Rinkėjų valia – Konstitucinio teismo rankose

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2012-11-08
Peržiūrėta
555
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Rinkėjų valia – Konstitucinio teismo rankose

Pajūrio vienmandatėje apygardoje išrinktą Seimo narį tvirtins ne Vyriausioji rinkimų komisija, o Konstitucinis teismas.
Tokį netikėtą posūkį daro vis dar nesibaigiantys būsimo Seimo rinkimai. Po antrojo rinkimų turo jau praėjo beveik dvi savaitės, o mes vis dar nežinome – turime išrinktą šalies parlamentą, ar ne.
Neįprastą situaciją lėmė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, paprašiusi Konstitucinio teismo išaiškinti, ar dėl užfiksuotų pažeidimų galutiniai Seimo rinkimų rezultatai daugiamandatėje apygardoje patvirtinti teisėtai. Kartu šalies vadovė prašo teismo įvertinti ir rinkimų rezultatus septyniose vienmandatėse apygardose.
Su pralaimėjimu niekaip nesusitaikančios „darbietės“ Genoveitos Krasauskienės dėka, tarp jų yra ir Pajūrio apygarda, kurioje Pranas Žeimys laimėjo vos 39 balsų persvara. Abiems kandidatams surinkus po daugiau nei 6 tūkstančius balsų toks keliasdešimt rinkėjų valios skirtumas iš tiesų yra mikroskopinis. Dažnai būna, kad ir krepšinio grandai paskutinę akimirką pralaimi rungtynes vos vienu taškeliu.
Tačiau, skirtingai nuo sportininkų, kurie apmaudžiai pralaimėję paspaudžia ranką varžovams ir pasveikina juos su pergale, G.Krasauskienė atkakliai nenori pripažinti, kad antrame balsavimo ture P.Žeimio surinkti 6185 žmonių balsai yra daugiau nei į „darbietės“ kraitį sukritę 6146 biuleteniai.
Iš pradžių dėl pirmojo 45 balsų skirtumo G.Krasauskienė paprašė perskaičiuoti visus apygardos rezultatus. Kai tai atlikus P.Žeimio persvara ne sumažėjo, o padidėjo iki 48 balsų, į VRK nuskriejo skundas dėl pradingusių 12 biuletenių, kurie jokios esmės rezultatui negalėjo padaryti. Vyriausiajai rinkimų komisijai aptikus dingusius biuletenius P.Žeimio persvara sumažėjo iki 39 balsų, tačiau šis faktas esmės nepakeitė – rinkimus laimėjo konservatorius, ką ir patvirtino VRK.
Bet taip arti išsvajoto Seimo buvusi G.Krasauskienė nenurimsta ir antrojo balsavimo turo rinkimus prašo pripažinti negaliojančiais bei pageidauja, kad šioje apygardoje būtų surengti nauji antrojo turo rinkimai. Anot jos, vykstant pakartotiniam balsavimui buvo įvykdyta nemažai šiurkščių pažeidimų. Kokie gi tie pažeidimai, kurie verčia manyti, kad rinkimų rezultatai yra iškreipti?
G.Krasauskienės teigimu, Ateities rinkimų apylinkėje užpildytas išankstinio balsavimo biuletenis į voką buvo įdėtas kartu su balsavusio žmogaus kortele. Tokiu būdu, esą, buvo pažeistas asmens anonimiškumas, nes praplėšus voką buvo galima nustatyti, kuris žmogus kaip balsavo. Darbo partijos stebėtojams apie tai pranešus VRK, buvo gautas paaiškinimas, kad tokie biuleteniai turi būti laikomi negaliojančiais, tačiau apylinkės komisija juos vis tiek skaičiavusi.
Prie pažeidimų buvo priskirta ir tai, kad išpylus balsavimo biuletenius, ant to paties stalo buvo žirklės ir rašymo priemonės. Suprask, apylinkės komisijos nariai turėjo galimybę klastoti biuletenius juos skaičiuojant. Bet kaip tai įmanoma komisijos darbą akylai stebint būriui žmonių?
Konservatoriams priklausanti Saulės rinkimų apylinkės komisijos narė, esą, garsiai raginusi žmones pasirinkti tinkamą kandidatą. Tai negi pati G.Krasauskienė nėra įsitikinusi, kad ir ji yra tinkama Seimui? Pasibaigus pirmai išankstinio balsavimo dienai į dėžes sudėti biuleteniai buvo palikti savivaldybės patalpoje, o ne išvežti į Pajūrio apygardos buveinę. Ką tai keičia? Užplombuotų vokų vis tiek niekas negalėjo atplėšti.
Rimčiausiai atrodantis pažeidimas yra dėl anonimiškumo pažeidimo skaičiuojant išankstinio balsavimo biuletenius. Tačiau jei taip ir buvo, šis faktas rinkėjų išreikštos valios nepakeitė. Be kita ko, apie šį atvejį VRK buvo informuota prieš patvirtinant balsavimo rezultatus, tačiau komisija nusprendė, kad tai įtakos rezultatams nepadarė.
„Kadangi Pajūrio rinkimų apygardos komisija perskaičiavo visų apylinkių biuletenius, todėl VRK neturi pagrindo iš naujo vertinti atskirų rinkimų apylinkių balsavimo rezultatų“, – teigiama lapkričio 4 dieną priimtame VRK sprendime.
Ištyrusi gautuose skunduose nurodytas aplinkybes dėl rinkimų rezultatų perskaičiavimo, VRK nusprendė papildomai perskaičiuoti Alksnynės ir Ateities apylinkių balsavimo rezultatus. Tai atlikus buvo ištaisytas rinkimų apygardos komisijos balsų skaičiavimo protokolas ir pašalintos abejonės dėl rinkimų apygardos komisijos.
„Įvertinusi turimą medžiagą, VRK nenustatė, kad Pajūrio rinkimų apygardos komisija savo veikloje padarė Seimo rinkimų įstatymo pažeidimų, todėl nusprendžia gautų skundų netenkinti“, – šioje istorijoje, regis, riebų tašką padėjo Vyriausioji rinkimų komisija.
Tačiau Darbo partijos viltis iš konservatorių atimti mandatą ir jį perduoti G.Krasauskienei, dar nemiršta. VRK sprendimas buvo apskųstas Lietuvos prezidentei, kuri „darbiečių“ pretenzijas paprašė išaiškinti Konstitucinio teismo.
Ką gi, lauksime šio teismo sprendimo, ar G.Krasauskienės atskleisti „šiurkštūs“ pažeidimai prieštarauja Konstitucijos dvasiai.
Laukti liko neilgai – Konstitucinis teismas savo verdiktą skelbs jau rytoj. Tuomet ir paaiškės ar Palangai atstovaujantį Seimo narį rinksime iš naujo, ar Seimo mandato siekianti G.Krasauskienė liks prie sukiužusios geldos – ir toliau tyliai lindės miesto tarybos opozicijos apkasuose.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Sekmadienį, spalio 25 d., visoje šalyje, ir Palangoje, vyko rinkimų į Seimą antrasis turas. Mėguvos rinkimų apygardoje, į kurią įeina visa Palanga, varžėsi Tėvynės Sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kandidatas Mindaugas Skritulskas ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) kandidatas Romandas Žiubrys. Dar prieš 23.00 val. paaiškėjo, kad...


Pirmajame rinkimų į Seimą ture Mėguvos rinkimų apygardoje pergalę šventęs Tėvynės Sąjungos- Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kandidatas, Palangos miesto Tarybos narys Mindaugas Skritulskas pirmadienį sakė „Palangos tiltui“, kad iki antrojo rinkimų turo po dviejų savaičių (spalio 25 d.) „neįkyrės“ rinkėjams ir laikysis nuosaikumo. „Forsavimo...


Baigėsi rinkimų į 2020-2024 Seimą balsavimas jo pirmajame ture. Po rezultatų iš Mėguvos rinkimų apygardos Saulės rinkimų apylinkės Palangoje (jie paaiškėjo 23 val. 15 min.)  kurorto konservatorių pirmininkas ir miesto meras Š. Vaitkus sveikindamas apglėbė M. Skritulską: "Mes laimėjome. Mes - antrajame rinkimų ture." Paryčiais suskaičiavus balsavimo...


 Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino 12 kandidatų į Seimą Mėguvos rinkimų apygardoje. Kaip įsitikino šių eilučių autorius, beveik visi jie mielai postringauja apie rūpinimąsi žmonėmis, meilę Tėvynei ir Palangai. Tačiau dauguma ilgai krapštė galvas ir klupo ties paprasčiausiu klausimu: „Kiek kilometrų Palangos miesto savivaldybės teritorijoje driekiasi...


Jau šį trečiadienį Tėvynės Sąjungos – Lietuvos Krikščionių demokratų (TS-LKD) Prezidiumo nariai turės gerokai pakrapštyti galvas. Kurį iš trijų pateiktų kandidatų teikti patijos Tarybai tvirtinti kandidatu Seimo rinkimuose naujai suformuotoje Mėguvos (joje pusę rinkėjų sudaro palangiškiai – aut.) vienmandatėje rinkimų apygardoje?


Prieš Seimo rinkimus 2020-aisiais vėl perbraižomas rinkimų apygardų žemėlapis. Pagal naująjį projektą, bus suformuota nauja rinkimų apygarda, kuris vadinsis Mėguvos. Mėguvos rinkimų apygardą turėtų sudaryti minėtos Klaipėdos rajono savivaldybės teritorijai priklausančios apylinkės su 11,9 tūkst. rinkėjų, visas Palangos miestas (14,6 tūkst. rinkėjų) ir dalis Kretingos rajono apylinkių...


Kokia žūtbūtinė kova laukia abejų kandidatų, Ingridos Šimonytės ir Gitano Nausėdos, į šalies prezidento postą antrame rinkimų ture kitą sekmadienį, rodo pirmojo turo rinkimų rezultatai Palangoje, kur trijų rinkimų apylinkių (Kaštonų, Vilniaus ir Kauno) gyventojai palaikė I. Šimonytę, o keturių (Ateities, Saulės, Aikštės ir Jūros) – G. Nausėdą.


Rinkėjų valia – Konstitucinio teismo rankose

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2012 11 08 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Pajūrio vienmandatėje apygardoje išrinktą Seimo narį tvirtins ne Vyriausioji rinkimų komisija, o Konstitucinis teismas. Tokį netikėtą posūkį daro vis dar nesibaigiantys būsimo Seimo rinkimai. Po antrojo rinkimų turo jau praėjo beveik dvi savaitės, o mes vis dar nežinome – turime išrinktą šalies parlamentą, ar ne.


Praėjusį penktadienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino Seimo rinkimų rezultatus. Palangiškiams labiausiai rūpėjo komisijos sprendimas dėl Pajūrio rinkimų apygardos, kurioje konservatoriaus Prano Žeimio pergalę vos 39 balsais „darbietė“ Genoveita Krasauskienė užginčijo, reikalaudama panaikinti rinkimų rezultatus ir skelbti naujus rinkimus.


Darbo partijos kandidatė Pajūrio rinkimų apygardoje Genoveita Krasauskienė nepraranda vilties patekti į Seimą, kai, regis, jau visi šaukštai po pietų.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius