Įspūdingoje fotoparodoje – per tris šimtus Palangoje užfiksuotų veidų ir vaizdų

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013-05-20
Peržiūrėta
1090
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Visi seminaro dalyviai bendron nuotraukon netilpo: vieni fotografavosi, kiti fotografavo.
Visi seminaro dalyviai bendron nuotraukon netilpo: vieni fotografavosi, kiti fotografavo.

„Oi, tu pažiūrėk, čia juk Alfredas. O čia mano kaimynė. O kur tie fotografai tokią vietą atrado? Vaje, čia dar ne viskas, tai kiek tų nuotraukų sukabinta?...“ Tai toli gražu ne visi nuostabos ir susižavėjimo šūksniai ir nugirstos pokalbių nuotrupos, skambėjusios šeštadienį Vytauto gatvėje ir Jūros take, kur ant toli gražu į kultūros vertybes nepretenduojančios dykvietę – statybvietę juosiančios tvoros buvo eksponuojama tarptautinio spaudos fotografų, fotoklubų narių bei fotomenininkų seminaro „Palangos kultūrinės erdvės ir veidai“ dalyvių darbai.

Ši analogų neturinti paroda – nuo gegužės tryliktosios iki aštuonioliktosios Lietuvos kultūros sostinėje Palangoje kultūros centre „Ramybė“ asociacijos „Fotobienalė LT“ kvietimu kūrusių virš šešiasdešimties fotografų iš Lietuvos, Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos, Vokietijos ir Kinijos savotiška ataskaita ir dovana mūsų miestui ir miestiečiams, o tuo pačiu – į Palangos kurorto šventę sezono atidarymą atvykusiems svečiams.
Nuo pirmadienio iki ketvirtadienio fotografai vaikščiojo po Palangą ir fotografavo iš anksto užduotomis temomis: kultūros paveldo objektai, nežinoma Palanga, Senosios Palangos gyventojai, iškilios asmenybės, kūrybinės organizacijos, Viešbučių ir restoranų asociacija, sociumas, darbas ir amatai, pomėgiai.
„Kadangi seminaras daugiau žurnalistinio, o ne fotomeninio pobūdžio, tai išvardintos temos – lyg redaktoriaus užduotys spaudos fotografams rengiant fotoreportažus. Visas jas įgyvendinus, susidėliojo platus ir įvairialypis pasakojimas apie Palangą ir palangiškių gyvenimą“, – sakė seminaro organizatorius asociacijos „Fotobienalė LT“ prezidentas Adas Sendrauskas.
Jis paminėjo ir tai, kad toli gražu ne visi seminaro dalyviai pristatė nuotraukas parodai – pavyzdžiui, iš šešių Kinijos fotomenininkų darbais pasidalijo tik vienas.
Tačiau ir to, kas buvo parodon sudėta, tikrai pakako, kad kurorto svečiai pamatytų Palangą ir jos erdves bei veidus.
Nors pagal visus žurnalistikos kanonus teksto autorius turėtų vengti reikšti savo asmeninę nuomonę – jeigu tas tekstas nėra komentaras, – išdrįsiu toms taisyklėms nusižengti ir pasakyti: įspūdis žodžiais neperduodamas. Jau vien apie techninius dalykus pagalvojus plaukai šiaušiasi: kaip per tokį trumpą laiką „apdoroti“ tiek nuotraukų ir „atspausti“ jas kartu su kiekvieno autoriaus trumpu pristatymu ant specialių tentų sunkiai protu suvokiama.
Didžiulį įspūdį paliko ir pati parodos apimtis. Ekspozicija prasidėjo ant į Vytauto g. žiūrinčios tvoros. Jau ir čia atrodė, jog nuotraukų – daug. O pasisukus už kampo ir pažvelgus į palei Jūros taką nusidriekusį parodos tęsinį savaime – kaip ir visiems čia atėjusiems – ištrūko „Oho“. Nieko gudresnio ir protingesnio galvon neatėjo...
Iš dalies nieko gudresnio galvon neatėjo dar ir todėl, kad kolegos Alvydo paprašyta drąsiai sutikau suskaičiuoti, kiek iš viso nuotraukų (be autorių veidų) atspausta tentuose. Negarantuoju, kad nesuklydau – nes beskaičiuojant fotografijas vis prieidavo vienas ar kitas pažįstamas ar visiškai nepažįstamas pilietis arba pilietė ir puldavo dalintis įspūdžiais bei reikšti susižavėjimą. Mano asmeniniais skaičiavimais, parodoje „Palangos kultūrinės erdvės ir veidai“ eksponuota 310 nuotraukų. Čia neskaičiuojant darbų iš dar poros parodų archyvų.
Apie pačius darbus nerašysiu: tikrai nesu tiek talentinga ir drąsi, kad ryžčiausi žodžiu – tiksliau, raštu, – perteikti įspūdžius, kuriuos paliko sustabdytos akimirkos iš Globos namų gyvenimo ar netikėtu rakursu pamatyta vieta, kurią, regis, mintinai žinai, Palangos apylinkių ir Šventosios peizažai, pažįstamų ir nepažįstamų žmonių veidai – žodžiu, visi matyti ir net dabar, rašant, prieš akis iškylantys vaizdai.
Labai gražu buvo žiūrėti ir matyti, kaip paroda džiaugiasi ne tik jos lankytojai bei gausiais aplodismentais savo susižavėjimą ir padėką darbų autoriams reiškę į parodos atidarymą atėję svečiai, bet ir patys fotografijų autoriai.
Ir manau, jog išties verta šiame nedideliame pristatyme – prie seminaro bei jo metu padarytų darbų dar grįšime kituose „Palangos tilto“ numeriuose, – pacituoti spaudos fotografą, Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentą ir Lietuvos fotomenininkų sąjungos pirmininką Joną Staselį, kuris, nuoširdžiai padėkojęs seminaro sumantyojui A. Sendrauskui bei visai organizacinei komandai sakė, jog Palangai reikėtų dar ne vieno panašaus pobūdžio renginio, kurie vyktų kas dešimt metų: taip būtų fiksuojama miesto istorija, kurią, be kita ko, būtų išties vertinga pamatyti sudėtą į atitinkamus leidinius.
Įsivaizduokit, kokios visom prasmėm vertingos tos nuotraukos ir – gal gal gal – leidiniai būtų po dvidešimties, trisdešimties, penkiasdešimties metų...

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Praėjusią savaitę, trečiadienį, Bronius Vaitkus, jauniausias miesto Savivaldybės Tarybos narys, kurorto mero Šarūno Vaitkaus brolis, sulaukė trisdešimtmečio, o su juo – ir krūvos dovanų, tačiau vyras jubiliejaus šventę planuoja po karantino. Jis atsakė į „Palangos tilto“ klausimus. 


Palangoje gyvenusio ir kūrusio Stasio Povilaičio atminimas netrukus bus įamžintas šiame pajūrio kurorte. Kaip pagerbti maestro atminimą buvo svarstoma kelerius metus. Nuo 2016 metų vykusiame konkurse komisija išrinko kuklų, bet reikšmingą sprendimą, kuris netrukus bus įgyvendintas.


Sunku ginčytis, kad Palanga gražėja ir modernėja, sutinka miesto savivaldybės Tarybos narys Eugenijus Simutis, bet, kurorto valdžiai trimituojant vien tik apie pasiekimus, vienas iš keleto Tarybos opozicijos balsų tvirtina, kad kurorto valdžia linkusi ką jai reikia nutylėti, o ką reikia – apdainuoti.


Jau metai, kaip gyvename su euru, tačiau prie jo priprato tikrai ne visi. Ypač po euro įvedimo šoktelėjusiomis kainomis pasipiktinę senjorai, kurių pajamos labai mažos. „Palangos tiltas“ domėjosi, kaip gyventojai vertina prekių ir paslaugų kainas naująja valiuta, kaip taupo ir „sukasi“ iš euro gniaužtų, taip pat kaip piniginius pokyčius pajuto...


„Palangos vasara“ organizatoriams pristatytos naujos kurorto kultūrinės erdvės

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2013 10 10 | Rubrika: Miestas

Lietuvos kultūros sostinė Palanga jau netrukus pristatys naujas erdves, skirtas kultūriniams renginiams. Kokios jos ir kokio žanro renginiams tinkamos, kurorto mero Šarūno Vaitkaus kabinete su miesto bei Kultūros centro vadovais aptarė tarptautinio festivalio „Palangos vasara“ organizatorė Audra Keniausytė.  


„Oi, tu pažiūrėk, čia juk Alfredas. O čia mano kaimynė. O kur tie fotografai tokią vietą atrado? Vaje, čia dar ne viskas, tai kiek tų nuotraukų sukabinta?...“ Tai toli gražu ne visi nuostabos ir susižavėjimo šūksniai ir nugirstos pokalbių nuotrupos, skambėjusios šeštadienį Vytauto gatvėje ir Jūros take, kur ant toli gražu į kultūros vertybes nepretenduojančios...


Nuo gegužės tryliktosios iki aštuonioliktosios Lietuvos kultūros sostinėje Palangoje ilsisi, dirba ir patirtimi dalijasi tarptautinio spaudos fotografų, fotoklubų narių bei fotomenininkų iš Lietuvos, Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos, Vokietijos, ir egzotiškosios Kinijos desanto. Kultūros centre „Ramybė“ asociacijos „Fotobienalė LT“ kvietimu vykta...


Nuo gegužės tryliktosios iki aštuonioliktosios Lietuvos kultūros sostinė Palanga sulauks tarptautinio spaudos fotografų, fotoklubų narių bei fotomenininkų iš Lietuvos, Latvijos, Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos, Vokietijos, Azerbaidžano ir egzotiškosios Kinijos desanto. Kultūros centre „Ramybė“ asociacijos „Fotobienalė LT“ kvietimu vyks seminaras...


A. Mončio muziejuje – „Vaizdas gražus iš toli“

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 01 25 | Rubrika: Kultūra

„Tiesiog nuostabu, kad žiemą Palangoje gali ne vien prie jūros nueiti, bet ir išties gero meno pamatyti“, – šiuos žodžius poetas, Nacionalinės premijos laureatas Aidas Marčėnas ištarė šeštadienį Antano Mončio namuose-muziejuje atidarant tapybos parodą „Vaizdas gražus iš toli“, kuria muziejus savo erdvėse pradėjo Palangos...


Palangiškių fotografų darbai - Svetlogorske

„Palangos tilto“ informacija, 2009 11 23 | Rubrika: Kultūra

Lapkričio 20-ąją Kaliningrado srityje, Svetlogorske atidaryta asociacijos „Palangos fotoklubas 750“ fotografų darbų paroda „Baltija 2009“, kurioje eksponuojama 19 fotografijų, sukurtų liepos 10-12 dienomis vykusio fotožygio Baltijos pajūriu metu.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas