Istorizmo stilistikos pavyzdžiai Kretingos gatvėje

"Palangos tilto" informacija, 2014-07-21
Peržiūrėta
858
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Name Kretingos g. 14 po karo buvo įsikūręs paštas, milicijos skyrius ir pirmoji Palangos gaisrinė.
Name Kretingos g. 14 po karo buvo įsikūręs paštas, milicijos skyrius ir pirmoji Palangos gaisrinė.

Dar 1992-ųjų rugsėjį Kultūros vertybių registrą papildė Palangoje esančių namų Kretingos g. 14 ir 16 pastatų kompleksas. Šiam vietinės reikšmės kultūros objektui suteiktas vadinamasis registrinis statusas, pabrėžiant, jog jo vertingųjų savybių pobūdis – architektūrinis, o saugotini yra planavimo sprendiniai: sklypo plano struktūra bei tūrinė erdvinė kompozicija. Praėjusio amžiaus pirmojoje pusėje statyti pastatai išskirtini savąja istorizmo stilistika.

 

Pirmoji Palangos gaisrinė

Namas Kretingos g. 14, statytas 1930 m., o XX amžiaus antrojoje pusėje rekonstruotas įrengiant papildomas durų angas, pakeičiant langus (beje, tuo metu kiemo pusėje pastatas prailgintas), į Palangos miesto istoriją įėjo kaip pirmoji kurorto gaisrinė. Pirmieji jo savininkai, kaip rašoma Kultūros vertybių registre, buvo turtinga žydų šeima. Po karo gi name buvo įsikūręs ir paštas, ir milicijos skyrius, ir, kaip minėta, gaisrinė.

Kaip atskiras kompleksą sudarantis objektas namas Kretingos g. 14 Kultūros vertybių registre įrašytas 2012 m. kovą. Tada užfiksuotos ir jo vertingosios savybės, kurių sąrašas pradedamas nuo pastato tūrio: jis esąs pusiau atviras, ,,L" raidės formos plano, su šoniniu fligeliu šiaurės vakaruose. Pastatas – vieno aukšto su pusrūsiu, abiejose jo pusėse iškelta mansardinė dalis. Prie šiaurės vakarų fligelio XX a. antrojoje pusėje pristatytas priestatas. Pastato stogo forma – dvišlaitė, jis dengtas čerpėmis – šį dangos tipą privalu išsaugoti. Saugotini ir kiti stogo elementai – raudonų plytų mūro dūmtraukiai, dekoruoti raudonų plytų mūro dantytu profiliuotu karnizu.

 

Būklė patenkinama

Prie vertingųjų pastato savybių priskiriamas ir aukštų išplanavimas – kapitalinių sienų tinklas, stačiakampės durų ir langų angos (beje, savo laiku buvo įrengta papildomų langų ir durų angų).

Vertinga yra ir plokštuminė fasadų kompozicija, taip pat fasadų apdaila ir puošyba – medinių lentų apkalimo tipas ir cokolinę dalį skiriantis medinis karnizas; medinių profiliuotų langų ir durų apvadų tipas; pirmojo aukšto kiaurapjūviu ornamentuotų polangių tipas bei šiaurės vakarų ir pietryčių skydo kiaurapjūviu ornamentuotų viršlangių tipas; ornamentuotų lentų stogo pakalimo tipas.

Saugotinos pastato konstrukcijos - pamatas su lauko akmenų mūro cokoliu; išorinės rąstų sienos; medinės perdangos; stogo konstrukcijos - medinės gegninės stogo konstrukcijos tipas: stalių ir kitų medžiagų gaminiai – langų medinės konstrukcijos ir skaidymo tipas; medinių įsprūdinių durų tipas bei konstrukcijų dekoras – medinių gegnių profiliuotais galais tipas. 

Istoriškai susiklėsčiusi šio pastato paskirtis – gyvenamoji. 2011-aisiais vertinant pastato būklę konstatuota, jog kai kurie jo elementai yra geros būklės, dauguma gi – patenkinamos.

 

Liūdnas vaizdas

Tuo pačiu metu, 1930 m., kaip ir Kretingos g. 14 statyto namo Kretingos g. 16 vaizdas liūdnas. Pastatas, kurio pirmasis aukštas anuomet buvo skirtas laikyti karietoms, mašinoms, o antrasis aukštas gyventi tarnams - mansarda naudojama nebuvo – dabar dūla apleistas.

Sunku beįžvelgti ir šio taip pat istorizmo stilistika pasižyminčio pastato vertingąsias savybes. Kultūros vertybių registre gi rašoma, jog tos vertingosios savybės – visų pirma pats pastato tūris:

stačiakampio plano dviejų aukštų su mansarda statinys (kiemo pusėje pristatytas priestatas, iškeltos mansardos). Saugotina turėtų būti dvišlaitė stogo forma, taip pat ir stogo dangos medžiaga ar jos tipas – čerpės, tačiau dabar stogas uždengtas šiferine danga, kurios būklė itin bloga. Saugoti derėtų ir raudonų plytų mūro kaminą.

Prie vertingųjų savybių priskiriamas aukštų išplanavimas – kapitalinių sienų tinklas,stačiakampės durų ir langų angos; plokštuminių asimetriškų  fasadų kompozicija; fasadų apdaila bei puošyba – išskiriamas pirmojo aukšto tinko tipas bei antrojo aukšto medinių lentų apkalimo tipas, mediniai langų apvadai bei medinių lentų stogo pakalimo tipas

Saugotinos turėtų būti pastato konstrukcijos: akmens mūro  pamatas, pirmojo aukšto plytų mūro bei antrojo aukšto karkasinės sienos; stogo medinės gegninės konstrukcijos tipas; medinių langų rėmų ir skaidymo tipas.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Klaipėdos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas pirmadienį, rugpjūčio 16 d., pranešė, jog šiąnakt Palangos Vytauto gatvėje užpultas vyras.


Pirmadienio ankstyvų rytą Palangoje, Lydekų gatvėje, kilęs didžiulis gaisras nusiaubė be gailesčio, be pastogės palikdamas aštuonis žmones, tarp jų tris nepilnamečius vaikus. Kaip pastebėjo miesto meras Šarūnas Vaitkus, sudegė absoliučiai visas jų gyventojų turtas. Pranešimas apie gaisrą Lydekų gatvėje gautas po 3 val.


Naujai rekonstruotoje Kastyčio gatvėje pasodinti nauji medžiai


Nelaimė įvyko kovo 18 dieną, apie 13:05 val., Palangoje, Žvejų gatvėje. 1979 m.gimęs vyras, blaivus vairuodamas automobilį Mercedes Benz, nepastebėjo ir partrenkė staiga į pėsčiųjų perėją įžengusią 1936 m. gim. moterį. Moteris pristatyta medikams.


Nuo rugsėjo mėnesio Palangoje gyvenantys negalią turintys žmonės turi galimybę pasikviesti asmeninį asistentą į namus ir sulaukti pagalbos kasdienėse situacijose, kuriose neįgalusis neretai susiduria su jam neįveikiamais iššūkiais. Asmeninio asistento paslauga Palangoje dėl nežinojimo ir neskubėjimo priimti naujoves dar tik skinasi kelią, tačiau kitų savivaldybių pavyzdžiai...


Į redakciją užsukęs miestelėnas Gintaras Raulinaitis išsakė nuogąstavimus dėl kertamų medžių Vytauto gatvėje praėjusią savaitę. Pamatęs, jog medžiai virsta, jis ne juokais susirūpino ir ėmė skambinti pavojaus varpais. „Jeigu nesustabdysime, galiausiai bus iškirsti visi medžiai Vytauto gatvėje“, – kalbėjo jis. Tačiau Palangos miesto savivaldybės administracijos...


Į redakciją užsukęs Algirdas Jonas Rauba, gyvenantis Druskininkų gatvėje, pasidžiaugė, kaip puikiai tvarkoma aplinka jo gyvenamojoje teritorijoje. „Gražu žiūrėti. Jauni vyrukai taip spėriai darbuojasi, jie turėtų greit viską sutvarkyti“, – sakė jis.


Šią savaitę prakaitą liejo kurorto vandentiekio įmonės UAB „Palangos vandenys“ darbininkai – antradienį trūko 500 metrų vandentiekio magistralė Vytauto gatvėje, šalia miesto savivaldybės, o ketvirtadienį trasa plyšo toje pačioje gatvėje šalia „Palangos tilto“ redakcijos. „Vandens sistemai šioje gatvėje yra apie 30-40 metų...


Istorizmo stilistikos pavyzdžiai Kretingos gatvėje

"Palangos tilto" informacija, 2014 07 21 | Rubrika: Miestas

Dar 1992-ųjų rugsėjį Kultūros vertybių registrą papildė Palangoje esančių namų Kretingos g. 14 ir 16 pastatų kompleksas. Šiam vietinės reikšmės kultūros objektui suteiktas vadinamasis registrinis statusas, pabrėžiant, jog jo vertingųjų savybių pobūdis – architektūrinis, o saugotini yra planavimo sprendiniai: sklypo plano struktūra bei tūrinė erdvinė kompozicija. Praėjusio...


Ganyklų gatvėje degė sunkvežimis

„Palangos tilto“ informacija, 2009 03 17 | Rubrika: Kriminalai

Naktį iš sekmadienio į pirmadienį Palangoje, Ganyklų gatvėje, liepsnojo sunkvežimis „Scania R144LA“. Įtariama, kad transporto priemonė buvo padegta, tačiau vykstantis tyrimas turėtų patikslinti aplinkybes.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius