Birutės parko dieną paminėti dešimt Palangą mylėjusių kūrėjų

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013-09-09
Peržiūrėta
2289
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ant stelos parko kūrėjams – raudonas anturio žiedas iš A. Latonienės rankų.
Ant stelos parko kūrėjams – raudonas anturio žiedas iš A. Latonienės rankų.

Praėjusį šeštadienį apsilankiusieji tradicinėje aštuntojoje Birutės parko dienoje buvo dosniai apdovanoti tiek gamtos, atsiuntusios Palangon įstabiai gražią dieną, tiek šventės organizatorių, surengusių įdomius, turiningus bei žaismingus improvizuotus susitikimus su dešimčia iškilių kūrėjų, mėgusių lankytis Palangoje, ir įkvėptų kurti būtent mūsų kurorto grožio bei dvasios.

E.F.Andrė – anturio
žiedas

„Laiko upe visi mes keliaujame nesustodami, prisijaukindami erdves, medžius, paukščius, net akmenis – ir žmones. Šiandien nusilenksime tiems, kurie brandino mumyse minties dvasią, kurie dovanojo šiai žemei, šiam kraštui savo sielą“, – į susirinkusius prie stelos, skirtos šio parko architektui, prancūzui E. F. Andrė, atminti, kreipėsi Kultūros centro renginių režisierė Aušra Latonienė.
Skambant fleitų trio atliekamai melodijai „Kur giria žaliuoja“, ant E. F. Andrė atrasto ir aprašyto augalo – anturio žiedo formą primenančios stelos, kurią sukūrė dailininkė Gražina Oškinytė-Eimanavičienė ir architektas Gintautas Likša, buvo padėtas raudonas anturio žiedas...
„Parkas mums visiems dovanoja nepaprastas kūrybines erdves. Šiandien mes prisiminsime dešimt kūrėjų, palikusių pėdsakus čia, Palangoje. Tai – etnografas ir literatūros istorikas L. A. Jucevičius, kompozitorius M. K. Čiurlionis ir S. Kymantaitė-Čiurlionienė, poetai bei prozaikai Maironis, A. Mickevičius, V. Mykolaitis-Putinas, G. Petkevičaitė-Bitė, S. Nėris, M. Valančius, M. Vaitkus, S. Valiūnas“, – pasakojo A. Latonienė.
Skambant atminties būgno ritmui, po parką, papuoštą lietuvių ir latvių floristų sukurtomis kompozicijomis, į literatūrinių susitikimų vietas svečius lydėjo patys kūrėjai: čia buvo galima išvysti ir Maironį, ir S. Nėrį, ir G. Petkevičaitę-Bitę, ir kitomis iškiliomis asmenybėmis apsirėdžiusius personažus.

Literatūriniai
susitikimai – viktorinos

Nuo paminklo parko kūrėjui šventės svečiai rinkosi prie Didžiosios liepos, kur juos į viktoriną „Su Liudviku iš Pakėvio“, skirtą pirmajam legendą apie Jūratę ir Kastytį užrašiusiam etnografui L. Jucevičiui, sukvietė etnologė Gražina Kadžytė.
„Su Palanga susijusi daugelio iškilių Lietuvos menininkų, literatų bei muzikų kūryba. Šiandien mes paminėsime tik dešimt jų. Norėtųsi tikėti, kad toks projektas taps tęstinis: po keletos metų vėl galėtume prisiminti šiame nuostabiame kurorte kūrusius žmones“, – kalbėjo G. Kadžytė.
Susėdę ant suolų ir sustoję aplink juos Birutės parko dienos svečiai išbandė savo jėgas bei demonstravo žinias atsakinėdami į pačius įvairiausius etnologės užduodamus klausimus. Pavyzdžiui, kokį ženklą jaunavedžiams, budėdavusiems pernakt po liepomis, kuriose, mūsų protėvių tikėjimu, buvo įsikūrusi deivė Laima, atsiųsdavo ši deivė kaip savo palankumo bei palaiminimo porai parodymą?
Antrasis literatūrinis susitikimas-viktorina vyko Gintaro muziejaus terasoje. „Kas nepasakyta apie Maironį“ – taip pavadintos popietės metu dar neatskleistomis pikantiškomis paslaptimis apie šį poetą dalijosi Maironio muziejaus direktorė A. Ruseckaitė.

Žaismingi pasibuvimai
Po pokalbių apie Maironį svečiai patraukė prie Didžiojo tvenkinio, ant kurio kranto, prie puikios Palangos Juzei skirtos kompozicijos, jų laukė folkloro ansamblis „Mėguva“.
„Ar žinot, kas buvo pats linksmiausias Palangos žmogus? Ogi Jūzupas Viskontas, Palangos Juze vadintas. Jis žinojo daugybę dainų, pasakojimų, žaidimų, mokėjo skripkele čirškinti. Tad dabar ir prisiminsime jį“, – prisiminti spalvingąjį  M. Valančiaus personažą kvietė mėguviškiai, pradėję savo pasirodymą daina „Oi Juze, Juzele“, kurią pasigavo visi čia susirinkę žemaičiai. O paskui buvo ir šokta, ir dainuota, ir žaidimai žaisti. Tie, kurie „Palangos Juzėje“ aprašyti.
Prisišokę, prisidainavę ir prisižaidę šventės svečiai kiek atsipūtė skaitymuose-viktorinoje „M. Vaitkaus vasaros“, kurioje dalyvauti pakvietė Palangos senosios gimnazijos mokytojai bei etnologė G. Kadžytė.

Dainos ir eilės

Pavakare ant Žemaičių kalno liaudies muzikos gerbėjus sukvietė gražiai į Birutės parko dienos programą įsiliejęs paskutinysis renginių ciklo „Ant krašto marės, Palangos miestelėj“ koncertas, pavadintas „Gražiausios žemaičių dainos“. Žemaitijos kraštui būdingas melodijas pristatė šeši folkloro kolektyvai iš įvairių miestų, tarp jų – ir šventės šeimininkai, Palangos „Mėguva“, o  renginį vedė etnomuzikologė Loreta Sungailienė.
Pasigrožėję įstabios melodikos žemaičių dainomis, ant Birutės kalno susirinko Gražinos bei tie, kas norėjo jas pagerbti. Taip Birutės parko dienų organizatoriai sumanė paminėti faktą, kad Palangoje 1824 m. lankėsi garsusis Adomas Mickevičius.
„Tuo metu Palangoje dar nebuvo Birutės parko, bet labai tikėtina, kad A. Mickevičius tikrai yra lankęsis ant Birutės kalno. Paminėdami tai, nutarėme sukviesti visas „Adomo dukteris“ (kaip pats A. Mickevičius „Gražinoje“ vadino visas moteris) – Gražinas, pasirašyti specialioje Gražinų garbės knygoje“, – apie šį renginį pasakojo A. Latonienė.
Paskutinysis Birutės parko dienos akcentas – Gintaro muziejuje pristatytas monospektaklis „Poetė“, kurį S. Nėries dienoraščių ir poezijos motyvais sukūrė Birutė Mar.

Jūsų komentaras:

Pagarba 2013-09-10 07:29 (IP: 82.135.197.57)
Visiems visiems, kūrusiems šią šventę. Puiki ir turininga diena buvo.

Nuoširdžiai, 2013-09-10 06:53 (. / IP: 86.100.60.112)
-Didžiausia pagarba, muzikos garsais papuošusioms šią šventę, muzikuotojoms!..

Taip pat skaitykite

Įvairiuose miesto bei regiono renginiuose aktyviai dalyvaujantys bendrovės „Palangos vandenys“ darbuotojai šį savaitgalį maloniai nustebino sportiniais pasiekimais – šeštadienį įmonės  moterų irkluotojų komanda nugalėjo visas konkurentes ir tapo Plungės rajone vykusios Vandens sporto šventės Vikingų laivų varžybų nugalėtojomis. 


Kai kas Mindaugą Skritulską, TS-LKD narį, išrinktą į Seimą Mėguvos vienmandatėje rinkimų apygardoje, į kurią įeina ne tik Palanga, bet ir dalis Kretingos bei Klaipėdos rajonų, vadina vienu produktyviausiu kada nors Palangai Seime atstovavusiu parlamentaru. Per 2021-uosius, vienas ar kartu su kitais kolegomis, jis pateikė 24 įstatymų projektus. 


Rytoj, rugsėjo 3 d., Palangos Birutės parkas pakvies į jau vienuoliktąjį tradicinį renginį – čia bus švenčiama Birutės parko diena. Šiemet išskirtinis dėmesys skiriamas laiškams.


Palangos Birutės parką jau šį šeštadienį padabins originalios instaliacijos fotografijos tema – kurortas jau 10-tą kartą visus kviečia į Birutės parko dieną.


Šeštadienį Palangos pasididžiavimu pelnytai vadinamame Birutės parke buvo minima jau aštuntoji parko diena. Kasmet nepakartojamų įspūdžių lankytojams dovanojanti šventė šį kartą pakvietė parko lankytojus tradiciškai pasigrožėti įspūdingomis floristinėmis kompozicijomis bei pasiklausyti kompozitorių, gyvenusių ar kūrusių Palangoje arba savo kūrinius...


Praėjusį šeštadienį apsilankiusieji tradicinėje aštuntojoje Birutės parko dienoje buvo dosniai apdovanoti tiek gamtos, atsiuntusios Palangon įstabiai gražią dieną, tiek šventės organizatorių, surengusių įdomius, turiningus bei žaismingus improvizuotus susitikimus su dešimčia iškilių kūrėjų, mėgusių lankytis Palangoje, ir įkvėptų kurti būtent mūsų...


Šeštadienį Palangos Birutės parkas pakvies į šventę – kurorte bus minima tradicinė, jau aštuntoji Birutės parko diena, kurios metu gamtos apsuptyje visą dieną šurmuliuos renginiai.


Pirmąjį rudens šeštadienį Palangos Birutės parkas pražys nekasdienėmis spalvomis – rugsėjo 7 d. bus minima tradicinė, jau aštuntoji Birutės parko diena. Šįkart šventė bus skirta literatams, kuriuos kurti įkvėpė Palanga.


Be maisto žmogus išgyventų savaites, be vandens – keletą dienų, tačiau be oro galėtume išbūti tik keletą minučių. Kvėpavimo sutrikimai, kamuojantys tiek vaikus, tiek suaugusius, turi įtakos tiek fizinei, tiek psichinei savijautai. Ir jeigu vaikai dažniausiai kenčia dėl padidėjusių adenoidų, kuriuos galima nesunkiai pašalinti, suaugusiesiems yra sunkiau. Kvėpavimo...


Maironio dvasios palytėta Birutės parko diena

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2012 09 10 | Rubrika: Miestas

Vėjo linguojamų pušų bei plačiai vakarų vilnimis išsisupusios Baltijos ošimas šeštadienį akomponavo Birutės parko dieną vykusiems renginiams, skirtiems paminėti didžiojo Lietuvos dainiaus Maironio atminimui. Čia, kur poeto vaikščiota ir kurta, septintą kartą rengiamos šventės organizatoriai kvietė palangiškius ir miesto svečius skaityti...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius