Buvęs ministras sulaukė politinės karjeros saulėlydžio

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2012-03-22
Peržiūrėta
560
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Buvęs ministras sulaukė politinės karjeros saulėlydžio

Beveik prieš dvylika metų prasidėjęs Palangos liberalcentristo Raimundo Palaičio svaiginantis skrydis į Lietuvos politikos olimpą, panašu, kad baigėsi skaudžiu kritimu.

Kaip liaudyje sakoma, aukštai pakilęs, žemai nutūpsi. Iš ministro posto galėjęs nusileisti vos viena kita pakopa, R.Palaitis stačiais laiptais nudardėjo iki pat apačios. Galima sakyti, net iki rūsio, nes iš Palangos mero posto į Vilniaus aukštumas pakilęs politikas dabar nebegali sugrįžti net į Palangos miesto tarybą.

Ar galima teigti, kad R.Palaičio politinė karjera jau baigta? Visos aplinkybės rodo, kad taip. Skandalingai ir pernelyg triukšmingai iš ministro posto pasitraukęs palangiškis vargu ar begali tikėtis kokio nors aukšto posto kol kas konservatorių kontroliuojamos valstybės tarnyboje. Ne kažin kiek požiūris į R.Palaitį pasikeis ir po rinkimų.

Nebent buvusį ministrą priglobtų kokio nors liberalcentristus atstovaujančio verslininko bendrovė. Tiesa, R.Palaitis vis dar išlieka Liberalų ir centro sąjungos vicepirmininku, tačiau ir pačios partijos likimas po ateinančių rinkimų į Seimą yra gana miglotas.

Paskutiniais metais jau ir taip žemyn riedėję šios politinės sąjungos reitingai po šio skandalo visai sumenko. Akivaizdu, kad paskutinius liberalų rėmėjus perims Liberalų sąjūdis ir liberalcentristams iškilo reali grėsmė iš viso nebepatekti į būsimą Seimą. Vienam kitam liberalcentristui gal dar yra įmanoma į šalies parlamentą pralįsti vienmandatėse rinkimų apygardose, tačiau ir tai dabar atrodo sunkiai įmanoma.

Pagrindinio šio skandalo autoriaus – R.Palaičio laukia dar liūdnesnė politinė ateitis. „Pajūrio“ vienmandatėje apygardoje – Palangoje ir nemažoje dalyje Klaipėdos, liberalcentristus atstovauti pasiryžusio palangiškio per rinkimus laukia visiškas krachas. Matyt, neveltui ir pats R.Palaitis yra smarkiai suabejojęs savo sėkme rinkimuose ir dar senokai pareiškęs ryžtą kandidatuoti į Seimą, dabar traukiasi atatupstas.

„Dabar man reikia gerai pailsėti. Ir pažiūrėti į visą šiandienos problematiką iš šalies, per atstumą ir per nors kokio laiko prizmę. O tada jau, įvertinus situaciją, klausimą dėl dalyvavimo rinkimuose spręsti iš naujo“, – taip apie savo kandidatavimo į Seimą perspektyvą atsargiai prakalbo R.Palaitis.

Aišku keista, kodėl patyręs politikas savo veiksmų pasekmių negali įvertinti dar prieš juos atliekant, o paties sukeltos valstybės valdymo krizės padarinius sugebėtų įvertinti tik iš šalies (įdomu, ar tam toli reiktų nuvažiuoti?) ir per tam tikrą laiką.

Bet kuriuo atveju, R.Palaičio, kaip politiko, korta artimiausiais metais jau yra mušta, net jei jis iki rinkimų ir pakeistų partiją.

Progas pasitraukti iš posto išsaugant savo reputacijos likučius, R.Palaitis praleido. Jei jis, numatęs kuo viskas baigsis, būtų atsistatydinęs po pirmojo premjero A.Kubiliaus jam pareikšto priekaišto, R.Palaitis bent būtų išsaugojęs principingo ir garbingo politiko vardą. Tačiau kuo ilgiau jis spardėsi laikydamasis už ministro kėdės, tuo kasdien visuomenėje menko jo autoritetas.

Kad prieš Seimo rinkimus R.Palaitis bandys pabėgti iš aršiai kritikuojamų konservatorių valdžios laivo, buvo aišku jau seniai. Tik šitaip jis per rinkimus galėjo drąsiai stoti į valdžios kritikų gretas. Tokią puikią progą ministras turėjo po to, kai avariją sukėlęs neblaivus policijos pareigūnas pražudė Kauno gydytojus. Tuomet jis būtų dar labiau pakėlęs savo reitingus, visiems padaręs garbingo politiko įspūdį ir išvengęs dabartinio skandalo, kuris būtų įvykdytas kito ministro rankomis. Tačiau, matyt, ministro postas R.Palaičiui buvo tokia pasiekta politinė gyvenimo svajonė, kad likus pusantrų metų iki rinkimų, jis iš šios aukštumos nulipti net negalvojo.

Kur dabar gali pasukti „iš barščių“ išmestas R.Palaitis? Kaip buvo siūloma interneto komentaruose, iš ministro kėdės jis, aišku, į Palangos gaisrinės ūkvedžius neis. Pagalbos ranką gali ištiesti jį įklampinusi Lietuvos prezidentė D.Grybauskaitė, kuri „nuskriaustam“ ir ištikimai jai tarnavusiam ministrui gali pasiūlyti diplomatinę tarnybą. Tačiau skandalas R.Palaitį taip aptaškė purvo purslais, kad tokia išeitis įmanoma nebent po keletos mėnesių, kai viskas nurims.

R.Palaitis pažadėjo sugrįžti į Palangą. Pasisvečiuoti, ar gyventi? Vargu ar 12 metų iš politikos duoną valgęs palangiškis taip lengvai užmirš jos skonį ir patrauks į verslą. Ministro kėdę apipešiotas politikas sutiktų iškeisti nebent į miesto mero postą. Teorinių galimybių tam yra. Iš tarybos turėtų pasitraukti kažkuris liberalcentristas, o savivaldos rinkimuose už R.Palaitį daugiau balsų gavęs S.Čepkauskas ir A.Martinkėnas – atsisakyti mandato.

Šitaip R.Palaitis patektų į miesto tarybą, tačiau jam dar reiktų suburti naują valdančiąją daugumą be konservatorių. Tai sunkiai įsivaizduojama, nes trijų opozicijoje esančių partijų atstovams tektų padalinti postus, kurių trūksta. Be to, prie naujo valdžios darinio reiktų prijungti bent du nepriklausomais ir išdidžiais pasijutusius liberalų sąjūdžio atstovus.

Kokią sumaištį Palangoje sukeltų tokia „revoliucija“, kaip atitolintų visus dabartinės miesto valdžios užsibrėžtus darbus, sunku ir įsivaizduoti.

Tačiau skandalo gerokai apipešiotam ir Vilniaus valdžios olimpe politinį autoritetą praradusiam R.Palaičiui naują koaliciją sunkiausia būtų įtikinti, kad jis yra geriausias kandidatas į mero postą. 

Jūsų komentaras:

jam 2012-04-23 18:15 (IP: 86.100.76.88)
MERO POSTAS KAIP MAN SAVO AUSIS PAMATYTI

Taip pat skaitykite

Palangos senosios gimnazijos biologijos mokytoją Daivą Urbštienę gyvenime sunku labai nustebinti, tačiau kai prieš karantiną, viename susitikime jai prisistačius mokytoja, vos ne visi ėmė sutartinai prisiminti savo mokyklas, mokytojus ir net atskirus dalykus, ji širdyje nusistebėjo: „Žmonės, baigę mokyklą prieš 30 metų ir daugiau, iki šiol prisimena ir kalba apie savo buvusius mokytojus.“


Iš didelio debesio – mažai vandens: ikiteisminį tyrimą dėl smurto prieš vaiką žinomos Palangos karjeros valstybės tarnautojos artimoje aplinkoje Palangos policija nutraukė. „Pagrinddas? Vadovaujantis LR baudžiamojo proceso kodekso 3 str. 1 d. 1 p jeigu nepadaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių,“ – „Palangos...


Trečiadienį, kovo 24 d., Klaipėdos apygardos teismas tęsė sunkios baudžiamosios bylos nagrinėjimą. Jos smagratyje yra buvęs palangiškis Marius Civinskas, kuris yra kaltinamas prieš 16 metų žiauriai nužudęs kitą palangiškį, 28 metų Raimondą Šimkų. Ši didelio rezonanso pajūryje sulaukusi byla pradėta nagrinėti sausio 20 d., bet kovo pradžioje turėjęs vykti...


Penktadienį, birželio 26 dieną, Lietuvoje po daugiau nei dešimtmečio grįžo vietiniai skrydžiai – pavakarę lėktuvas poilsiautojus skraidino iš Vilniaus į Palangą.


Tragedija Palangoje nutiko užpernai rugsėjį. Ką tik į „Palangos lino“ reabilitacijos centrą atvykęs neįgalumą turintis Vilius M. susipažino su čia jau beveik tris savaites gyvenusiu 42 metų klaipėdiškiu su judėjimo negalia. Šis po poros dienų jau turėjo vykti namo.


Palangos valdžia, regis, paslydo šiemet skiriant miesto Garbės piliečio vardą. Paslydo lygioje vietoje, lyg ant kokios žioplai nepastebėtos, klastingai atsivėpusios suvalgyto banano žievės. Slystelėjo taip, kad neišvengiamai pasklido politinis tvaikelis.


Lietuvos statistikos departamentas pranešė optimizmo nekeliančius skaičius: naudojantis Lietuvos Respublikos 2011 metų visuotinio gyventojų ir būstų surašymo duomenimis, 2011 m. kovo 1 d. 103 šalies miestuose ir 16 762 kaimo gyvenamosiose vietovėse gyveno 3 mln. 43 tūkst. 429 nuolatiniai gyventojai. Palangoje jų suskaičiuota 15 tūkst. 732.


Buvęs ministras sulaukė politinės karjeros saulėlydžio  1

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2012 03 22 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Beveik prieš dvylika metų prasidėjęs Palangos liberalcentristo Raimundo Palaičio svaiginantis skrydis į Lietuvos politikos olimpą, panašu, kad baigėsi skaudžiu kritimu.


Ketvirtadienį Palangoje apsilankęs švietimo ir mokslo ministras, Liberalų Sąjūdžio pirmasis pirmininko pavaduotojas Gintaras Steponavičius spėjo ne tik apsilankyti Senojoje gimnazijoje, Baltijos pagrindinėje mokykloje, lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“, susitikti su kurorto miesto švietimo įstaigų vadovais, bet ir susitiko su visuomene, Liberalų Sąjūdžio Palangos skyriaus nariais S....


Šildymo sezonas baigėsi

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 04 10 | Rubrika: Miestas

Didelį sąmyšį ir daug diskusijų sukėlęs šildymo sezonas baigėsi. Nuo ketvirtadienio radiatoriai Palangoje turėjo pradėti vėsti.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius