Daugiausiai nedirbančio jaunimo Kaune – 17,7 procento, Druskininkuose, Palangoje ir Vilniuje – po 16,3 procento

"Delfi", 2021-05-30
Peržiūrėta
731
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Daugiausiai nedirbančio jaunimo Kaune – 17,7 procento, Druskininkuose, Palangoje ir Vilniuje – po 16,3 procento

Lietuvoje mažėja dirbančio jaunimo, tačiau mažėja ir sezoninio darbo pasiūlymų. Taip teigia Užimtumo tarnyba (UT), kurios duomenimis, klientų struktūroje šį kovą labiausiai – 5,9 tūkst. sumažėjo jaunimo iki 29 metų. Daugiausiai nedirbančio jaunimo Kaune – 17,7 procento, Druskininkuose, Palangoje ir Vilniuje – po 16,3 procento.
Neaktyvių darbo rinkoje jaunuolių, kurie nedirba ir nesimoko, Užimtumo tarnyboje balandžio 1 d. buvo registruota 59,3 tūkst., kai vasario pradžioje – 69,5 tūkst. Jaunų moterų daugiau darbo ieško (30,8 tūkst.) nei vyrų (28,5 tūkst.). Daugiausiai nedirbančio jaunimo Kaune – 17,7 proc., Druskininkuose, Palangoje ir Vilniuje – po 16,3 proc., mažiausiai – Pakruojyje – 5,6 proc., Skuode – 6,4 proc. ir Varėnoje – 6,8 proc. Dauguma (91 proc.) studentų studijuoja nuolatinėje studijų formoje, todėl didžiausią dėmesį skiria mokslui.
Darbo paieška ir įsidarbinimas jiems aktualiausias laisvu nuo studijų metu, t.y. po paskaitų lanksčiu darbo grafiku arba atostogų metu. Studentai dažniausiai darbo ieško paslaugų sektoriuje, prekyboje, taip pat renkasi nekvalifikuotus darbus, kur yra galimybių dirbti lanksčiu grafiku.
„Pernai dauguma Užimtumo tarnyboje registruotų studijuojančių asmenų ieškojo specialisto darbo, tai yra pageidavo dirbti aukštos kvalifikacijos lygį atitinkančiose darbo vietose, maždaug penktadalis norėjo dirbti kvalifikuotais darbininkais, nekvalifikuoto darbo dažniausiai ieškojo pirmų kursų studentai. Pagal profesijas daugiausiai studentų pageidavo dirbti administratoriais, pardavėjais, pardavimų vadybininkais, logistikos specialistais ir teisininkais,sako Liudas Dapkus, Užimtumo tarnybos atstovas.
Studentų paieška sezoniniams darbams jau prasidėjo Užimtumo tarnybos 45 jaunimo darbo centrai (JDC) teikia informaciją ir konsultacijas jaunimui apie įsidarbinimą vasaros atostogų metu bei laisvas darbo vietas, o darbdaviams – apie galimybę įdarbinti studentus ir moksleivius vasaros atostogų metu. Šiuose centruose jaunimui vyksta akcijos ir organizuojami seminarai vasaros darbų tema.
„Darbdaviai sezoninių darbuotojų įprastai aktyviai ieško balandžio ir gegužės mėnesiais, ypač tuo laikotarpiu pagyvėjimas jaučiamas paslaugų sektoriuje. Apgyvendinimo ir maitinimo bei prekybos srityse veikiančios įmonės vasaros sezonui aktyviai pradeda ieškoti pardavėjų, salės darbuotojų, kasininkų didžiuosiuose prekybos centruose ir gatvėse įrengtose mažose prekybos vietose (ledų ir vaisvandenių, įvairių suvenyrų pardavėjų, dviračių, riedžių, riedučių nuomos punkto darbuotojų). Didelė paklausa, ypač pajūryje, būna virėjų, padavėjų, barmenų, indų plovėjų, viešbučių administratorių, kambarinių, pagalbinio personalo. Įprastai čia įsidarbina nemažai ir studijuojančio jaunimo“, - sako L. Dapkus, Užimtumo tarnybos atstovas.
Dažniausiai darbdaviai jaunimą priima dirbti pagalbiniais darbininkais, nekvalifikuotais sezoniniais ūkio ar augalininkystės darbininkais, padavėjais, pardavėjais, klientų informavimo tarnautojais, technologinių vamzdynų ir įrenginių montuotojais. Tikėtina, kad sezoninio darbo pasiūlymų apgyvendinimo ir maitinimo bei prekybos srityse vasarą bus mažiau kaip ir pernai, kai paslaugų sektoriuje tik nuo birželio buvo registruota daugiau laisvų darbo vietų.
Pasak L. Dapkaus, pernai ketvirtadalį darbo pasiūlymų studentams pateikė įmonės, vykdančios apdirbamosios gamybos veiklą, daugiau nei po dešimtadalį – didmeninę ir mažmeninę prekybą, variklinių transporto priemonių ir motociklų remontą, apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų teikimo, žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės veiklomis užsiimančios įmonės. Daugiau nei 60 proc. studentams skirtų darbo pasiūlymų sudarė paslaugų sektoriaus, pardavėjų ir kvalifikuotų darbininkų darbo vietos. Tai – registruoti pasiūlymai padavėjams, pardavėjams, pardavėjams kasininkams, statybininkams, elektromonteriams, automobilių mechanikams, automobilių vairuotojams ir kt. Daugiau nei 20 proc. – specialistams, technikams ir jauniesiems specialistams siūlomos darbo vietos, pavyzdžiui, lopšelio-darželio auklėtojams, svetainės administratoriams, administratoriams, reklamos tekstų autoriams, programuotojams, gydytojo odontologo padėjėjams, auditoriaus padėjėjams. Beveik 16 proc. darbo pasiūlymų – nekvalifikuotam darbui.
„18-23 metų jaunimo, turinčio iki 1 metų darbo patirties atlygio vidurkis siekia – 800 Eur į rankas (dirbant pilnu etatu). Atlyginimo vidurkį stipriai pakelia dirbantieji IT, bankininkystės srityse. Toje pačioje amžiaus grupėje, turinčiųjų 1-2 metų darbo patirtį atlygio vidurkis – 1000 Eur į rankas. Čia atlygio vidurkį kelia dirbantys IT, rinkodaros, valdymo, gamybos, bankininkystės srityse. O turinčių 3-5 metų darbo patirtį – 1100 Eur“, - sako R. Karavaitienė.
„CV Online“ atstovė pastebi, kad ne visi studentai dirba studijų metu, o ypač šiuo laikotarpiu, kai sritys, kuriose įprastai dirbdavo studentai, yra gan suvaržytos, pvz., viešasis maitinimas, prekyba.
„Nemaža dalis studentų, dirbančių sezoninius darbus vasarą. Dažniausiai renkasi iš kelių variantų: darbas Lietuvos kurortuose (turizmo, viešojo maitinimo, prekybos, paslaugų sferoje), arčiau namų (gamyboje, žemės ūkyje, augalininkystės/sodininkystės ūkiuose, prekyboje) arba dairosi galimybių užsienyje (Vokietijoje, Nyderlanduose, UK, Europos pietų šalių kurortuose). Tačiau, šiemet dėl karantino ir su juo susijusių apribojimų, sezoninio darbo pasirinkimo galimybių yra mažiau, o ir apskritai sezoninio darbo paieška vėluoja. Taip pat vykti dirbti į užsienį šiuo metu yra sudėtingiau ir su daugiau rizikų bei apribojimų“, - sako R. Karavaitienė, papildydama, kad įprastai dirbantys Lietuvoje sezoninius darbus vidutiniškai uždirba 600-800 Eur į rankas, užsienyje - apie 1200-1500 Eur į rankas.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Šį penktadienį, lapkričio 12 d., 16.00 val. Palangos atviroje jaunimo erdvėje prasidės Jaunimo varžybos 2021. Varžybų metu 14-29 m. jaunuoliai galės išbandyti jėgas žaisdami biliardą, stalo futbolą ir kol kas paslaptyje laikomą stalo žaidimą.– geriausių žaidėjų laukia smagūs ir skanūs prizai, o visų dalyvių – gerai praleistas laikas ir įvairios staigmenos. 


Per mėnesį nedarbo lygis Palangoje sumažėjo 1 procentu. Rugsėjo 1 dieną nedarbas Palangoje siekė 9,1 procento, o visoje Lietuvoje – 12,2 procento.


Lietuvoje mažėja dirbančio jaunimo, tačiau mažėja ir sezoninio darbo pasiūlymų. Taip teigia Užimtumo tarnyba (UT), kurios duomenimis, klientų struktūroje šį kovą labiausiai – 5,9 tūkst. sumažėjo jaunimo iki 29 metų. Daugiausiai nedirbančio jaunimo Kaune – 17,7 procento, Druskininkuose, Palangoje ir Vilniuje – po 16,3 procento.


Koks bedarbystės lygis Palangoje šiuo metu? Kiek artėjantis vasaros sezonas jį sumažins? Kaip sakė „Palangos tiltui“ Lietuvos Užimtumo tarnyba (LUT) prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, šių metų balandžio 1 d. Palangos miesto savivaldybėje registruota 1,5 tūkst. darbo neturinčių asmenų – tai sudaro 16,3 proc. darbingo amžiaus savivaldybės gyventojų....


Palangos atviroje jaunimo erdvėje „Be stogo“ net ir karantino metu veiklos nestinga – vyksta individualūs susitikimai su lankytojais, įvairios veiklos nuotoliniu būdu ir lauke. Siūloma ir pramogų – pavyzdžiui, norintieji aktyviai leisti laiką gryname ore, kviečiami į teminius pasivaikščiojimus Palangoje.


Dauguma Lietuvos gyventojų yra patenkinti tuo, kaip gyvenimas valstybėje pasikeitė per pastaruosius 30 metų, parodė nepriklausomybės atkūrimo trisdešimtmečio išvakarėse naujienų agentūros BNS užsakymu atlikta apklausa.


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Palangos kurorto atidarymo šventė įvyko ir Palanga tikisi, kad visų keliai suks į didžiausią kurortą – Palangą. Palangos kurorto šventė „Myliu Palangą“ prasidėjo penktadienį šv. Mišiomis už palangiškius, po jų šventės atidarymo pradžia įvyko Jūratės ir Kastyčio skvere. Joje įvyko ir miesto mero Šarūno Vaitkaus inauguracija....


Praėjusį antradienį, rugpjūčio 12-ąją, pasaulis minėjo Tarptautinę jaunimo dieną. Renginių, skirtų jaunimui, netrūko ir Palangoje. Gražiai ir turiningai į šiuos renginius įsiliejo pernai Palangoje Darbo biržos patalpose duris atvėręs Jaunimo darbo centras, pakvietęs jaunuosius palangiškius į kompleksinį seminarą „Internetinis verslas – teorija ir praktika“.


Ar gali būti taip, kad mūsų gražiajai Palangai, pajūriui ir ištisiems regionams galėtų grėsti didelis pavojus? Jokiam uraganui Anatolijui ar Ervinui, nuniokojusiems pajūrį, neprilygtų atominės elektrinės Visagine nelaimės mastai. Kas mena Černobylį ar stebėjo Japonijos Fukušimos tragediją pernai televizijos ekranuose, gerai suvokia pražūtingą atomo poveikį. Trečiadienį...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius