Kodėl svarbu keisti aliejų rūšis?

Palangos tiltas, 2014-05-16
Peržiūrėta
1619
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kodėl svarbu keisti aliejų rūšis?

Atlikta apklausa parodė, kad moterys nežino, jog skirtingi maistiniai aliejai turi skirtingas paskirtis. Komentuodama rezultatus, gydytoja dietologė Lina Viniarskaitė atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje vis dar mažai apie tai kalbama, o aliejaus pasirinkimą formuoja įpročiai ar mada, kas ne visada yra teisinga.

Improvizuotos apklausos metu gyventojos atsakinėjo į klausimus apie aliejų kepimui. Gauti rezultatai atskleidė,  kad 46 proc. respondenčių kepimui naudoja alyvuogių aliejų, 42 proc. – saulėgrąžų ir tik mažiau nei penktadalis – rapsų aliejų.

„Reikia nepamiršti, kad aliejų yra visokių rūšių ir įvairaus apdorojimo. Pavyzdžiui, nerafinuotas, šalto spaudimo alyvuogių aliejus yra labai naudingas ir puikiai tinka gardinti salotoms ar jau pagamintiems patiekalams, tačiau kepimui nėra tinkamas, nes aukštoje temperatūroje pradeda degti, dėl ko susidaro sveikatai itin žalingos medžiagos“, –  akcentuoja specialistė.

Saulėgrąžų aliejų žmonės daugiausia renkasi iš įpročio (daugiau nei 50 proc.), 25 proc. nurodė, kad šis aliejus yra tinkamas kepti. Tuo metu daugiau kaip pusė moterų, kurios kepimui naudoja alyvuogių aliejų, nurodė, kad šis pasirinkimas yra sveikiausias ir kokybiškiausias. Rapsų aliejų moterys renkasi, nes jis yra tinkamas kepti ir sveikas, taip pat neturi jokio papildomo skonio, lyginant su saulėgrąžų aliejumi.

„Šie rezultatai puikiai iliustruoja, kad kai trūksta informacijos, mūsų valgymo kultūrą stipriai formuoja įpročiai, kuriuos išsinešame iš šeimos. Todėl visavertės mitybos principai turėtų būti dar aktualesni tėveliams. Įrodyta, kad valgymo įpročiai, suformuoti vaikystėje, lydės jus ir suaugus“, – dėmesį atkreipia gydytoja dietologė L. Viniarskaitė.

78 proc. respondenčių nurodė žinančios, kad yra tinkamas ir netinkamas aliejus kepimui. 25 proc. teigė, kad netinkamas kepimui yra alyvuogių aliejus, o 17 proc. netinkamą aliejų identifikuoja skaitydami etiketes. Tarp netinkamų aliejų kepimui buvo paminėti saulėgrąžų, rapsų, sezamų, graikinių riešutų bei rafinuoti aliejai, kas yra netiesa.

Rafinuotas rapsų aliejus, kaip ir kokosų ar palmių aliejus, yra vienas iš labiausiai rekomenduojamų kepimui.

Alyvuogių aliejus yra vertinamas dėl jo sudėtyje esančių mononesočiųjų riebalų rūgščių, kurios nedidina cholesterolio koncentracijos kraujyje, todėl jos vertingos išeminės širdies ligos profilaktikai. Daugelis nežino, kad rapsų aliejus jų turi beveik tiek pat, kiek alyvuogių aliejus, tuo metu, kai saulėgrąžų aliejus jų turi net 3 kartus mažiau. Rapsų aliejui taip pat būdingas optimalus santykis polinesočiųjų omega-6 ir omega-3 riebalų rūgščių (3:1), kuris naudingas širdžiai. Viduržemio jūros regionas turtingas žuvų ir jūros gėrybių įvairove. Lietuvoje visgi rečiau renkamasi šią produktų grupę, todėl omega-3 šaltinių reikia ieškoti kitur. Rapsų aliejus jų turi net 10 kartų daugiau nei alyvuogių. Taip pat turi mažiausiai sočiųjų riebalų, kurių kiekį reikėtų riboti.

Gydytojos dietologės Linos Viniarskaitės teigimu, apklausos rezultatai parodo, jog kalbėjimas apie maisto kultūrą ir atskirus jos aspektus yra svarbus ir reikalingas, nes žmonės iki šiol nežino, kad rafinuotas rapsų aliejus, kaip ir kokosų ar palmių aliejus, yra vienas iš labiausiai rekomenduojamų kepimui. Sezamų aliejų naudoti irgi galima kaip ir graikinių riešutų aliejų, tik pastarasis greitai oksiduojasi, aukštoje temperatūroje praranda skonį ir maistinę vertę.

„Savo pacientams visada rekomenduoju keisti vartojamų riebalų rūšis ir vartoti pagal jų paskirtį. Pasirinkimas tikrai gausus ir visi turi naudingų sveikatai medžiagų. Kuo įvairesnis pasirinkimas – tuo daugiau reikiamų medžiagų mūsų organizmas gaus. Kaip ir visame mūsų racione, taip ir renkantis aliejų galioja vienas pagrindinių sveiko maitinimosi principų – įvairumas“, – patirtimi dalijasi specialistė.

„Susidomėjimas sveiku gyvenimo būdu ir sveikos mitybos principais atveria naujus kelius informacijai, tačiau labai svarbu tarp gausybės informacijos atsirinkti teisingą ir gaunamas žinias panaudoti tinkamai. Svarbu suprasti, kad nėra nesveikų produktų – yra netinkama mityba“, – sako L.Viniarskaitė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

„Kodėl už savivaldybių ir valstybių lėšas pastatyti objektai turi pereiti į privačias rankas ir kas nenorėtų turėti verslo, kur nereikia investuoti?“ – retorinį klausimą kėlė Palangos meras Šarūnas Vaitkus. 


Lietuva tampa tarpine stotele daugybei migruojančių sparnuočių. Kai kurie jų – labai reti ir gyvai juos pamatyti pasiseka tikrai ne visiems.


Šiandien mus yra siūlome tūkstančiai gaminių, kurie vienaip ar kitaip, naudingi mūsų organizmui. Vis dėlto, kai pasiūla yra tokia stulbinanti, daugeliui žmonių yra sudėtinga nuspręsti, į ką verta investuoti savo pinigus. Vis dėlto, viskas bus kur kas paprasčiau, jei susipažinsite su priežastimis, kodėl verta naudoti vieną ar kitą gaminį. Na, o priežasčių, kodėl turėtų būti vartojamas ...


Automobilio spynelės keitimas - procesas, su kuriuo susiduriame retai, tačiau kartais nė nesuvokiame, kad tai padaryti reikėtų jau greitu metu. Tam, kad išvengtume nemalonių incidentų, apsaugotume save ir aplinkinius, privalome žinoti ženklus, kada transporto priemonėje reikia keisti spyną. Kokios tai situacijos?


Kokybiškas  plaukų aliejus yra išties svarbi šios kūno vietos priežiūros dalis. Tinkamai parinkta priemonė pamaitins plaukus, paskatins jų augimą bei suteiks papildomo žvilgesio. 


Yra ypač daug priežasčių, kodėl toks procesas kaip bituminių čerpių montavimas turėtų būti patikėtas profesionalams: visų pirma, šis darbas reikalauja specifinių žinių bei įgūdžių; antra – būtina laikytis ir tam tikrų saugumo reikalavimų; trečia – reikalinga speciali įranga ir įrankiai. Taigi, dėl visų šių aplinkybių, kur kas geresniu pasirinkimu nei...


Palikę vieną Lietuvos didmiesčių – Kauną, bendraamžiai 28-erių Ineta ir Darius Intai nusprendė įsikurti Kretingoje. Ineta, kilusi iš Panevėžio, Darius – iš Skuodo, po studijų kurį laiką gyveno ir dirbo Kaune. „Visada svajojome gyventi arčiau jūros, bet sprendimą vis vilkindavome. Tačiau, kai vieną dieną pradėjome kalbėti apie galimybę tą savo svajonę...


Projektui „Aš myliu Lietuvą“ didžiausio šalies kurorto meras Šarūnas Vaitkus papasakojo apie tai, kodėl jo gimtoji Palanga yra gražiausias miestas ir kodėl jam svarbus Vytautas Landsbergis.


Atlikta apklausa parodė, kad moterys nežino, jog skirtingi maistiniai aliejai turi skirtingas paskirtis. Komentuodama rezultatus, gydytoja dietologė Lina Viniarskaitė atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje vis dar mažai apie tai kalbama, o aliejaus pasirinkimą formuoja įpročiai ar mada, kas ne visada yra teisinga.


„Mokant dailės mažuosius atsakomybės lyg ir mažiau, nei dirbant su vyresniais – juk jų nereikia egzaminui ruošti. Bet juk labai svarbu – ir sunku – padaryti taip, kad jis gerai jaustųsi piešdamas, kad gerai jaustųsi kurdamas ir neprarastų noro tai daryti“, – įsitikinusi Šventosios pagrindinės mokyklos dailės ir technologijų vyresnioji...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius