Prievaizdai nurodė padidinti šilumos kainas. Kam teks mokėti daugiau?

Palangos tiltas, 2016-11-24
Peržiūrėta
2090
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Prievaizdai nurodė padidinti šilumos kainas. Kam teks mokėti daugiau?

Šilumos gamintojai stvėrėsi už galvos – absurdišku sprendimu, įpareigojančiu pirkti niekam nereikalingas dujas, Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) užsimojo padidinti šilumos kainas kelių Lietuvos miestų gyventojams. VKEKK įpareigojo šilumą tiekiančią bendrovę „Litesko“ iki 2016 metų gruodžio 31 dienos iš Suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo tiekėjo – įmonės „Litgas“ – įsigyti gamtinių dujų dalį, kurios bendrovė nesunaudojo ir nenupirko 2015 metais. Taip gamintojai verčiami įsigyti perteklinį dujų kiekį už didesnę nei rinkos kainą, tapti dujų perpardavėjais ir dėl to padidinti šilumos kainą šilumos vartotojams.
Jeigu „Litesko“ įgyvendintų šį sprendimą, šilumos kainos bendrovės aptarnaujamuose miestuose išaugtų vidutiniškai 0,2 ct/kWh. Iš viso vartotojai papildomai sumokėtų apie 400 tūkstančių eurų daugiau. Šilumos gamintojai verčiami pirkti jiems nereikalingas dujas iš esmės už tai, kad jie neturi orakulo galių ir prieš metus nenuspėjo, kokia bus žiema 2015 metais. 2014 metais, pagal anuomet galiojusius įstatymus, šilumos gamintojai privalėjo nurodyti, kiek dujų jiems reikės žiemą. Tada 66 proc. jų turėjo būti perkama iš SGD terminalo, 33 proc. – bet kur kitur rinkoje. Nuo 2015 metų visas dujas jau reikėjo pirkti tik iš terminalo. Tačiau „Litesko“ jų neprireikė tiek, kiek buvo numatyta. Planus pakoregavo vis dažniau naudojamas biokuras, daugiabučių renovacija, efektyvesnis šilumos vartojimas. Galiausiai pati žiema buvo palyginti šilta. „Litesko“ atsisakė pirkti nereikalingas dujas. Niekas dėl to nuostolių nepatyrė: šios dujos egzistavo tik popieriuje. Nei SGD terminalą aprūpinanti įmonė „Statoil“, nei „Litgas“ jų net nebuvo įsigiję.
“ Nepaisant to, 2015 metų pabaigoje valstybės kontroliuojama „Litgas“ vienašališkai nustatė „Litesko“ privalomą pirkti gamtinių dujų kiekį, kuris net apie 4 kartus viršijo įmonės dujų suvartojimo lygį. Kadangi bendrovė negalėjo tiek jų sudeginti pernai, „Litgas“ pareikalavo, kad šiais metais „Litesko“ šį anksčiau nenupirktą kiekį įsigytų už 2015-ųjų gruodžio kainą – apie 31 eurą už megavatvalandę (MWh). 2016-aisiais pasikeitus SGD terminalo dujų kainodarai dujų kaina sudaro apie 16 eurų už MWh. „Litgas“ įgeidžiui gauti pinigų už dyką VKEKK uoliai pritarė ir įpareigojo šilumos gamintojus pirkti perteklines dujas. Tai reiškia, kad kainų kontrolieriai šilumos gamintojus verčia tapti dujų perpardavėjais. VKEKK pirmininkė Inga Žilienė netgi paguodė šilumos gamintojus, kad jie neliūdėtų, nes nuostolių nepatirs. Mat komisija nusiteikusi leisti įskaičiuoti juos į šilumos kainą. Pagal tokią VKEKK schemą, „Litgas“ kišenę pripildys šilumos vartotojai. Todėl kilo įtarimų, kad prievaizdai šiurkščiai pažeidė viešąjį interesą. Tik ar tai padarė dėl biurokratinės painiavos, ar siekdami kitų tikslų, dar nežinia. Padėtį vadino absurdu „Tai absurdiška situacija. Toks sprendimas pažeidžia SGD terminalo nuostatus. Iš terminalo dujos turi būti perkamos šilumai gaminti. Šilumininkai negali perpardavinėti dujų, tai ne jų paskirtis. Jei remiamasi kokiais nors popieriniais įpareigojimais, tuomet turi būti tikslinami su SGD susiję įstatymai“, – tvirtino rinkų analitikas Valdas Jurkevičius.
Jis stebėjosi, kodėl VKEKK, viešais pareiškimais raginanti mažinti šildymo kainas gyventojams, pati jas didina. „Ką šilumos gamintojai turėtų pasakyti vartotojams? Nors Dievas davė šiltą žiemą 2015 metais ir už šildymą mokėjote mažiau, 2017-aisiais už tai primokėsite? Keista buvo girdėti iš VKEKK vadovės lūpų pasiūlymą įtraukti gamybai nereikalingų dujų kainą į šildymo kainą vartotojams. Tai jau cinizmas“, – piktinosi V.Jurkevičius. „Litesko“ vadovai tvirtino, kad imsis visų veiksmų, kurie leistų apginti vartotojus nuo nepagrįsto kainų augimo. Juolab kad juos saugo įstatymai, kurių VKEKK nepaisė priimdama šį nutarimą. VKEKK Veiklos valdymo skyriaus patarėja: „SGD terminalo įstatymas numato pareigą šilumos energijos gamintojams, kurių gaminamos energijos kaina yra valstybės reguliuojama, įsigyti teisės aktų nustatyta tvarka individualiai energijos gamintojui paskirtą per SGD terminalą įvežtą gamtinių dujų kiekį. Bendrovei „Litesko“ 2015 m. privalomas įsigyti dujų kiekis buvo priskirtas pagal jos pačios 2014 metais deklaruotą suvartojimo prognozę. Kadangi bendrovė numatyto kiekio neįsigijo, 2015 m. gruodžio 30 d. buvo pasirašytas atskiras susitarimas tarp „Litesko“ ir „Litgas“, kuriuo UAB „Litesko“ įsipareigojo nesunaudotą kiekį įsigyti 2016 metais. Komisija vadovaujasi Energetikos įstatymu ir kitais jos veiklą reglamentuojančiais teisės aktais. Šiuo atveju pareigą kontroliuoti, ar reguliuojami ūkio subjektai privaloma tvarka įsigijo iš SGD terminalo nustatytą dujų kiekį, numato SGD terminalo įstatymas.“

Lrytas.lt

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Didžiausias mobilaus ryšio operatorius Lietuvoje „Tele2“ mažina populiarių interneto ir pokalbių planų kainas savo klientams. 


Socialinius tinklus „Facebook“ ir „Instagram“ valdanti technologijų bendrovė „Meta“ pristatė iki 15 Eur mėnesiui kainuojančią prenumeratos paslaugą „Meta Verified“. 


Vienas iš šilumos kainą apsprendžiančiųjų faktorių yra biokuro kaina, kurį perkame per BALTPOOL biržą. Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) rugsėjo pradžioje savo tinklapy paskelbė, kad per metus biokuro kaina biržoje didėjo 19,8 procento. Ko tikėtis Palangos šilumos vartotojui? Apie tai „Palangos tiltas“ kalbėjosi su UAB „Palangos šilumos tinklai“ direktore Giedre Juršėne.


Artėjanti vasara pajūrio kurortų poilsiautojus pasitinka naujomis sezoninėmis kainomis. Palangoje auga rinkliavos už automobilių stovėjimą – apmokestinamos naujos automobiliams statyti skirtos aikštelės. Susiruošusiems ilsėtis Neringoje teks pasiruošti mokėti ekologinį mokestį 20 dienų anksčiau nei pernai.


Šilumos gamintojai stvėrėsi už galvos – absurdišku sprendimu, įpareigojančiu pirkti niekam nereikalingas dujas, Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) užsimojo padidinti šilumos kainas kelių Lietuvos miestų gyventojams. VKEKK įpareigojo šilumą tiekiančią bendrovę „Litesko“ iki 2016 metų gruodžio 31 dienos iš...


Kad nuo 2009-ųjų, kuomet miesto savivaldybės Taryba paskutinįjį kartą patvirtino vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo kainas, iki šiol neprireikė didinti šių viešųjų paslaugų kainų gyventojams ir įmonėms, UAB „Palangos vandenys“ direktorius Virgilijus Beržanskis vadina „mažu stebuklu“. Bet įgyvendinant Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo...


Nuo šių metų įsigaliojus naujoms Žemės mokesčio įstatymo (ŽMĮ) nuostatoms, nustatyti vėlesni žemės mokesčio deklaracijų pateikimo mokėtojams ir šio mokesčio sumokėjimo terminai, informuoja Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI).


Beveik kasmet šildymo sezono metu tiek į UAB „Litesko“ filialą „Palangos šiluma“, tiek į Savivaldybę su skundais kreipiasi palangiškiai, nepatenkinti, kad tenka mokėti už šilumos punktuose sunaudojamą elektrą. Dėl šios problemos buvo kreiptasi į Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją (VKEKK). Gautame atsakyme teigiama:...


Už nelegalius atrakcionus teks mokėti

"Palangos tilto" informacija, 2013 01 03 | Rubrika: Miestas

  Nelegalų atrakcionų parkelį į savo sklypą bandžiusiems įsileisti palangiškiams teks už šią veiklą susimokėti.    


„Litesko“ investicijos didins šilumos kainas

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 03 27 | Rubrika: Miestas

Ketvirtadienį įvykusiame miesto Tarybos posėdyje valdančioji dauguma pritarė UAB „Litesko“ filialo „Palangos šiluma“ pateiktiems investiciniams planams į kurorto šilumos ūkį. Investicijų apimtis – per 8 mln. litų. Dalį minėtų lėšų tikimasi gauti iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius