Nėščiosios ir kūdikius auginantys gyventojai turės galimybę užsakyti šulinio arba gręžinio vandens ištyrimą

Palangos tiltas, 2023-10-30
Peržiūrėta
1163
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Nėščiosios ir kūdikius auginantys gyventojai turės galimybę užsakyti šulinio arba gręžinio vandens ištyrimą

Š. m. lapkričio 1 d. įsigalioja atnaujinta apsinuodijimų nitritais ir nitratais prevencijos tvarka, kuri leis nėščiosioms bei asmenims, auginantiems kūdikius iki šešių mėnesių amžiaus, patiems užsakyti individualiai išgaunamo ir maistui naudojamo vandens ištyrimą be šeimos gydytojo paskyrimo. Nitritų ir nitratų tyrimai bus atliekami ne tik šulinių, bet ir gręžinių, kurie yra seklesni nei 50 metrų gylio, vandenyje. Šiuos tyrimus valstybės lėšomis atliks Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC).

„Nitritais ir nitratais užterštas vanduo neturi specifinio kvapo, skonio ar spalvos, tačiau patekęs į žmogaus organizmą, gali sutrikdyti kraujo deguonies pernešimą ir sukelti vidinį deguonies stygių. Tokia būklė ypač pavojinga nėštumo metu, kai padidėja vaisiaus deguonies poreikis, ir kūdikiams iki šešių mėnesių amžiaus. Šių medžiagų iš vandens nepašalina buitiniai filtrai ar virinimas. Todėl tais atvejais, kai nėščiosios ar kūdikiai vartoja geriamąjį vandenį iš šulinio arba mažesnio nei 50 metrų gylio gręžinio, rekomenduojame pasirūpinti geriamojo vandens sauga ir pasinaudoti nemokamo tyrimo galimybe“, – teigia Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento Sveikatos saugos skyriaus patarėja Indrė Makarskienė.

Iki š. m. lapkričio 1 d. šachtinio šulinio vandens tyrimą minėtoms gyventojų grupėms gali skirti  šeimos gydytojas. Atnaujintoje tvarkoje to buvo atsisakyta, siekiant sumažinti administracinę naštą šeimos gydytojams ir sudaryti galimybę gyventojams tiesiogiai kreiptis į NVSC dėl šulinio arba gręžinio vandens ištyrimo.

NVSC atstovai per tris darbo dienas turės susisiekti su pareiškėju ir suderinti vandens ėminio paėmimo laiką bei vandens išgavimo įrenginio aplinkos įvertinimą. Vandens ištyrimas turi būti atliktas ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos. Pakartotinis tyrimas gali būti atliekamas ne anksčiau kaip po šešių mėnesių.

Jeigu tyrimo metu nustatytas nitritų ir nitratų kiekis neatitiks saugos reikalavimų, NVSC nedelsiant, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną, turės apie tai informuoti pareiškėją. Ne vėliau kaip per dvi darbo dienas pareiškėjui turės būti pateikti išsamūs tyrimo rezultatai bei informacija apie:

riziką žmonių sveikatai, susijusią su nitritais ir nitratais užteršto geriamojo vandens vartojimu;veiksmus, kurių pareiškėjas gali imtis apsaugodamas sveikatą nuo neigiamo poveikio, susijusio su individualiai išgaunamo geriamojo vandens vartojimu;geriamojo vandens išgavimo įrenginio priežiūrą.

Daugiau informacijos apie šulinių ir gręžinių vandens tyrimus ir prašymų pateikimą rasite ČIA.

Sveikatos apsaugos ministro įsakymą dėl apsinuodijimų nitritais ir nitratais prevencijos tvarkos pakeitimo rasite ČIA.

SAM Komunikacijos skyrius

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Š. m. lapkričio 1 d. įsigalioja atnaujinta apsinuodijimų nitritais ir nitratais prevencijos tvarka, kuri leis nėščiosioms bei asmenims, auginantiems kūdikius iki šešių mėnesių amžiaus, patiems užsakyti individualiai išgaunamo ir maistui naudojamo vandens ištyrimą be šeimos gydytojo paskyrimo. 


Šiandieniai įvykiai, susiję su „Perlas energijos“ veiklos stabdymu bei elektros rinkos liberalizavimu Lietuvoje, privertė prisiminti „Drugelio efektu“ vadinamą chaoso teorijos metaforą.


Buvusios „Smilčių“ mokyklos pastatas netrukus pradės kilti naujam gyvenimui – trečiadienį pasirašyta šio pastato rekonstrukcija rangos darbų sutartis.


Palangiškiai jau neilgai trukus turės galimybę sportuoti uždaruose teniso kortuose – juos įrengti planuojama Bangų gatvėje, numatomo statyti pastato antrajame aukšte. Čia taip pat bus įrengtos ir keturios tensio aikštelės. Apie tai savo Facebook paskyroje penktadienį, balandžio 30 d., pranešė Palangos meras Šarūnas Vaitkus. PT žiniomis, kortai atsiras...


Visi 60 Lietuvos merų raštu kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidentą, Seimą ir Vyriausybę, išsakydami poziciją, jog šalies gyventojai privalo turėti galimybę gauti viešąsias paslaugas,nesiekiant pelno.


Spalio 14 d. 11 val. Palangoje, sanatorijoje „Gradiali“ vyks mineralinio vandens gręžinio atidarymo renginys.


Vasara – atostogų metas, tad pailsėti, patirti nuotykių šiuo šiltuoju laikotarpiu skuba ne tik suaugusieji, bet ir vaikai. Palangos miesto vaikams pasirinkti, kur smagiai ir naudingai praleisti laiką, bus iš ko. Savivaldybė finansuoja septynias vaikų vasaros poilsio programas, be to, organizuoja dar ir stovyklą mažas pajamas gaunančių šeimų vaikams, o į...


Palangiškiai turėjo galimybę mokytis piešti smėliu

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016 06 20 | Rubrika: Miestas

Penktadienį Palangos miesto viešojoje bibliotekoje miesto gyventojai turėjo galimybę išmokti piešti smėliu, sužinoti, kas yra smėlio animacija ir terapija.


Apie 30 proc. Lietuvos gyventojų kasdien vartoja šachtinių šulinių vandenį. Kaip rodo tyrimai, dalies jų vanduo yra užterštas ir maistui jo nereikėtų vartoti. Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) specialistai primena, kad pavasarį būtina ypatingą dėmesį skirti šulinių priežiūrai, apsaugai nuo taršos ir bent vieną kartą...


Ar liks dalis Šventosios gyventojų be vandens? Ką nuspręs teismas pagal prokuratūros teikiamą ieškinį dėl viešo intereso gynimo? Verslininkas V. Šimaitis teigia, kad jis neginamas – valstybė turėtų jį ginti nuo Teritorijų planavimo ir Statybų priežiūros inspekcijos užmačių.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius