Palangos pliaže – ypatingas įspėjimas, bet poilsiautojams tai nė motais: gelbėtojai sako, kad tokių gelbėti neprivalo

Palangos tiltas, 2022-07-18
Peržiūrėta
811
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Viktorijos Dačinskaitės nuotr.
Viktorijos Dačinskaitės nuotr.

Praėjusią savaitę Palangos paplūdimyje plevėsavo raudona vėliava, bet jūroje buvo matyti minia žmonių, taip pat ir vaikų. Šie maudėsi, šokinėjo per bangas kaip tik toje vietoje, kur buvo įbesta įspėjanti vėliava, taigi ją tikrai turėjo pastebėti. Sutiktas gelbėtojas sakė, kad įspėjimai ir aiškinimai žmonėms nė motais, o jei šie skęstų, jis net neprivalėtų jų gelbėti.

Žino, kad negalima, bet vis tiek maudosi

Vakare netoli tilto sutiktas gelbėtojas jau nurinkinėjo raudonas vėliavėles, kurios poilsiautojams praneša, jog maudytis draudžiama. „Kad nepavogtų“, – paaiškino jis ir pridūrė, kad gelbėtojų bokštelyje raudona vėliava kabos per naktį, o ryte jau bus sprendžiama, ar ją pakeisti.

Paklaustas, ar drausmino būrį žmonių, kurie jūroje maudosi kai tai daryti draudžiama, ir dar toje vietoje, kur įbesta raudona vėliava, gelbėtojas atsidūsta: „Tai yra beviltiška“.

Anot jo, suvaldyti tokią minią labai sunku, o ir įspėjimų jie neklauso. Tačiau jei kas nors nutiktų, žmonės būtų patys dėl to kalti, o jų gelbėti jis net neprivalėtų ir dėl savo paties saugumo. Jis pataria maudytis jūroje tik kai tai daryti leidžiama ir paplūdimyje budi gelbėtojai.

„Skęstančiojo gelbėjimas, skęstančiojo reikalas“, – sako ką tik iš jūros išlipęs vyras, paklaustas, kodėl maudosi, jei kaba raudona vėliava. Jūros bangomis mėgavosi ir daugiau žmonių, dalis jų buvo vaikai. Jūroje buvo nemažos bangos, todėl niekas neplaukiojo, bet šokinėjo per bangas ir dūko.

Kalbintas poilsiautojas sakė nematantis tame nieko blogo, nes juk neplaukia gilyn, yra netoli, „įbrido iki bambos“. Jo nuomone, saugotis kiekvienas turi pats ir viską reikia daryti „su protu“.

Gelbėti neprivalo

Palangos gelbėjimo stoties vadas Jonas Pirožnikas paaiškina, kad raudona vėliava iškeliama, kai bangavimas viršija 3 balus ir yra didelės srovės. Taip pat šios spalvos vėliava paplūdimiuose plevėsuotų esant didelei jūros taršai, jei jūra būtų užminuota, išsilietų nafta ir kt.

„Mes suprantame, kad žmonės atvažiavo į Palangą, ir kad nedraustume visiškai maudytis, leidžiame jiems nueiti į jūrą iki kelių. Kurie maudosi iki kelių, toli neina, nepaleidžia vaikų, juos laiko už rankos, stovi ant kranto, mirko kojas, tai viskas gerai. Bet jei kas nueina per toli, mes juos šaukiam, įspėjam, jei antrą kartą jie padaro tą patį paaiškinam, dėl ko taip darom. Sako žmogus, aš plaukikas, aš moku plaukt. Mes sakom, kad jūs rodot blogą pavyzdį kitiems poilsiautojams“, – pasakoja jis.

J. Pirožnikas teigia, kad kai pakabinta raudona vėliava, pagal visas taisykles gelbėtojas net neturi eiti gelbėti skęstančiojo, nes pats labai rizikuoja.

Jūra pavojinga visada

Baltijos jūros paplūdimiuose gali kaboti ne tik raudona vėliava, kuri įspėja, kad maudytis draudžiama, bet ir geltona, kuri praneša, jog maudytis pavojinga. Jokios kitos vėliavos čia nerasite. Kai iškelta viena iš šių vėliavų – paplūdimyje budi gelbėtojas. Jei vėliavos visai nėra – tame poste gelbėtojo nėra.

Kai kurie žmonės prisimena, kad anksčiau apie tai, jog maudytis jūroje draudžiama, pranešdavo juoda vėliava, tačiau šios spalvos nebeliko, kai Lietuva įstojo į Europos Sąjungą. Tuomet pasikeitė vėliavų direktyvos.

„Tarybiniais laikais juoda vėliava reiškė štormą ir kad maudytis griežtai draudžiama. Raudona reiškė, kad maudytis pavojinga, o geltona – galima. Dabar pajūryje liko tik raudona ir geltona vėliavos. Lietuvoje būna ir žalia vėliava, bet ji niekada nebūna Baltijos jūros paplūdimiuose, nes mūsų jūra visada yra pavojinga: duobės, srovės“, – pasakoja Palangos gelbėjimo stoties vadas.

Gelbėtojai paplūdimiuose budi nuo 9 valandų ryto iki 8 valandų vakaro. Prireikus jų pagalbos gyventojai gali skambinti numeriu 1509 arba 112.

J. Pirožnikas sako, kad jei žmogus ima skęsti, pirmiausiai jis turi šauktis pagalbos ir bandyti išsilaikyti ant vandens, o kiekvienas bandantis gelbėti skęstantįjį pirmiausiai turi įsivertinti, ar jam užteks jėgų ir sugebėjimų tai padaryti. Antraip mestis į bangas ir jam pačiam gali būti pražūtinga.

DELFI

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Lapkričio 3 dieną Palangos pliaže aptiktos aštuonios jūros skalaujamos šernų gaišenos. 


Palangoje link pajūrio einantiems poilsiautojams labai gali būti jau teko užuosti ore tvyrantį išskirtinį kvapą.


Praėjusią savaitę Palangos paplūdimyje plevėsavo raudona vėliava, bet jūroje buvo matyti minia žmonių, taip pat ir vaikų.


Vakar šalies ugniagesiai gelbėtojai minėjo Šv. Florijono – ugniagesių globėjo dieną. Tądien tradiciškai padėkos raštais apdovanojami kai kurie ugniagesiai, padėkų sulaukė ir palangiškiai. O šventės išvakarėse kvietė visuomenę pasižvalgyti, koks ugniagesių darbas, kokias priemones jie naudoja, skubėdami gelbėti degančio žmonių turto ar...


Penktadienį, apie 12 valandą vaikštinėjusiems jūros tiltu bei paplūdimiais prie jo, poilsiautojams bei svečiais vediniems palangiškiams nemažai nerimo sukėlė čia atskubėję greitosios medicinos pagalbos bei ugniagesių gelbėtojų ekipažai. Tačiau dėl galimos nelaimės būgštauta be reikalo: ant jūros tilto vyko bendri priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ir Palangos...


Bežiūrint į nenusakomo grožio Irenos Pakutinskienės kūrinius iš gintaro, kyla klausimas: iš kur tas mokėjimas jį prakalbinti? O gal ne prakalbinti, gal išgirsti, ką sako gintaras? „Ko gero, taip. Su juo reikia kalbėtis: neužtenka pamatyti, reikia ir išgirsti, ką jis sako“, – nusišypso menininkė.


Simona POCYTĖ   Palangoje vasarą svečiuojasi daug poilsiautojų. Nugulę paplūdimį jie mėgaujasi saule, vakarais sėdi ir bendrauja miesto baruose bei kavinėse. Ką dar be paplūdimio ir kavinių miesto svečiams ir poilsiautojams gali pasiūlyti Palanga? Regis, klausimas yra labai paprastas, bet atsakyti į jį nėra lengva.   Trūksta informacijos? Dauguma gatvėje...


Palangos gelbėtojai siūlo naujovę – maudynes... siaučiant jūrai

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2012 05 17 | Rubrika: Miestas

Nors orai kol kas nelepina, kurortinį sezoną atidariusios Palangos pajūryje nuo praėjusio antradienio jau budi gelbėtojai. Pramogautojų saugumą vandenyje visą parą užtikrins po tris centrinėje gelbėjimo stotyje besidarbuojančius profesionalus. Nuo birželio jų skaičius gerokai išaugs – 24 kilometrų paplūdimio atkarpoje įrengtuose vienuolikoje postų nuolat dirbs 24 gelbėtojai....


Olandų atrakcionų parko karuselėje užstrigusi mergaitė dar ir šiandien sapnuoja košmarus, atsikelia verkdama bei maldaudama ją gelbėti. Trylikametei kaišiadoriškei bus reikalinga ir psichologo konsultacija. 


Gelbėjimo stoties tualetai atvėrė duris poilsiautojams

„Palangos tilto“ informacija, 2011 07 07 | Rubrika: Miestas

Palangos paplūdimyje, Gelbėjimo stotyje, įrengti, bet iki šiol buvę uždaryti viešieji tualetai  pagaliau poilsiautojams atvėrė  duris.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas