Balsų pardavimas mokyklose – egzistuojanti problema?

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014-04-03
Peržiūrėta
1842
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Balsų pardavimas mokyklose – egzistuojanti problema?

Kovo mėnesį per Lietuvą nuvilnijo praktiškai kiekvienąkart prieš ir per rinkimus – tiek į Seimą, tiek į savivaldybių tarybas, tiek į Europarlamentą bei į LR Prezidentus – įkyriai pasikartojantys atvejai, kai už kandidatus rinkimuose neleistinai agituojama mokyklose. Į tai sureagavo Lietuvos moksleivių sąjunga (LMS), išplatinusi pareiškimą „Balsų pardavimas mokyklose – egzistuojanti problema“ ir paraginusi visus moksleivius prisijungti prie iniciatyvos „Baltosios pirštinės“. Prie šios iniciatyvos jungsis ir LMS Palangos skyrius. Beje, Palangos moksleiviai taip pat susidūrė su „keistoka“ agitacija.

 

Už 70 balsų – į kelionę

Kovo viduryje paskelbto pilietinės iniciatyvos „Baltosios pirštinės“ pranešimo duomenimis, panašu, kad tokius mainus mokyklų darbuotojams pasiūlė vienas iš kandidatų į LR Prezidentus. Pilietinės iniciatyvos „Baltosios pirštinės“ organizatoriams buvo atsiųstas vaizdo įrašas, kuriame mokiniai raginami pasirašyti už vieną iš kandidatų.

Vaizdo įraše matosi, kaip mokiniai yra nuvedami į uždarą patalpą ir įkalbinėjami pasirašyti už pretendentą būti kandidatu į LR Prezidentus.

Mokiniams pasiteiravus, už ką ir kodėl mokyklos darbuotoja renka parašus, nuskambėjo atsakymas: „Man kelionę žada, va, dėl ko“. Ji taip pat prasitarė, kad jai reikia surinkti 70 parašų.

„Reiškiame susirūpinimą tokia rinkimų praktika, ypač tokiose vietose kaip mokykla, kur jauni žmonės turėtų būti ugdomi būti laisvais piliečiais sąžiningoje visuomenėje. Gauname pranešimų apie panašius atvejus iš Trakų, Jonavos ir kitų šalies mokyklų“, – teigia vienas iš „Baltųjų pirštinių“ iniciatyvos organizatorių Tadas Langaitis.

„Baltųjų pirštinių“ atstovai kreipsis į Vyriausiąją rinkimų komisiją bei Švietimo ir mokslo ministeriją, siekdami išsiaiškinti, ar su rinkimais susijusios veiklos vykdymas Lietuvos švietimo įstaigose netrukdo švietimo procesui.

 

Problema egzistuoja

Lietuvos moksleivių sąjunga (LMS) sureagavo į šį ir kitus pasitaikančius atvejus ir išplatino savo pareiškimą „Balsų pardavimas mokyklose – egzistuojanti problema“.

LMS, vienintelė Lietuvoje, mokinių savivaldas vienijanti asociacija, reaguodama į moksleivių skundus apie netinkamą rinkiminę veiklą, balsų pirkimą bendrojo lavinimo mokyklose ir nepritardama nešvariems rinkimams, skelbia kampaniją „Renkuosi pats!”, kuri padės išvengti tokių situacijų ir neigiamos įtakos jaunajai kartai.

Skatindama moksleivių pilietiškumą, sąmoningumą, sąžiningumą ir atsakomybę, ugdydama demokratiškus principus, LMS skelbia moksleiviams, kad jų balsas rinkimuose – svarbus ir negali būti parduodamas, o bet kokie nusižengimai, vykdant įvairias politines veiklas, turi būti fiksuojami ir nagrinėjami. Bendradarbiaudama su pilietine iniciatyva „Baltosios pirštinės“, mokinių interesams atstovaujanti LMS, stebi mokyklose vykdomą politinę veiklą, fiksuoja nusižengimus, apie juos informuoja už tokių atvejų nagrinėjimą atsakingas institucijas.

Kompanijoje numatomos ir kitos veiklos, pradedant idėjos viešinimu, pasitelkus dalomąją medžiagą, plakatus ir socialinių tinklų erdvę, vėliau, atsižvelgus į jaunimo komentarus ir atsiliepimus apie esamą padėtį bendrojo lavinimo mokyklose, bus parengta ir išplatinta nuomonė, ne tik atskleidžianti problemos svarbą, bet ir pateikianti realius pavyzdžius, kurie smukdo demokratines vertybes mokyklose. Apie šią kampaniją informacija nuolat siunčiama visoms Lietuvos bendrojo lavinimo mokykloms, skatinant moksleivius prisijungti kuriant demokratiškų ir „švarių“ rinkimų aplinką, taip pat ir Vyriausiajai rinkimų komisijai.

Pagrindinis uždavinys – įdiegti patikimą sistemą, kad moksleiviai galėtų pranešti apie pažeidimus savo mokykloje, mieste ar rajone. Nors rinkimų dieną budės „Baltųjų pirštinių“, kartu su jais ir LMS savanoriai, tačiau svarbu stebėti ir priešrinkiminį laikotarpį, kada kyla didžiulė grėsmė, kurią įrodo ir dabartinė situacija – moksleivių balsai, kuriais jie palaiko vieną ar kitą kandidatą, renkami netinkamais būdais.

LMS kampanija „Renkuosi pats!” bus vykdoma iki pat Europos parlamento rinkimų (gegužės 25 d.). Apie nusiskundimus mokyklose galima pranešti el. paštu: [email protected].

 

Prisijungs ir Palanga

Palangos senosios gimnazijos direktorius Algirdas Karačionka, paklaustas, ar jo vadovaujamojoje švietimo įstaigoje neteko susidurti su netinkama rinkimų agitacija ar net su moksleivių balsų papirkinėjimo atvejais, sakė, jog, jo žiniomis, nieko panašaus nėra buvę.

„Mano asmenine nuomone, mokykla turi būti vienodai arti ir vienodai toli nuo partijų“, – sakė direktorius, pridūręs, jog aukščiau minėtąjį atvejį, kai vienoje iš mokyklų moksleiviai buvo raginami pasirašyti už vieną iš kandidatų į prezidentus, vertinąs neigiamai – tai esą blogai ir tokių dalykų mokyklose neturėtų būti.

Tuo tarpu LMS Palangos skyriaus LMS Palangos skyriaus Palangos mokinių savivaldų informavimo centro (MSIC) pirmininkas gimnazistas Žygimantas Mitkus sakė trečiadienį savo akimis matęs, jo vertinimu, netinkamą rinkimų agitacijos pavyzdį.

„Mūsų gimnazijoje vyko renginys „Profesijos uostas“, kurio metu moksleiviai turėjo galimybę susitikti su įvairių profesijų atstovais. Aš dalyvavau paskaitoje „Verslininkas“, kurioje vienas šios profesijos atstovas po paskaitos išsitraukęs nemenką maišelį saldainių, mūsų paklausė: „Ar žinote, kas pasakė šiuos žodžius?“ ir pacitavo vieno iš kandidatų į LR Prezidentus Artūro Zuoko rinkiminį šūkį. Paskui išdalino saldainius, įvyniotus į popieriuką su šio kandidato atvaizdu. Nežinau, ar galima taip daryti, bet nemanau, kad tai gerai: agitacijai turėtų būti pasirinktas kitas laikas, kita vieta“, – sakė Ž. Mitkus.

Pasak MSIC pirmininko, LMS Palangos skyrius palaikys „Baltųjų pirštinių“ iniciatyvą, remiančią demokratinių vertybių mokyklose puoselėjimą. Beje, Ž. Mitkus yra siūlomas į „Baltųjų pirštinių“ koordinatorius Palangoje.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) politinė bendruomenės “Demokratijos šventėje“ – kandidatų į Europos Parlamentą reitingavime – kurioje Palangos meras Šarūnas Vaitkus iš 49 kandidatų buvo išreitinguotas itin aukštu 10 numeriu, ypač palankūs didžiausio šalies kurorto vadovui buvo keturių savivaldybių TS-LKD skyriai.  Kaip rodo „Palangos tilto“ gauta informacija...


Šie mokslo metai į ugdymo procesą atnešė nemažai naujienų ir pokyčių. Nuo rugsėjo 1 d. 1, 3, 5 ir 7, 9 (I gimnazijos) ir III gimnazijos klasėse bus pradedama dirbti pagal atnaujintas Bendrąsias programas, 8 klasėse – atnaujintas fizikos ir chemijos bendrąsias programas.


Skirtingai nei daug kitų savivaldybių, Palanga lieka ištikima sau – mokinių skaičius didžiausiame šalies kurorte naujais mokslo metais vėl padidės. Kaip sakė Savivaldybės Švietimo skyriaus vyr. specialistė Vilma Varpiotienė, planuojama, kad Palangos bendrojo ugdymo mokyklose 2022-2023 metais mokysis 2186 mokiniai, iš jų 146 ukrainiečiai. Anot jos, Palangos bendrojo ugdymo mokyklose...


Liepos 31 – rugpjūčio 21 dienomis jau keturioliktą vasarą iš eilės Palangos miesto gyventojus ir svečius kvies muzikos festivalis „Pasaulio balsai“.


Lietuvos mokyklose mokosi per 7 tūkst. ukrainiečių moksleivių, užimta apie penktadalis nuo karo pabėgusiems Ukrainos vaikams turimų vietų, informuoja švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.


Smurtą ir patyčias mokyklose turėtume mažinti visi

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016 05 19 | Rubrika: Miestas

Praėjusią savaitę, gegužės 10 dieną Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė skyrė nemažai dėmesio smurto ir patyčių mokyklose prevencijai. Kartu su psichologais, vaiko teisių apsaugos specialistais, įvairių mokyklų vadovais siekė aptarti, kokiomis priemonėmis mažinti smurtą bei patyčias mokyklose ir kaip užtikrinti vaikų saugumą.


  Didžiausi Palangos konservatorių lūkesčiai ir niūriausios jų oponentų prognozės rinkimų į savivaldybės Tarybą naktį išsipildė su kaupu: kurortu meru, jau pirmajame ture, buvo išrinktas Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas, dabartinis miesto meras Šarūnas Vaitkus, o jo vadovaujami konservatoriai nušlavė kitas...


Kovo mėnesį per Lietuvą nuvilnijo praktiškai kiekvienąkart prieš ir per rinkimus – tiek į Seimą, tiek į savivaldybių tarybas, tiek į Europarlamentą bei į LR Prezidentus – įkyriai pasikartojantys atvejai, kai už kandidatus rinkimuose neleistinai agituojama mokyklose. Į tai sureagavo Lietuvos moksleivių sąjunga (LMS), išplatinusi pareiškimą „Balsų...


Nepaisant didelio krūvio mokyklose, daugiau kaip pusė Palangos senosios gimnazijos moksleivių užsiima popamokine veikla. „Yra tokių vaikų, kurie suspėja visur. Jie eina dainuoti, lipdyti ar muzikuoti, šokti – jie kaip vijurkai sukasi visur“, – nuomonę išsakė Palangos moksleivių klubo direktorės pavaduotoja ugdymui Vanda Juodikienė.


Prieš kurį laiką visuomeninės organizacijos atstovai spaudoje reiškė susirūpinimą dėl fizioterapinių procedūrų, esančių tik užmiestyje, ir kad reikėtų jas teikti ir miesto centre. Savivaldybės ponai į tai sureagavo sakydami, kad ieškos pinigų.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius