Šildymo sezonas – ramus, viltys – į netrukus prasidėsiančią miesto šilumos trasų modernizaciją

Linas JEGELEVIČIUS, 2019-02-10
Peržiūrėta
1657
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos miesto savivaldybės įmonė, UAB „Palangos šilumos tinklai“, kaip savaraniška bendrovė, miestą šildo jau trečiąjį sezoną, o jos direktorė Giedrė Juršėnė ką tik pažymėjo savo antrąsias darbo įmonėje metines. Pokalbiui iškart pakrypus apie šių metų šildymo sezoną, direktorė sakė, kad jis niekuo nesiskiria nuo kitų, nors sezono pradžia buvo gan nelengva. „Biokuro, kurį perkame biržoje, kainos buvo itin didelės. Viešoje erdvėje buvo plačiai diskutuojama ta tema. Suprantama, kad šilumos tiekimo įmonėms keliamos užduotys drastiškai nedidinti šilumos kainų“, – prisiminė G. Juršėnė. Nors buvo prognozių, kad biokuro kaina gali dar labiau kilti, tačiau jos nepasiteisino. Trūkimų Palangos šilumos trasose šiemet nebuvo daugiau nei kitais šildymo sezonais.

Už biokurą moka mažiau
„Iki sausio pradžios mus su biokuro birža „Baltpool“ saistė ketvirtam ketvirčiui pasirašytas biokuro tiekimo kontraktas, tačiau jam pasibaigus, biokurą perkame esančiomis kainomis trumpesniam periodui, savaitei ar mėnesiui. Tai – labiau rizikinga, tačiau kol kas tokia praktika šiais metais pasiteisina: iki naujųjų metų mokėjome 260 eurų už biokuro toną naftos ekvivalento, o dabar – apie 170 eurų“, – sakė G. Juršėnė.
Anot jos, miesto gyventojai dėl to kovą sulauks šiek tiek mažesnių sąskaitų. Vis tik direktorė nespėliojo, kiek jos bus mažesnės: „Tai – labai individualu, priklauso nuo kiekvieno vartotojo, kiek reguliuojamas šildymas, kokios būklės namas ir panašiai“.
Dar vienas svarbus įvykis įmonės veikloje – vykstanti šilumos bazinės kainos nustatymo procedūra Valstybinėje kainų ir energetikos kontrolės komisijoje (VKEKK).
„Šiuo metu vyksta jos derinimas, bazinės kainos projektą komisijai įteikėme 2017 metų kovo mėnesį. Metų pradžioje buvome informuoti, kad mūsų bazinės kainos projektas yra atidžiai nagrinėjamas. Vyksta atskirų sąnaudų straipsnių derinimas, nes, kai teikėme projektą, faktinių duomenų turėjome mažai, o dabar mes turime jau du pilnus finansinius metus ir galime numatyti, kokias sąnaudas patirsime artimiausius trejus metus“, – sakė G. Juršėnė.
Šilumos bazinę kainą VKEKK nustato trims metams, tačiau kiekvienų metų gale jos kintamoji dalis dėl faktiškai patirtų sąnaudų yra perskaičiuojama.
„Nemėgstu prognozuoti, tačiau bazinė kaina, tikėtina, bus panaši, kokia buvo, ar didesnė, dėl to, kad didėjo energijos resursų kainos, didėja vidutinis darbo užmokestis Lietuvoje. Tačiau patikinu, kad įmonėje dedame visas pastangas, jog efektyviai panaudotumėme turimus resursus. Pavyzdžiui, net darbuotojų įmonėje sumažėjo, tad taupoma ir darbo užmokesčio sąskaita“, – sakė G. Juršėnė.
Tačiau taupyti nėra paprasta – miesto šilumos tinklai yra gerokai nusidėvėję, jiems atnaujinti ar pakeisti reikalingos nepigios investicijos.

Ruošiamasi šilumos tinklų modernizavimui
Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, siekdama užtikrinti patikimą ir kokybišką Palangos vartotojų aprūpinimą šilumos energija, 2017 metų pabaigoje suderino UAB „Palangos šilumos tinklai“ investicijas į miesto šilumos tinklus 2017–2020 metais. Jų metu centralizuotas šilumos tiekimo tinklas bus modernizuotas, o atskiros šilumos sistemos bus apjungtos, panaikinant dvi katilines ir vieną boilerinę.
Bendrovė taip pat sujungs centralizuoto šilumos tiekimo sistemas – bus uždarytos dvi Palangos centre, senamiestyje, esančios katilinės, kuriose veikia šeši 0,05–0,35 MW galios dujiniai vandens šildymo katilai. Katilinių tinklai bus prijungti prie Palangos rajoninės katilinės tinklo, tam bus paklota nauja 330 m ilgio šilumos tiekimo trasa. Tai leis sumažinti dujų suvartojimą šilumos gamyboje ir padidinti biokuro katilų galios išnaudojimą.
UAB „Palangos šilumos tinklai“ su rangovu UAB „Plungės lagūna“ praėjusių metų rugsėjį pasirašė sutartį, pagal kurią per pusantrų metų Palangoje bus atnaujinta per 4 kilometrai miesto šilumos trasų. Dalis jų buvo sumontuota dar 1968–1993 metais. Planuojama investicija – apie 2 mln. eurų, dalis šios sumos yra finansuojama ES lėšomis.
„Įgyvendinus šį projektą, renovuoti šilumos tinklai sudarys 32 procentus nuo visų šilumos trasų“, – sakė UAB „Palangos šilumos tinklai“ direktorė G. Juršėnė.
Modernizavus trasas bus panaikintas ir vienintelis Palangoje dar likęs grupinis šilumos punktas – boilerinė, iš kurios šiuo metu dar tiekiama šiluma ir karštas vanduo keturvamzde sistema daliai vartotojų.

Investicijos – nepigios, bet labai reikalingos
Pasak specialistų, paklojus naujus, gamykloje pramoniniu būdu izoliuotus vamzdynus, padidės šilumos tiekimo patikimumas bei kokybė, atnaujinus vamzdynus sumažės galimų avarinių situacijų tikimybė, be to, modernūs šilumos tiekimo vamzdynai leis išlaikyti kokybinius termofikacinio vandens parametrus ir vartotojams patiekti kokybišką, nustatytų parametrų šilumą.
„Investicijos – nepigios, tačiau labai reikalingos. Esančių boilerinių būklė yra nepatenkinama. Dabar baigiame derinti projektus, artimiausiu metu tikimės gauti statybų leidimus, tuomet užsakysime medžiagas ir rangovas pradės trasų modernizavimo darbus“, – sakė direktorė.
Rangovas įsipareigojo iki 2020 metų balandžio modernizuoti 12 procentų visų mieste eksploatuojamų šilumos tinklų ir apjungti tiekimo sistemas.
„Palangos šilumos tinklai“ eksploatuoja 32 kilometrus šilumos tiekimo trasų, šiuo metu iš jų yra rekonstruota tik 20 procentų.

Liūto dalį šilumos pagamina biokuro katilai
Šį šildymo sezoną, kaip ir kiekvienais metais, šilumos gamyboje vyrauja du „Palangos šilumos tinklų“ biokuro katilai, kurie pagamina 85 procentus visos miesto šilumos, 15 procentų – dujos.
Šventojoje šiluma ir karštas vanduo yra gaminami tik dujomis.
Priminus, kad kažkuomet Palanga buvo pasiryžusi ir Šventojoje pastatyti biokuro katilą, G. Juršėnė „Palangos tiltui“ sakė, kad įmonė tokios galimybės laikinai nesvarsto.
„Tiesiog tam neturėtumėme reikiamų finansinių resursų. Juk keisime ne tik šilumos trasas, tačiau iki 2020 metų turime savo lėšomis pakeisti ir visus miesto gyventojų karšto vandens skaitliukus. Jų mieste – 7 tūkst., – sakė G. Juršėnė. – Šis šildymo sezonas – niekuo neišskirtinis. Džiaugiamės, kad šiemet gerokai sumažėjo vamzdynų trūkimų šilumos trasose. Tai – irgi tinklų priežiūros, avarijų prevencijos rezultatas“.

Daugiausiai skambučių – pateikus sąskaitas
Anot pašnekovės, įmonės darbuotojai sulaukia daugiausiai skambučių gyventojams pateikus sąskaitas.
„Keičiant skatliukus (visi karšto vandens skaitliukai mieste bus pakeisti per dvejus metus, iki 2021 metų, – aut.), neretai gyventojai skambina, teiraudamiesi, kada ateis jų eilė, kaip jais naudotis, nors įrengę skaitliukus, įteikiame ir atmintines, kaip jais naudotis. Į šiuos ir kitus klausimus stengiamės nuoširdžiai atsakyti“, – sakė direktorė G. Juršėnė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

UAB „Palangos šilumos tinklai“ informuoja, kad siekiant užtikrinti patikimą šilumos energijos tiekimą Palangos miestui, kasmet planingai privalo būti vykdomi šilumos trasų hidrauliniai bandymai ir jų remonto darbai.


UAB „Palangos šilumos tinklai“ informuoja, kad siekiant užtikrinti patikimą šilumos energijos tiekimą Palangos miestui, kasmet planingai privalo būti vykdomi šilumos trasų hidrauliniai bandymai ir jų remonto darbai.


UAB „Palangos šilumos tinklai“ informuoja, kad siekiant užtikrinti patikimą šilumos energijos tiekimą Palangos miestui, kasmet planingai privalo būti vykdomi šilumos trasų hidrauliniai bandymai ir jų remonto darbai. 


Vienas iš šilumos kainą apsprendžiančiųjų faktorių yra biokuro kaina, kurį perkame per BALTPOOL biržą. Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) rugsėjo pradžioje savo tinklapy paskelbė, kad per metus biokuro kaina biržoje didėjo 19,8 procento. Ko tikėtis Palangos šilumos vartotojui? Apie tai „Palangos tiltas“ kalbėjosi su UAB „Palangos šilumos tinklai“ direktore Giedre Juršėne.


UAB „Palangos šilumos tinklai“ informuoja, kad siekiant užtikrinti patikimą šilumos energijos tiekimą Palangos miestui, kasmet planingai privalo būti vykdomi šilumos trasų hidrauliniai bandymai ir jų remonto darbai.


Kai kasi ir randi įdomią šukę, sagą ar medinio šulinio fragmentus, visada įdomu, kam ir kada jie priklausė, tačiau tokie radiniai ne itin džiugina miesto šilumos trasų modernizaciją vykdančią miesto šilumos tiekimo įmonę UAB „Palangos šilumos tinklai.“ Senojoje miesto autobusų stotyje ir kitur kasinėjant rastas archeologinis sluoksnis darbus kai...


Jau netrukus sunkiasvorių mašinų kaušai įsmigs į žemę – kurorte jau artimiausiu laiku prasidės šilumos trasų modernizacija, kurią vykdys rangovas iš Plungės – UAB „Plungės lagūna“. Jam pristatyti miesto šilumos įmonė „Palangos šilumos tinklai“, modernizacijos užsakovė, kovo 15 d. pakvietė ne tik žurnalistus...


Palangos miesto savivaldybės įmonė, UAB „Palangos šilumos tinklai“, kaip savaraniška bendrovė, miestą šildo jau trečiąjį sezoną, o jos direktorė Giedrė Juršėnė ką tik pažymėjo savo antrąsias darbo įmonėje metines. Pokalbiui iškart pakrypus apie šių metų šildymo sezoną, direktorė sakė, kad jis niekuo nesiskiria nuo kitų, nors sezono...


Šildymo sezonas baigėsi

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 04 09 | Rubrika: Miestas

Didelį sąmyšį ir daug diskusijų sukėlęs šildymo sezonas baigėsi. Nuo ketvirtadienio radiatoriai Palangoje turėjo pradėti vėsti.


Šventojiškių viltys – vasaros sezonas

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 02 13 | Rubrika: Miestas

Pirmadienį miesto savivaldybėje, vykusiame konkurse dėl nustatytų viešųjų vietų prekiauti ir teikti paslaugas Šventosios seniūnijoje bei vežti keleivius kinkomuoju transportu, nuomoti vandens dviračius ir valtis komisijai pateiktos net devyniasdešimt devynios paraiškos.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius