Gedulo ir vilties diena – palangiškių pagarba gyviesiems ir mirusiesiems

Dalia JURGAITYTĖ, 2010-06-11
Peržiūrėta
1714
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Birželio 14-oji – Gedulo ir vilties diena. 1941 metų birželio 14-ąją enkavedistų pradėti masiniai lietuvių areštai bei trėmimai į Sovietų Sąjungos gilumą, Sibirą, skaudžiai palietė ir daugelį palangiškių.

 

Kaip pasakojo buvusi tremtinė palangiškė Vida Galdikienė, ši diena ne tik tautos gedulo, bet ir vilties diena. Vilties išgyventi, vilties sugrįžti į tėvynę, vilties pamatyti artimuosius. „Man ši diena, tai pagarba visiems, patyrusiems juodžiausius gyvenimo metus toli nuo tėvynės, nepalūžusiems ir įrodžiusiems savo dvasios didybę bei stiprybę. Daugelis sugrįžo gyvi ir mirę, kad atgultų amžinojo poilsio savo žemėje“, - sakė tremties dalią patyrusi palangiškė.

Pirmąjį kartą Lietuvai minint Gedulo ir Vilties dieną,  susibūrę į organizaciją palangiškiai tremtiniai ir buvę politiniai kaliniai uždegė prie Birutės kalno aukurą.

Kaip pasakojo V.Galdikienė, mintis burtis į organizaciją subrendo prasidėjus taip vadinamajam atšilimui.

 „Palangiškiai, kurie buvo išvežti šeimomis bei gimę tolimajame Sibire, susirado vieni kitus ir nutarė įkurti klubą. Kurorto tremtiniai ir politiniai kaliniai savo veiklą pradėjo 1989 metais. Tai buvo trečioji organizacija, vienijanti apie 300 narių, šalyje. Vėliau įvykusiame Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių suvažiavime buvo nutarta organizaciją pavadinti „Lietuvos tremtinių sąjunga“. Siekdami stiprinti veiklą, su organizacija „Caritas“ nelegaliai leidome ir platinome anglų kalba laikraštį bei atmintines tremtiniams“, - pasakojo palangiškė. 

Pasak V.Galdikienės, organizacijos, kaip politinės jėgos pagrindinis tikslas buvo padėti Sąjūdžiui. Siekiant išsivaduoti iš sovietų gniaužtų, drauge su pastarąja dalyvauta ne viename mitinge bei susibūrime. Sąjungos įkūrėja sakė, kad palangiškių organizacija gyvuoja daugiau kaip dvidešimt metų ir nuveikė daug prasmingų darbų ir neprarado savo idealų. Palangos Senosios vaistinės kieme Tremtinių skverelyje sąjungos narių iniciatyva pastatytas įspūdingas medinis kryžius, J.Basanavičiaus gatvėje atidarytas Tremties ir rezistencijos muziejus, kuriame lankytojams pristatyta nauja ekspozicija.

Ateinantį pirmadienį, minint Gedulo ir vilties dieną, kurorto bažnyčioje bus laikomos mišios, po to prie Tremtinių kryžiaus prie išdėliotų akmenų su Palangos žmonių tremties vietų pavadinimais bus uždegtos žvakutės.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Antradienį visoje šalyje minint 81-ąsias Gedulo ir vilties dienos metines, septintąjį kartą rengiama atminties akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“.


Velykos yra džiaugsmo ir vilties šventė – džiaugsmo dėl tiesos pergalės, dėl Kristaus įkūnyto žmonijos prisikėlimo naujam, šviesesniam ir laimingesniam gyvenimui, ir vilties, kad tamsiosios  jėgos bus nugalėtos.


1940 metais sovietams okupavus Lietuvą, žmonės matė ir žinojo apie prasidėjusius civilių Lietuvos žmonių masinius trėmimus, išplėšimus iš įprasto gyvenimo, areštus, įkalinimus ir kankinimus, girdėjo nuolatinį komunistinės valdžios melą, skleidžiamą propagandą. Į pasirengimą sukilti prieš okupantus ir atkurti nepriklausomos Lietuvos valstybingumą keletą mėnesių prieš sukilimą įsitraukė ir mano...


Šiandien, balandžio 1-ąją, Palangos asmens sveikatos priežiūros centro (PASPC) direktorė Jūratė Mikutienė nuotoliniu būdu vykusiame Palangos miesto tarybos posėdyje pristatė praėjusių metų įstaigos veiklos ataskaitą, kuriai buvo vienbalsiai pritarta. Direktorė pažymėjo, kad pandemijos laikotarpiu įstaiga pasiekė puikius rezultatus. „Masinę Palangos miesto gyventojų vakcinaciją...


Pasaulio lietuvių bendruomenės ir Pasaulio lietuvių jaunimo sąjungos lyderių suvažiavimas, liepos viduryje turėjęs vykti Palangoje, atšauktas – pranešė Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Henke.


Prieškalėdinio susikaupimo jaukus advento laikotarpis kaskart kupinas vilties, netikėtų patirčių. Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos aktų salėje įvyko gražus ir prasmingas renginys – naujos knygos sutiktuvės. Poetas Jonas Brazdžionis šiais metais išleido ketvirtąją poezijos knygą „Iš vilties verdenių“.


Jūros diena, Baltų vienybės diena, šventojiškių sueiga


Paminėta Gedulo ir vilties diena

„Palangos tilto“ informacija, 2010 06 15 | Rubrika: Miestas

Praėjusį pirmadienį palangiškiai tremtiniai ir politiniai kaliniai minėjo Birželio 14-ąją – Gedulo ir vilties dieną. Tądien jie nostalgiškai nusikėlė į sunkių išgyvenimų laikus ir nuoširdžiai pagerbė visus tai patyrusius.


Birželio 14-oji – Gedulo ir vilties diena. 1941 metų birželio 14-ąją enkavedistų pradėti masiniai lietuvių areštai bei trėmimai į Sovietų Sąjungos gilumą, Sibirą, skaudžiai palietė ir daugelį palangiškių.


Laisvės gynėjų diena – palangiškių atmintyje

Dalia JURGAITYTĖ, 2010 01 12 | Rubrika: Miestas

Sausio 13-oji – visos lietuvių tautos, parodžiusios ryžtą ir pasiaukojimą, Laisvės diena. Prieš devyniolika metų visos šalies gyventojai iš atokiausių kampelių neraginami rinkosi į Vilnių prie Parlamento ginti nepriklausomybės. Bandydama nuversti teisėtai išrinktą ir nepriklausomybę atkūrusią Lietuvos valdžią, sovietų kariuomenė Vilniuje užėmė Televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius