„Ignitis renewables“ paneigė gandus, kad jūrinio vėjo elektrinių parko projekte dalyvaus kinai

Palangos tiltas, 2023-11-16
Peržiūrėta
823
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Šiandien viešojoje erdvėje pasirodė informacija, kad vystant pirmąjį Lietuvoje jūrinio vėjo elektrinių parką, projekte dalyvaus Kinijos bendrovė „China Three Gorges Corporation“. Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables“ informuoja, kad Kinija nedalyvauja projekte ir neturi jame jokios sprendžiamosios galios. Aukciono laimėtojų atitikimą nacionaliniam saugumui įvertino speciali valstybinė komisija.

„Nacionalinio saugumo klausimas yra mums prioritetinis ir buvo nuodugniai vertintas tiek mūsų pačių, tiek ir valstybinių institucijų. Aukciono laimėtojas paskelbtas tik po išsamios patikros, todėl galime atsakingai pareikšti, kad Kinija Lietuvoje vystomame projekte nedalyvauja, neturi jokios prieigos ar sprendžiamosios galios ir negali daryti absoliučiai jokios lemiamos įtakos projekto eigai“, – sako „Ignitis renewables“ Komunikacijos partneris Paulius Kalmantas.

Pasak jo, jūrinio vėjo elektrinių parko konkurso reikalavimai numatė jo dalyviams aukščiausius saugumo ir skaidrumo standartus. Šiam Lietuvos energetikai itin svarbiam projektui buvo skiriamas ypač didelis šalies institucijų dėmesys.

Paskelbus potencialius konkurso laimėtojus, buvo atliktas jų atitikties nacionalinio saugumo interesams vertinimas. Šio vertinimo metu buvo įvertinta visa reikalinga informacija, įskaitant „Ignitis renewables“ pasirinkto partnerio „Ocean Winds“ (OW) akcininkų struktūrą. Komisija nustatė, kad OW atitinka nacionalinio saugumo interesus. Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisija 2023 m. rugsėjo 28 dienos posėdyje leido OW vystyti pirmąjį Lietuvoje vėjo elektrinių parką Baltijos jūroje. Tik po šio vertinimo „Ignitis renewables“ su partneriais buvo paskelbti galutiniais konkurso laimėtojais.

Viena didžiausių vėjo elektrinių parkų vystytojų pasaulyje OW buvo įkurta 2019 metais dviejų Europos energetikos lyderiaujančių bendrovių – prancūzų ENGIE ir portugalų EDP grupei priklausančios atsinaujinančios energetikos bendrovės EDPR. Tai – vienos didžiausių Europos šalių energetikos kompanijų, teikiančių paslaugas ir vykdančių įvairius strateginius infrastruktūros projektus įvairiose Europos ir pasaulio šalyse.

Šių dviejų energetikos lyderių lygiomis dalimis įkurta OW vertinama kaip viena pajėgiausių jūrinio vėjo parkų vystytojų. Būtent todėl 2020 m. konkurso būdu „Ignitis grupė“ pasirinko OW kaip partnerį plėtojant jūrinio vėjo projektus. OW dalyvavo įgyvendinant 15 jūrinio vėjo elektrinių parkų projektų Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje, JAV, Portugalijoje, Belgijoje, Lenkijoje ir Pietų Korėjoje.

Svarbu pažymėti, kad Kinijos atsinaujinančios energetikos bendrovė „China Three Gorges Corporation“ OW akcijų tiesiogiai neturi. Ji taip pat neturi OW akcininkės EDPR akcijų. Kinai yra tik vieni iš akcininkų EDPR motininėje bendrovėje – EDP grupėje. Tačiau šioje grupėje kinai taip pat neturi sprendžiamojo balso (valdo 20,86 proc. akcijų), mat EDP yra listinguojama biržoje ir turi per 400 institucinių investuotojų, tarp kurių – Kanados, Norvegijos, JAV, Prancūzijos, Vokietijos, Australijos ir kitų šalių pensiniai ar investiciniai fondai. Taigi, „China Three Gorges Corporation“ kapitalas yra nutolęs per trijų įmonių barjerą, jie neturi jokios sprendimo teisės ar įtakos projektui Lietuvoje.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables“ tęsia pirmojo Baltijos šalyse jūrinio vėjo elektrinių parko vystymą ir Baltijos jūroje atlieka projektui reikalingus vėjo ir hidrometeorologinius matavimus. Tam tikslui į būsimo parko teritoriją atplukdyta ir pritvirtinta plūduriuojanti matavimų stotis su specializuota įranga. Ant specialaus plūduro iškelta matavimo stotis...


Šiandien viešojoje erdvėje pasirodė informacija, kad vystant pirmąjį Lietuvoje jūrinio vėjo elektrinių parką, projekte dalyvaus Kinijos bendrovė „China Three Gorges Corporation“. 


Sprendimas vystyti jūrinio vėjo elektrinių parką svarbus ir regiono plėtrai, ir tuo pačiu atveria galimybių vietos bendruomenėms. Parkas sudarys prielaidas pritraukti daugiau investicijų, kas sąlygos naujų darbo vietų kūrimą, viešosios infrastruktūros plėtrą ir bendro gerbūvio kūrimą. Be to, planuojama, kad artimiausių savivaldybių biudžetas bus papildytas apie 3 mln. eurų per metus ir dar...


„Ignitis renewables“ su partneriu aukcione pasiūlė didžiausią vystymo mokestį, siekiantį 20 mln. eurų.


Lietuva planuoja vystyti vėjo energetiką Baltijos jūroje, praneša Aplinkos ministerija. 2028 m. Lietuvos teritoriniuose vandenyse ties Palanga pradėsiantis veikti vienas jūrinio vėjo parkas Baltijos šalyse pritrauks virš 1 mlrd. eurų investicijų ir sukurs apie 1 300 naujų darbo vietų.


Lietuvai siekiant gaminti elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių Baltijos jūroje ir mažinti šalies priklausomybę nuo elektros importo ir iškastinio kuro, vyksta paruošiamieji darbai konkursams, kuriuose bus atrinkti jūrinio vėjo elektrinių parkų vystytojai, informuoja Energetikos ministerija.


Iki 2028 metų Baltijos jūroje turinčios pradėti veikti pirmosios jūrinio vėjo elektrinės turėtų patenkinti pusę Lietuvos elektros energijos poreikio ir užtikrinti didesnę Lietuvos energetinę nepriklausomybę. 


Trečiadienį Vyriausybė patvirtino reikalavimus būsimiems jūrinio vėjo elektrinių parko vystytojams, kurie galėtų dalyvauti kitąmet vyksiančiame aukcione. 


Energetikos ministras Dainius Kreivys šiandien susitiko su Palangos miesto savivaldybės bei bendruomenės atstovais, kuriems pristatė planuojamą pirmąjį jūrinio vėjo parką Baltijos šalyse ir žaliosios energetikos plėtrą Lietuvoje.


Palangos meras Šarūnas Vaitkus trečiadienį, spalio 6 dieną, kreipėsi į premjerę Ingridą Šimonytę, Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę – Nielsen, energetikos ir aplinkos ministrus Dainių Kreivį bei Simoną Gentvilą, o taip pat į Seimo Ekonomikos ir Aplinkos komitetus, išreikšdamas kategorišką „prieš“ prieš planuojamas Baltijos  jūroje, nuo Klaipėdos iki Būtingės, vėjo jėgaines.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius