mero kreipimąsi į valstybės vadovus dėl ketinimų privatizuoti poilsio ir reabilitacijos centrą „Pušynas“ Palangoje, kuriuo kategoriškai nesutinkama, kad būtų likviduojamas mūsų kurorte veikiantis poilsio ir reabilitacijos centras, naikinama kurorto sanatorinio gydymo...


Giminė – už mylios, o kaimynas – už tvoros. Taip savo įrašą savo Facebook puslapy antradienį, balandžio 6 d., pradėjo Palangos meras Šarūnas Vaitkus. „Šį pastaruoju metu itin aktualų posakį šiandien mums nuotaikingai priminė Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas. Pasirodo, mūsų kaimynai – Klaipėdos rajono savivaldybė...


Palangos miesto savivaldybė prisideda prie Europos judumo savaitės renginių. Rugsėjo 22 d. organizuojamas renginys –„Diena be automobilio“, kurio metu bus nemokamai teikiamos viešojo transporto paslaugos miesto gyventojams ir svečiams Palangos miesto savivaldybės teritorijoje.


Sekmadienio popietę Palangoje pavogti prabangaus automobilio žibintai.


Nacionalinėje krepšinio lygoje netrukus kovas pradėsiantiems kurorto krepšininkams – „Palangos kuršiams“ – sėkmės trečiadienį palinkėjo miesto meras Šarūnas Vaitkus bei mero pavaduotojas Rimantas Antanas Mikalkėnas. Meras pasidžiaugė, kad „Palangos kuršiai“ savo puikiu žaidimu pagyvina miesto sportinį gyvenimą. 


Rugsėjo 28 dieną Palangoje buvo minima Tarptautinė diena be automobilio. Centrinėje miesto aikštėje praeiviams buvo dalinami atšvaitai, jog tamsiu paros metu pėstieji visuomet būtų saugūs. Pirmą kartą tokios dienos minėjimas buvo surengtas 1998 m. Prancūzijoje. Vėliau, išplitęs po įvairias Europos šalis, pasiekė ir Lietuvą. Akcijos misija – kilni....


Praėjusį sekmadienį buvo minima Tarptautinė diena be automobilio. Šia proga šalies miestuose buvo rengiamos akcijos, siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą automobilių įtaką gamtai ir žmonių sveikatai, taip pat didelį avarijų skaičių keliuose. Bet ar dieną be automobilio minėjo mūsų politikai, kuriems derėtų rodyti asmeninį pavyzdį propaguojant sveiką gyvenseną? Ar...


Palangos meras dažniau sės ant dviračio, kai taps Amsterdamo meru

Ugnė RAUDYTĖ, Linas JEGELEVIČIUS, 2010 09 26 | Rubrika: Miestas

Trečiadienį, tarptautinę dieną be automobilio, Lietuvoje minėjo daugelis šalies savivaldybių - kvietė gyventojus nesinaudoti tą dieną savo automobiliu, o vaikščioti pėsčiomis arba važiuoti dviračiu. Bet didžioji dauguma Palangos valdininkų su meru V. Stalmoku priekyje tądien neatsisakė automobilio patogumų. Kas, jeigu ne savivaldybės vadovai savo asmeniniu pavyzdžiu, turėtų kurti Palangos...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius