Teisininko komentaras

Palangos tiltas, 2013-10-07
Peržiūrėta
788
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

V.Korsakas
V.Korsakas

Laikraščio skaitytojas klausia: kai kurie kaimynai yra atsijungę radiatorius nuo centrinio šildymo, ar reikėtų mokėti už šildymą, jei faktiškai būtų nupjauti radiatoriai, o šilumos tiekėjas informuotas apie tai, kad šilumos energija bute nebebus vartojama?
Teisininkas Vytautas Korsakas atsako: Aukščiausiojo Teismo praktikoje konstatuota, kad vartotojo valia yra atsisakyti centrinio šildymo, bet tai turi būti atliekama tik teisės aktų nustatyta tvarka ir nepažeidžiant kitų asmenų teisių. Šilumos energijos vartojimo sutartis gali būti teisėtai nutraukta teisės aktų nustatyta tvarka pertvarkius daugiabučiame name esančią inžinerinę įrangą ar bute esančias jos dalis (tiekimo vamzdynus, šildymo baterijas ir kt.). Tokios įrangos pakeitimas reiškia statybos darbų vykdymą ir turi būti atliekamas pagal įrangos pakeitimo projektą ir gavus leidimą šiems darbams, o po darbų atlikimo pakeitimai turi būti nustatyta tvarka priimti naudoti (LAT 2005-03-07 nutartis civ. byloje Nr. 3K-3-155/2005).
Norintis nutraukti energijos pirkimo–pardavimo sutartį ir atjungti daugiabučiame name esančio buto šilumos ir karšto vandens tiekimą nuo centralizuotos šilumos ir karšto vandens tiekimo sistemos, vartotojas privalo įrodyti, kad, įgyvendindamas savo teises, jis nepadarys žalos kitų to namo butų gyventojams (LAT 2004-02-09 nutartis civ. byloje Nr.3K-3-94/2004).
Pavyzdžiui, ieškovas UAB „Vilniaus energija“ prašė priteisti iš gyventojo 5 373,99 litų įsiskolinimą už šilumos energiją ir 349,23 litų delspinigių. Ieškovas UAB „Vilniaus energija“ nurodė, kad 2001-2006 m. laikotarpiu atsakovo butui tiekė šilumos energiją, bet nuo 2001 m. atsakovas už tai nemokėjo, nes nuo 2001 m. jis atjungė buto radiatorius nuo bendros šildymo sistemos, apie tai informuodamas ieškovą. Pirmosios ir apeliacinės instancijos teismai šilumos tiekėjo ieškinį tenkino.  Bylą išnagrinėjęs Aukščiausiasis Teismas 2007-10-24 nutartyje civ. byloje Nr. 3K-7-359/2007 pažymėjo, kad „atsakovas, atjungdamas buto radiatorius nuo bendros šildymo sistemos, nesilaikė teisės aktų nustatytos tokio atjungimo tvarkos ir taip piktnaudžiavo savo teise, todėl nepagrįstai ieškovui (šilumos tiekėjui) nuo 2001 m. nemokėjo pinigų už šilumos energijos tiekimą. Taigi atsirado pagrindas atsakovui taikyti civilinę atsakomybę ir šiuo atveju žemesnių instancijų teismai pagrįstai sprendė, jog atsakovas privalo atlyginti ieškovui padarytą žalą“. Aukščiausiasis teismas žemesnės instancijos teismų priimtus sprendimus paliko galioti, tuo iš radiatorius nusipjovusio gyventojo buvo priteista ieškovui bendrovei „Vilniaus energija“ 5 373,99 Lt skolos už šildymą, 349,23 Lt delspinigių bei bylinėjimosi išlaidos.
Taigi, pagal minėtą teismų praktiką, net ir fiziškai nupjovus radiatorius bei bute nevartojant šilumos energijos (jei tai daroma be projektų, sutikimų ir leidimų), tektų mokėti už šildymą.

Jūsų komentaras:

Kam šildomas..laukas? 2013-10-08 09:08 (. / IP: 86.100.60.112)
-Ar galima atsisakyti "šildymo" daugiabučių koridoriuose, nes visuose aukštuose kiauri sukrypę langai bei net neužsidaro durys į lauko džiovyklas?(Praktiškai "šildoma" laukas....)O pinigų neturim, nes iš savo pensijų maitiname valdžią...

Taip pat skaitykite

Vienas iš šilumos kainą apsprendžiančiųjų faktorių yra biokuro kaina, kurį perkame per BALTPOOL biržą. Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) rugsėjo pradžioje savo tinklapy paskelbė, kad per metus biokuro kaina biržoje didėjo 19,8 procento. Ko tikėtis Palangos šilumos vartotojui? Apie tai „Palangos tiltas“ kalbėjosi su UAB „Palangos šilumos tinklai“ direktore Giedre Juršėne.


Galvojant apie būsto šildymo galimybę, kuri ne tik pagerins Jūsų gyvenimą, tačiau taip pat ir garantuos saugumą – pirmiausia norime pasiūlyti šilumos siurblius, kurie šiuo metu dažnai vadinami pačia geriausia ir taupiausia galimybe.


Kai lauke šaltis nosį žnybia, skubame į namų vidų ir čiupinėjame radiatorius – ar karšti? Daliai palangiškių suskubus sausį socialiniuose tinkluose diskutuoti dėl neva didelių šilumos kainų šiemet, Palangos šilumos tiekimo įmonės, UAB „Palangos šilumos tinklai“ direktorė Giedrė Juršėnė turi atsakymą: „Socialiniuose...


Šildymo sezonas – jau čia pat, todėl su UAB „Palangos šilumos tinklai“ direktore Giedre Juršėne kalbėjomės apie jį, o pokalbį pradėjome nuo malonaus „atradimo“: įmonė darboviete, o Palanga naujaisiais namais per metus tapo vilniečiams, telšiškiui ir kauniečiui. „Tampame mažu modeliu didelių tarptautinių įmonių, kuriose...Šilumos gamintojai stvėrėsi už galvos – absurdišku sprendimu, įpareigojančiu pirkti niekam nereikalingas dujas, Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) užsimojo padidinti šilumos kainas kelių Lietuvos miestų gyventojams. VKEKK įpareigojo šilumą tiekiančią bendrovę „Litesko“ iki 2016 metų gruodžio 31 dienos iš...


Laikraščio skaitytojas klausia: kai kurie kaimynai yra atsijungę radiatorius nuo centrinio šildymo, ar reikėtų mokėti už šildymą, jei faktiškai būtų nupjauti radiatoriai, o šilumos tiekėjas informuotas apie tai, kad šilumos energija bute nebebus vartojama?


Šildymo sezonas pasibaigė, bet UAB „Palangos šilumos tinklai“ jau pradeda ruoštis naujam šildymo sezonui. Užpernai įsigaliojus Šilumos įstatymo dėl šilumos tiekėjo ir šilumos punktų priežiūros atskyrimo pasikeitimams, UAB „Palangos šilumos tinklai“ jau penkis mėnesius, nuo gruodžio 1-osios, rūpinasi kurorto...


Beveik kasmet šildymo sezono metu tiek į UAB „Litesko“ filialą „Palangos šiluma“, tiek į Savivaldybę su skundais kreipiasi palangiškiai, nepatenkinti, kad tenka mokėti už šilumos punktuose sunaudojamą elektrą. Dėl šios problemos buvo kreiptasi į Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją (VKEKK). Gautame atsakyme teigiama:...


Palangos šilumos ūkio planas – rėmai vartotojams

„Palangos tilto“ informacija, 2009 10 28 | Rubrika: Miestas

Kurorto savivaldybėje pradėtas svarstyti bendrovės „Cowi Baltic“ parengtas specialusis šilumos ūkio planas. Kaip nurodoma aiškinamojoje dalyje, pagrindinis jo tikslas yra tenkinti vartotojų šilumos poreikius mažiausiomis sąnaudomis bei atkreiptas didžiulis dėmesys į poveikį aplinkai.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius