Palangos savivaldybės vadovai supratimo dėl olandų nuodėmių iš žemvaldžių dvasininkų nesusilaukė

Linas JEGELEVIČIUS, 2011-06-10
Peržiūrėta
739
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos savivaldybės vadovai supratimo dėl olandų nuodėmių iš žemvaldžių dvasininkų nesusilaukė

Olandų atrakcionai Palangoje, J. Basanavičiaus gatvėje, neturi Palangos miesto savivaldybės leidimo tokiai veiklai.

Kultūros paveldo departamentas konstatavo, kad olandų linksmintojai įžūliai pažeidžia paminklosaugos įstatymus.

Olandas vilkike įrengiamame parke praėjusią savaitę išprievartavo moterį.

Olandų atrakcionų parko operatoriai jau sukaupė šūsnį Palangos policijos komisariato pareigūnų surašytų ATPK protokolų.

Palangos meras Šarūnas Vaitkus žūtbūt pasiryžęs išguiti Tulpės šalies verslininkus iš Palangos šerdies. Bet beveik viename hektare žemės sklypo savivaliaujantys svetimšaliai turi stiprų užnugarį – Kauno kunigų seminariją, kuriai priklauso šis žemės sklypas.

 

Pasiryžę sutramdyti įžūlius svetimšalius

Seminarijos rektorius monsinjoras Aurelijus Žukauskas susitikime su Palangos savivaldybės vadovais šiandien sakė, kad išskirtinio sklypo Palangoje nuomos kaina yra „komercinė paslaptis“, bet  prisipažino, kad sklypo nuoma sudaro apie 20 procentų Kauno kunigų seminarijos metinių pajamų.

Pakviesti Palangos mero Š. Vaitkaus, šiandien Palangoje lankėsi visa Kauno kunigų seminarijos vadovybė: ne tik rektorius monsinjoras A. Žukauskas, bet ir prokuratorius, kuruojantis seminarijos ūkinius dalykus Vytautas Šlapkauskas ir seminarijos prefektas Kęstutis Genys.

Prieš karą grafas Tiškevičius žemės sklypą buvo padovanojęs Kauno kunigų seminarijai.

Prieš penkerius metus susigrąžinusi beveik hektarą žemės prestižinėje kurorto vietoje, seminarija ją išnuomojo olandų bendrovei, kuri verčiasi pramogų organizavimo paslaugomis.

Sutartį su olandais dvasininkai sudarė dešimčiai metų.

Palangos savivaldybė, visą laiką žiūrėjusi į svetimšalių savivaldybės reikalavimų nevykdymą „pro pirštus“, šį sezoną pasiryžusi olandus sutramdyti.

Gegužės pabaigoje Palangoje apsilankiusią  Kultūros paveldo departamento ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybų inspekcijos aukštų pareigūnų komisiją Palangos meras Š. Vaitkus atvedė ir prie sklypo, kuriame vasarą Palangoje šeimininkauja olandai.

Ne pro Vilniaus langus pasižvalgę, o išvydę paveldosauginių aktų pažeidimus pačioje Palangos šerdyje, paveldosaugininkai sukruto – UAB „Leander LTU“, kuri yra atrakcionų parko operatorė, jau įteikti keli ieškiniai.

Per penkerius metus dar nė vienas Palangos vadovas dėl problemų parke neužsimojo iš peties – nekvietė kalbėtis žemės sklypo, kuriame jau penktą vasarą įrengiamas atrakcionų parkas, savininkų – dvasininkų.

Tai padaręs meras Š. Vaitkus seminarijos vadovams nevyniojo žodžių į vatą: „Dėl olandų nesiskaitymo Palangos šerdis pūliuoja. Kaip sklypo savininkų prašau padėti išspręsti problemą“.

Seminarijos rektorius A. Žukauskas nepasidavė jausmams. „Tiesą pasakius, per penkerius metus iš savivaldybės negirdėjome skundų dėl atrakcionų parko veiklos. Tik žiniasklaidoje šį bei tą skaitėme. Tik prieš pusantrų metų iš savivaldybės susilaukėme dėl parko pirmo skundo,“ – sakė rektorius.

 

„Dar niekur nematyti melagiai“

Liepos 12-ąją, mero Š. Vaitkaus iniciatyva, Palangoje įvyks Vyriausybės išvažiuojamasis posėdis, kuriame bus svarstomi Palangos klausimai. Miesto skaudulys – atrakcionų parkas – vienas jų.

Palangos meras olandus vadina „dar niekur nematytais melagiais“. „Kai savivaldybės darbuotojai klausė jų, kodėl nupjauta žolytė šalia atrakcionų parko, jie paaiškino, kad netrukus pasodins naują žolytę. Po kelių dienų žiūriu: iškilo trijų aukštų siaubo namas. Žinoma, kaip ir atrakcionų parkas, be jokio savivaldybės leidimo. Savivaldybės pozicija yra aiški – miestas nenori olandiškų atrakcionų matyti J. Basanavičiaus gatvėje,“ – aukštiems dvasininkams pasakojo Š. Vaitkus.

Anot jo, pramogų verslo atstovai bando savivaldybę apvynioti apie pirštą ir kitaip – ateina leidimo prašyti paskutinę termino dieną. O negavę atsakymo, jau po dienos renčia atrakcionus.

Olandai, dirbantys Palangoje, yra itin gudrūs: kai reikia dėl ko nors tartis, kalba puikiausiai angliškai, kai surašomas administracinių teisės pažeidimų kodekso protokolas arba aiškinamos išprievartavimo aplinkybės, „užmiršta“ anglų kalbą ir reikalauja olandų kalbos vertėjo.

Palangos vicemeras  Saulius Simė, prisiminęs, kaip svetimtaučiai prieš porą metų J. Basanavičiaus gatvėje be leidimo iškirto tuziną medžių, olandų linksmintojus dvasininkams išvadino „melagiais ir barbarais“

Jiems buvo pasakyta, kad vasaros vakarais iš pramogų parko ausį rėžia sklindantys klykavimai ir keiksmai.

Palangos savivaldybė yra pasiūliusi UAB „Leander LTU“ perkelti atrakcionų parką į nuošalesnes kurorto vietas, bet bendrovės vadovai nesutiko.

Per susitikimą su dvasininkais, žemės savininkais, Palangos meras Š. Vaitkus keliskart mandagiai, bet įsakmiai kartojo: „Prašome su bendrove nutraukti žemės nuomos sutartį. Dar kartą sakau: nuomotojai pažeidžia Lietuvos įstatymus ir Palangos savivaldybės potvarkius.“

Seminarijos rektorius vengė ką nors žadėti. „Jie čia, Palangoje, dirba ne vienerius metus. Įdarbino apie 30 žmonių. Mes stebėjome juos kelis metus, kad įsitikintume, kad jiems sekasi gerai dirbti. Tik iš jūsų pirmąkart girdžiu apie, kaip jūs sakote, blogus dalykus. Jeigu būtume žinoję, kad tokie dalykai dėsis, galbūt būtume ir sutarties su pramogų verslininkais nesudarę,“ – diplomatiškai kalbėjo Kauno kunigų seminarijos vadovas.

 

Nuomos kaina – „komercinė paslaptis“

V. Šlapkauskas, seminarijos prokuratorius, priminė Palangos merui ir vicemerui, kad „istoriškai žvelgiant, pramogų parkai visada buvo steigiami miesto aikštėse, didesnėje žmonių susibūrimo vietoje.“

Meras Š. Vaitkus jam mandagiai atkirto: „Ar įsivaizduojate svetimtaučių pramogų parką prie Gedimino bokšto ar prie Kauno Rotušės? Jie (olandai – aut.) – mūsų kurorto piktžaizdė.“

Vicemeras S. Simė jam antrino: „Kaip jų nevadinti melagiais, kaip jais pasitikėti, jeigu per metus nesugebėjo atstatyti pastato nuomojamame žemės sklype?“

Rektorius monsinjoras, skirtingai nei Palangos meras,  susitikime vengė stiprių žodžių. „Gal mes verslininkams davėme per mažai laiko, kad jie susitvarkytų. Kiek supratau, užsieniečiai skundžiasi savivaldybe – kad niekas nenori su jais kalbėtis,“ – pastebėjo Kauno kunigų seminarijos rektorius A. Žukauskas.

Klausiamas žurnalistų apie žemės nuomos dydį, jis tai nutylėjo teisindamasis „komercine paslaptimi.“ Bet spiriamas pasakyti, kokią seminarijos metinių pajamų dalį sudaro prestižinio žemės sklypo Palangos šerdyje nuoma, prisipažino, kad „ji siekia apie dvidešimt procentų.“

„Supraskite, kad seminarija gyvena nelengvai. Iš niekur mes pajamų negauname. O pinigų reikia ir seminarijai, ir seminaristams išlaikyti, ir seminarijos krepšinio aikštelei sutvarkyti,“ – aiškino prokuratorius V. Šlapkauskas.

Dvasininkų suokimo neišlaikė buvęs boksininkas, dabar miesto vicemeras S. Simė. „Policija olandams jau yra surašiusi bene keturis ar penkis ATPK protokolus. Su Palangos komisaru sutarėme, kad, kai tik jie atvers vartus į parką, atvažiuos policijos pareigūnai ir apjuos visą parką juosta su žodžiais „STOP!“. Tikrai neleisime jiems vykdyti veiklos,“ – sakė vicemeras.

Dvasininkai sakė merui, kad svetimšaliai skundęsi seminarijos vadovams, kad Palangos savivaldybės reikalavimu, jiems buvo atjungta elektra.

„Taip, pareikalavome LESTO tai padaryti, nes jie pažeidžia Lietuvos Respublikos įstatymus ir Palangos savivaldybės potvarkius,“ – sakė Š. Vaitkus.

„Ar nėra galimybės savivaldybei su atrakcionų savininkais rasti bendros kalbos?“ – klausė seminarijos prokuratorius.

Įraudęs meras Š. Vaitkus purtė galvą ir apgailestavo, kad Palangos savivaldybė nėra pasirašiusi trišalės sutarties – kartu su UAB „Leander LTU“ ir Kauno kunigų seminarija.

„Tuomet problemą, matyt, būtų lengviau spręsti,“ – reziumavo Palangos meras, iš dvasininkų taip ir nesusilaukęs supratimo.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Apleistas žemės sklypas akis bado jau ne vienerius metus, aplinkinių namų gyventojai kantriai tylėjo, kol vieną dieną daug metų nešienauti žolynai užsidegė. Kilus grėsmei, palangiškė Eglė Miceikienė socialiniame tinkle „Facebook“ paprašė pagalbos: kaip išsiaiškinti, kam priklauso išdegusio ploto žemė? Atsakymą rasti pabandė ir...


Žengtas dar vienas žingsnis mažinant kurorto sezoniškumą. Praėjusią vasarą J. Basanavičiaus gatvėje, kur anksčiau veikė olandų atrakcionai, buvo įsikūręs didžiausias Lietuvoje batutų parkas, o dabar šioje teritorijoje verda statybos darbai – iškils modernus, visai šeimai skirtas pramogų kompleksas, kuris lauks lankytojų ištisus metus.


Kovo 3-iąją Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas padėjo galutinį tašką byloje, kurioje liūdnai pagarsėjusi UAB „Leander Lietuva“ skundė Palangos miesto savivaldybę, neišdavusią leidimo jų veiklai. Aukščiausios instancijos teismas paliko galioti rugsėjo 24-ąją Klaipėdos apygardos administracinis teismo sprendimą, kuriuo konstatuota, jog kurorto...


Palanga turi proga pasidžiaugti: rugsėjo 24-ąją Klaipėdos apygardos administracinis teismas paskelbė sprendimą, kuriuo konstatavo, jog kurorto Savivaldybės administracija pagrįstai ir teisėtai atsisakė derinti atrakcionų parko projektą adresu J.Basanavičiaus g. 43. Atrakcionų parką čia norėjo įkurdinti liūdnai pagarsėjusi bendrovė „Leander LTU“.


Pastatytos barikados prieš olandų atrakcionus

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2012 05 22 | Rubrika: Miestas

Baimindamiesi, kad į Palangos centrą vėl bandys veržtis olandų verslininkai su savo skandalingai pagarsėjusiais atrakcionais, palangiškiai pristatė barikadų. Šalia „Žuvinės” restorano esantį kelią jau keletą savaičių užgriozdęs komunalininkų šiukšliavežis. Be to, palei visą sklypo ilgį nuo J.Basanavičiaus gatvės įbetonuota dešimt granitinių...


Olandai taip lengvai atsakomybės neišvengs – Klaipėdos apygardos prokuratūra, išnagrinėjusi nukentėjusiųjų atstovų skundus dėl Palangos miesto apylinkės prokuratūros praėjusių metų gruodžio 30 dienos nutarimo nutraukti ikiteisminį tyrimą dėl darbų saugos ir sveikatos apsaugos darbe reikalavimų pažeidimo, nutarė tyrimą dėl incidento Palangos atrakcionuose atnaujinti....


Teismas areštavo olandų turtą

Linas JEGELEVIČIUS, 2011 09 01 | Rubrika: Kriminalai

Olandai siūlė prieš tris savaites atrakcionų parke valandai žemyn galvomis įstrigusių vaikų tėvams išmokėti 1 tūkstančio litų kompensacijas, bet,    Vilniaus miesto 3-iasis apylinkės teismas patenkino tėvų interesams atstovaujančios advokatės S. Selelionytės-Drukteinienės prašymą areštuoti UAB „Leander“, kuri valdo atrakcionų parką Palangoje...


Trečiadienio vakaro linksmybės olandų atrakcionuose J.Basanavičiaus gatvėje devyniems vaikams baigėsi ašaromis. Dingus elektrai, ore pakibo atrakcionas-centrifuga „Move it“. Vaikai aukštyn kojomis kabojo apie valandą laiko. Kai kurie vaikai buvo kurorto svečiai iš užsienio. Miesto meras Š. Vaitkus tapo šio kraupaus įvykio liudininku.


Olandai, vadovaujantys atrakcionų parkui J. Basanavičaus gatvėje, yra speičiami į kampą - vakar Klaipėdos apygardos teismas priėmė sprendimą, kol bus priimtas teismo sprendimas, taikyti iki tol laikinąsias apsaugos priemones -  sustabdyti atrakcionų veiklą. Tokiu būdu teismas patenkino Meilės al. 5 dalį sklypo olandams nuomojančios bankrutuojančios bendrovės „Kurorto statyba“...


Olandų atrakcionai Palangoje, J. Basanavičiaus gatvėje, neturi Palangos miesto savivaldybės leidimo tokiai veiklai. Kultūros paveldo departamentas konstatavo, kad olandų linksmintojai įžūliai pažeidžia paminklosaugos įstatymus. Olandas vilkike įrengiamame parke praėjusią savaitę išprievartavo moterį. Olandų atrakcionų parko operatoriai jau sukaupė šūsnį Palangos policijos...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius