Bandymas sutvarkyti socialinių būstų skyrimą nepavyko

Dalia JURGAITYTĖ, 2009-07-14
Peržiūrėta
1188
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos miesto savivaldybėje sulaukti socialinio būsto tolygu įkopti į aukščiausią pasaulio viršukalnę Everestą. Prieš ketvertą metų miesto valdžios patvirtintos socialinio būsto suteikimo tvarkos kai kurios nuostatos jau nebeatitinka šių dienų įstatymų. Sukurptas sprendimo projektas, kuriuo siūloma nustatyti prioritetus skirstant butus. Deja, bandymas įsivesti naują tvarką nepavyko. Pasipriešinus Vyriausybės atstovei Klaipėdos apskrityje Kristinai Vintilaitei, kurios teigimu, prioritetai nustatyti pažeidžiant įstatymą, sprendimą teko atidėti.

 

Prioritetai - procentais

Sprendimo projektą pristačiusi savivaldybės Verslo ir turto skyriaus vedėja Zoja Strikaitienė sakė, jog nuomojamo socialinio būsto fondas asmenims, turintiems teisę į savivaldybės socialinį būstą ir įrašytiems į Palangos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu patvirtintus sąrašus, paskirstomas pagal sąrašų prioritetus: jaunoms šeimoms – 30 proc., šeimoms, auginančioms tris ar daugiau vaikų (įvaikių), 10 proc., buvusiems našlaičiams ar likusiems be tėvų globos asmenims – 20 proc., neįgaliems asmenims (šeimoms) – 15 proc., asmenims (šeimoms), įrašytiems į bendrąjį sąrašą, - 20 proc., socialinio būsto nuomininkams, turintiems teisę į būsto sąlygų pagerinimą, - 5 proc.

 

Neaiškūs motyvai

Svarstant klausimą opozicijos atstovas Taryboje Dainius Želvys paprašė paaiškinti, pagal kokius motyvus nustatyti procentai. Pasak politiko, motinos, auginančios tris ar daugiau vaikų, bei neįgalieji yra socialiai pažeidžiamiausia  žmonių grupė, tačiau jiems nustatytas būsto skyrimo prioriteto procentas pats mažiausias. Taip pat D.Želvys teiravosi, kaip bus su jaunu, neįgaliu ir turinčiu tris vaikus asmeniu?

 

Klaidina visuomenę

Politikams rūpėjo informacija, kiek yra laisvų butų. Taip pat išsakyta nuomonė dėl kilusio skandalo su socialiniu būstu Palangoje, kurį pagarsino žiniasklaida. „Norėčiau, kad nebūtų klaidinama visuomenė. Vedėjos Z.Strikaitienės aiškinimu, esą laisviems bei nupirktiems socialiniams būstams skirti yra nustatytos sudėtingos procedūros. Jei taip ir būtų, tai jau prabėgo net aštuoni mėnesiai, kai įsigytas butas Sodų gatvėje, bet niekam neišnuomotas, “ – piktinosi Tarybos narys Š.Vaitkus.

 

Skandalinga padėtis

Verslo ir turto skyriaus vedėja teisinosi, jog prioritetai nustatyti atsižvelgiant į tai, kiek kiekvienoje eilėje įrašyta žmonių. Be to, Z.Strikaitienės teigimu, yra sudaryta komisija, kuri eina ir kontroliuoja  butų nuomininkus.

Kad situacija skandalinga, nustatė ir Savivaldybės kontrolierių tarnyba. Patys palangiškiai, daug metų laukiantys eilėse, neapsikentę išsiaiškina, kad kai kuriuose savivaldybės išnuomotuose butuose gyvena tie, kuriems jie nepriklauso. Dar kai kurie nuomininkai net sugeba butą panaudoti komercinei veiklai arba išnuomoti poilsiautojams.

 

Aiškinosi pati

Savo patirtimi ieškant socialinio būsto posėdyje pasidalijo trijų mažamečių vaikų mama Gitana Gadeikytė. Pasak miestelėnės, padėtis nesikeičia jau daugelį metų. Šiuo metu, anot jos, yra laisvi du butai, tačiau kokiu principu jie bus skiriami – neaišku. Politikams pasidomėjus, iš kur ji turi informacijos apie laisvus ar nuomojamus socialinius butus, daugiavaikė mama sakė, kad privertė pats gyvenimas. „Aš su trimis vaikais eilėje buvau įrašyta trečia. Tačiau kodėl dabar atsiradau eilėje ketvirtoji, man niekas nepaaiškina. Keletą metų butą nuomojausi, tačiau, prasidėjus sunkmečiui, man tai tapo per didele prabanga. Savo iniciatyva ėmiau domėtis, kas tuose socialiniuose butuose gyvena. Palanga – nedidelis miestelis, ir pastebėti, kur langai be užuolaidų, nesudėtinga. Kai kurie vasaros sezono metu butus nuomoja poilsiautojams. Bandžiau paeksperimentuoti ir išsinuomoti pati. Pasirodo, tokia galimybė reali,“ – apie savo paieškų rezultatus pasakojo palangiškė.

 

Fragmentiški bandymai

Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje K.Vintilaitė, išsakydama pastabas dėl prioritetų nustatymo suteikiant socialinį būstą, atkreipė dėmesį, kad kurorto politikai fragmentiškai bando pasitvirtinti tvarką. Anot jos, kai šiuo metu savivaldybė turi du butus, skirstyti juos procentais yra neįmanomas dalykas. Vyriausybės atstovė dar kartą pabrėžė, kad sprendimą skirti socialinį būstą priima vykdomoji institucija, t.y. Savivaldybės administracijos direktorius, ir nereikia jokių komisijų. Pagal įstatymą pirmumo teise butas suteikiamas našlaičiams ar likusiems be tėvų globos asmenims. Atstovė priminė ir apie kitą numatytą svarstyti sprendimo projektą dėl savivaldybės socialinio būsto skyrimo. „Jei bus priimtas sprendimas, tai jis bus neteisėtas“, - konstatavo K.Vintilaitė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Su Tarybos sprendimo projektu galite susipažinti Palangos miesto savivaldybės interneto tinklapyje www.palanga.lt . 


Lietuvos bankas, įvertinęs būsto rinkos kaitimą ir skolinimo būstui apimties didėjimą, nusprendė nuo kitų metų vasario 1 dienos iki 30 proc. didinti minimalų pradinio įnašo reikalavimą antrajai ir paskesnėms būsto paskoloms, taip pat jei bus didinama anksčiau paimtų būsto paskolų suma. 


Ikiteisminį tyrimą atliekantys Palangos miesto PK pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – padėti nustatyti mirusios, iki šiol neatpažintos apie 70 metų moters tapatybę.


Ketvirtadienį, balandžio 8 d., šalyje nustatyti 1 155 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios infekcinės ligos mirė 13 žmonių, penktadienį pranešė Statistikos departamentas. Palangos miesto savivaldybėje ketvirtadienį nustatyti du šio viruso atvejai, šiuo metu Palangoje koronavirusu serga 24 asmenys. Nuo pandemijos pradžios praėjusių metų kovą COVID-19 iš...


Nuo kitų metų pradžios savivaldybės galės lengviau pasirūpinti žmonėmis, kuriems būtinas socialinis būstas. Vyriausybė trečiadienį pritarė įstatymų pakeitimams, pagal kuriuos sudaromos sąlygos savivaldybėms išsinuomoti būstą iš fizinių ar juridinių asmenų ir pernuomoti jį žmonėms, kuriems reikia socialinio būsto.


Primename, kad asmenims ir šeimoms, pageidaujantiems gauti paramą būstui išsinuomoti, bei socialinio būsto nuomininkams kasmet privalu deklaruoti turtą (įskaitant gautas pajamas) už kalendorinius metus.


Praėjusių metų pradžioje įsigaliojus naujam Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymui, kuriuo buvo sugriežtinti ankstesni reikalavimai, pastebima, jog daugelyje šalies savivaldybių gerokai sumažėjo laukiančiųjų socialinio būsto žmonių eilės. Pagrindinė priežastis – privaloma deklaruoti pajamas ir turtą. Palangoje laukiančiųjų eilė sumažėjo perpus.


Dalies Tarybos narių pasiūlymas, išdėstytas sprendimo projekte, kad palangiškiams vasarą nereikėtų mokėti vietinės rinkliavos už automobilių statymą mieste, nepraėjo Vyriausybės atstovės Klaipėdos apskrityje Daivos Kerekeš „rėčio“.


„Sodra“ patvirtino naują tvarką

„Palangos tilto“ informacija, 2009 12 29 | Rubrika: Miestas

Prieš šv. Kalėdas Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba patvirtino naują tvarką, kurioje numatyta, kad draudėjai pranešimus apie apdraustuosius ir socialinio draudimo įmokas turės pateikti kiekvieną mėnesį.


Palangos miesto savivaldybėje sulaukti socialinio būsto tolygu įkopti į aukščiausią pasaulio viršukalnę Everestą. Prieš ketvertą metų miesto valdžios patvirtintos socialinio būsto suteikimo tvarkos kai kurios nuostatos jau nebeatitinka šių dienų įstatymų. Sukurptas sprendimo projektas, kuriuo siūloma nustatyti prioritetus skirstant butus. Deja, bandymas įsivesti naują tvarką nepavyko....


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius