Jaunieji palangiškiai žinias apie Žemaitiją tikrinosi žemaitiškai

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2012-12-03
Peržiūrėta
1473
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Daugiausiai išmonės viktorinos dalyviai pademonstravo pristatydami savo komandas.
Daugiausiai išmonės viktorinos dalyviai pademonstravo pristatydami savo komandas.

Penktadienio popietę „Baltijos“ pagrindinės mokyklos salėje skambėjo žemaičių tarmė. Čia susirinkę Palangos mokyklų penktų bei šeštų klasių moksleiviai bei prie jų prisijungę jaunesni bičiuliai iš Pradinės mokyklos ir Palangos moksleivių klubo „kikiliukai“ tikrino savo žinias bei išmonę jau trečiąkart tautinių tradicijų puoselėtojos mokytojos Otilijos Simonaitienės rengiamoje viktorinoje „Mes gyvenam Žemaitijoj“.

Susirinko šešios komandos
Jau prieš viktorinos pradžią „Baltijos“ pagrindinės mokyklos salėje pradėjo šurmuliuoti ir viktorinos dalyviai, ir juos palaikyti atvykę sirgaliai – mokytojai, tėveliai, draugai.
Prie stalų susėdo šešios komandos: viktorinos šeimininkei – „Baltijos“ mokyklai atstovavusios „Videlče“ ir „Tekinuka“, svečiai iš Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos „Žemaituka“ ir „Atlantuka“, mažieji Pradinės mokyklos „Kleva“ ir Palangos moksleivių klubo „Kikilis“.
Į susirinkusiuosius prakalbusi viktorinos sumanytoja ir organizatorė rusų kalbos mokytoja Otilija Simonaitienė prisipažino nors gyvenanti Palangoje, žemaitiškai dar neišmokusi. Tačiau ragino visus jau tradicine tapusios viktorinos dalyvius nepamiršti iš amžių glūdumos mus pasiekusios žemaičių tarmės.
Komandos ir svečiai taip pat pasveikinti aukštaitiškai – lietuvių liaudies dainą šia tarme pritardami švilpynėmis atliko „Baltijos“ pagrindinės mokyklos septintokai.
Itin gražia žemaičių tarme prašneko mokytoja Nijolė Garbenčienė, paraginusi visus ne tik pačius nebijoti „rokouteis žemaitiška“, bet ir tėvelius paraginti.
Žemaitiškai į viktorinos dalyvius kreipėsi ir „Baltijos“ pagrindinės mokyklos direktorius Alvydas Kniukšta, pajuokavęs, kad gali kalbėti ir žemaitiškai, ir aukštaitiškai – mat tėvelis žemaitis, o mama aukštaitė, – ir net suvalkietiškai. Direktorius visiems palinkėjo sėkmės, žinių ir išmonės varžytuvėse bei nepamiršti žemaičių tarmės.

Išmonė ir žinios
Jau pirmoji viktorinos rungtis garbiai komisijai, kurios gretose buvo „Baltijos“ pagrindinės mokyklos mokytojos – matematikė Nijolė Garbenčienė ir lituanistė Neringa Petrulienė, istorikė Loreta Stonienė iš Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos, Pradinės mokyklos mokytoja Nijolė Bukienė bei mamoms ir tėveliams atstovavusi Birutė Čepienė – leido suprasti, kad kova vyks atkakli, ir arbitrams reikės labai atsakingai vertinti komandas. Mat prisistatę viktorinos dalyviai išties visus stebino išmone: skambėjo ir eilės, ir dainos, specialiai kurtos ar aranžuotos bei pritaikytos šiai popietei.
Po smagių ir griausmingų aplodismentų sulaukusių prisistatymų pereita prie žinių patikrinimo.
Komandų nariams teko atsakyti į viktorinos klausimus, kurie šįkart buvo skirti trims Žemaitijos miestams: Telšiams, Plungei bei Kretingai.
Vaikai net prikritę prie popieriaus lapų atsakinėjo, kurie iš aštuonių ekrane pavaizduotų herbų yra trijų išvardintųjų miestų; kuriame iš jų yra astronominis kalendorius su saulės laikrodžiu; kokiame mieste yra nuotraukose užfiksuoti pastatai. Vieni klausimai atrodė gan lengvi, kiti pasirodė sudėtingi ir salėje sėdėjusiems sirgaliams – tėveliams.
Po užduočių pereita prie mįslių minimo. Itin smagi rungtis – vertimas: vaikai žemaitišką tekstą vertė į literatūrinę kalbą. Būta labai smagių variantų. Smagi buvo ir ketureilio kūrimo rungtis: eilėraštuką reikėjo sudėti iš duotų žodžių.
Bene sunkiausia buvo paskutinioji užduotis: komandos turėjo parengusios klausimų savo priešininkams. Vingrių ir suktų mįslių, minklių bei pasakojimų priešininkų komandos ne visada sugebėdavo perkąsti.

Geriausiai riedėjo „Tekinuka“  
O pati linksmiausia popietės dalis – šokiai, kurie į vieną būrį sukvietė ir komandas, ir sirgalius. Kol garbi komisija skaičiavo, kas daugiausiai balų pelnė, buvę varžovai bei sirgaliai trypė žemaitiškus ir ne vien žemaitiškus šokius. Buvo taip smagu, kad prašyta šokius pratęsti, bet kiekviena šventė turi savo pabaigą.
Pirmojo laipsnio diplomu šį kartą džiaugėsi „Tekinuka“. Nesuprantantiems paaiškinsime: žemaitiškai „tekinuka“ reiškia „ratukai“, tad būtent jie geriausiai ir riedėjo šių metų viktorinoje.
Du antrojo laipsnio diplomus gavo „Kikilis“ ir „Žemaituka“. O trečiojo laipsnio diplomai atiteko „Klevams“, „Videlčems“ ir „Atlantukams“. Visi viktorinos dalyviai apdovanoti ir padėkos raštais.
„Šį kartą norėjome, kad neliktų pralaimėjusių, tad diplomai įteikti visiems viktorinos dalyviams“, – sakė šventę surengusi mokytoja O.Simonaitienė.
Ji sakė, kad žemaičių tarmei skirta šventė rengiama jau trečius metus, ir labai smagu, kad ją palaikanti ir finansiškai remianti kurorto Savivaldybė.
„Labai džiaugiuosi, kad šiemet susirinko net šešios komandos. Nors viktorina skirta penktų – šeštų klasių moksleiviams, joje šauniai pasirodė mažieji iš Pradinės mokyklos. O „Kikilis“ visada papuošia viktorinas savo dainomis, šokiais, žaidimais“, – sakė mokytoja.
Ji paminėjo, kad rengiant viktorinas, ko gero, sunkiausia yra išrinkti vieną temą. Iš pradžių norėta tikrinti žinias apie Žemaitiją apskritai, bet tada vaikai blaškosi, nežinodami, kokiai sričiai daugiau dėmesio skirti. Tad buvo nuspręsta juos atitinkamai „nukreipti“, kad būtų aiškūs šaltiniai, kuriuose ieškoti žinių: tarkim, tradiciniai valgiai ar tautiniai rūbai. Pernai viktorina buvo skirta žemaičių trobai ir tam, kas su ja susiję. Šiemetinė tema – trys Žemaitijos miestai.
„Visų maloniausia matyti, kaip užsidegę vaikai atlieka užduotis, kaip jie stengiasi kuo gražiau žemaitiškai kalbėti. Vadinasi, šito jiems reikia“, – sakė mokytoja, kuriai pritarė ir komisijoje buvusios pedagogės.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Spalio 11 d.  „Baltijos“ pagrindinės mokyklos aštuntų klasių mokiniai dalyvavo orientacinėse varžybose „Ar pažįsti Palangą?“, skirtose Palangos atgavimo šimtmečiui paminėti, kurias organizavo istorijos mokytoja Aušra Liustrovienė ir geografijos mokytoja Asta Dobrovolskienė.


Dėl COVID-19 įvesto infekcijų plitimo ribojimo režimo dviem Palangos „Baltijos“ pagrindinės mokyklos pradinėms klasėms – 2 A ir 1 emocijų ir raidos sutrikimų klasių mokiniams – lapkričio 3-13 d. bus taikomas nuotolinis mokymas (šių klasių mokiniai mokysis namuose).


Palangos miesto PK pareigūnai rugsėjo 24 – 25 dienomis prie kurorto mokyklų tikrino kaip eismo taisyklių reikalavimų laikosi į pamokas dviračiais ir paspirtukais atvažiuojantys moksleiviai. Per dvi dienas patikrinta apie pusšimtis dviratininkų, nustatyti 29 pažeidimai.


Palangos Vlado Jurgučio pagrindinė mokykla startavo su nauju, tėvelių iniciatyva užgimusiu, karjeros ugdymo pamokų ciklu. Pamokos kitaip leido jauniesiems palangiškiams patirti mokymosi džiaugsmą netgi už savo ugdymo įstaigos ribų. Spalio 17 dieną Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos 1b klasės mokiniai, lydimi Rimos Kontrimaitės, pradinio ugdymo mokytojos metodininkės, lankėsi...


Kovo 21-oji – Pasaulinė poezijos diena.Tęsdami projektą „Pamilk knygą“, mes su Šventosios pagrindinės mokyklos ketvirtokais vieną pamoką skyrėme poezijai. Pamokoje dalyvavo Henritostėtis Henrikas Surgautas. Pirmiausia svečiui pristatėme bibliotekoje esančią ekspoziciją apie knygnešius, tuo pačiu pakartojome ir pagilinomegimtosios kalbos istorijos žinias....


Kovo 15 d. Palangos moksleivių klube vyko Palangos miesto komandinis moksleivių čempionatas, kuriame dalyvavo „Baltijos“ ir V. Jurgučio pagrindinių mokyklų, Pradinės mokyklos ir Senosios gimnazijos komandos.


Nuo rugsėjo pabaigos prie V. Jurgučio pagrindinės mokyklos vėl verda darbai: UAB „Palangos komunalinis ūkis“ darbininkai pradėjo tvarkyti lietaus nuotekų tinklus, įrenginėja drenažą apie senąjį mokyklos pastatą bei įrengs jo sienų hidroizoliaciją, rengiasi atnaujinti mokyklos teritorijos dangas. Pasak Palangos miesto savivaldybės administracijos Statybos skyriaus vedėjos Violetos...


Penktadienio popietę „Baltijos“ pagrindinės mokyklos salėje skambėjo žemaičių tarmė. Čia susirinkę Palangos mokyklų penktų bei šeštų klasių moksleiviai bei prie jų prisijungę jaunesni bičiuliai iš Pradinės mokyklos ir Palangos moksleivių klubo „kikiliukai“ tikrino savo žinias bei išmonę jau trečiąkart tautinių tradicijų puoselėtojos...


Konstitucijos žinias pasitikrino trys palangiškiai

"Palangos tilto" informacija, 2012 10 04 | Rubrika: Miestas

Vakar Palangos viešojoje bibliotekoje vykusiame pirmajame Konstitucijos egzamino etape pagrindinio šalies įstatymo žinias pasitikrino trys palangiškiai. Į trisdešimties klausimų testą atsakinėjo teisinį išsilavinimą turintis Laurynas Juzėnas bei specialių žinių neturinčios Monika Lukšienė bei Gražina Grigaliūnienė.


Praėjusį ketvirtadienį Palangos moksleivių klube vyko „Šviesoforo“ konkursas – antrasis etapas, kurio metu Palangos pradinių klasių mokiniai galėjo pasitikrinti savo žinias apie saugų eismą. Konkurse dalyvavo trijų mokyklų – „Baltijos“ pagrindinės, Pradinės bei Šventosios mokyklų – pradinių klasių atstovai.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius