E. Petrauskas: „Jeigu būčiau turėjęs politikų ir teisėsaugos vadų „stogą“, tokių kaltinimų nebūtų“

Linas JEGELEVIČIUS, 2013-05-06
Peržiūrėta
993
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Tyrimo pradžioje prokurorai buvo pareiškę E. Petrauskui kaltinimą pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį dėl turto pasisavinimo, bet dėl įrodymų trūkumo, perkvalifikavo į straipsnį, numatantį lengvesnę atsakomybę.
Tyrimo pradžioje prokurorai buvo pareiškę E. Petrauskui kaltinimą pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį dėl turto pasisavinimo, bet dėl įrodymų trūkumo, perkvalifikavo į straipsnį, numatantį lengvesnę atsakomybę.

Per septynis sulaikymo mėnesius, praleistus Šiaulių tardymo izoliatoriuje, Evaldui Petrauskui, vienam iš Palangos kredito unijos (PKU) steigėjų, sulaikytam 2012-ųjų pradžioje, prokurorai nėkart neleido susitikti nei su žmona, nei mama ir vaikais. „Net ir didžiausiems nusikaltėliams neatimama tokia teisė“, – sakė E. Petrauskas. Jeigu Palangos apylinkės teismui Klaipėdos apygardos prokurorų kaltinimai pasirodys pagrįsti, E. Petrauskas ne vienerius metus praleis už spygliuotos tvoros. Bet daug vietos bendruomenei padėjusį verslininką palaužti sunku: „Jokio nusikaltimo nepadariau. Jeigu būčiau turėjęs politikų ir teisėsaugos vadų „stogą“, niekada niekas nebūtų drįsęs manęs žlugdyti“.

Rimti kaltinimai
Klaipėdos apygardos prokuratūra (KAP) E. Petrauską kaltina iššvaisčius didelės vertės turtą – apie šešis milijonus litų.
KAP Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Ruslanas Ušinskas kaltinamajame akte teigia, kad buvęs vienas PKU vadovų, siekdamas apgaulės būdu užvaldyti didelės vertės turtą, per tarpininkus sudarė fiktyvias paskolų sutartis 5,8 milijono litų.
„Tai – absoliuti netiesa. Kaip vienas iš Palangos kredito unijos vadovų buvau jau išnaudojęs skolinimosi iš PKU limitą. Dar nesibaigus krizei, negalėjau tikėtis, kad man bankai ar kitos finansinės institucijos suteiks nemažą paskolą, reikalingą verslui vystyti (statybų bendrovė „Pajūrio naujakuriai“, kurios akcininku yra E. Petrauskas, statė daugiabutį Palangoje, Pavasario gatvėje – aut.), todėl ieškojau išeities, kur gauti statyboms didesnį kapitalą. Nusprendžiau prašyti savo pažįstamų, kad jie įformintų paskolas savo vardu, o aš įsipareigojau laiku atlikti paskolų mokėjimus. Tai – įprasti dviejų šalių civiliniai santykiai. Keista, kad prokurorams jie atrodo kaip kriminalinis nusikaltimas“, – stebėjosi E. Petrauskas.

Neįtiko kredito unijų prievaizdams?
Jis įsitikinęs, kad kaltinimai jam tėra laužti iš piršto, pateikti galbūt vykdant Lietuvos centrinės kredito unijos (LCKU), su kurios vadovybe E. Petrauskas ne visada sutarė, užsakymą.
„Kaip LCKU valdybos narys, aš ilgai su jais „kariavau“, kad jie nepadeda unijoms, kad nesuteikia paskolų. Kai pasikeitė Lietuvos banke šalies kreditų unijų veiklą prižiūrinčio departamento direktorius, LCKU vadovybė susirado naująjį unijų prievaizdą ir pasitarę nusprendė perimti į savo rankas ir Palangos kredito uniją. Juolab, kad tam buvo formali priežastis: PKU „Snore“ laikė penkis milijonus litų. Žlugus „Snorui“, LCKU naujam Lietuvos banko departamento vadovui, manau, tvirtino, kad Palangos kredito unija nebus pajėgi vykdyti savo finansinių įsipareigojimų. Nors tai – netiesa“, – dėstė E. Petrauskas.
Anot jo, bėda ta, kad Palangos kredito unija, jam joje dirbant, pasiekė labai gerų finansinių rezultatų.
2011-ųjų pabaigoje Palangos kredito unija turėjo 1706 narius ir klientus, joje dirbo 10 darbuotojų. Kredito unijos turtas siekė apie 45 mln. litų, indėliai – apie 40 mln. litų, išduotos paskolos – apie 35 mln. litų.
„Man vienos unijos vadovas taip ir pasakė: „Kol Palangos kredito unijos kapitalas buvo keli milijonai, ji niekam nebuvo įdomi. Kai gerai dirbant, pasiekė 20 milijonų, kai kam tapo ašaka gerklėje“. Liūdna, kad prokuratūra taip lengvai pasidavė LCKU ir LB vadų norams. Bet taip jau yra versle“, – sakė E. Petrauskas.
Jis teigia, kad dabar gerąsias PKU paskolas perima kitos šalies kredito unijos.
„Sakau atvirai: matau, kaip yra žlugdoma Palangos kredito unija, – sakė E. Petrauskas. – Joje anksčiau dirbo beveik vien palangiškiai. Dabar – statytiniai iš kitur. Jiems nelabai rūpi kurorto bendruomenė“.
Jis taip pat įsitikinęs, kad suimtas ir areštinėje septynis mėnesius buvo išlaikytas neteisėtai.
„Nesu prokuroras, bet suėmimas taikomas, kai yra svari priežastis vienai iš trijų sąlygų: jeigu įtariamasis slapstysis, darys naujus nusikaltimus ar paveiks liudininkus. Mano atveju, netiko nė viena šių sąlygų. Keista, kad Klaipėdos prokuroras mane laikė esant dideliu nusikaltėliu, – stebėjosi E. Petrauskas. – Galų gale, juk įtarimai pareikšti ne dėl valstybinio turto, o privataus kapitalo galimo pasisavinimo. Tai – kas kita“.

Septynios paskolos
Įtariamasis E. Petrauskas sako, kad suėmimo metu jis nebuvo padaręs jokios žalos.
„Juk nevėlavo nė vienos tokiu būdu paimtos paskolos mokėjimas. Mane suėmė vadovaudamiesi prielaida, kad galbūt paimtos paskolos nebus grąžintos ateityje. Absurdas!“ – pastebi verslininkas.
Balandžio pabaigoje Klaipėdos apygardos prokuroro R. Ušinsko surašytame kaltinamajame akte E. Petrauskas kaltinimas pagal BK 182 str. 2-ąją dalį: įsigyjant turtą apgaulės būdu.
Tyrimo pradžioje prokurorai buvo pareiškę E. Petrauskui kaltinimą pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį dėl turto pasisavinimo, bet dėl įrodymų trūkumo, perkvalifikavo į straipsnį, numatantį lengvesnę atsakomybę. Vis tik, net ir pakeitus kaltinimą, laisvę verslininkas gali prarasti šešeriems metams.
„Prokurorui pateikiau visus dokumentus: statybų leidimus, paskolų sutartis, kitus dokumentus, bet jis atsisakė juos priimti, taip pat ir apklausti mano ir mano advokato siūlomus liudininkus. Neva visa tai nesusiję su bylos medžiaga. Labai keista, švelniai tariant“, – sakė E. Petrauskas.
PKU E. Petrauskui pateikė 5,8 milijono litų ieškinį, iš jų – pusė milijono – dėl moralinės žalos.
„Juokas ima. Apie kokią žalą, o ypač moralinę, šnekama? – stebisi buvęs PKU vienas vadovų – iš minėtos sumos 2,7 milijono litų yra unijos pajiniame kapitale – įprasta kapitalo formavimo praktika kredito unijose“.
Apie 2,6 milijono litų buvo išduota septynioms paskoloms E. Petrausko įmonės statomam daugiabučiui Palangoje.
Prokuratūra teigia, kad jai įtarimų sukėlė 5 paskolos, kurių bendra suma – virš 2 mln. litų ir kurios, pasak prokurorų, buvo išduotos asocialiems, jokio turto ir pajamų neturintiems asmenims.
Anot KAP, paskolų vertė šimtus kartų viršijo įkeičiamų sklypų vertę. Pasak prokuroro R. Ušinsko, reali įkeistųjų sklypų vertė – po 5-6 tūkst. litų.

Paskolų grąžinimas
nevėlavo

Bet E. Petrauskas neigia dalijęs paskolas benamiams.
„Gal tik teisėsauga skirsto žmones į benamius ir turtuolius. Paskolos buvo forminamos bendruomenės narių, kuriuos pažinojau ir kuriais pasitikėjau, vardais. Prašymus paskoloms apsvarstė PKU valdyba ir joms pritarė (tiesa, prokurorai kaltinimus dėl tariamo dokumentų klastojimo pareiškė ir beveik dešimčiai PKU valdybos narių ir paskolų komiteto narių – aut.) Tai – įprasti dvejų asmenų civiliniai santykiai“, – teigė „Palangos tiltui“ pašnekovas. Jam apmaudu, kad dėl jo teko nukentėti ir buvusiems bendradarbiams- valdybos nariams ir paskolų komiteto nariams.

"Jie- sąžiningi ir kompetetingi žmonės",- apie kolegas sakė verslininkas.
Jis pasakojo, kad su paskolų gavėjais jis pasirašė sutartis, kad jie investuotų gautus pinigus į E. Petrausko Palangoje pradėtą daugiabučio statybą.
„Aš raštiškai jiems garantavau, kad paskolų išmokėjimas ir palūkanų mokėjimas vyks laiku, – pabrėžė E. Petrauskas. – Iki pat suėmimo nė vienos tokios paskolos grąžinimas nevėlavo. Užteko ir mano turto, ir asmeninių lėšų, kad galėčiau grąžinti visas paskolas laiku“.

Verslininkas tiki
teisingumu

Teismui pritaikius laikinąsias apsaugos priemones, E. Petrauskas net negali naudotis savo automobiliu.
„Kad ir kaip sunku būtų, net ir dabar, jeigu man būtų leista, galėčiau vykdyti paskolų įsipareigojimus“, – sakė jis.
Nors E. Petrauskas yra Klaipėdos prokurorams įteikęs pluoštą prašymų susipažinti su visa tyrimo medžiaga, jam tai nebuvo leista.
„Nesuprantu, ar paslaptis yra man, įtariamajam ir buvusiam vienam PKU vadovų, žinoti, kiek pinigų buvo paimta iš unijos mane suimant?“ – stebisi E. Petrauskas.
Jis ketina prokurorą R. Ušinską dėl tokių veiksmų apskųsti Generalinei prokuratūrai.
„Tikiu, kad teisybė nugalės. Beveik dvidešimt metų esu išdirbęs finansinėse institucijose ir niekada neturėjau nusižengimų prieš teisę. Turto, net ir neleidžiant man juo visu disponuoti, turiu pakankamai, kad galėčiau grąžinti tas septynias paskolas. Tikiu, kad Palangos teismas nepasiduos prokurorų spaudimui ir mano likimą spręs pagal faktines bylos aplinkybes ir sąžinę, o ne vykdydamas užsakymą, padedant prokuratūrai“, – vylėsi verslininkas.

Jūsų komentaras:

stasys 2013-05-11 20:14 (IP: 212.183.128.219)
sutinku su kiskiu,Petrauskas zmoniskas,gaila,,,sekmes Tau!

kiskis 2013-05-09 11:21 (piskis / IP: 81.7.90.216)
idomus tie zmones... is kur jus zinot,kaltas jis ar ne kaltas? o gal tik dalinai kaltas?? ir as to nezinau, todel nieko ir nesakau.. tiesa, tik zinau, kad visada apsimoka buti zmogiskum, kai zmogus zmogui zmogus, tai ir vilkas nebaisus..

vytas 2013-05-09 08:32 (IP: 78.61.217.223)
linkiu sekmes Evaldai...vietos gyventojai tave palaiko...

PALANGA 2013-05-09 07:03 (IP: 62.212.203.124)
teisybe turi nugaleti..GERAS ZMOGUS, VISIEMS PADEDAVO PALANGOJE. GAL BENT DABAR TEISME TRIUMFUOS TEISYBE

vietine 2013-05-08 09:23 (IP: 212.183.128.18)
v vietini,pasiklydai,ne ta saita,ziuri,gal norejai,Playboy?

vietinis 2013-05-07 21:46 (IP: 78.61.43.127)
juokinga labai nuotrauka,na gryns "šurikas".

jadze 2013-05-06 19:37 (IP: 86.100.102.100)
ir nebutum buves kaltas.vo tep.rek tureti.ucis student.

Taip pat skaitykite

Dar vasarą Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) paskelbė įvairiaus rango šalies politikų – ir vietos Tarybų narių – turto deklaracijas už 2020 metus. Socialdemokratdarbietis Domininkas Jurevičius yra vienas turtingiausių ne tik Palangos miesto savivaldybės Tarybos, bet ir visos Lietuvos politikų. Deklaruoto didžiausio turto 2020 metais sąraše tarp visų kitų šalies įvairaus lygio politikų yra...


Ar galima suderinti griežtas dėl COVID-19 pandemijos įvesto karantino taisykles, įsigaliojančią naują laisvesnę tvarką ir... pavasario malonumus? Visi būsime saugūs ir galėsime mėgautis atnaujinta ar nauja veikla, jeigu laikysimės karantino laikotarpiu nustatytų taisyklių ar dėl karantino lengvinimo įsigaliojančios naujos tvarkos – teigia Palangos visuomenės sveikatos specialistės.


Jeigu susiruošėte remontuoti savo butą, nepamirškite pranešti apie tai Savivaldybei, o po kurio laiko sulauksite ir svečių – Savivaldybės darbuotojai ateis patikrinti jūsų rezultatų. Žinoma, tik tada, jeigu esate sąžiningas, paisote visuotinių taisyklių ir prasinešėte apie planuojamus darbus. Iš Šiaulių į Palangą nusprendęs atsikraustyti...


Netikėtas infarktas ir širdies stentavimas privertė miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoją Bronių Martinkų atsisakyti cigaretės, daugiau valgyti žuvies, širdininkams naudingos dėl savo omega sočiųjų rūgščių, mažiau viską „imti į galvą“ ir džiaugtis kiekviena diena, bet į gydytojų patarimus vengti streso miesto politikos veteranas...


Tarybos narys Mindaugas Skritulskas – vienas labiausiai patyrusių kurorto politikų, ilgametis Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) skyriaus narys, į politiką atvedęs dabartinį TS-LKD kurorto skyriaus pirmininką Šarūną Vaitkų. Į epitetus, kad esąs mero „pirmoji ranka“ ar „pilkasis kardinolas“, jis atsako atlaidžiai...


Per septynis sulaikymo mėnesius, praleistus Šiaulių tardymo izoliatoriuje, Evaldui Petrauskui, vienam iš Palangos kredito unijos (PKU) steigėjų, sulaikytam 2012-ųjų pradžioje, prokurorai nėkart neleido susitikti nei su žmona, nei mama ir vaikais. „Net ir didžiausiems nusikaltėliams neatimama tokia teisė“, – sakė E. Petrauskas. Jeigu Palangos apylinkės teismui...


Klaipėda prisidės prie skrydžio į Londoną finansavimo, jeigu Palangos valdžia sutiks prie oro uosto kurorte pavadinimo įrašyti ir žodį „Klaipėda“?


„Konservatoriai su koalicijos partneriais reanimavo valstybę, dabar jiems, pastačius ją ant kojų, turi būti suteikta teisė ją reabilituoti ir prikelti naujam gyvenimui. Seimui nereikia rėksnių, kurių Parlamente, deja, yra ne vienas, o dabartinis Seimo narys Pranas Žeimys – labai vakarietiškas, puikiai išmanantis įstatymų leidybą ir, svarbiausia, labai sąžiningas...


Praėjusio  amžiaus 90-jų metų pradžioje Palangos miesto vadovas Danius Puodžius ir jo komanda ėmėsi žygių išspręsti įsisenėjusį jaunesniojo amžiaus moksleivių užimtumo klausimą. Po ilgų įtikinėjimų pavyko įrodyti Švietimo ministerijai, kad kurorte būtina turėti moksleivių užklasinės veiklos organizavimo bazę, tada vadintą pionierių namais. Apie 1985 metus buvo gautas...


Kol neprasidėjo rudenio Seimo sesija, Seimo narys Pranas Žeimys, išrinktas Pajūrio vienmandatinėje rinkimų apygardoje, susitikinėja su rinkėjais, analizuoja įstatymų projektus – ruošiasi politinėms batalijoms Seime. Kaip rodo Seimo tinklalapyje paskelbta Seimo narių pasisakymų statistika, P. Žeimys negali pasigirti dideliu aktyvumu Seimo posėdžių salėje - per šių metų keturis mėnesius...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius