Magiškos vietos Palangoje, padėsiančios išpildyti 2023 metų svajones

Palangos tiltas, 2022-12-29
Peržiūrėta
2075
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Foto: Aldas Ten / F360.LT
Foto: Aldas Ten / F360.LT

Nauji metai atneša naujus iššūkius, tikslus ir svajones. Tam, kad didžiausi norai išsipildytų, nepakenks krislelis magijos – štai kelios vietos Lietuvos pajūryje, padedančios troškimus paversti realybe.

Sėkmę dovanojanti Grafų Tiškevičių alėja

Daugiau nei 120 metų skaičiuojanti grafo Juozapo Tiškevičiaus iniciatyva įrengta unikali alėja kadaise buvo pirmasis Palangos parkas ir tuometis kurorto centras. Pasivaikščiojimams ir romantiškiems pasimatymams skirta alėja ir šiandien yra viena mėgstamiausių kurorto gyventojų ir svečių vietų Palangoje.

XIX a. pabaigos – XX pradžios dvasia alsuojančią alėja puošia Grafo Felikso Tiškevičiaus ir Grafieninės Antaninos Sofijos Lonckos-Tiškevičienės bei jos šunelio bronzinės skulptūros. Skulptoriaus Klaudijaus Pūdymo ir architektės Snieguolės Stripienės sukurtas skulptūrų ekspozicijas jungia grindinyje įmontuota nerūdijančio metalo juosta, kurioje išgraviruotas Tiškevičių giminės šūkis lotynų ir lietuvių kalbomis „Deligas quem diligas“ ir „Išsirink, ką myli“.

Tikima, kad šios skulptūros turi ir stebuklingų galių – norint, kad metai būtų sėkmingi, reikia paglostyti grafienės šuneliui nosį, o kad klestėtų verslas ir pavyktų visi sandoriai – pačiupinėti grafo Tiškevičiaus lazdą.

Grafų Tiškevičių alėją taip pat puošia originalūs retro stiliaus šviestuvai, grindinys bei mažoji architektūra. Unikalus alėjos akcentas – ties Kęstučio gatve atstatyti istoriniai vartai, nuo seno simbolizuodavę, kad Palangoje yra laukiami visi, o čia atvykę būtinai turi aplankyti Tiškevičių įkurtą Kurhauzą.

Laimę draugams siunčiantis Palangos tiltas

Miesto pasididžiavimas – Palangos tiltas – neabejotinai pati lankomiausia kurorto vieta. „Tiltu į Baltijos jūrą“ vadinamas 470 m. ilgio statinys pradėtas statyti dar 1882 m., tuomet buvo skirtas jūra gabenamų krovinių laikymui, todėl atliko tik prieplaukos funkciją. Vis tik neišsipildžius ambicingiems prekybinės laivybos planams, tiltas laikui bėgant tapo mėgstama pasivaikščiojimų vieta miesto gyventojams ir poilsiautojams.

Tikite magija? Tuomet lankydamiesi Palangoje bent vieną kartą būtinai nužingsniuokite iki pat tilto galo ir ant specialios lentos parašykite linkėjimą savo draugams. Sakoma, palinkėjimai pildosi!

Meilę dovanojantys Jūratė ir Kastytis

Meilę, ištikimybę bei atsidavimą simbolizuojanti Jūratės ir Kastyčio skulptūra – tai legenda paremtas Liudviko Adomo Jucevičiaus kūrinys apie paprasto žvejo ir deivės tragišką meilės istoriją. Ši skulptūra tapo savotišku kurorto talismanu, tad 1965 m. buvo nuspręsta šalia jos pastatyti griežto geometrinio kontūro neturintį fontaną (simbolizuojantį jūrą), kuris tuo metu buvo pirmasis toks Palangoje.

Nuo „Jūratės ir Kastyčio“ skvero prasideda poilsiautojų ir palangiškių pamėgta promenada, vadinama „Meilės alėja“. Iki šiol tikima, kad Jūratė ir Kastytis padeda išpildyti slapčiausias svajones, susijusias su meile ir sėkme šeimyniniame gyvenime. Kitą kartą žvelgdami į skulptūrą, nepabijokite bent mintimis pasidalinti karščiausiais savo troškimais.

Sveikata pasirūpinantis sveikatingumo takas „Labrytys“

Norintys ateinančius metus pasitikti stiprūs ir sveiki, tiesiog privalo įveikti Palangoje esančio sveikatingumo tako „Labrytys“ distanciją. Palei jūrą ošiančiame pušyne įrengtas sužiedintas sveikatingumo takas driekiasi nuo Palangos iki pat Kunigiškių ir yra skirtas sportuojantiems ar aktyviai leidžiantiems laisvalaikį.

„Labryčio“ takas prasideda Jūratės gatvėje (netoli sankirtos su Naglio alėja) Palangoje ir driekiasi iki Kunigiškių, Kontininkų gatvėje, beveik prie pat kopų. Tako distancijos keliose vietose yra įrengti treniruokliai, skirti mankštai. Keliaudami šiuo taku nepamirškite šiek tiek pasvajoti ir nuoširdžiai palinkėti sveikatos, stiprybės ir gero nuotaikos sau patiems bei artimiesiems.

Slapčiausius norus pildantis Birutės kalnas

Birutės miško, kadaise šventu laikyto, apsuptyje stūkso 21 metrą virš jūros lygio iškilęs Birutės kalnas. Nuo jo atsiveria niekada nepabostantis reginys – Palangą skalaujančios Baltijos jūros bangavimas. Šis kalnas – gražiausias ir svarbiausias kurorto akcentas, turintis ne tik savo architektūrinę, bet ir istorinę vertę.

Birutė – legendinė asmenybė, Trakų kunigaikščio Kęstučio žmona, pasižymėjusi kilnia širdimi ir pagalba vargstantiems, dėl to labai gerbiama ir net laikoma šventąja. Kalnas iki šių dienų primena Palangos gyventojams ir svečiams apie pareigą saugoti ryšį su savo namais, kultūra ir tėvyne. Sakoma, kad turint labai karštų troškimų, būtina užlipti ant Birutės kalno ir tris kartus pasakyti savo norą taip garsiai, kad net jūros gelmės išgirstų.

Išsilaisvinimą dovanojanti Trijų mergelių skulptūra

Oficialų „Žvejo dukros“ pavadinimą turinti, tačiau dažniau „Trimis mergelėmis“ vadinama įspūdinga 4 m. aukščio skulptūra – greta Palangos įsikūrusio Šventosios miestelio simbolis. Kopose pastatytoje skulptūrinėje kompozicijoje vaizduojamos trys į jūrą žvelgiančios ilgaplaukės merginos, laukiančios iš žvejybos sugrįžtančio tėvo. Šią skulptūrą 1982 m. sukūrė skulptorė Zuzana Pranaitytė.

kulptūra turi ir kitą potekstę. Trys mergelės – tai trys Baltijos šalys, besivaduojančios ir sovietų gniaužtų ir viltingai žvelgiančios į Vakarus. Trokštantiems laisvės ir naujų vėjų gyvenime, rekomenduojama aplankyti šią skulptūrą ir paprašyti mergelių pagelbėti gyvenimo kelionėje.

Karščiausius troškimus pildanti Žemaičių alka

Tam, kad visi norai išsipildytų ir 2023-ieji būtų sėkmingi, kelionę po pajūrį siūloma baigti Šventojoje esančioje Žemaičių alkoje. Ši vietovė – tai senosios žemaičių šventvietės su paleoastronomine observatorija modelis. Senovės lietuviai į alkas rinkdavosi melstis, švęsti ir aukoti pagonių dievams. Manoma, kad tai vienintelė atstatyta pagoniška šventykla Lietuvoje.

1998 m. įrengus šią alką, iki šių dienų Žemaičių draugijos Palangos skyriaus nariai čia švenčia įvairias pagoniškas šventes: deivės Mildos (gegužės 13 d.), Rasos (birželio 22 d.), Lygiadienio (kovo 22d.), Jorės (balandžio 23 d.) minėjimo šventes. Įdomu ir tai, kad viena iš alkos skulptūrų atkartoja 1966–1976 m. vykdytų kasinėjimų metu rastą 5000 metų senumo 2 metrų aukščio medinį stulpą su pelėdos bruožų deivės kauke.

Žemaičių alka yra įrengta ant kopos, aplink kurią atsiveria nuostabus kraštovaizdis. Spėjama, šioje vietoje yra stovėjusi Elijos gyvenvietės medinė bažnyčia, tačiau Kęsgailos giminės įsakymu buvusi perkelta ant Birutės kalno.

O gal turite savų ritualų, kurių niekuomet nepamirštate lankydamiesi Palangoje? Jei taip, pasidalinkite šia žinia su Palangos turizmo informacijos centru ([email protected] ) – kas žino, gal jūsų sėkmės receptas 2023-aisiais laimę atneš ne vienai šeimai?

Palangos turizmo informacijos centras

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos miesto savivaldybės taryba patvirtino Palangos miesto savivaldybės 2023 metų ataskaitų rinkinį.


Palangos miesto savivaldybės 2023 metų biudžetas Savivaldybės tarybos buvo partvirtintas 2023 m. vasario 3 d. sprendimu.


Palangos lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ „Žiogelių“ grupės vaikai su jų mokytoja Jūrate Mikalajūnaite dalyvavo Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro organizuojamame projekte „Sveikata visus metus 2023“. 



Palangos miesto vietos veiklos grupė (toliau – VVG) gavo finansavimą Palangos miesto VVG 2023- 2029 m. vietos plėtros strategijai (toliu – VPS) parengti. 


Palangos miesto savivaldybėje 2023 – 2024 mokslo metų brandos egzaminų bazine mokykla paskirta Palangos senoji gimnazija.



Nauji metai atneša naujus iššūkius, tikslus ir svajones. Tam, kad didžiausi norai išsipildytų, nepakenks krislelis magijos – štai kelios vietos Lietuvos pajūryje, padedančios troškimus paversti realybe.


Antradienį, rugpjūčio 10 d., 11 val.  Palangoje startavo unikalus projektas „Svajones nešantys flamingai“, kurio metu bus siekiama atkreipti dėmesį į vėžio paliestus vaikus. Menininkės Jolantos Šmidtienės ir išmaniųjų sistemų autoriaus Tomo Stasiukaičio sukurti interaktyvūs rožiniai flamingai vaikų lūpomis pasakoja apie vėžiu sergančių vaikų svajones. Dviejų metrų aukščio...


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius