Į asmeninius asistentus palangiškiai dar žvelgia atsargiai, nors kitų savivaldybių pavyzdžiai – užkrečiantys

"Palangos tilto" informacija, 2019-09-19
Peržiūrėta
1908
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Nuo rugsėjo mėnesio Palangoje gyvenantys negalią turintys žmonės turi galimybę pasikviesti asmeninį asistentą į namus ir sulaukti pagalbos kasdienėse situacijose, kuriose neįgalusis neretai susiduria su jam neįveikiamais iššūkiais. Asmeninio asistento paslauga Palangoje dėl nežinojimo ir neskubėjimo priimti naujoves dar tik skinasi kelią, tačiau kitų savivaldybių pavyzdžiai palangiškius turėtų tikrai dominti.


Naujovės nelengvai skiriasi kelią
„Išties, kiekviena naujovė dažniausiai nelengvai skinasi kelią, bet geri pavyzdžiai, žinoma, užkrečia“, – sakė Zigmantė Petrauskienė, Palangos miesto bendruomeninių šeimos namų (BŠN) koordinatorė. Palangos miesto savivaldybės administracija kartu su labdaros ir paramos fondu „Dienvidis“ įgyvendina projektą „Kompleksinių paslaugų šeimai organizavimas ir teikimas Palangos miesto savivaldybėje“ ir kviečia teikti prašymus asmeninio asistento paslaugai gauti.
Z. Petrauskienė prisiminė Alytaus pavyzdį, kur asmeninio asistento paslauga tapo itin populiari. Nors asmeninio asistento paslauga Dzūkijos sostinėje, kaip ir Palangoje, startavo dar visai neseniai, ja Alytuje šiuo metu naudojasi devyniolika neįgaliųjų. Viena iš jų yra Julė Zaniauskienė – ji vos sužinojusi apie naują paslaugą Alytuje kreipėsi dėl asmeninio asistento. Moteris Alytaus žiniasklaidai teigė, kad asmeninis asistentas labai palengvina jai kasdienybę. „Mano asistentė Laimutė – tai lyg aukso grynuolis. Ji nuoširdi, gera. Ir jos bendravimas su žmogumi, ligoniu, suteikia tiek daug energijos, kad užtenka visai savaitei”, – įspūdžiais dalinosi negalią turinti moteris.
Alytiškė teigia, kad visuomet nekantriai laukia savo pagalbininkės, kuri ją palydi į polikliniką ar tiesiog kartu išeina pasivaikščioti gryname ore, ko pati viena J. Zaniauskienė padaryti negalėtų.
Asistentai neįgaliuosius lydi ne tik į įstaigas tvarkytis reikalų, bet net ir nusprendus pasilepinti sveikatingumo, SPA paslaugomis, kuriomis norint pasinaudoti neįgaliam žmogui taip pat kyla sunkumų.


Vėjai atpūs ir į Palangą
Z. Petrauskienė, įsitikinusi, kad tik laiko klausimas, kada ir palangiškiai galės pasidalinti tokiomis sėkmės istorijomis. „Neįgalūs žmonės kasdienybėje susiduria su įvairiomis kliūtimis, neretai galvoja, kad dėl negalios jiems nepavyks susitvarkyti kasdienių reikalų, apsilankyti tam tikrose įstaigose. Asistentas tikrai nėra tas žmogus, kuris tvarkys namus, gamins valgyti. Jis galės palydėti žmogų į polikliniką, ligoninę, Mokesčių inspekciją ar kitą įstaigą, pagelbėti jam integruotis į visuomenę, palaikyti draugiją tais momentais, kai vienam žmogui kažkur nukeliauti, išspręsti problemas labai sudėtinga”, – sakė Z. Petrauskienė.
Kai kurios kitos savivaldybės planuoja asmeninio asistento paslaugai taikyti įkainius, Palangoje to neplanuojama – paslauga yra nemokama.
Sudaro sąlygas būti lygiaverčiam
Anot Z. Petrauskienės, asmeninis asistentas sudaro sąlygas būti lygiaverčiam visiems žmonėms, gyventi be diskriminacijos, dalyvauti ten pat, kur dalyvauja visi kiti – lankytis viešosiose erdvėse, kavinėse, turėti galimybę būti mokykloje ir dirbti.
„Asmeninis asistentas taip pat gerokai padeda palengvinti rūpesčių naštą šeimos nariams – nebereikia globos institucijų pagalbos, kadangi tam yra puiki alternatyva“, – sakė Z. Petrauskienė.


Palanga dar laukia pirmųjų kregždžių

Palangoje asmeninio asistento paslauga dar sunkokai skinasi kelią. „Žmonėms pasakojame apie tokią galimybę, tačiau dar didelio susidomėjimo nesulaukėme. Mūsų žmonės arba vaikšto, patys savimi pasirūpina, arba guli lovoje – jiems reikalinga slauga“, – sakė Ania Petrikienė, Palangos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos pirmininkė.
Su ja sutiko ir Laima Lekavičienė, sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Palangos viltis“ pirmininkė. „Žinią apie tokią paslaugą paskleidėme – kelios mamos jau kreipėsi į mus, tačiau kol kas susilaikė. Žinote, į kiekvieną naujovę nepatikliai žiūrima, nors tokia paslauga, žinoma, labai reikalinga“, – sakė L. Lekavičienė.
Kas gali kreiptis?
Teisę į asmeninio asistento paslaugas turi asmenys nuo 16 metų ir iki šiuo metu galiojančio pensinio amžius, kuriems Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo nustatyta tvarka nustatytas neįgalumo lygis arba darbingumo lygis dėl fizinės (judėjimo, regos, klausos, vidaus organų sutrikimai) ir (ar) kompleksinės negalios, kuri visiškai arba vidutiniškai apriboja jų veiklą, dalyvumą (orientuotis, judėti, dirbti bei savarankiškai tvarkyti asmeninį ir socialinį gyvenimą), ir kuriems reikalinga kitų asmenų pagalba.
Pasak Palangos miesto savivaldybės administracijos Socialinės rūpybos skyriaus vyriausiosios specialistės Dalios Baranauskienės, prioritetas gauti asmeninio asistento paslaugas teikiamas asmenims, kurie lanko ugdymo įstaigą, dirba arba ieško darbo, siekia gyventi savarankiškai (išėjusiems iš stacionarios globos įstaigų) ar laukia eilėje gauti socialines paslaugas įstaigoje (iš jų prioritetą teikiant laukiantiems eilėje gauti stacionarios socialinės globos paslaugas).
„Paslauga paslaugos gavėjui gali būti teikiama iki 4 valandų per parą, 7 dienas per savaitę, atsižvelgiant į paslaugos gavėjo poreikį“, – teigė D. Baranauskienė.


Padeda savarankiškai gyventi

D. Baranauskienės teigimu, asmeninis asistentas yra puikus savarankiško gyvenimo įrankis, nes ši paslauga apima keletą poreikių: asmeninę higieną, savęs apsitarnavimą (nusirengimą, apsirengimą, maitinimąsi), komunikavimą ir judėjimą. Asmeninis asistentas įgalina žmogų viskam ir net tampa su šiuo asmeniu geriausiais draugais. Pats neįgalusis pasirenka, kada ir kur reikės paslaugos, bei nusprendžia, kaip ji bus suteikta. Žmogus renkasi ne tik paslaugas, bet ir patį asistentą. Jis turi teisę jo atsisakyti, jei šis dėl kurių nors priežasčių netinka. Kitų paslaugų atveju neįgalusis tokio pasirinkimo neturi. Visa tai įrodo, kad net ir sunkią negalią turintis asmuo gali gyventi savarankiškai. Šios paslaugos nauda akivaizdi visiems: tėvai turi teisę dirbti, sirgti, atostogauti, mažėja kitų paslaugų poreikis, sukuriamos naujos darbo vietos.


Kokie dokumentai reikalingi?
Asmuo, pageidaujantis gauti asmeninio asistento paslaugas, ir (ar) jo tėvai ar įtėviai, globėjai (rūpintojai), ir (ar) sutuoktinis, ir (ar) vaikai (įvaikiai) ar jo įgaliotas atstovas Palangos miesto savivaldybės administracijos Socialinės rūpybos skyriui turi pateikti laisvos formos prašymą gauti asmeninio asistento paslaugas, asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą bei dokumentus ir (ar) kitą informaciją, pagrindžiančią prioriteto suteikimą (pvz., moksleivio ar studento pažymėjimo kopiją, darbdavio pažymą, prašymo gauti socialines paslaugas kopiją).


Kam teikti prašymus?
Prašymus galima teikti Palangos miesto savivaldybės administracijos Socialinės rūpybos skyriui, Vytauto g. 112, Palanga, 117 kab. „Kviečiame Palangos mieste gyvenančius neįgaliuosius (jų šeimos narius, tėvus ar globėjus) pasinaudoti šia nemokama paslauga. Asmeninio asistento paslaugų teikimo trukmė – 12 mėn.“, – sakė D. Baranauskienė.
Daugiau informacijos tel. (8 460) 48 732 arba el. paštu [email protected] arba Bendruomeniniai šeimos namai, adresu Jūratės g. 42, II aukštas, Palanga, tel. 8 694 91354, el. p. [email protected]

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Likus mažiau nei metams iki 2023 m. savivaldybių tarybų narių rinkimų Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) išanalizavo Lietuvos savivaldybių tarybų narių kaitos duomenis ir parengė apžvalgą. Joje matoma, kaip keitėsi 60-ties Lietuvos savivaldybių tarybų sudėtys nuo pastarųjų visuotinių savivaldybių tarybų rinkimų, vykusių 2019 m. kovo 3 d., iki š. m. kovo 31 d. 


Lietuvos savivaldybių asociacija, vienijanti 60 šalies savivaldybių, palaiko Palangos miesto savivaldybės tarybos ir mero kreipimąsi į valstybės vadovus dėl ketinimų privatizuoti poilsio ir reabilitacijos centrą „Pušynas“ Palangoje, kuriuo kategoriškai nesutinkama, kad būtų likviduojamas mūsų kurorte veikiantis poilsio ir reabilitacijos centras, naikinama kurorto sanatorinio gydymo...


Palangos miesto savivaldybė purtosi minties leisti jūroje ar Botanikos parke barstyti mirusio žmogaus kremuotų palaikų pelenus, tačiau Valdas Pakusas sakė „Palangos tiltui“: „„O kas gali užtikrinti, kad ir dabar kur nors parke nėra išbarstyti kieno nors pelenai?“ Skaitykite visą straipsnį penktadienį „Palangos tilte“.


Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus trečiadienio, vasario 10 d., vakarą paskelbė žinutę socialiniame tinkle „Facebook“: „Ekstremalių situacijų operacijų centro pavedimu vasario 9 d. dar kartą įvertinta, kiek gi iš tikrųjų Palangos miesto gyventojų šiuo metu serga COVID-19 liga. Pagal NVSC sudaromos duomenų bazės JUVARE pateiktus duomenis, 2021 m....


Palangiškiai žvejai įširdo: kitų rajonų gyventojai rado būdų, kaip prasmukti prie jūros nepastebėtiems ir palikti savo įrankius. Į žurnalistus kreipėsi žvejai iš Palangos. Jie neslėpė erzelio: žvejai iš gretimų savivaldybių randa būdų, kaip prasmukti. „Palangą pasiekia žvejai iš kitų savivaldybių, iš Kretingos, Salantų, Darbėnų. Užsiima vietas...


Praėjusį penktadienį Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija (LŠTA) išplatino pranešimą spaudai, kuriame pažymėta, kad itin griežtas ir nelankstus reguliavimas, šylantis klimatas ir paveldėtos infrastruktūros problemos nemažai daliai Lietuvos šilumos tiekimo įmonių, gali tapti neišsprendžiama problema mėginant išgyventi šiltąjį...


Vėlinės – tai vėlių diena, laikas, kuomet pagal mūsų protėvių padavimus bei pasakojimus, į gyvųjų pasaulį grįžta vėlės. Tai ir tarpsnis, kai arčiau susieina gyvųjų ir mirusiųjų pasauliai, o šiuos skirtingus būvius skirianti trapi riba tampa lengviau įveikiama. Ar žinomi palangiškiai bijo mirties? Ar yra patyrę pranašiškų sapnų ir regėjimų? Ką reiškia...


Nuo rugsėjo mėnesio Palangoje gyvenantys negalią turintys žmonės turi galimybę pasikviesti asmeninį asistentą į namus ir sulaukti pagalbos kasdienėse situacijose, kuriose neįgalusis neretai susiduria su jam neįveikiamais iššūkiais. Asmeninio asistento paslauga Palangoje dėl nežinojimo ir neskubėjimo priimti naujoves dar tik skinasi kelią, tačiau kitų savivaldybių pavyzdžiai...


Istorizmo stilistikos pavyzdžiai Kretingos gatvėje

"Palangos tilto" informacija, 2014 07 21 | Rubrika: Miestas

Dar 1992-ųjų rugsėjį Kultūros vertybių registrą papildė Palangoje esančių namų Kretingos g. 14 ir 16 pastatų kompleksas. Šiam vietinės reikšmės kultūros objektui suteiktas vadinamasis registrinis statusas, pabrėžiant, jog jo vertingųjų savybių pobūdis – architektūrinis, o saugotini yra planavimo sprendiniai: sklypo plano struktūra bei tūrinė erdvinė kompozicija. Praėjusio...


Sunkiai naujoms skrydžių linijoms kelią skinančiam tarptautiniam Palangos oro uostui viltis  neblėsta kada nors į Palangą prisivilioti pigių oro vežėjų. Regis, tokius ketinimus teks atidėti ateičiai – į Palangos siūlymą kitoms apskrities savivaldybėms padengti kurorte skraidinančių naujų oro kompanijų nuostolius neatsiliepė nė viena.   Palangos valdžia remia...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius