Šimtą tūkstančių litų kainavęs skaidrumas

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2012-03-29
Peržiūrėta
888
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Šimtą tūkstančių litų kainavęs skaidrumas

 Vasarą viešose kurorto vietose prekyba ir paslaugų teikimu užsiimantiems verslininkams paskutiniu metu turėjo sapnuotis stalo teniso kamuoliukai. Ypač oranžinės spalvos. Išvydus baltą kamuoliuką net per miegus juos, matyt, mušė šaltas prakaitas.

Per vasarą Palangoje užsidirbti leidžiančios prekybos vietos pirmą kartą dalinamos neįprastai – traukiant burtus. Toks būdas visus verslininkus padalino į dvi stovyklas: vieni naująją tvarką giria, kiti keikia valdžią ir kaltina ją trumparegiškumu. Girdi, jei būtų palikta ankstesnioji konkursų tvarka, kai vietas laimėdavo už jas daugiausiai pasiūlę, savivaldybės biudžetas sulauktų daugiau pajamų.

Su šiuo argumentu galima sutikti. Iš tiesų, jei dėl 45 tūkstančių litų varžosi net 11 pretendentų, galima spėti, kad konkurse šiemet tokios vietos kaina galėjo šoktelėti net iki 60 tūkst. litų. Šiemet rinkliavos dydį nustačius pagal praėjusiais metais konkursų nugalėtojų pasiūlytą kainą, galima tikėtis, kad siūlomos sumos būtų pašokusios visose vietose, dėl kurių varžėsi daugiau nei vienas konkurentas. O tokių varžytuvių buvo dauguma.

Galima spėti, kad tebegaliojus ankstesnei prekybos ir paslaugų vietų skyrimo tvarkai miesto biudžetas galėjo tikėtis apie 100 tūkst. litų daugiau, nei numatoma dabar.

Tačiau anksčiau Palangoje veikusią konkursų tvarką šiandien jau galime pamiršti. Vyriausiasis administracinis teismas patvirtino tai, ką puse lūpų jau seniai kalbėjo savivaldybės specialistai ir kurorto politikai – tarybos sprendimu nustatytas rinkliavos dydis nebegali keistis, o pati rinkliava negali būti aukciono objektas.

Todėl verta įsiklausyti ir į naująją prekybos vietų skyrimo tvarką giriančių verslininkų nuomonę.

Jų teigimu, dabar prekiauti ar teikti paslaugas pačiose pelningiausiose kurorto vietose gali tikėtis kiekvienas verslininkas, o ne tik tas, kurio piniginė storesnė ir kuris savivaldybei gali skirti didesnę pinigų sumą. Uždaras ratas – pelningesnę vietą gavęs verslininkas per vasarą daugiau uždirba, todėl ir konkurse gali pasiūlyti aukščiausią kainą. Taip teisė prekiauti geriausiose vietose metai iš metų atitenka tik siaurai verslininkų grupelei, o didžioji dalis smulkiųjų verslininkų lieka su nosimi. Arba su prekybos vietomis kurorto pakraščiuose, kur įmanoma užsidirbti tik mokesčiams ir sviestui, tepamam ant kasdienės duonos.

Dabar šansai laimėti riebiąsias vietas paplūdimyje yra vienodi. 45 tūkst. litus kasmetinei rinkliavai sukrapštęs verslininkas per vasarą, kitą įgyja šansą taip suklestėti, kad jo individuali įmonė gali virsti veiklą plečiančia ir į kitus objektus investuojančia bendrove.

Gali, be abejo, atsitikti ir priešingai. Išsvajotą vietą gavęs, tačiau prekybos joje specifikos neišmanantis verslininkas po vasaros gali likti prie suskilusios geldos ir su skolų kupra. Tačiau antrą trečiadienį savivaldybėje iš dėžės traukiami stalo teniso kamuoliukai suteikia šansą laimėti pelningą vietą kiekvienam pretendentui.

Prie šios dėžės visi tampa lygūs – ir vasaros prekybos verslo liūtas konkursuose dosnias bendroves atstovaujantis Tomas Žulkus, ir prieš mėnesį savo įmonę įsteigęs naujokas.

To paties R.Žulkaus atsiliepimas, kad geriausias vietas paplūdimiuose laimėjo ne palangiškiai, o kitų miestų verslininkai ir dėl to pinigai išplauksiantys iš Palangos, labiau kvepia neslepiamu pavydu. Dėl to, kad Palangoje prekiaus ne mūsų miesto gyventojai, kurortas jokios skriaudos nepatirs. Biudžetas surinks tiek pat, o poilsiautojas gaus tas pačias, o gal ir dar geresnes paslaugas.

Gal šitaip mes įprastose paplūdimių kavinių palapinėse sulauksime tokių vilniečių ar kauniečių pasiūlytų naujovių, kurios visiškai pakeis mūsų supratimą apie galimą paplūdimiuose teikiamo viešojo maitinimo paslaugų spektrą. Juk jei ne įžūlus pernai paplūdimio prekyboje debiutavusio buvusio Seimo nario Lino Karaliaus elgesys Kunigiškių pliaže, jo palapinė ir forma, ir siūlomais patiekalais buvo visiška naujovė Palangoje.

Yra ir dar viena praleistą galimybę surinkti didesnį biudžetą nustelbianti aplinkybė. Naujoji tvarka yra nepalyginamai skaidresnė ir aiškesnė, nei buvusioji aukciono tvarka.

Visi prisimename pernai kilusias aistras, kai „Vandens motociklų klubą“ atstovaujantis tarybos narys T.Žulkus konkursuose laimėjo šešias paplūdimio prekybos vietas iš šešių galimų. Nors ir pats verslininkas, ir konkursams vadovavęs jo partijos kolega Bronius Martinkus dievagojosi, kad prieš konkursą sužinoti konkurentų pasiūlymus ir padidinti savo siūlomą sumą yra neįmanoma, visuomenės tai neįtikino. Galimos korupcijos šešėlio T.Žulkus tą kartą taip ir neatsikratė.

Užtat šiemet savo bendrovei ir „Vandens motociklų klubui“ atstovavęs verslininkas iš 8 vietų laimėjo penkias. Ir dabar niekam nešauna į galvą apkaltinti T.Žulkų kokiomis nors machinacijomis. Nes jam nusišypsojo laimė, kurią galėjo sučiupti kiekvienas kartu su juo traukęs kamuoliukus.

Šiemet savivaldybė už viešąsias prekybos ir paslaugų teikimo vietas surinkusi 100 tūkst. litų mažiau, visiems dėl šių vietų besivaržiusiems verslininkams pateikė skaidresnę ir aiškesnę vietų skirstymo tvarką, kuri ištirpdė bet kokį ankstesnių konkursų metu tvyrojusį įtarinėjimo šešėlį.

Tokia tvarka yra verta negautų 100 tūkstančių litų.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Į mūsų kurortą atvykstantys svečiai miesto biudžetą kasmet papildo lėšomis, kurios skiriamos tam, kad Palanga taptų gražesnė, patrauklesnė, o jos vardas kuo garsiau skambėtų Lietuvoje ir už jos ribų. Per tris vasaros mėnesius surinkta kiek per pusę milijono litų vadinamojo „pagalvės“ mokesčio, o „ratuoti“ poilsiautojai nuo gegužės 15 iki rugsėjo 15 sumokėjo per...


Koks Palangos naktinis gyvenimas? Jį geriausiai žino Palangos policijos pareigūnai, kurie dieną ir naktį saugo kurorto gyventojų ir svečių ramybę. Praėjusį savaitgalį - iš praėjusio šeštadienio į sekmadienį - pamatyti naktinę Palangą „iš arčiau“ Palangos miesto policijos komisariato Prevencijos skyriaus viršininkas Arūnas Pocius ir kriminalinės...


Analizuojant Klaipėdos regioną, matyti, kad finansiškai geresnė ir tvaresnė situacija yra arčiau jūros esančiose savivaldybėse, o judant gilyn į žemyną – rodikliai prastėja.


Jau tradiciškai į šventę susirinkusi visa Palanga kartu su savo svečiais rytoj susės prie ilgiausio Lietuvoje „Palangos stalo“. Ir, besidalindama vaišėmis, aptars, kokia buvo vasara. „Palangos tiltas“, prisidėdamas prie šio rudeninio viščiukų skaičiavimo, nusprendė peržvelgti, kas per šią vasarą – ir ne tik sezono...


Nuo praėjusio savaitgalio į Palangos gyventojus nusitaikė telefoniniai sukčiai. Trečiadienį pateiktais duomenimis, Palangos miesto policijos komisariatui vienuolika gyventojų pranešė, kad jiems buvo skambinta ir bandyta išvilioti internetinės bankininkystės kodus. Keturios patiklios palangiškės iš viso neteko 9 tūkst. 300 Lt.


Šimtą tūkstančių litų kainavęs skaidrumas

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2012 03 29 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Vasarą viešose kurorto vietose prekyba ir paslaugų teikimu užsiimantiems verslininkams paskutiniu metu turėjo sapnuotis stalo teniso kamuoliukai. Ypač oranžinės spalvos. Išvydus baltą kamuoliuką net per miegus juos, matyt, mušė šaltas prakaitas.


Šių metų, vasario 25  dieną, Palangos senojoje gimnazijoje vyko stalo teniso turnyras mokyklos 90-mečiui paminėti. Varžybas organizavo šios mokyklos IIIb gimnazinės klasės moksleiviai T. Aleksandras ir M. Šimkus. Savo jėgas išbandyti ir linksmai praleisti laiką galėjo visi senosios gimnazijos moksleiviai. Žaidime dalyvavo net  14 komandų, kurių kiekvieną...


Birželio mėnesį neįprastai oro temperatūra pakilo iki +30, vandens - iki 18 laipsnių šilumos. Tokius birželio karščius sinoptikai vadina teigiama anomalija ir žada karštesnę bei sausesnę nei įprastai vasarą. Žmonės kol kas labiau džiaugiasi nei piktinasi pirmąja šilumos banga, o Palangos verslininkai trina rankomis – poilsiautojai jau plūsta prie jūros ir...


Miesto politikai pritarė projektui leisti rekonstruoti Palangos miesto socialinių paslaugų tarnybos patalpas. Už europinius pinigus bus renovuota per 400 kv.m patalpų, esančių miesto ligoninėje.  Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramos dydis siekia  per 1 mln.108 tūkst.litų. Palangos miesto savivaldybė turi prisidėti ne mažiau kaip 15 proc., t.y apie 196 tūkst.litų.


Palangiškių stalo tenisininkų pergalės

„Palangos tilto“ informacija, 2010 03 31 | Rubrika: Miestas

Praėjusį sekmadienį Sporto centro salėje vyko Lietuvos stalo teniso 61-osios IV lygos komandinio čempionato finalinio etapo varžybos dėl 19 - 24 vietos. Palangos stalo teniso komanda „Naglis“ ture iškovojo visas pergales ir Lietuvos IV lygos stalo teniso komandinėse pirmenybėse iškovojo 21 vietą.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius