Startavęs metinių gyventojų pajamų ir turto deklaravimas – su naujovėmis

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016-03-17
Peržiūrėta
2009
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (KAVMI) Rajonų ir miestų mokesčių mokėtojų skyriaus Palangos  poskyrio vedėja Elena Kuznecova.
Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (KAVMI) Rajonų ir miestų mokesčių mokėtojų skyriaus Palangos poskyrio vedėja Elena Kuznecova.

2016 m. kovo 15 d. visoje Lietuvoje startavo gyventojų pajamų ir turto deklaravimas (GMP). Apie deklaravimo naujoves pasakojo Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (KAVMI) Rajonų ir miestų mokesčių mokėtojų skyriaus Palangos poskyrio vedėja Elena Kuznecova bei vyresnioji specialistė Stanislava Bagdonienė.

Vis dažniau teikiamos elektroninės deklaracijos
Tai nuolatinė kiekvieno piliečio galimybė ir pareiga sutvarkyti visas mokestines prievoles. Deklaravimas prasidėjo kovo 15 d. ir tęsis iki gegužės 2 d. „Terminas niekada nepratęsiamas, tad labai svarbu laiku pateikti iki šios datos, nes jei atsiranda mokestinės prievolės, pasibaigus terminui jau skaičiuojami delspinigiai“, – priminė E. Kuznecova.
E. Kuznecova ragina deklaracijas pateikti elektroniniu būdu: „Tokiu būdu sutaupoma labai daug laiko, paprastesnis ir greitesnis duomenų apdorojimas, greitesnis pajamų grąžinimas. Šia galimybe naudojasi vis daugiau gyventojų. Deklaravimas dar tik prasidėjo, bet per pirmąją parą Palangoje savo pajamas jau deklaravo apie 300 gyventojų, iš kurių 96,8 proc. pateikė elektroniniu būdu. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) šiandien elektroninio deklaravimo sistemoje iš viso yra paruošusi beveik 1,8 milijono preliminarių deklaracijų gyventojams“.
VMI darbuotojai skiria didelį dėmesį, kad gyventojai būtų tinkamai ir laiku aptarnauti, tad jei pildant elektroniniu būdu kyla neaiškumų, visad galima ateiti į VMI Palangos skyrių, kur kvalifikuoti specialistai padės pateikti deklaracijas. „Jei kyla kokių nors klausimų, raginame ateiti ir pasitikslinti. Iki gegužės 2 dienos pateikti deklaracijas Palangos poskyryje bus sudarytos sąlygos ir pietų pertraukos metu bei valandą po darbo, šią paslaugą teiks 2 specialistai. Taip pat gyventojai bus aptarnaujami visuose kabinetuose, nežiūrint į tai, kad šiuo metu kituose kabinetuose specialistai aptarnauja tik juridinius asmenis. Apie tai gyventojai informuojami poskyrio patalpose specialiai parengtomis nuorodomis“, – kvietė nelaukti paskutinės dienos E. Kuznecova. Poskyrio vedėja priminė, kad VMI darbuotojai padeda užpildyti elektronines deklaracijos, t.y. suteikia elektroninę paslaugą.
Galioja ir praėjusiais metais įvesta naujovė – deklaracijų teikimas išmaniaisiais telefonais. Programėles „e. VMI“ gyventojai gali parsisiųsti iš „Google Play“ ir „App Store“ parduotuvių, taip pat iš VMI internetinės svetainės.

2015 metų deklaravimo naujovės
Šiais metais, tam, kam yra turto deklaravimo prievolė, rekomenduojama pildyti naujas deklaravimo formas: „Visas turtas turi būti įvertintas eurais, tad siekiant išvengti netikslios nekilnojamojo turto vertės, raginame į šį pasikeitimą žvelgti labai atsakingai. Dar viena naujovė ta, kad pažymose bus sukelti visi sandoriai apie nekilnojamąjį turtą, pirkimo-pardavimo sandorius. Taip pat įkelti duomenys apie kilnojamojo daikto, kuriam privaloma teisinė registracija, neišlaikyto nuosavybėje 3 metus, pardavimo ar kitokio perleidimo pajamas“, – su naujovėmis supažindino E. Kuznecova.
Dar viena naujovė ta, kad sistema aiškiai parodys, kokią sumą asmuo privalo sumokėti ar kokia suma jam bus grąžinama. Veiks ir valiutos skaičiuoklė, nes ankstesnių metų deklaracijose informacija iki pateikimo bus nurodoma litais.
Deklaravimo pažymos šiais metais daug paprastesnės ir informatyvesnės. Pateikiama informacija ne tik apie nepateiktas ar nepatikslintas GPM deklaracijas, bet ir apie nepateiktas ar nepatikslintas nekilnojamojo turto (NT) ar pridėtinės vertės mokesčio (PVM) deklaracijas. Į pažymas perkeliama ir perleisto NT įsigijimo kaina, į preliminarias deklaracijas – paprastų (kai sandoriu buvo perleistas vienas objektas, sandoryje buvo tik vienas perleidėjas, ankstesniu sandoriu buvo įgytas vienas objektas) nekilnojamojo turto perleidimo sandorių duomenys.

Būtina pranešti apie paskolas ir dovanas
VMI duomenimis, gautos palūkanos už suteiktas paskolas įmonėms arba gyventojams apmokestinamos 15 procentų pajamų mokesčio nuo pirmojo euro. Kai palūkanos už suteiktą paskolą gaunamos iš kito nuolatinio Lietuvos gyventojo, pajamų mokestį išskaičiuoti ir sumokėti į biudžetą turi palūkanas išmokėjęs gyventojas. Gautos palūkanos pagal indėlių sutartis, sudarytas iki 2014 01 01, neapmokestinamos, jei bendra suma neviršija 3000 eurų. VMI specialistai atkreipia gyventojų dėmesį, kad savarankiškai mokančių privalomą sveikatos draudimą įmokas administruoja SODRA.
Būtina pateikti pranešimą apie dovanas ir paskolas, gautas po 2004 06 30, iki birželio 30 d. turi pateikti tuo atveju, kai atitinka šias sąlygas. „Paskolos ir dovanos gautos grynais pinigais, kurios nebuvo deklaruotos ir įformintos notariškai. Paskolos gautos iš nuolatinių Lietuvos gyventojų, užsienio fizinių asmenų arba užsienio juridinių asmenų. Dar būtina sąlyga, jei paskolas ar dovanas panaudojote turtui, kurio vertė daugiau nei 15 tūkstančių eurų, įsigyti nuo 2011 m. sausio 1 d.“, – informavo E. Kuznecova.

Kas privalo deklaruoti pajamas?
Pajamas deklaruoti privalo visi, vykdantys individualią veiklą, net jei negauna pajamų. E. Kuznecova primena, kad pirmiausia į VMI ir turėtų ateiti individualią veiklą vykdantys asmenys, kad būtų peržiūrima informacija.
„Dažniausiai individualią veiklą vykdantys ar dirbantys pagal verslo liudijimą turi ne tik deklaruoti, bet ir sumokėti valstybei, tad tai būtina padaryti laiku“, – pabrėžė Rajonų ir miestų mokesčių mokėtojų skyriaus Palangos poskyrio vyresnioji specialistė S. Bagdonienė.
Turto ir pajamų deklaracija privaloma tiems asmenims, kurie yra gavę įvairių B klasės pajamų. „Tai įvairios palūkanos, pajamos iš žemės ūkio veiklos, pridėtinės vertės mokestis. Taip pat deklaruojamos gaunamos pajamos iš žemės sklypų ar kito turto nuomos, gavus pajamų už parduotą nekilnojamąjį turtą. Būtinas pajamų deklaravimas ir individualioms įmonėms, ūkių ar mažųjų bendrijų nariams“, – prievolių vykdytojus vardijo S. Bagdonienė. Prie prievolių vykdytojų priskiriami ir tie, kuriems privalu deklaruoti turtą pagal įstatymą: politikai, valstybės tarnautojai, policijos, krašto apsaugos, mutinių darbuotojai, Tarybų nariai ir kt.
Jei gavote didesnes nei 2500 eurų vertės dovanas iš kitų asmenų, taip pat privalote deklaruoti: „Išimtis taikoma, jei dovana gauta iš artimųjų – sutuoktinių, vaikų, tėvų, brolių, seserų, senelių ar vaikaičių“.

Daugėja norinčių pasinaudoti mokesčių lengvatomis
Pasak S. Bagdonienės, kasmet daugėja tų, kurie nori pasinaudoti mokesčių lengvatomis ir susigrąžinti pajamų mokestį: „Galima susigrąžinti pajamas už penkerius praėjusius metus. Tai ypač aktualu palangiškiams, kurie dirba vasaros sezonu. Tokie asmenys neišdirba visų metų, tad nepasinaudoja visu metiniu NPD. Taip pat galimybę susigrąžinti pajamas turi tie asmenys, kurie nepasinaudoja papildomu NPD už auginamus vaikus: jei dirba tik vienas iš sutuoktinių, metų eigoje darbovietė gali pritaikyti papildomą NPD“.
Mokantys gyvybės draudimo mokestį ar kaupiantys pensijų fondui, ėmę būsto kreditus iki 2008 m. taip pat gali pasinaudoti pajamų grąžinimo galimybe. Pasibaigus deklaravimui, pajamos grąžinamos per 90 kalendorinių darbo dienų.

Kaip pildyti deklaracijas?
Pasitaiko ir taip, kai prašymai susigrąžinti pajamas netenkinami. Taip, anot S. Bagdonienės nutinka išskirtiniais atvejais: „Jei žmogus nepateikė deklaracijos pažymų laiku, nebuvo pateikti reikalaujami dokumentai arba pildant deklaraciją elektroniniu būdu nebuvo ištaisytos sistemos nurodomos klaidos. Klaidas sistemoje rodo raudonas šauktukas. Deklaraciją galima pateikti tik tada, kai nebėra informuojama apie klaidą“.
Deklaracijas galima pildyti elektroniniu būdu VMI internetinėje svetainėje (www.vmi.lt), spaudžiant nuorodą EDS (elektroninė deklaravimo sistema); įteikti popierinį pažymos variantą VMI darbuotojui arba siųsti paštu VMI prie FM Dokumentų tvarkymo ir archyvavimo skyriui, Neravų g. 8, Druskininkai, LT-66257.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad Palangos m. gyventojai, kurie praėjusiais metais vykdė individualią veiklą, tačiau nepateikė pajamų deklaracijų, šiomis dienomis per  Elektroninio deklaravimo sistemą (EDS) sulauks priminimų. 


Vakar, spalio 30 d., įvyko Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) Tarybos posėdis. Jame, be kita ko, buvo sutarta su posėdyje dalyvavusiu Finansų ministru Viliumi Šapoka, kad nuo kitų metų šalies savivaldybėms teks 70 procentų savivaldybėje surinkto gyventojų pajamų mokesčio. Iki šiol proporcija buvo 50 ir 50 procentų.


Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) ketvirtadienį paskelbė pajamų deklaravimo startą. Elektroninėje deklaravimo sistemoje jau pateiktos suformuotos preliminarios gyventojų pajamų deklaracijos. Gyventojai, kurių deklaracijos tikslios, jas gali pateikti akimirksniu. O kai kurie šia galimybe pasinaudojo jau pirmąją deklaravimo dieną.Apie deklaravimo naujoves ir kitus niuansus papasakojo...


2016 m. kovo 15 d. visoje Lietuvoje startavo gyventojų pajamų ir turto deklaravimas (GMP). Apie deklaravimo naujoves pasakojo Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (KAVMI) Rajonų ir miestų mokesčių mokėtojų skyriaus Palangos poskyrio vedėja Elena Kuznecova bei vyresnioji specialistė Stanislava Bagdonienė.


Nuo trečiadienio Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Elektroninėje deklaravimo sistemoje (EDS) jau yra parengtos preliminarios gyventojų pajamų mokesčio (GPM) deklaracijos bei pajamoms deklaruoti skirtos pažymos. Dera pabrėžti, jog elektroninio deklaravimo sistema gyvuoja jau 10 metų, o per šį laiką ja pasinaudojančių asmenų procentas šalyje išaugo nuo 6,2 proc....


Verslo liudijimai populiaresni nei pajamų deklaravimas

Alvydas ZIABKUS, "Lietuvos rytas", 2013 05 23 | Rubrika: Verslas pinigai

Nors šiomis dienomis pajūryje dar yra žvarbu, o reti poilsiautojai neišlenda iš striukių, gyvenamųjų patalpų nuomos paslaugas teikiantys palangiškiai jau iš anksto rūpinasi verslo liudijimais.


Palangos gyventojams jau grąžinamos pajamų mokesčio permokos  1

Laima DOMARKIENĖ Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija, 2013 04 11 | Rubrika: Miestas

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Klaipėdos AVMI) informuoja, kad gyventojų pajamų mokesčio lengvatomis pasinaudojusiems gyventojams, teisingai elektroniniu būdu pateikusiems pajamų mokesčio deklaracijas, pradėtos grąžinti pajamų mokesčio permokos. Palangos m. apie 0,3 tūkst. gyventojų trečiadienį pervesta per 0,1 mln. litų.


Nuo šių metų turto ir pajamų deklaracijas pateikti privalo kredito įstaigų tarybų, valdybų nariai, administracijų vadovai, pavaduotojai ir jų šeimų nariai, viešosios informacijos rengėjo, skleidėjo tarybų, valdybų nariai, vadovai, jų pavaduotojai, vyriausi redaktoriai, jų pavaduotojai, redaktoriai, jų pavaduotojai ir jų šeimų nariai.


Elektroninės pajamų deklaracijos – patogiau ir greičiau

„Palangos tilto“ informacija, 2011 03 15 | Rubrika: Miestas

Kovo 10 dieną Klaipėdos apskrities Valstybinės mokesčių inspekcijos Palangos skyriuje Klaipėdos AVMI viršininko pavaduotoja Gražina Rimkienė bei Švietimo ir konsultavimo skyriaus vyriausioji specialistė Danutė Barkienė spaudos atstovus supažindino su gyventojų pajamų, turto deklaravimo naujovėmis.


Gyventojų pajamų ir turto deklaravimo naujovės

Dalia JURGAITYTĖ, 2010 03 30 | Rubrika: Miestas

Klaipėdos apskrities Valstybinė mokesčių inspekcija ir vietos mokesčių administratorius – Palangos skyrius spaudos atstovus supažindino su gyventojų pajamų, turto deklaravimo naujovėmis. Pristatyme dalyvavo Klaipėdos AVMI viršininko pavaduotoja Gražina Rimkienė, Palangos skyriaus vedėja Aldona Kaminskienė, Švietimo ir konsultavimo skyriaus vyriausioji specialistė Danutė Barkienė...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius