Prasidėjo pajamų deklaravimas: gyventojai suskubo jau pirmąją dieną

Rasa GEDVILAITĖ, 2017-03-16
Peržiūrėta
2648
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Deklaravimo naujoves Palangos žiniasklaidai pristatė Klaipėdos apskrities VMI Mokestinės prievolės departamento III skyriaus vedėja Edita Cibienė ir Palangos poskyrio vyr. specialistė, atliekanti Palangos poskyrio vedėjo funkcijas Rasa Graužinienė.
Deklaravimo naujoves Palangos žiniasklaidai pristatė Klaipėdos apskrities VMI Mokestinės prievolės departamento III skyriaus vedėja Edita Cibienė ir Palangos poskyrio vyr. specialistė, atliekanti Palangos poskyrio vedėjo funkcijas Rasa Graužinienė.

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) ketvirtadienį paskelbė pajamų deklaravimo startą. Elektroninėje deklaravimo sistemoje jau pateiktos suformuotos preliminarios gyventojų pajamų deklaracijos. Gyventojai, kurių deklaracijos tikslios, jas gali pateikti akimirksniu. O kai kurie šia galimybe pasinaudojo jau pirmąją deklaravimo dieną.Apie deklaravimo naujoves ir kitus niuansus papasakojo Klaipėdos apskrities VMI Mokestinės prievolės departamento III skyriaus vedėja Edita Cibienė ir Palangos poskyrio vyr. specialistė, atliekanti Palangos poskyrio vedėjo funkcijas Rasa Graužinienė.

Paprastesnis deklaravimo procesas
„Galime pasidžiaugti, jog kiekvienais metais vis daugiau žmonių pateikia deklaracijas laiku. Jeigu pažvelgsime į Klaipėdos apskrities duomenis, tai pernai laiku pateikė deklaracijas net 90 proc. įregistravusių individualią veiklą pagal pažymą Klaipėdos apskrities gyventojų ir 93 proc. apskrities gyventojų, įsigijusių verslo liudijimą. Taip buvo sutaupyti mokesčių mokėtojų pinigai, kurie būtų išleisti įvairiems priminimams, skambučiams ar kitoms procedūroms“, – teigė E. Cibienė.
III skyriaus vedėja informavo, jog kasmet, šie metai – ne išimtis, siekiama kuo labiau supaprastinti deklaravimo procesą, kad gyventojams deklaruoti pajamas ir turtą būtų paprasta ir patogu. Šiemet VMI atnaujino Elektroninio deklaravimo sistemą: gyventojas lengvai ras susistemintą jam reikalingą informaciją, pranešimus apie taisytinas klaidas, paprasčiau bus pateikti deklaraciją, pridėti reikalingus dokumentus.
Pavyzdžiui, pateikęs pajamų deklaraciją sistemoje gyventojas gaus detalesnę informaciją apie joje deklaruotą duomenų nagrinėjimo eigą, matys, ką su jo pateiktais duomenimis daro VMI, ar reikia ir ką būtent patikslinti deklaracijoje. Gyventojui taip pat bus pateikiama informacija apie deklaruotos pajamų mokesčio permokos grąžinimą.
„Nebereikės dėl kažkokių netikslumų kreiptis į VMI, patys matys, kodėl jie, pavyzdžiui, negauna jiems skirtų pinigų“, – teigė E. Cibienė.

Parama ir meno kūrėjams
Kita šiųmetinė naujovė, kaip pristatė specialistės, yra ta, jog pirmą kartą VMI svetainėje paskelbta Metinio neapmokestinamojo pajamų dydžio ir Metinio papildomo neapmokestinamojo pajamų dydžio skaičiuoklė 2012–2016 metams. „JI aktuali tiems gyventojams, kurie dirbo ne visus metus ir gali susigrąžinti dalį GPM dėl pritaikyto per didelio NPD. Ji labai pravers ir studentams bei moksleiviams, dirbusiems keletą mėnesių, pavyzdžiui, vasaros atostogų metu“, – pristatė E. Cibienė.
Laukia ir daugiau naujovių: elektroninėje deklaravimo sistemoje trečiųjų šaltinių pažymoje ir preliminarioje pajamų deklaracijoje 2016 m. nebebus pateikiama informacija, susijusi su PSDĮ (privalomojo sveikatos draudimo įmokos) deklaravimu – nuo 2016 m. PSDĮ administruoja SoDra.
Šiais metais taip pat trečiųjų šalių pažymoje už 2016 m. bus pateikta informacija apie gyventojų iš skolinimosi platformų gautas palūkanas.
Kaip pažymėjo deklaravimą pristačiusios specialistės, deklaracijos svarbios ir gyvenantiems užsienyje. Tiems, kurie yra įforminę savo išvykimą, jokių problemų nekils, tai susiję su tais gyventojais, kurie nėra išsiregistravę savo gyvenamosios vietos Lietuvoje. „Norime priminti žmonėms, jog nepamirštų deklaruoti visas pajamas, uždirbtas užsienyje“, – sakė E. Cibienė.
Kaip žinia, kiekvienas pilietis turi teisę paskirti iki 2 proc. pajamų mokesčio dalį paramos gavėjams. Nuo 2017 m. sausio 1 d. nuolatiniai Lietuvos gyventojai gali skirti iki 2 proc. pajamų mokesčio dalį ir meno kūrėjams, kuriems Lietuvos Respublikos kultūros ministerija yra suteikusi paramos gavėjo statusą.

Kam privaloma deklaruoti
Palangos poskyrio laikinoji vedėja R. Graužinienė patikslino, kas privalo deklaruoti pajamas. Privalančiųjų deklaruoti pajams šiemet nepakito, išliko toks pat.
Daugiausiai gyventojų pateikti pajamų deklaracijas privalo dėl vykdytos individualios veiklos pagal pažymą arba verslo liudijimą (net jei negavo pajamų). Palangiškiams tai ypač aktualu.Taip pat dėl gautų turto nuomos, pardavimo pajamų. Pažymėtina, kad, pavyzdžiui, parduodant nekilnojamąjį turtą, tokia prievolė kyla neišlaikius turto nuosavybėje 10 metų, automobiliui – 3 metai.
Taip pat pajamų deklaracijas teikia tie gyventojai, kurie nori pasinaudoti GPM lengvatomis ir susigrąžinti dalį sumokėtų mokesčių.
Deklaruodami pajamas už praėjusius metus gyventojai gali susigrąžinti dalį mokesčių tokiais atvejais: nepasinaudojo visu metiniu neapmokestinamu pajamų dydžiu (NPD) ar papildomu NPD už auginamus vaikus (įvaikius); mokėję gyvybės draudimo ar pensijų įmokas; mokėję palūkanas už būsto kreditą; už pirmąjį aukštąjį mokslą.
Turtą už praėjusius metus šiemet privalo deklaruoti tie patys asmenys, kuriems ši prievolė galiojo ir pernai.
Turtą deklaruoti privalo šie asmenys: politikai, valstybės tarnautojai, Europos parlamento nariai, teisėjai, notarai, antstoliai, prokurorai, valstybinių aukštųjų mokyklų vadovai, viešųjų įstaigų, kurių steigėja ar dalininkė yra valstybė arba savivaldybė, vadovai, valstybės ir savivaldybės įmonių vadovai, valstybės ir savivaldybės įstaigų vadovai, pavaduotojai ir struktūrinių padalinių vadovai bei pavaduotojai, Respublikos Prezidento ar Seimo paskirtų valstybinių komisijų ir tarybų pirmininkai, jų pavaduotojai ir nariai, viešosios informacijos rengėjo ir skleidėjo tarybų ir valdybų nariai, vadovai, jų pavaduotojai, vyriausieji redaktoriai, jų pavaduotojai, redaktoriai, jų pavaduotojai bei jų šeimos nariai.
Reikalavimas deklaruoti turtą atsiranda ir tiems gyventojams, kurie nori gauti paramą būstui įsigyti ar išsinuomoti ir jų šeimos nariai.
VMI taip pat nurodo, kokį turtą turi deklaruoti politikai (sumokėję didesnį nei 360 eurų nario mokestį), valstybės tarnautojai ir kiti paminėti gyventojai: nekilnojamąjį daiktą, įskaitant ir nebaigtą statyti statinį; kilnojamąjį daiktą, jei šiam daiktui privaloma teisinė registracija; pinigines lėšas, jeigu jų suma didesnė nei 1500 eurų; paskolas ir negrąžintas lėšas, jei jų suma didesnė nei 1500 eurų; meno kūrinius, brangakmenius, juvelyrinius dirbinius, tauriuosius metalus, kurių vieneto vertė viršijo 1500 eurų; vertybinius popierius, jei jų bendra vertė viršijo 1500 eurų.
Deklaracijoje privaloma nurodyti ir Lietuvoje, ir užsienio valstybėse turimas turtas.

Už save kalbantys skaičiai
Pernai VMI sulaukė 1,2 mln. asmenų deklaracijų. Iš 672 tūkst. šalies gyventojų, kurie dėl vienų ar kitų priežasčių privalėjo pernai pateikti deklaracijas, 537 tūkst. tą padarė laiku – 8 iš 10 gyventojų laiku pasirūpino tinkamai įvykdyti mokestinę prievolę. Laiku deklaracijas pernai pateikė 94 proc. notarų, antstolių, advokatų ir advokato padėjėjų, o pareigingiausia mokėtojų grupė, kurie pernai teikė deklaracijas laiku – ūkininkai, PVM mokėtojai, iš kurių 98 proc. (13,6 tūkst.) laiku deklaravo pajamas.
Palangoje nuo 2004 m. pateikta 94 563 pajamų deklaracijos, e. būdu iš jų pateikta 76 611. Turto deklaracijų nuo 2004 m. Palangos gyventojai pateikė 7 599, e. būdu – 5 886.
Nuo 2004 m. pagal mokestinio laikotarpio pajamų deklaracijas palangiškiai prašė tokios GPM sumos: 21 119 399 Eur. Įvykdyta 49 187 prašymai. Palangiškiams grąžinta 19 201 264 Eur GPM permokų nuo 2004 m.
Paramos gavėjams nuo minėto laikotarpio palangiškiai pateikė 31 220 prašymų, iš jų įvykdyta 28 766. 2 893 303 Eur pervesta paramos gavėjams. Politinėms partijoms pateikta 1616 prašymų, įvykdyta 1267. Pervesta 103 042 Eur.
Deklaracijas teikti galima iki gegužės 2 d. Mokesčių mokėtojams, pasinaudojusiems GPM lengvata, permoką VMI grąžins iki liepos 31 d. Kaip ir ankstesniais metais, GPM permokos pirmiausiai bus grąžinamos tiems mokėtojams, kurie teikia teisingas elektronines deklaracijas. Pernai VMI Klaipėdos apskrities gyventojams grąžino per 8,5 mln. Eur GPM permokų.
VMI primena, jog pateikti deklaraciją galima ir parsisiuntus programėlę išmaniuosiuose telefonuose. Pernai 3 tūkst. gyventojų pajamas deklaravo telefonu.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Klaipėdos AVMI) informuoja, kad paskelbus apie deklaravimą per pirmą dieną (kovo 8 d.) pajamas deklaravo 0,5 tūkst. Palangos m. gyventojų.


Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad Palangos m. gyventojai, kurie praėjusiais metais vykdė individualią veiklą, tačiau nepateikė pajamų deklaracijų, šiomis dienomis per  Elektroninio deklaravimo sistemą (EDS) sulauks priminimų. 


Palangos policija informavo "Palangos tiltą", kad policijos pareigūnai griežtai kontroliuoja automobilių atvykimą į Palangą, pirmąją patikros dieną, trečiadienį, buvo patikrinta apie 2000 automobilių, neįleista apie 100.


Šiandien, 19 val. Šventojoje įvyks Šventosios centrinės aikštės atidarymo šventė. Miesto meras Šarūnas Vaitkus suskubo pirmas išbandyti mažiausiesiems skirtus įrenginius.


Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) ketvirtadienį paskelbė pajamų deklaravimo startą. Elektroninėje deklaravimo sistemoje jau pateiktos suformuotos preliminarios gyventojų pajamų deklaracijos. Gyventojai, kurių deklaracijos tikslios, jas gali pateikti akimirksniu. O kai kurie šia galimybe pasinaudojo jau pirmąją deklaravimo dieną.Apie deklaravimo naujoves ir kitus niuansus papasakojo...


2016 m. kovo 15 d. visoje Lietuvoje startavo gyventojų pajamų ir turto deklaravimas (GMP). Apie deklaravimo naujoves pasakojo Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (KAVMI) Rajonų ir miestų mokesčių mokėtojų skyriaus Palangos poskyrio vedėja Elena Kuznecova bei vyresnioji specialistė Stanislava Bagdonienė.


Praėjusiais metais VMI sulaukė per 980 tūkst. pajamų deklaracijų (už 2013 metus), gyventojai deklaravo sumokėti 214 mln. litų GPM bei susigrąžinti 225 mln. litų, taip pat mokesčių mokėtojai nurodė turį sumokėti beveik 18 mln. litų bei paprašė susigrąžinti 2,6 mln. litų per daug sumokėtų privalomojo sveikatos draudimo įmokų.


Verslo liudijimai populiaresni nei pajamų deklaravimas

Alvydas ZIABKUS, "Lietuvos rytas", 2013 05 23 | Rubrika: Verslas pinigai

Nors šiomis dienomis pajūryje dar yra žvarbu, o reti poilsiautojai neišlenda iš striukių, gyvenamųjų patalpų nuomos paslaugas teikiantys palangiškiai jau iš anksto rūpinasi verslo liudijimais.


Palangos gyventojams jau grąžinamos pajamų mokesčio permokos  1

Laima DOMARKIENĖ Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija, 2013 04 11 | Rubrika: Miestas

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Klaipėdos AVMI) informuoja, kad gyventojų pajamų mokesčio lengvatomis pasinaudojusiems gyventojams, teisingai elektroniniu būdu pateikusiems pajamų mokesčio deklaracijas, pradėtos grąžinti pajamų mokesčio permokos. Palangos m. apie 0,3 tūkst. gyventojų trečiadienį pervesta per 0,1 mln. litų.


Elektroninės pajamų deklaracijos – patogiau ir greičiau

„Palangos tilto“ informacija, 2011 03 15 | Rubrika: Miestas

Kovo 10 dieną Klaipėdos apskrities Valstybinės mokesčių inspekcijos Palangos skyriuje Klaipėdos AVMI viršininko pavaduotoja Gražina Rimkienė bei Švietimo ir konsultavimo skyriaus vyriausioji specialistė Danutė Barkienė spaudos atstovus supažindino su gyventojų pajamų, turto deklaravimo naujovėmis.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius