Kilus grėsmingoms sveikatos problemoms – greitoji medicinos pagalba

Rimvydas JUODVIRŠIS VšĮ Klaipėdos Greitosios medicininės pagalbos stoties vyr. gydytojas, 2013-06-13
Peržiūrėta
3080
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kilus grėsmingoms sveikatos problemoms – greitoji medicinos pagalba

Nuo birželio 3 d. Palangos greitosios medicinos pagalbos (GMP) dispečerinės funkcijas perėmė Klaipėdos GMP stotyje organizuojama apskrities dispečerinė. Todėl Palangos gyventojai turėtų nesistebėti, jei kviečiant GMP atsilieps Klaipėdos miesto GMP stoties dispečeris, kuris valdo ir Palangos brigadas.

GMP pertvarka
Jau kelerius metus šalyje vyksta greitosios medicinos pagalbos pertvarka keliomis kryptimis, kurios esmė – paslaugų kokybės ir saugumo gerinimas. Problemų dėl GMP darbo organizavimo buvo ir yra ir Palangoje. Todėl kuriamos apskrities dispečerinės, kurių pagrindinė užduotis yra centralizuotai valdyti visas apskrities greitosios medicinos pagalbos brigadas, ir, esant nelaimei, pasiųsti į įvykio vietą arčiausiai esančią brigadą, nepriklausomai nuo jos pavaldumo kitai savivaldybei. Tai suteikia galimybę į nelaimės vietą atsiųsti greitosios medicinos brigadą iš kito miesto. Jau ne kartą Klaipėdos GMP brigados skubėjo padėti Palangos gyventojams.
Kita pertvarkos kryptis – greitosios medicinos pagalbos tarnybų stambinimas, kai Savivaldybės teritorijoje yra nedaug gyventojų, ir su esamomis lėšomis nėra galimybės organizuoti mažiausiai 2 brigadas bei taip užtikrinti pacientų saugumą.
Dėl šių priežasčių ir buvo Palangos greitosios medicinos pagalbos paslaugos šiais metais perduotos VšĮ Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos stočiai. Šiuo metu GMP darbas Palangos mieste organizuojamas taip, kad viena brigada nuolat dirba neišvykdama už miesto ribų. Esant reikalui skubų pacientą perima Klaipėdos GMP brigada.
Visi greitosios medicinos pagalbos automobiliai aprūpinti reikalinga gyvybei palaikyti pažangia įranga. Pagal greitosios medicinos pagalbos specialistų pasirengimo lygį brigados skirstomos į „Pradinio gyvybės palaikymo“ ir „Pažangaus gyvybės palaikymo“.
Pagalbą, kai nėra grėsmės gyvybei, abiejų tipų brigados teikia vienodai. Tačiau iškilus grėsmei gyvybei ar prireikus gaivinti, siunčiama antro tipo brigada. Jei tuo metu laisva tik pirmo tipo brigada, ji pradeda teikti pirminę pagalbą bei palaiko gyvybines organizmo funkcijas. Atsilaisvinus siunčiama antro tipo brigada, kuri atlieka sudėtingesnes manipuliacijas (trachėjos intubaciją, širdies stimuliaciją ir kt.).
Visi Palangos GMP slaugytojai yra apmokyti naudotis įranga gyvybei palaikyti bei išklausę kursų medžiagą apie gaivinimą ir skubios medicinos pagalbos teikimą, kai kyla grėsmė gyvybei. Pacientą pasiekti GMP brigada miesto ribose privalo per 15 min., užmiestyje – per 25 min.

Tik būtinoji pagalba
Atkreiptinas dėmesys, jog GMP tarnybų darbas griežtai reglamentuotas teisės aktais. Juose numatyta, jog pagrindinis greitosios medicinos pagalbos uždavinys – pradėti teikti būtinąją medicinos pagalbą sergantiems arba sužeistiems asmenims įvykio vietoje ir, jei yra indikacijos, skubiai juos nugabenti į stacionarinę asmens sveikatos priežiūros įstaigą arba patarti kreiptis į šią įstaigą.
Vasarą į Palangą suvažiuoja daug poilsiautojų, todėl visi kurorto gyventojai ir svečiai, prieš kviesdami GMP, raginami gerai įvertinti, ar tikrai ji šiuo momentu reikalinga. Gal kilusį sveikatos sutrikimą galima išspręsti Pirminiame sveikatos priežiūros centre ar ligoninės Priėmimo – skubios pagalbos skyriuje? Nes gali atsitikti taip, kad pagalba vėluos pacientams su rimtais sveikatos sutrikimais dėl to, kad tuo metu GMP bus išvykusi ten, kur ji tikrai nėra būtina.

Būtinosios medicinos
pagalbos teikimo tvarka

Skubi būtinoji medicinos pagalba – tai kvalifikuota pagalba (be kurios padidėtų paciento mirties arba sunkių komplikacijų rizika) tais atvejais, kai yra tiesioginė grėsmė paciento gyvybei, arba ji gali kilti bet kuriuo atveju. Skubi būtinoji medicinos pagalba nemokamai teikiama visiems gyventojams (namuose, darbovietėse, mokyklose, viešosiose įstaigose, viešose vietose) neatsižvelgiant į tai, ar jie apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu, nepaisant lyties, amžiaus, tautybės, pilietybės, registracijos vietos. Skubi būtinoji medicinos pagalba teikiama visą parą darbo, švenčių ir poilsio dienomis.

Kada reikia kviesti GMP?
GMP kviečiama esant gyvybei grėsmingoms būklėms (ūmiam kvėpavimo funkcijos sutrikimui, sustojus širdžiai, sutrikus širdies ritmui, ūmiai atsiradus skausmui krūtinėje, staiga sutrikus sąmonei arba jos netekus), taip pat – ūmiai apsinuodijus, nukentėjus gaisruose, patyrus žaibo ir elektros sukeltus pakenkimus, skendus, užspringus – esant ūmiam kvėpavimo nepakankamumui. Taip pat į GMP kreiptis reikėtų patyrus įvairios lokalizacijos traumų su magistralinių kraujagyslių pažeidimaiss, smarkiai kraujuojant, patyrus šautines ar durtines žaizdas, iškritus iš didesnio nei 2 metrai aukščio.
GMP skubią pagalbą suteiks ir įkandus gyvūnui, vabzdžiui, ropliui (esant gyvybei pavojingų požymių), taip pat – ūmių alerginių reakcijų atvejais (esant gyvybei pavojingų požymių), nudegus (daugiau kaip 5 proc. kūno paviršiaus ploto esant paviršiniam nudegimui ar daugiau kaip 3 proc. esant gilesniam nudegimui), saulės ar šilumos smūgio atvejais (esant didesnei kaip 40 laipsnių kūno temperatūrai, mieguistumui, sąmonės sutrikimui, vėmimui).
GMP atvyks bei suteiks skubią pagalbą ir staiga pavojingai sumažėjus ar pakilus kraujospūdžiui, svaigstant galvai, sutrikus kalbai ar esant kitų centrinės nervų sistemos pažeidimo požymiams, atsiradus traukuliams, paralyžiui, gausiai kraujuojant ar įtarus vidinį kraujavimą, esant ūmiam regėjimo sutrikimui.
Į GMP dera kreiptis ir tuo atveju, jei smarkiai pakyla (daugiau kaip 39,5 laipsnio) ar nukrenta (mažiau kaip 35 laipsnio) kūno temperatūra, gausiai vemiant ar viduriuojant, esant ūmiam psichikos ir elgesio sutrikimui, kilus nėštumo komplikacijoms (kraujavimui, nutekėjus vaisiaus vandenims, kitoms gyvybei pavojingoms būklėms) ar prasidėjus gimdymui. Taip pat GMP kviesti reikėtų pas vaiką iki vienerių metų amžiaus, esant kūdikio elgesio pasikeitimams, verkšlenimui, mieguistumui ir kita.
Jei nusiskundimai susiję su sveikatos išsaugojimo, ligų profilaktikos, gydymo, slaugos ir kitais sveikatos priežiūros klausimais, kai nėra grėsmės gyvybei, pacientams rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją arba į gydymo įstaigą, su kuria šeimos gydytojas yra sudaręs sutartį, priėmimo-skubios pagalbos skyrių (šeimos gydytojo nedarbo metu).
Pažymėtina, kad GMP neatlieka „taksi“ paslaugų – neveža pacientų į kitas gydymo įstaigas (tarp jų ir į Klaipėdą), jei tuo metu nėra pavojaus gyvybei ir nereikia teikti būtinosios pagalbos. Šiuo atveju pacientai pasiekia reikalingą gydymo įstaigą ar specialistą patys savo ar kitu transportu.

Ką reikia žinoti, kviečiant GMP
GMP kviečiama telefonais 03 (fiksuotas telefono ryšys TEO), 103 Omnitel abonentams, 033 Bitės ir Tele 2 abonentams arba bendruoju pagalbos numeriu 112.
Kvietėjas turi tiksliai ir aiškiai atsakyti į visus dispečerio pateiktus klausimus. Pagrindiniai užduodami klausimai: kvietimo priežastis (kas atsitiko), paciento (įvykio vieta) adresas, vardas, pavardė (jei žinoma), amžius (jei klausiama), kviečiančio asmens duomenys (giminystės ryšys ar pavardė). Kvietėjas pagal galimybę turėtų pasitikti ir palaukti GMP ekipažo, nurodyti kaip greičiau pasiekti pacientą, nurodyti durų kodą, pasirūpinti naminiais gyvūnais, kad netrukdytų medikams.

 

Užs. Nr. 005

Jūsų komentaras:

? 2013-06-14 19:44 (IP: 78.61.115.123)
Nekeikite kitu nes prakeiksmas apsisuks i jus pacius.O jei lemta mirt tai jokia greitoji nebepades.Gyvam reikia pasirupinti savo sveikata,o ne zalingais iprociais.

Nei "greitosios" nei pagalbos nėra, nebuvo ir nebus..ž 2013-06-14 17:55 (. / IP: 86.100.60.112)
Susikiškit savo reformas į....Per tokias negreitas "Greitąsias " ir su tokiom slaugytojom, įtartinai neblaivių,galinčių nebent aprišti pirštą ar pakeisti pampersą,...iš gyvenimo išvaryta šitiek Palangos žmonių! ... Būkit prakeikti ...su visais savo išvedžiojimais.. -Tegu Aukščiausiasis pasiunčia jums šitas žmonių kančias, siaubingus išgyvenimus ir perskeltus gyvenimus; Ne ašarom - kraujo lašais,parklupę keliais, maldavo artimieji: -kvieskite pagalbą iš Klaipėdos Jūr.lig.- Negalim!Kai patys susiskambino -atsakė, kad tik tada važiuos- kai kirstukas paskambins??? Taip po 2 val beprasmio maigymo- šaltakraujiškai pasakė - MIRĖ !... pasiimkit!..-Būkit prakeikti...tegu šitas skausmas aplanko jusų namus, gal sužinosit ką reiškia likusį gyvenimą gyventi amžinam skausme ir kančioje!...

Taip pat skaitykite

Pajūrio sostinėje, Palangoje, duris atvėrė estetinės medicinos klinika „PERFECTUS CLINICA“. Didele dermatologinių, kosmetologinių ir estetinės medicinos procedūrų gausa dabar gali džiaugtis ir pajūrio gyventojai bei svečiai. Plastinės chirurgijos gydytojas Dr. JONAS DRĄSUTIS dalinasi mintimis apie dabar populiariausias pasaulyje estetinės medicinos procedūras. 


Dėl onkologinių ligų gydomi ir slaugomi pacientai dažnai nežino apie galimybę jiems reikalingas medicinos pagalbos priemones gauti nemokamai, rodo naujausia Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) apklausa. 


Agnė Černičenko, plastinės chirurgijos ir estetinės medicinos „Perfectus clinica“ įkūrėja ir vadovė: Palangoje duris atvėrė estetinės medicinos klinika „PERFECTUS CLINICA.“ Sveikatos ir grožio industrijoje esu jau 17 metų – mūsų tikslas buvo Palangoje atidaryti kliniką, kurioje kiekvienas klientas rastų sau tinkamas ir prieinamas paslaugas, atvirai ir paprastai susidraugautų su...


Už kompensuojamuosius vaistus ir medicinos pagalbos priemones pernai Lietuvos vaistinėse iš viso išleista 497 mln. eurų. 


Antradienį, balandžio 27 d., Palangos meras Šarūnas Vaitkus visus kurorto medikus pasveikino su Medicinos darbuotojų diena. „Šiandien kaip niekad aiškiai matome, koks sunkus ir atsakingas yra medikų darbas, ir koks neįkainojamas yra jūsų pasišventimas savo profesijai bei visiems pagalbos prašantiems žmonėms. Kasdien sunkiai dirbate tam, kad savo...


Klaipėdos greitosios medicininės pagalbos stotis informuoja, kad nuo š. m. lapkričio 26 d. Klaipėdos apskrities (Kretingos r., Klaipėdos r., Klaipėdos m., Šilutės r., Skuodo r., Palangos ir Neringos miestų) gyventojai tiesiogiai prisiskambinti į Greitąją medicininę pagalbą galės nauju trumpuoju numeriu 113 (buvęs 033) iš visų ryšio operatorių tinklų.  Kilus grėsmingoms sveikatos problemoms – greitoji medicinos pagalba  2

Rimvydas JUODVIRŠIS VšĮ Klaipėdos Greitosios medicininės pagalbos stoties vyr. gydytojas, 2013 06 13 | Rubrika: Sveikata

Nuo birželio 3 d. Palangos greitosios medicinos pagalbos (GMP) dispečerinės funkcijas perėmė Klaipėdos GMP stotyje organizuojama apskrities dispečerinė. Todėl Palangos gyventojai turėtų nesistebėti, jei kviečiant GMP atsilieps Klaipėdos miesto GMP stoties dispečeris, kuris valdo ir Palangos brigadas.


Ketvirtadienį į Tarybos posėdį susirinkę politikai priėmė sprendimą, kuriuo Klaipėdos jūrininkų ligoninės Palangos departamento panaudos pagrindais valdytos patalpos penkeriems metams perduodamos VšĮ Klaipėdos greitosios medicininės pagalbos stočiai (GMPS). Tiek Palangos departamento vadovas Remigijus Kirstukas, tiek Klaipėdos GMPS vyriausiasis gydytojas Rimvydas Juodviršis...


Palangoje lankėsi Vokietijos Rheinės miesto delegacija, vadovaujama merės dr. Angelikos Kordfelder. Vokiečiai kurortui padovanojo greitosios pagalbos automobilį.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius