Trečią kartą šiemet auditorių tikrintos Gimnazijos direktorius Leonas Šidlauskas: „Valdžios įrankius įgiję žmonės, kurie nori pasirodyti, kad yra svarbūs, turi pareigą pasirodyti, kad yra ir protingi“

Linas JEGELEVIČIUS, 2021-09-21
Peržiūrėta
3440
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Leonas Šidlauskas
Leonas Šidlauskas

Palangos miesto savivaldybės Kontrolės komitetas kai kurias miesto įstaigas „myli“ gerokai labiau  nei kitas. Palangos Senąją gimnaziją kontrolieriai šiais metais jau „šukavo“ tris kartus, o visos mokymo įstaigos veiklos auditą atliks metų pabaigoje.

Nurodyti trūkumai

Kontrolės ir audito tarnybos pateiktoje gimnazijos audito ataskaitoje nurodyta, kad gimnazija 41 kartą įsijo prekių ir paslaugų už 3,8 tūkst. eurų be viešųjų pirkimų procedūrų.

Auditoriai nurodė, kad darbuotojai perka iš savo asmeninių lėšų įstaigos veiklas reikalingas prekes, kurias paskui įstaiga padengia.

Ataskaitoje pažymima apie tikroves neatitinkančių faktų dėstymą dėl asignavimų panaudojimo – prašytas finansavimas vieniems poreikiams, o skirtas kitiems.

Be to, 11, 8 tūkst. eurų išleista...treniruokliams.

L. Šidlauskas: „Auditas nenustatė jokių grobstymų, lėšų pasisavinimų“

Paprašytas pakomentuoti tokias savivaldybės Kontrolės komiteto išvadas, Leonas Šidlauskas, Senosios gimnazijos direktorius, sakė „Palangos tiltui“, kad „dangus tikrai negriūvo.“

„Auditoriai turi pareigą atkreipti dėmesį į, jų nuomone, taisytinas situacijas ir teikti rekomendacijas...Audito metu jokių grobstymų, lėšų pasisavinimų ar įtartinų išlaidų, sandorių nenustatyta,“ – pabrėžė jis.

Anot jo, jei Gimnazijoje, kaip ir visoje Lietuvoje, mokytojui ar kitam mokyklos darbuotojui mokinių renginiui reikia kokios nors smulkmenos, ją „būtina pamatyti“ prieš perkant. 

„Toks darbuotojas, pasitaręs su atsakingu už viešuosius pirkimus asmeniu, nueina į parduotuvę, išsirenka ir sumoka. Už pateiktą čekį darbuotojui į jo sąskaitą pervedama patirtų išlaidų suma. Pavyzdžiui, būna, kad nuperka juostelių, gėlių, sraigių gimnazijos akvariumui, nedidelių simbolinių prizų. Jokio nusižengimo čia nėra,“ – tikino L. Šidlauskas.

Kuriozinės situacijos

Bet auditorių nuomone, grynųjų pinigų naudojimo neturi būti. 

„Gerai, vengsime tokių situacijų, bet bus ir taip, kad norint įsigyti dovanoms rišti juostelę už 2-3 eurus, teks eiti į parduotuvę du kartus – vieną kartą išsirinkti prekę ir išsirašyti sąskaitą už tą juostelę, o kitą kartą, atlikus pavedimą, nueiti į parduotuvę ją pasiimti,“ – dėstė argumentus Gimnazijos direktorius.

Paprašytas pakometuoti treniruoklių salės įrengimo projektą, jis teigė, kad gimnazija gavo Švietimo mokslo ir sporto ministerijos finansavimą. 

„Projekto lėšų naudojimo teisėtumas, viešų pirkimų pagrįstumas buvo patikrintas VšĮ Centrinės projektų valdymo agentūros. Iki smulkmenų ir niekam nesukėlė jokių abejonių,“ – pabrėžė L. Šidlauskas.

Buvo atsiskaityta

 Pasak jį, projekto sąlyga buvo tokia – įstaiga už savo lėšas įsigyja inventorių, o Švietimo mokslo ir sporto ministerija, patikrinusi įsigijimo formalumus, perveda mokyklai patirtas išlaidas. 

„Kadangi treniruoklių įrangos lėšos nebuvo įtrauktos į Savivaldybės strateginį planą, įsigijimus finansavome iš gimnazijos biudžeto lėšų. Iš Savivaldybės negalėjome prašyti lėšų sporto įrangai, nes tokios lėšos nebuvo numatytos biudžete. Todėl įsigijimams galėjo būti naudojamos tik disponuojamos lėšos. Visos ministerijos gimnazijai pravestos lėšos už sporto projekto įsigijimus grąžintos į Savivaldybės biudžetą. Metų pabaigoje sąmatos buvo patikslintos ir formalumai sutvarkyti. Nei gimnazija, nei kas kitas dėl to nepatyrė nepatogumų. Gimnazijos dalyvavimas sporto projekte buvo viešas ir visiems sąlygos buvo žinomos. Turime treniruoklių salę ir neabejoju, kad padarėme gerą, daug laiko ir pastangų kainavusį darbą,“ – įsitikinęs Senosios gimnazijos direktorius.

„Jokių lėšų planavimo trūkumų, šiuo atveju,  gimnazija nepadarė,“ – jis pridūrė.

Paaiškino dėl riedlenčių parko

Vis tik jis sako, kad auditoriai pagrįstai atkreipė dėmesį į netinkamą lėšų naudojimą remontuojant Gimnazijos teritorijoje esantį riedlenčių parką, žinomą ekstremalaus sporto aikštyo vardu. 

Savivaldybė miestui ir miesto svečiams Gimnazijos teritorijoje pastatė riedlenčių parką, tačiau lėšų jos remontui, anot direktoriaus, niekada  neskyrė. 

„ Artėjant 2020 metų vasarai, įrenginys  taip išlūžinėjo, kad styrojo išsikišę metalo strypai, žiojėjo didžiulės skylės. Dėl pavojaus vaikų  gyvybei ir sveikatai riedlenčių parko teritoriją užtvėrėme stop juosta, bet ją kiekvieną rytą rasdavome sporto mėgėjų nudraskytą. Pasitarus buvo priimtas sprendimas remontuoti. Specialistams beremontuojant, pamatėme, kad supuvusi ne tik danga, bet ir medžio konstrukcijos. Sutarties su remontuojančia įmone nesudarėme, nes tokios apimties remontui neturėjome lėšų. Metų pabaigoje remonto išlaidoms padengti buvo skirtos lėšos ir su remontą atlikusia įmone buvo atsikaityta,“ – prisiminė L. Šidlauskas.

„Kaip reikėjo elgtis direktoriui – laukti, kol koks vaikas pasismeigs ant išlindusio strypo ar susižalos užvažiavęs ant atsivėrusios skylės, ir po to aiškintis, kad nebuvo skirta lėšų? Sudaryti sutartį dėl remonto neturint lėšų, o po to vaikščioti po teismus? Riedlenčių parkas labai populiari viso miesto ir jo svečių jaunų žmonių laisvalaikio vieta. Tai, kad auditoriai atkreipė dėmesį į netinkamą išlaidų planavimą, yra atkreiptina žinia visiems.“

41 kartą įsigijo prekių ir paslaugų be viešųjų pirkimų

Anot L. Šidlausko, gal kam įspūdingai skamba, kad gimnazija per 2020 metų pirmą pusmetį, neįvykdžiusi viešųjų pirkimų procedūrų, 41 kartą įsigijo prekių ir paslaugų daugiau kaip už 3781,46 eurus.  

„Pastebėčiau, kad tokioms sumoms, už kokias įsigyta prekės ar paslaugos metų pradžioje, pagal įstatymą konkurso organizuoti ir nereikia. Pažiūrėjau, kas pirkta: grindų vaškas ir White spiritas (88 Eur), raštinės prekės (242 Eur), tualetinis popierius mokiniams, rankų muilas (173 Eur ir 283 Eur), plakato maketavimas ir spauda (48 Eur), mokinių kelionė į Vilnių (135 Eur) ir kai kurios kitos prekės. 2020 metų kovo pabaigoje iš pareigų buvo pasitraukė atsakingas už viešuosius pirkimus darbuotojas. Šiandien sunku pasakyti, ar kai kuriems pirkimams tuo metu dirbęs  darbuotojas paraiškų nepildė, ar jos gimnazijos rekonstrukcijos metu kažkur nusimetė (administracija gimnazijos rekonstrukcijos metu keletą kartų kraustėsi iš vietos į vietą). Visos sąskaitos yra ir  jos pagrįstos. Manau, suprantama, kad tokioje maišalynėje, kurią patyrėme rekonstrukcijos metu, visokių netikėtumų galėjo rastis,“ – aiškino direktorius.

Darbininkui neteisėtai paskirta 10 proc. kintamoji dalis?

Auditoriai taip pat nustatė, kad, kad statinių priežiūros darbininkui neteisėtai paskirta 10 proc. kintamoji dalis.

„Bet tas darbininkas yra C lygio pareigybės darbuotojas – profesinę mokyklą baigęs asmuo, kuriam galima nustatyti kintamąją dalį....Gimnazijos vadovas nėra ūkvedys,“ – sakė L. Šidlauskas. 

„Jei mokyklos vadovas pasistengia, kad būtų sumažinta riedučių rampos remonto kaina ir už tuos pinigus gimnazija įsigyja dokumentų naikinimo aparatą, nes rekonstrukcijos metu, netekus patalpų, reikėjo sunaikinti daugybę dokumentų su mokinių, mokytojų asmeniniais duomenis, o auditoriai tai vertina kaip trūkumą, man tai yra nesuprantama.“

Gimnazija gali didžiuotis

„Reikia kratytis mokyklos direktoriaus – ūkvedžio, atsakingo už viską, sampratos. Priešingu atveju, jis tampa amžinu įkaitu ir manipuliacijų objektu ir mokslo metų pradžioje priverstas aiškintis apie galimai neteisėtai naudojamus asignavimus, lėšų planavimo trūkumus, nepakankamą personalo kontrolę, teikti papildomą informaciją ir kitiems auditoriams,“ – sakė ponas Leonas.

„Jei buhalterė, ruošdama įsakymą nurodė ne tą Darbo kodekso straipsnį, derėtų įvertinti, kad teisės akte apskritai nereikia nurodyti kokiu teisės aktu vadovaujantis jis yra parengtas. Ir čia joks nusižengimas,“ – sakė jis.

Kvies aiškintis direktorių

„Kaip išgirdome iš kontrolierės, šių pažeidimų priežastimis įstaiga įvardijo žmogiškųjų resursų trūkumą. Bet prieš įstatymą lygūs visi – na, ir negali elgtis taip, lyg pinigai būti disponuojami iš tavo asmeninės piniginės,“ – savo Facebook paskyroje paskelbė Svetlana Grigorian, miesto Tarybos narė.

„Nutarėme, kad Kontrolės komiteto posėdį šauksime spalio 4 dieną. Per posėdį nesakiau, bet kreipsiuosi raštu į kolegas su prašymu pakviesti ir poną Leoną Šidlauską (gimnazijos direktorių),“ – sakė S. Grigorian.

Auditorių ataskaita yra vieša

Bet L. Šidlauskas didžiuojasi esminiais pokyčiais gimnazijoje – didžiule Palangos senosios gimnazijos pažanga. 

„Gimnazija tapo gera, kitų dėl savo pasiekimų pastebima. Ir gimnazistai, ir jų tėvai tai vertina. Jaučiamės prie to prisidėję,“ – reziumavo direktorius. „Valdžios įrankius įgiję žmonės, kurie nori pasirodyti, kad yra svarbūs, turi pareigą pasirodyti, kad yra ir protingi,“ – jis pridūrė.

Su auditorių ataskaita apie gimnazijos patikrinimą galima plačiau susipažinti sekant šią nuorodą internete:

https://palanga.lt/doclib/gb8fl5jtlp7pf3ahbqt545kjhmr35feq

 

 

 

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Gruodžio mėnesį švietimo būklę analizuojantis žurnalas „Reitingai“ išleido naują numerį. Tai labai solidus ir atsakingai veikiantis leidinys, principingai palaikantis mokyklos pažangos kūrimą, palaikymą ir kritikuojantis švietime tebesitęsiančias ir pernelyg gausias vis dar dažnas sustabarėjimo, imitacijos  apraiškas. Gruodžio „Reitingų“ numeryje yra puikiausių pažangios ar kuriančios...


Lietuvos švietimo būklę stebiantis ir analizuojantis žurnalas „Reitingai” prieš savaitę paskelbė, kad Palangos miesto savivaldybė pagal 2022 m. abiturientų stojimo į aukštąsias mokyklas rezultatus didžiausiu nuošimčiu išsiskiria iš Lietuvos savaivaldybių. 


Sukako pusmetis, kai Palangos miesto rinkliavų centrui (PMRC) vadovauja Algimantas Bluškis. Likimas taip lėmė, kad Palangoje jau 38 metus gyvenantis vyras net 26 metus iš jų dirbo Palangos kaimynystėje, Klaipėdoje. 13 metų – valstybės tarnyboje ir taip pat 13 metų – Klaipėdos Laisvosios ekonominės zonoje naujai įsikūrusios logistinės kompanijos vadovu. „Niekada nebuvau...


Palangos miesto savivaldybė dar kovo mėnesį nustatė mokykloms klasių komplektų skaičių.  Nuo to ir pradedamos dėlioti gairės ateinančiam rugsėjui. 


Trečiadienį, balandžio 27 dieną, Palangos parapijos vikaras Audrius Undraitis  pašventino po rekonstrukcijos dar dažais kvepiančią, blizgančią – neatpažįstamai pasikeitusią Palangos senąją gimnaziją ir jos bendruomenę. Gimnazijos direktorius Leonas Šidlauskas atsakė į „Palangos tiltas“ klausimus.


Palangos miesto savivaldybės Kontrolės komitetas kai kurias miesto įstaigas „myli“ gerokai labiau  nei kitas. Palangos Senąją gimnaziją kontrolieriai šiais metais jau „šukavo“ tris kartus, o visos mokymo įstaigos veiklos auditą atliks metų pabaigoje. Gimnazijos direktorius Leonas Šidlauskas sakė laikraščiui „Palangos tiltas”: „Jaučiamės prisidėję prie gimnazijos atsinaujinimo ir...


Nuotolinis mokymas – nemenkas galvos skausmas visiems ugdymo proceso dalyviams: mokytojams, mokiniams ir pastarųjų tėvams. Tačiau, ko gero, labiausiai nagus dabar kramto abiturientai: kaip vyksa abitūros egzaminai? Ar bus jiems deramai pasirengta? „Nėra abejonės, kad nesant (abitūros) egzaminų, aukšti vertinimai pasipiltų už nieką. Mūsų abiturientams tai būtų labai nedėkinga...


Iš atostogų Prancūzijos Alpėse per Milaną į Palangą grįžęs Leonas Šidlauskas, Palangos senosios gimnazijos direktorius, dvi savaites dėl koronaviruso grėsmės praleido namuose.(VISĄ STRAIPSNĮ SKAITYKITE LAIKRAŠTYJE "PALANGOS TILTAS").


Iš atostogų Prancūzijos Alpėse per Milaną į Palangą grįžęs Leonas Šidlauskas, Palangos senosios gimnazijos direktorius, dvi savaites dėl koronaviruso grėsmės praleis namuose.


Palangos senojoje gimnazijoje – permainos. Į užtarnautą poilsį išėjus ilgamečiam gimnazijos direktoriui Algirdui Karačionkai, Palangos miesto savivaldybės tarybos sprendimu gimnazijos direktoriaus pareigas pradėjo eiti Leonas Šidlauskas. Naujasis vadovas pradėjo dirbti praėjusių metų gruodžio 28 dieną. „Nėra tvarkos – nėra rezultatų, – neabejoja naujasis...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius