Palangoje iškirsta per 1 tūkst. saugotinų medžių: nuostoliai siekia beveik 1,8 mln. eurų, tyrimo ėmėsi ir prokurorai

Palangos tiltas, 2023-11-07
Peržiūrėta
691
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Pradėtas tyrimas dėl Palangoje iškirstų daugiau nei 1 tūkst. saugotinų medžių / R. Rumšienės/LRT nuotr.
Pradėtas tyrimas dėl Palangoje iškirstų daugiau nei 1 tūkst. saugotinų medžių / R. Rumšienės/LRT nuotr.

Klaipėdos apygardos prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Palangoje iškirstų daugiau nei 1 tūkstančio saugotinų medžių.

„Klaipėdos apygardos prokuratūroje įvertinus ir patikslinus Palangos miesto savivaldybės mero pareiškime pateiktą informaciją apie Palangos mieste, Hipodromo gatvėje, galimai neteisėtai iškirstus saugotinus medžius, priimtas sprendimas pradėti ikiteisminį tyrimą“, – pirmadienį pranešė prokuratūra.

Prokuratūrai pateiktame pareiškime nurodoma, kad, vykdant Palangos miesto savivaldybės teritorijoje augančių želdinių valstybinėje ir privačioje žemėje inventorizaciją, buvo aptiktas iškirstas žemės plotas.

Užfiksuota, kad Palangoje esančioje privačioje teritorijoje be leidimo iškirsta daugiau nei 1 tūkst. 100 medžių, jie pagal teisės aktus priskiriami saugotiniems želdiniams.

„Teritorija yra privati. Tiek šiuo metu ir yra žinoma. Želdiniai, esantys toje teritorijoje, priskiriami saugomiems želdiniams. Būtent dėl to ir turėjo būti suderinti darbai su savivaldybe. Turėjo būti išduoti leidimai. Šiuo metu turime informacijos, kad tokių leidimų nebuvo ir bus tiriamos aplinkybės“, – pirmadienį žurnalistams teigė Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Viktorija Jonuitė.

Tyrimas bus atliekamas dėl, įtariama, aplinkos apsaugos arba gamtos išteklių naudojimo taisyklių pažeidimo (pagal Baudžiamojo kodekso 270 straipsnio 2 dalį).

Už tai baudžiama bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki šešerių metų.

Per ikiteisminį tyrimą bus siekiama išsiaiškinti gamtai padarytą žalą ir galimus kaltininkus.

LRT.lt išsiaiškino, kad žemės sklypas priklauso bendrovei „Privataus turto fondas“. Pagrindinis šios įmonės akcininkas yra Tomas Karkauskas. Internete skelbiama, kad Hipodromo gatvėje esančiame sklype, dėl kuriame iškirstų želdynų tyrimą pradėjo teisėsauga, iškils poilsio kompleksas „Filleo“. Projekto tinklapyje nurodytu numeriu atsiliepusi Kristina Karkauskienė, kuri yra ir įmonės „Privataus turto fondas“ direktorė, teigė, jog nuo komentarų apie susiklosčiusią situaciją kol kas susilaikoma.

Ikiteisminiam tyrimui vadovauja ir jį koordinuoja Klaipėdos apygardos prokuratūros specializuoto skyriaus prokuroras.

Tyrimą atlieka Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai.

Palangos valdžia statybų neleis

Minėtame sklype atliktus kirtimus aptiko Palangos savivaldybės užsakymu želdinių inventorizaciją atliekantys ekspertai.

„Tie ekspertai pastebėjo ir pranešė savivaldybei, kad visai netoli Klaipėdos rajono ribos, laukuose, labai neapgyvendintoje teritorijoje pamatė kelmus. Tada ekspertų buvo paprašyta atlikti tų kelmų ekspertizę. Sumatuoti yra visi kelmai. Saugotinų medžių yra 1150 ir tada, kada mes gavome visą tyrimo medžiagą su parašais ekspertų, nedelsiant kreipiausi į prokuratūrą, kad atliktų ikiteisminį tyrimą“, – dėstė Palangos meras Šarūnas Vaitkus.

Politikas tvirtino, kad už esą padarytą nusikaltimą bus reikalaujama griežčiausios atsakomybės.

Š. Vaitkaus teigimu, padaryti nuostoliai siekia beveik 1,8 mln. eurų. Žadama reikalauti ne tik sumos atlyginimo, bet ir atsodinti iškirstus medžius.

Palangos savivaldybės atstovams su sklypo šeimininkais dar neteko aptarti situacijos. Kurorto valdžia nežino ir to, kas buvo planuojama aptariamame sklype.

„Jokių leidimų mes neturime. Prieš keletą metų, kadangi tai yra privatus sklypas, buvo suskirstyta į sklypus, bet tai nereiškia, kad ta vieta. Ta vieta būtent buvo pažymėta kaip želdynai, miškas ir ten nėra jokių reglamentų ir jokia statyba ten yra negalima būtent ten, kur augo medžiai. Ten dabar pradėti kažkokie kelio darbai, nustumdymai, tai irgi yra prasidėjusi teisena, todėl, kad jokių leidimų iš savininkų mes nesulaukėme“, – aiškino Š. Vaitkus.

Nors „Filleo“ tinklapyje pateikiama informacija apie teritorijoje planuojamus statyti 50 įvairaus dydžio namų ir jau vykdoma rezervacija, aiškėja, kad Palangos valdžia nesirengia leisti verslui imtis statybų teritorijoje, kur buvo iškirsti medžiai.

„Taip brutaliai iškirtus gamtą tikėtis, kad bus toje vietoje išduoti leidimai – nerealu, todėl, kad ten yra pažymėti želdynai. Kiekvienas architektas, pasiėmęs matytų, kad ten yra miškas, kad ten yra želdynai. Kokios ten gali būti statybos? Ten jokių statybų negalėtų būti ir niekada savivaldybė nebūtų išdavusi ten leidimų“, – sakė Š. Vaitkus.

Palangos miesto savivaldybės ekologė Reda Kairienė vardijo, kad sklype buvo iškirsti įvairūs želdiniai: juodalksniai, beržai, keletas pušų ir pan.

Kiek metų medžiai augo teritorijoje – tiksliai neįvardijama, tačiau vertinant po kirtimų likusius kelmus daroma išvada, jog kai kurie medžiai galėjo skaičiuoti ir ne vieną dešimtmetį.

Tiesa, jeigu iškirsti medžiai būtų aptikti bent keliais mėnesiais anksčiau, galimai padaryti nuostoliai, tikėtina, nebūtų įvertinti tokia įspūdinga suma, mat tik šį rugpjūtį Palangos savivaldybė 10 kartų padidino atkuriamąją medžių vertę.

„Visa Europa laikosi žaliojo kurso ir būtent želdinių sodinimas, saugojimas – viena iš priemonių, padedančių pasiekti šį kursą. Palangos miesto taryba rugpjūčio mėnesį patvirtino didesnius želdinių atkuriamosios vertės įkainius ir jų vertė yra didesnė net apie 10 kartų. Tai natūralu, kad ir vertė, vertinant Palangos miesto savivaldybės tarybos patvirtintais įkainiais yra 10 kartų didesnė“, – dėstė R. Kairienė.

 

BNS, Radvilė Rumšienė, LRT.lt

Jūsų komentaras:

Palangiskis 2023-11-08 12:11 (IP: 162.158.222.45)
Nepirmas kartas kai Palangoje niokoja a gamta, kertami, nuodijami medžiai... Ir kaip visada kaltu nebus, nenustatys... Net neabejoju tuo... Kai nuodijami, kertama, šiukšlinama nemato, mato tik jei kokia senolė nenusipjauna žolės savo kieme... Tokie kirtimai, o pamatė, kad iškirsta po visko praėjus daug laiko, apgailėtina.

Taip pat skaitykite

Praėjusią savaitę Vakarų Lietuvoje per parą iškritus viso lapkričio mėnesio kritulių normai, „Lietuvos draudimo“ duomenys rodo, kad patirtų nuostolių suma jau siekia beveik 90 tūkst. eurų sumą.


Klaipėdos apygardos prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Palangoje iškirstų daugiau nei 1 tūkstančio saugotinų medžių.


Šis incidentas, apie kurį šiandien rašau, iš tikrųjų yra sukrečiantis, brutalus ir nesuvokiamas – nelegaliai, neturint leidimo, net nebandant imtis įstatymų numatytų veiksmų, kai norima teisėtai ir turint tam priežastį nukirsti medį, ryžtasi savavališkai pakelti ranką prieš didžiulį plotą saugotinų želdynų.


Antradienio rytą Palangoje pastebėta, kad objekte apvogtas jūrinis konteineris.


Palangoje pasidarbavę vagys apsirūpino brangiu dviračiu, motociklu ir automobilio dalimis.


Klaipėdos apskrities paramos gavėjams šiemet gyventojai skyrė per 2,3 mln. eurų ir tai yra didžiausia iki šiol skirta paramos suma.


Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) bankrutuojančiai Gargždų statybos bendrovei „Hidrostatyba“ turi grąžinti pusę iš nuskaičiuotų 127,4 tūkst. eurų delspinigių už pavėluotą kelio Šiauliai-Palanga atkarpų remontą.


119 tūkst. 520 eurų per metus, arba 9 tūkst. 960 eurų per mėnesį – tiek pinigų už buvusios sovietmečio nomenklatūros vilos „Auska“ nuomą norėtų gauti pernai lapkritį iš Turto banko savo nuosavybėn ją nusprendusi perimti Palangos miesto savivaldybė. Vakar posėdžiavusi kurorto Savivaldybės taryba priėmė sprendimą išnuomoti šį turtą viešojo konkurso...


Kaip Palangos miesto savivaldybė atrodė šiais metais žvelgiant mokesčių surinkimo prievaizdo, Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) akimis? Kiek verslo liudijimų ir kokiai veiklai palangiškiai buvo šiemet išsiėmę? Kaip Palangoje surenkami labiausiai valstybės biudžetą papildantys gyventojų pajamų ir pridėtinės vertės mokesčiai (GPM ir PVM)? „Palangos...


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius