Palangos Stintų šventėje – žvejiškos tradicijos su stipriu žemaitišku prieskoniu

"Palangos tilto" informacija, 2019-02-03
Peržiūrėta
470
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangoje vis labiau kvepia stintomis – su kiekviena diena artėja garsioji šventė „Palangos stinta“, kasmet vasarį į kurortą priviliojanti gausesnį būrį svečių nei karštą vasaros dieną. Vasario 8-10 dienomis šurmuliuosianti Stintų šventė šiais metais bus kaip niekad žemaitiška.
Girdint gražią žemaitišką šnektą apsąla Jūsų širdis? O gal iš paskutiniųjų stengiatės suprasti, ką gi tarpusavy kalba tikri žemaičiai, tačiau (jūsų nusivylimui, o kartu ir juokui) taip ir liekate it musę kandęs? Ne bėda. Žemaičiai, nors ir uždari, yra išties draugiški bei svetingi, tad Stintų šventės svečiai, vasario 8-10 dienomis atvykę net iš tolimiausių Lietuvos miestų bei miestelių, Palangoje pasijus išties laukiami ir mylimi. Žemaičiai kiekvienu Palangos svečiu nuoširdžiai džiaugsis, pavaišins, pašokdins, o jei nesuprasite žemaitiškai – ir pavertėjaus. O šios paslaugos daliai Stintų šventės svečių gali išties prireikti, kadangi šiemetinė „Palangos stinta“ bus kaip niekad žemaitiška.
Pasak vieno iš pagrindinių šios šventės organizatorių, Stintų ordino kanclerio Nerijaus Stasiulio, žemaitiškumą akcentuoti šiais metais nutarta ne atsitiktinai. „Šie metai yra paskelbti Žemaitijos metais, kadangi sukanka lygiai 800 metų nuo pirmojo Žemaitijos vardo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose“, – sakė N. Stasiulis. Tad antrąjį vasario savaitgalį Stintų šventę švenčiančioje Palangoje žemaičių kalba (ne tarmė – atkreipė dėmesį N. Stasiulis) skambės itin plačiai ir garsiai, juo labiau kad Palangoje gyvena labai daug tikrų žemaičių.
„Visi šventės renginių vedėjai scenoje kalbės žemaitiškai, be to, Stintų šventės svečius taip pat kviesime prisiminti žemaičių kalbą – Jūratės ir Kastyčio skvere, gerai matomoje vietoje netoli scenos bus įrengtas specialus stendas, kuriame visi norintys galės užrašyti žemaitiškus žodžius. Sieksime šiame stende surašyti 800 skirtingų žemaitiškų žodžių. Vėliau rinksime gražiausią žemaitišką žodį“, – sakė N. Stasiulis.
Į pagalbą, aiškinantis, ką koks žemaitiškas žodis reiškia, bei kaip tikslai jis rašomas, Stintų šventės organizatoriai kviečiasi kalbininką Juozą Pabrėžą, prieš metus išleistos knygos „Žemaičių kalba ir rašyba“ autorių. „Visi drauge bandysime rasti gražių, įdomių žemaitiškų žodžių, o kalbininką J. Pabrėžą kviesime pabūti ekspertu“, – kalbėjo N. Stasiulis.
Stintų šventės organizatorius atkreipė dėmesį, kad Palangoje gyvena labai daug tikrų „truopnų“ žemaičių, tad jų puoselėjamos regiono tradicijos vasario 9 d. gražiai susipins su žvejiškais Stintų šventės monais. „Žemaičiai nuo seno garsėjo svetingumu – svečiui žemaitis atiduos viską, ką turi geriausia. Tuo pasižymi ir Stintų šventė – svečiams siūlomi geriausi, skaniausi valgiai iš stintos, o pildami svečiui į dubenį žuvienės, tikri žemaičiai būtinai įpils ir dar vieną papildomą samtį“, – neabejojo N. Stasiulis.
Tad Stintų šventėje pasivaišinti tikrai bus kuo – J. Basanavičiaus gatvėje įsikūrę geriausi kavinių bei restoranų virtuvių meistrai siūlys įvairiais būdais pagamintos stintos. Kaip ir kasmet, nosį maloniai kutens keptos stintos kvapas, bus galima paragauti ir kitais būdais paruoštos stintos – marinuotos, vytintos, virtos. Savo išmonę Palangoje šį savaitgalį demonstruos ir geriausi šalies grilio meistrai – jau tapo tradicija, kad Stintų šventės renginius kasmet praturtina ir Lietuvos žuvies barbekiu čempionatas.
O kad sočiai pavalgę Stintų šventės svečiai nenuobodžiautų, renginio organizatoriai pasirūpino nuotaikinga, atraktyvia bei žemaitiškais akcentais praturtinta kultūrine programa. Visą savaitgalį J. Basanavičiaus gatvėje šurmuliuos kermošius, kur kiekvienas galės įsigyti geriausių liaudies meistrų sukurtų dirbinių. O šeštadienį, pagrindinę Stintų šventės dieną, J. Basanavičiaus gatvėje bei Jūratės ir Kastyčio skvere, be kitų pramogų, bus rengiamos ir atraktyvios rungtys bei varžybos, kurioms nereikia išankstinio pasirengimo. „Nuo ryto „užkietėję“ žvejai dalyvaus Stintų meškeriojimo varžybose, o dieną visus norinčius kviesime išmėginti savo sugebėjimus inkaro laikymo, valties tempimo, stintų valgymo bei kitose smagiose rungtyse. Dalyvauti jose kviesime visus – nepriklausomai nuo amžiaus ar lyties“, – kalbėjo N. Stasiulis.
Žemaičiuos vasario 9 d. ne tik šventės renginių vedėjai, bet ir meno kolektyvai: scenoje, be kitų, pasirodys etnografiniai žemaičių kolektyvai, visų mylimas duetas „Žemaitukai“ bei kaskart, vos uždainavusi, į smagias linksmybes visus klausytojus įtraukianti grupė „Kitava“.
Stintų šventės organizatoriai neabejoja – kiekvienam, vasario 8-10 dienomis atvykusiam į Palangą, kurorte praleistas laikas tikrai neprailgs. „Stintų šventėje kviesime pasinerti į laiko jau patikrintas linksmybes bei pramogas, pasigrožėti naujų Stintų ordino riterių inauguracija, paskanauti įvairiais būdais paruoštos stintos, pasilinksminti kartu su meno kolektyvais bei prisiminti visiems mums svarbią sukaktį – pirmąjį Žemaitijos vardo paminėjimą rašytiniuose šaltiniuose“, – sakė Stintų ordino kancleris N. Stasiulis.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Šilta žiema prie Baltijos krantų siūbtelėjo daug stintų, o Palangos tiltą apniko žvejai, kurie stintoms traukti ant tilto tvirtina žuvų tinklinių samčių kranus (žvejai juos vadina „keseliais“), kitus kėlimo mechanizmus. Į „Palangos tiltą“ šią savaitę pasipylė skambučiai: „Žvejybos įrankiai tvirtinami darant įpjovas tilte. Be to, toks jų...


Palangoje vis labiau kvepia stintomis – su kiekviena diena artėja garsioji šventė „Palangos stinta“, kasmet vasarį į kurortą priviliojanti gausesnį būrį svečių nei karštą vasaros dieną. Vasario 8-10 dienomis šurmuliuosianti Stintų šventė šiais metais bus kaip niekad žemaitiška.


Palanga intensyviai rengiasi jau šeštadienį, vasario 17 d., vyksiančiai Stintų šventei, o žvejai – tradicinei šios šventės daliai – stintų meškeriojimo varžyboms Mero taurei laimėti.


Palangoje jau vis labiau juntamas stintų kvapas – iki jubiliejinės, penkioliktosios Stintų šventės liko mažiau nei mėnuo. Renginio organizatoriai žada – gerų, laiko patikrintų pramogų bei atrakcijų šventėje tikrai nestigs.


Stasė Vaineikienė (Paulauskaitė) – rašytoja, visuomenės veikėja, knygnešė, daraktorė. Šiemet minime kraštietės S. Vaineikienės 130-ąsias gimimo metines.


Stintų šventėje Lietuvos Prezidentės nepamatysime

Linas JEGELEVIČIUS, 2012 02 13 | Rubrika: Miestas

Pirmas blynas pasikviesti į Palangą šalies vadovę Dalią Grybauskaitę prisvilo – prezidentė, padėkojusi už kvietimą atvykti į šį šeštadienį vyksiančią stintų šventę, mandagiai atsakė, kad negalėsianti to padaryti.


Šį šeštadienį Palangoje vyksianti šventė „Palangos stinta“ į kurortą privilios ne tik šios agurkais kvepiančios žuvies mėgėjus, bet ir žvejus – būtent stintų meškeriojimo nuo jūros tilto varžybos šeštadienį paskelbs šventinių pramogų pradžią.


Ar nepritrūks Stintų šventėje... stintų? Praėjusią savaitę vietos žvejai dėl šąlančios jūros buvo priversti ištraukti tinklus bei persikelti į Kuršių marias. Šventės organizatoriai tikisi, kad pasikeis vėjo kryptis ir galbūt nupūs ledus, kad vietos žvejai kitam savaitgaliui galėtų parūpinti Baltijoje sugautų stintų.   Tikisi palankesnio oro...


Konkursas su politiniu prieskoniu

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 10 28 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto savivaldybės administracijos skelbtą konkursą Komunalinio ūkio skyriaus vedėjo pareigoms užimti laimėjo Verslo ir turto skyriaus vyriausiasis specialistas Kostas Jakubauskas. Tačiau jis pareigų pradėti eiti dar negali, nes konkurso rezultatus apskundė jame dalyvavęs Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiasis specialistas Bernardas Skersys.


Ilgasis savaitgalis – su kriminaliniu prieskoniu

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 04 15 | Rubrika: Miestas

Kone pirmasis saule ir šiluma palepinęs ilgasis savaitgalis Palangoje buvo ganėtinai ramus. Sugužėję atvykėliai bei vietiniai gyventojai mėgavosi saulėtu pajūriu ir pušyno kvapu ir, palyginus su kitais metų ilgaisiais savaitgaliais, neprikrėtė tunto eibių, išskyrus ilgapirščius, uoliai darbavusiuosius visomis, net šventinėmis dienomis.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius