Pirmąjį teismą prapylusi Palanga liko teisi visuomenės akyse

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2017-12-15
Peržiūrėta
624
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Pirmąjį teismą prapylusi Palanga liko teisi visuomenės akyse

Visoje Lietuvoje išgarsintame kare dėl paplūdimių tualetų – pirmasis savivaldybės mūšis pralaimėtas. Palangos valdžios skundą išnagrinėjęs Klaipėdos apygardos administracinis teismas nusprendė, kad šią vasarą paplūdimiuose konteinerinius tualetus savivaldybė pastatė neteisėtai.
Teismas tokius tualetus įvardino statiniais ir savivaldybės gelžbetoniniu turėjęs būti argumentas, kad konteineriai negali būti statiniais, nes juos galima atvežti ir išvežti, nesuveikė.
Anot teismo, nors ir gamykloje surinkti konteineriniai tualetai paplūdimiuose negalėtų veikti pagal savo paskirtį, jei jie nebūtų prijungti prie stacionarios vandentiekio ir nuotekų linijų. Atvežus į vietą prie konteinerių pritvirtinamos metalinės konstrukcijos, kurios dengiamos ažūrine mediena. Prie įėjimų į pačius tualetus montuojami mediniai takai.
Visa tai jau kvepia statybiniais darbais, kurie yra vienas iš statinio požymių. Juolab, kad išvežant tualetus iš paplūdimio pajungtas komunikacijas reikia išmontuoti, o papildomas konstrukcijas – nuardyti. Kitaip tariant, be vietoje atliekamų papildomų montavimo darbų konteinerinio tualeto pakėlęs neišveši.
Be to, kad ir pasenusiame Aplinkos ministerijos patvirtintame Pajūrio juostos žemyninės dalies paplūdimių rekreacijos planetokie tualetai nenumatyti. Nėra jų net ir Palangos savivaldybės priimtame miesto centrinės dalies detaliajame plane, kurį koreguoti galėjo pati kurorto taryba.
Kaip ten bebūtų, teisme pasverti Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos argumentai buvo sunkesni. Galima ginčytis iki pažaliavimo, kad į paplūdimį atvežamas konteineris yra kilnojamas daiktas, nes jis nėra surenkamas vietoje. Kad tokie, prie komunikacijų prijungti konteineriniai tualetai stovi Neringoje, o gyvenamaisiais konteineriais yra nusėtos statybvietės pačiame Vilniaus centre.
Teisme, kur vertinami tik teisiniai argumentai, tokie pasiaiškinimai neveikia. Tai labiau panašu į mokykloje dvejetą gavusio vaiko pasiteisinimą mamai, kad blogais pažymiais buvo įvertinta ir visa jo klasė.
Tačiau skųsti teismui statybos inspekcijos privalomą nurodymą iki sausio pradžios nugriauti tualetus savivaldybei buvo neišvengiama. Nepaisant to, kad konteineriniai tualetai dar rugsėjį iš paplūdimių išvežti.
Nors, gali pasirodyti, kad tolesnis teisinis ginčas jau yra beprasmis, skųsti reikia ir pirmos instancijos teismo priimtą sprendimą. Tam, kad šiuos tualetus į paplūdimius būtų galima atvežti ir kitą vasarą. Kol Palangos savivaldybės ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos ginčas nebus galutinai išspręstas Vyriausiajame administraciniame teisme, dėl tųpačių priežasčių tualetų nebus galima iš naujo reikalauti nukelti.
Žinant didžiulį apeliacinės teismo instancijos užimtumą, savivaldybės skundas gali būti nagrinėjamas tik kitą rudenį. Iki to laiko Aplinkos ministerija turėtų spėti parengti ir Paplūdimių rekreacijos plano korektūras, kurios poilsiautojų patogumui pliažuose numatytų šiuolaikiškas higienos sąlygas.
Kita vertus, dar neaišku kaip Vyriausiajame administraciniame teisme gali pasibaigti ginčas dėl šiandien vis labiau populiarėjančių įvairios paskirties konteinerių. Jei prijungus prie elektros, stacionaraus vandentiekio, nuotekų, juos iš tiesų galima vadinti nesudėtingais statiniais, kuriems reikalingas statybos leidimas, statybos sektoriuje gali kilti šioks toks chaosas.
Tokiu atveju išeitų, kad statybvietėje statomi laikini gyvenamieji nameliai turėtų būti numatyti sklypo detaliuose planuose. Jie papildomai išnaudotų statiniui skirtą užstatymo plotą. Statinį reiktų registruoti Nekilnojamojo turto registre, jis komisijos turėtų būti pripažintas tinkamu naudoti.
Norint tokį statiniu virtusį konteinerinį tualetą vasarai pastatyti paplūdimyje, jam reiktų skirti žemės sklypą, suteikti adresą, prieš kiekvieną vasarą gauti Vyriausybės pritarimą. Pakvimpa dideliu absurdu, lyg jo mūsų šalyje dar trūktų.
Aišku, jei Valstybinė teritorijų planavimo inspekcija iš tiesų vadovautųsi sveiku protu, o ne užgautomis ambicijomis ir dažnai senstelėjusio bei paskui gyvenimo pokyčius vis nespėjančio įstatymo raide, tualetų atveju savivaldybei galėjo duoti protingą terminą susitvarkyti teisės aktus, kad visų kurorto svečių sveikinama naujovė neprieštarautų teisiniams formalumams.
Ir valstybės institucija su savo kad ir pagrįstomis pretenzijomis nebūtų apsijuokusi visuomenės akyse. Nepaisant to, kad iš pirmosios instancijos teismo posėdžio ir išėjo iškelta galva.
Aišku, tegul ir paskubomis bei neparuoštą, bet žmonių pritarimo sulaukusią naujovę inspekcijai apskundę „budrūs“ piliečiai šauks, kad prieš įstatymą yra visi lygūs ir savivaldybei jo privalu laikytis lygiai taip pat, kaip ir gyvenamąjį namą statančiam bet kuriam piliečiui. Biurokratinę tvarką pažeidusiam privačiam statytojui ar komercinį objektą nelabai teisėtai pradėjusiai įmonei juk neduodama laiko, kol bus pataisyti teisės aktai.
Tačiau šalia juridinės reikalo pusės yra ir moralinis aspektas. Viena yra privatus interesas su pažeidimais statant gyvenamąjį namą ar greitesnė verslo įmonės ekonominė nauda be reikiamų leidimų pradėjus komercinio objekto statybą, ir visai kas kita, kai formalių reikalavimų nepaisoma darant kažką naudingo visai visuomenei. Kokiu nors pasipelnymu iš nemokamų tualetų Palangos savivaldybės niekas negalėtų apkaltinti, o patogumas poilsiautojams – neabejotinas.
Kita vertus, taisyti būtina bet kurį statytoją smaugiantį pasenusį, nelogišką ir formalųįstatymo reikalavimą. Tai ir turėtų daryti mūsų išrinkti Seimo nariai, kurie tuos įstatymus priiminėja.

Jūsų komentaras:

Palangiskis 2017-12-21 13:51 (IP: 85.206.61.92)
Straipsnio pavadinimas teisingas, pritariu...sekmes

Nepalangiskis 2017-12-20 08:49 (IP: 188.69.209.103)
Sis zurnalistas labai tendencingas. Ne Palanga pralaimejo, o teise laimejo. Kitas dalykas, jei Palanga pralaimejo- tai uz tai atsakinga administtacija! Ji projektu neatidirbo, ji nepadare namu darbu! Bet apie tai sis zurnalistas nei zodzio!

Taip pat skaitykite

Žmogus net ir su mažu kompiuteriniu raštingumu pasakys, kad atnaujinta Palangos miesto savivaldybės svetainė www.palanga.lt atrodo, švelniai tariant, neįspūdingai, net primityviai. Kaimyninių savivaldybių interneto svetainės yra žymiai labiau vizualiai patrauklesnės, jose lengviau ir mieliau naršyti. Palangos miesto savivaldybė tokią kuklią miesto interneto svetainę...


Palangos baseinas šventė pirmąjį gimtadienį

"Palangos tilto" informacija, 2020 03 02 | Rubrika: Miestas

Praėjusį sekmadienį, kovo 1 d., Palangos baseinas šventė savo pirmąjį gimtadienį.


Pasikeitė Savivaldybės internetinės svetainės adresas. Naujasis yra toks - www.naujas.palanga.lt


Šiandien, antradienį, balandžio 16 d., į pirmąjį posėdį rinkosi 9-ojo šaukimo Palangos miesto savivaldybės taryba. Iškilmingas posėdis vyko Kurhauzo salėje, posėdžio metu iš pareigų, pasibaigus kadencijai, atleistos Savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė bei pavaduotoja Violeta Staskonienė, jai laikinai pavestos administracijos direktoriaus...


Nuo praėjusių metų vidurio mieste veikiantis Palangos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (toliau – Sveikatos biuras) rūpinasi savivaldybės gyventojų sveikata, organizuoja ir vykdo įvairias sveikatinančias veiklas, siekdamas įgyvendinti šiuolaikinę visuomenės sveikatos misiją – gerinti gyventojų sveikatą bei mažinti sveikatos netolygumus.


Pirmąjį teismą prapylusi Palanga liko teisi visuomenės akyse  2

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2017 12 15 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Visoje Lietuvoje išgarsintame kare dėl paplūdimių tualetų – pirmasis savivaldybės mūšis pralaimėtas. Palangos valdžios skundą išnagrinėjęs Klaipėdos apygardos administracinis teismas nusprendė, kad šią vasarą paplūdimiuose konteinerinius tualetus savivaldybė pastatė neteisėtai.


Palanga turi proga pasidžiaugti: rugsėjo 24-ąją Klaipėdos apygardos administracinis teismas paskelbė sprendimą, kuriuo konstatavo, jog kurorto Savivaldybės administracija pagrįstai ir teisėtai atsisakė derinti atrakcionų parko projektą adresu J.Basanavičiaus g. 43. Atrakcionų parką čia norėjo įkurdinti liūdnai pagarsėjusi bendrovė „Leander LTU“.


„Mano akyse Palanga augo, auga ir dabar. Galia tik, kad šis procesas kurį laiką buvo kiek sustingęs. Anuo metu kurortas sparčiai plėtėsi, nes vietos valdžia glaudžiai bendradarbiavo su Vilniumi, gerai, kad dabartiniai miesto vadovai vėl tą aktyviai daro“, – sako dvidešimt metų prie Palangos valdžios vairo stovėjęs tuometinio Vykdomojo komiteto pirmininkas, po...


 Ar galima sumaišyti skęstantį žmogų su... plūduru? Vienoje J. Basanavičiaus gatvėje esančioje kavinėje, padavėja dirbanti Karolina T. (redakcijai merginos pavardė žinoma), sunkiai tramdydama jaudulį pasakojo, kaip jos ir kartu buvusios draugės akyse praėjusio pirmadienio vakarą prie gelbėtojų posto, prie tilto jūroje nuskendo maždaug keturiasdešimties metų vyras. Mergina...


Mėgėjai krepšininkai užbaigė pirmąjį varžybų ratą

„Palangos tilto“ informacija, 2010 03 24 | Rubrika: Miestas

Praėjusį penktadienį baigėsi Palangos miesto mėgėjų krepšinio varžybų „Šventosios Seniūno“ taurei laimėti pirmasis ratas. Jame pirmauja „Klaipėdos Kt“ komanda, sėkmingai žengusi be pralaimėjimų, o antrojoje vietoje, įpusėjus varžyboms, su vienu pralaimėjimu atsidūrė „Lokių“ komanda. Trečiojoje vietoje liko „Naglio kalnas“. Kur kas mažiau sekasi likusioms trims komandoms – Palangos SC...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius