Mintys paraštėse (2011-07-26)

Linas JEGELEVIČIUS, 2011-07-25
Peržiūrėta
578
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Mintys paraštėse (2011-07-26)

Kai drioksteli bomba Bagdade ar Islamabade nusinešdama dešimčių ar šimtų žmonių gyvybes, sutikime, tokios naujienos mums, gyvenantiems Europos pakraštyje, didelių jausmų ir nekelia.

 

Bet Norvegija - čia pat, ir tokio masto žudynės, kokios įvyko praėjusį penktadienį Osle ir Utojos saloje, netelpa į galvą.

Patologija?

Vilniaus universiteto Specialiosios psichologijos laboratorijos vadovas Albinas Bagdonas sako, kad šaudymas į vaikus net netelpa į patologijos rėmus.

Tada kas?

Gali būti, kad 32-iejų metų norvegas Andersas Beringas Breivikas – sveikų sveikiausias žmogus, kuris makabriškas žudynes įvykdė šaltakraujiškai apskaičiavęs kiekvieną savo žingsnį.

Vadinasi, net psichiatrijos, psichologijos žinovai turi nulenkti galvą paslaptingiausiam žmogaus kūno mechanizmui – protui, kuris nepažinus.

O kartais, kaip šviesiaplaukio Anderso, pernelyg tamsus.

Norvegijos tragedija yra labai artima ir mums, Palangos gyventojams.

Mes turime norvegų aviakompanijos skrydžius iš Palangos į Norvegiją. Be to, daug palangiškių triūsia Norvegijoje. O norvegų kalbą neretai gali išgirsti ir Palangos baruose ir viešbučiuose.

Ko gero, ne tik mane vieną, bet ir daugelį po tragedijos persmelkė mintis: jeigu tokia tragedija galėjo įvykti visuotinai pripažintoje gerovės šalyje kaip Norvegija, ji – didesnė ar mažesnė – gali pasikartoti šalyje, kur socialiniai, ekonominiai ir politiniai saitai yra susipynę kur kas painiau ir sudėtingiau nei Norvegijoje.

Lietuva – ne išimtis. Greičiau – kaip tikėtina, jau tiksinčios tragedijos vieta.

Klausimas yra vienas – kada?

Andersas B. Breivikas, akivaizdu, buvo krikščionių fundamentalistas, religinis fanatikas ir politinės dešinės ultra-patriotas.

Ar tokių nėra Lietuvoje?

Yra. Ir daug. Tik tereikia prisiminti įvykusias seksualinių mažumų eitynes praėjusiais metais, „tautiško jaunimo“ eitynes „Lietuva-lietuviams“ pernai ir šiemet Kovo 11-ąją, kuomet būriai patriotizmo, lietuviškumo ir „krikščioniškų“ vertybių kaukėmis besidangstydami kerziniais batais žaliūkų, jei ne dar didesni policijos būriai, buvo pasiruošę ištaškyti kitokius žmones.

O jeigu būtų po ranka automatas, ir iššaudyti.

Vardan krikščioniškų vertybių ir lietuviškumo.

D. Kedys, apakintas neva esančio pedofilų klano, buvo pasiryžęs sudrebinti valstybės pagrindus, kad atkreiptų dėmesį į save. Galbūt jam pritrūko tik laiko ir išmonės, kad tragedija virstų į dar didesnę.

Kai kurie Lietuvos tautininkų, „Jaunosios Lietuvos“ pareiškimai skamba kaip mintys iš A. B. Breiviko „Manifesto“, o kai kurie konservatorių nariai Seime vadinami ne be pagrindo „talibais“.

Lietuva pasielgs protingai, jeigu, užuot stebėjusi, kaip tokia tragedija įvyko Norvegijoje, pati akyliau pažvelgs į savo tariamus patriotus ir jų veiklą, ypač jaunimo ultra-dešinės atstovus.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Mintys paraštėse (2011-07-26)

Linas JEGELEVIČIUS, 2011 07 25 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Kai drioksteli bomba Bagdade ar Islamabade nusinešdama dešimčių ar šimtų žmonių gyvybes, sutikime, tokios naujienos mums, gyvenantiems Europos pakraštyje, didelių jausmų ir nekelia.


Mintys paraštėse (2011-04-27)

Linas Jegelevičius, „Palangos tilto“ redaktorius, 2011 04 27 | Rubrika: Miestas

Jau beveik metus važinėju dirbti iš Klaipėdos į Palangą, „Palangos tiltą“. Po kažkurios audros, įvažiuojant į miestą, pievelėje Ganyklų ir Kretingos gatvės sankryžoje, ilgus mėnesius dūlėjo išverstas reklamos stendas.


Mintys paraštėse (2011-04-20)  1

Linas Jegelevičius, „Palangos tilto“ redaktorius, 2011 04 20 | Rubrika: Miestas

Ką turi bendra Lietuvos provincialas ir britų princas Viljamas bei jo sužadėtinė Kate Midelton?


Mintys paraštėse (2011-04-13)

Linas Jegelevičius, „Palangos tilto“ redaktorius, 2011 04 13 | Rubrika: Miestas

Jeigu ryt netrinktels perkūnas iš giedro Palangos dangaus, valdžios kaladės viršūnė, penkiolikos naujos Tarybos valdančios koalicijos narių pritarimu, turėtų būti sudėliota de facto.


Mintys paraštėse (2011-04-06)

Linas Jegelevičius, „Palangos tilto“ redaktorius, 2011 04 06 | Rubrika: Miestas

Kai dėl klimato atšilimo rypauja pasaulio gamtosaugininkai, Palangos verslininkai, ko gero, galėtų tyliai patrinti rankomis ir, tarsi pagonys melsdamiesi saulei, maldauti dar daugiau karščio.


Mintys paraštėse (2011-03-30)

Linas Jegelevičius, „Palangos tilto“ redaktorius, 2011 03 30 | Rubrika: Miestas

Kol ginčijamės, koks turėtų būti Palangos paplūdimys, ar verta Europos Sąjungos lėšomis maitinti smėliu nė dvejų kilometrų nesiekiančią paplūdimio atkarpą, ko gero, net minties krašteliu nesusimąstome apie Palangos kurortą tykančius globalius pavojus.


Mintys paraštėse (2011-03-16)

Linas Jegelevičius, „Palangos tilto“ redaktorius, 2011 03 16 | Rubrika: Miestas

Ko gero, dvi didžiausios, visus kitus įvykius nustelbusios ilgojo savaitgalio naujienos – pavasaris ir apokaliptinis žemės drebėjimas bei cunamis Japonijoje.


Mintys paraštėse (2011-03-09)

Linas Jegelevičius, „Palangos tilto“ redaktorius, 2011 03 09 | Rubrika: Miestas

Nors per koalicinės sutarties pasirašymą praėjusį penktadienį dviejų pagrindinių koalicijos partnerių lyderiai Š. Vaitkus ir S. Simė nesėdėjo greta, abu vietinės politikos sunkiasvoriai jau turėjo susėsti arčiau vienas kito šią savaitę derinant konservatorių ir liberalcentristų rinkimines programas.


Mintys paraštėse (2011-02-25)  1

Linas Jegelevičius, „Palangos tilto“ redaktorius, 2011 02 25 | Rubrika: Miestas

Rinkimų karuselė į savivaldybes jau beveik pasiekė finišo tiesiąją – jau sekmadienį rinkėjai paskelbs savo verdiktą vienuolikai partijų ir vienam save iškėlusiam kandidatui. Galima neabejoti, tuomet, jau pirmadienio naktį, sužinojus rinkimų rezultatus, prasidės įdomiausia jų dalis – naujos Tarybos valdančios koalicijos dėliojimai.


Mintys paraštėse (2011-01-12)  1

Linas Jegelevičius, „Palangos tilto“ redaktorius, 2011 01 12 | Rubrika: Miestas

Kuris iš dabartinių Palangos moksleivių, svajodamas apie vieną didžiausių pasaulyje verslą, šiandien ryžtųsi įsilaužti į serverį, pavogti savo bendraklasių nuotraukas ir  įdėti jas į savo sukurtą portalą, klausdamas, kuri iš mergyčių yra seksualiausia?


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius