Palangos miesto rinkliavų centro direktorius Algimantas Bluškis: „Niekada nebuvau šalininkas greitų pokyčių. Kai kuriuos centro trūkumus esu tikrai pastebėjęs“

Linas JEGELEVIČIUS, 2023-10-12
Peržiūrėta
2656
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Algimantas Bluškis  Laimono Tamošiūno nuotr.
Algimantas Bluškis Laimono Tamošiūno nuotr.

Sukako pusmetis, kai Palangos miesto rinkliavų centrui (PMRC) vadovauja Algimantas Bluškis. Likimas taip lėmė, kad Palangoje jau 38 metus gyvenantis vyras net 26 metus iš jų dirbo Palangos kaimynystėje, Klaipėdoje. 13 metų – valstybės tarnyboje ir taip pat 13 metų – Klaipėdos Laisvosios ekonominės zonoje naujai įsikūrusios logistinės kompanijos vadovu. „Niekada nebuvau šalininkas greitų pokyčių. Kai kuriuos trūkumus esu tikrai pastebėjęs, juos dabar su kolegomis ir aptariame, analizuojame bei vertiname. Yra nemažai atvejų, kad kai kurioms permainoms būtinas miesto vadovų ir miesto politikų sprendimas ar netgi nacionalinio lygmens sprendimai,“ – „Palangos tiltui“ sakė naujasis PMRC direktorius.

Koks jūsų pusmetis centre? Kur aiškiai matote jo veiklos trūkumus, ką derėtų nedelsiant keisti? O ką pamažu?

– Taip,  kaip tik visai neseniai suėjo pusmetis (pirmoji mano darbo diena buvo šių metų balandžio 3 dieną), kai pradėjau dirbti BĮ Palangos miesto rinkliavų centras direktoriumi. Startas tikrai buvo įdomus ir tuo pačiu gana sudėtingas. Per labai trumpą laiko tarpą teko ne tik susipažinti su visiškai nauja veiklos sritimi – vietinės rinkliavos administravimu, jos surinkimo kontrole bei pasiruošti vasaros sezonui ne tik techniškai, bet ir tam surinkti gausią sezoninių darbuotojų komandą. 

Niekada nebuvau šalininkas greitų pokyčių. Kai kuriuos trūkumus esu tikrai pastebėjęs, juos dabar su kolegomis ir aptariame, analizuojame bei vertiname. Yra nemažai atvejų, kad kai kurioms permainoms būtinas miesto vadovų ir miesto politikų sprendimas ar netgi nacionalinio lygmens sprendimai. Turiu omenyje vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą administravimo klausimą, kurio būsimi pokyčiai ne vienerius metus jau yra ruošiami LR Vyriausybės lygmenyje. 

Taip pat reikalingi ne tik  teisės aktų pakeitimai dėl vietinės rinkliavos už automobilių statymą Palangos miesto tarybos nustatytose vietose, bet ir šiai rinkliavai surinkti naudojamos įrangos ir technikos atnaujinimas, ją pakeičiant modernesne. Taip pat ne mažiau svarbus yra ir tam tikrų sistemų (patogesnio mokėjimo ir kontrolės) įdiegimas – šiuo metu tai šiuolaikiniame pasaulyje sparčiai vystosi.

Kodėl sutikote vadovauti įstaigai, PMRC, kuri visąlaik buvo politizuota? Kokios buvo jūsų sąlygos? Kur iki šiol darbavotės? Esate palangiškis, tiesa?

– Palangos miesto rinkliavų centras yra biudžetinė savivaldybės įmonė, tai jos vadovo pareigas aš užėmiau viešo konkurso būdu. 

Širdyje aš save jau tikrai laikau palangiškiu, nes, tik įgijęs aukštąjį išsilavinimą, ir pagal tuo metu galiojusias tvarkas, gavęs paskyrimą, dar 1985 metais atvykau gyventi ir dirbti į Palangą. Taigi, nežiūrint į tai, kad keitėsi mano darbinė veikla ir miestai, kuriuose dirbau, Palangoje ir jo gyvenimą gyvenu jau 38-erius metus.

Nuo pat atvykimo – iki 1993 metų – Palangoje man teko darbuotis sporto srityje. Vėliau, išbandęs save privačiame versle, vėl grįžau į valstybės tarnybą, tik jau dirbant Klaipėdoje. Po 13 metų darbo valstybės tarnyboje – nuo 2009 metų, taip pat 13 metų, dirbau Klaipėdos Laisvosios ekonominės zonos naujai įsikūrusios logistinės kompanijos vadovu.    

Tarybos nariai, su kuriais teko kalbėti, jau teigiamai atsiliepia apie jūsų veiklą ir laukia jūsų centro vizijos pristatymo Taryboje. Kas joje bus? Kada ją planuojate pristatyti Tarybai? 

– Ačiū, tikrai malonu išgirsti gerą žodį. Visuomet laikiausi principo, kad vienas lauke – ne karys, dėl to daug kas pasiekiama dirbant komandoje. Mėgstu įsigilinti į vykdomą veiklą, spręsti problemas bei įveikti įvairius iššūkius, todėl visuomet ieškau naujovių, modernesnių sprendimo būdų. Ne išimtis ir šis darbas. Šiuo metu, nors jau ir pasibaigė kurorto vasaros sezonas, darbų tikrai netrūksta: apibendriname šio laikotarpio rezultatus, sukauptus įvairius pastebėjimus, juos analizuojame ir vertiname bei ruošiame pristatymą tiek miesto vadovams, tiek miesto tarybos nariams. Manau, kad pirmiausia teiksime parkavimo aktualijų  apibendrinimą ir siūlymus ką galima būtų keisti, kad parkavimas mieste ateityje būtų modernesnis ir patrauklesnis. 

Neabejoju,  kad vasarą sulaukėte tūkstančių skambučių ir elektroninių laiškų, ar ne? Ko gero, jums derėtų galvoti įdarbinti dirbtinį intelektą atsakyti į juos visus?

–Tikrai taip, sulaukėme ir elektroninių laiškų, ir skambučių. Mintis apie dirbtinio intelekto įdarbinimą, pripažįstu, yra gana įdomi. Kaip vieną iš būdų tokio tipo problemoms spręsti, jūsų siūlymą būtinai turėsime omenyje. 

Daugely sričių grynųjų pinigų naudojimas išnyksta arba yra ribojamas. Kol kas Palangoje bus galima mesti monetas į parkomatus, kurių, matyt, ateity nebeliks?

– Na, parkomatai, atsiskaityti už automobilių statymą, manau, kad dar kurį laiką tikrai dar liks. Jie, bent jau mano turimomis žiniomis, kol kas dar yra naudojami visame pasaulyje, tačiau, kad jie turi būti modernizuojami taip pat yra neginčijamas faktas. Mes turėtume siekti, kad mieste būtų įrengti parkomatai ne tik su visomis šiuolaikiškomis atsiskaitymų galimybėmis (grynais pinigais, bankinėmis kortelėmis ar kitais mobiliaisiais įrenginiais, pritaikytais atsiskaitymams), bet ir keičiant visą atsiskaitymo kontrolę, ją modernizuojant per naujų programų įdiegimą.

  Administruojate ir dvi automobilių stovėjimo aikšteles, Ronžės ir Taikos gatvėse. Kas jose taisytina?

– Aikštelės neturi didelių trūkumų. Pagal galimybes siekiame modernizuoti jų aptarnavimą. Tam Ronžės gatvėje esančioje aikštelėje šiuo metu yra baigiama montuoti automatinė, su TP numerių nuskaitymu, kontrolės sistema. Įdiegus šią sistemą, bus ne tik išspręstas aikštelės kontrolės klausimas, bet ir bus modernizuotas atsiskaitymas už teikiamą parkavimo paslaugą, veiks informacinės švieslentės Ronžės gatvėje, o vėliau ir Vytauto gatvėje, apie aikštelės užimtumą realiu laiku.

Nors daugeliui, matyt, atrodo, kad PMRC yra atsakingas tik už parkavimo rinkliavas, tačiau jūs turite ir daugiau funkcijų, pavyzdžiui, fiksuojate kelių eismo taisyklų pažeidimus. Kiek jų šį sezoną užfiksavote? Ką siūlote gerinant šios funkcijos atlikimą?

– Reikėtų atkreipti dėmesį, kad PMRC kontrolieriai fiksuoja ne visus KET pažeidimus, o tik tuos, kurie susiję su automobilių parkavimu vietose, kuriose parkavimas yra vykdomas ilgiau nei galimas pagal nustatytą laiką arba draudžiamas pagal kelių eismo taisykles. Nuo šių metų gegužės 15 dienos iki spalio mėnesio tokių pažeidimų užfiksuota per 1 800. 

Atsakydamas į klausimą „Ką siūlote gerinant šios funkcijos atlikimą“, turiu vieną esminį siūlymą – keisti vairuotojų požiūrį į savo bei kitų asmenų saugumą. Esu įsitikinęs, kad asmenys, priimantys tam tikrus teisės aktus ar nustatantys tvarkas, nesiekia kam nors ką nors apsunkinti ar pakenkti. Jų visų tikslas yra vienintelis – užtikrinti tiek eismo dalyvių, tiek pėsčiųjų saugumą bei tuo pačiu kurti ekologiškai švaraus kurortinio miesto veidą.

Jūsų centrui pavesta ir surinkti nuomos mokestį iš gyventojų, gyvenančių miesto savivaldybei priklausančiuose socialiniuose būstuose. Kiek tokių būstų mieste yra? Kiek juose gyvena gyventojų? Kiek jų yra nemokūs?

– Savivaldybės socialinio būsto fonde yra 43 butai. Kiek juose gyvena gyventojų, tokia informacija PMRC nedisponuoja.

Administruojate ir vietinę rinkliavą už komunalinių atliekų iš gyventojų surinkimą. Ką čia siūlote keisti?

– Visų pirmiausia reikėtų pasakyti, kad LR aplinkos ministerijoje yra rengiami nacionaliniai teisės aktai, kurie iš esmės turėtų pakeisti komunalinių atliekų surinkimo tvarkas regioniniu mastu.

Dėl geresnio administruojamos vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų iš gyventojų surinkimo mieste reikės įdiegti naują atliekų surinkimo, monitoringo ir gyventojų savitarnos informacinę sistemą. Tokios sistemos įsigijimo viešojo pirkimo procedūra jau yra pradėta. 

Manau, kad reikėtų peržiūrėti poilsio paskirties nekilnojamojo turto rinkliavos apskaičiavimo metodiką, nes pagal ją apskaičiuojamas rinkliavos mokestis yra akivaizdžiai neadekvačiai mažas. 

Jūsų centro nauja funkcija – ir valstybinės kelių transporto kontrolės organizavimas, tiesa?

– Taip. Minėtą funkciją PMRC vykdo nuo 2013 metų, tačiau valstybinės kelių transporto kontrolės organizavimas neapima įvažiuojančių į Palangos miestą automobilių skaičiavimo. 

Savivaldybės tarybos sprendimu, PMRC suteikta funkcija apima priežiūrą ir kontrolę, kaip keleiviai ir jų vežėjai laikosi įstatymuose ir kituose teisės aktuose nustatytų reikalavimų įgyvendinant valstybinę kelių transporto kontrolę, reglamentuotą Lietuvos Respublikos kelių transporto kodekso.

Beje, ar PMRC save išsilaiko? Prisimenu kai kurių politikų siūlymus, kad, girdi, centras, dirba nepelningai, dėl to net reikėtų svarstyti jį uždaryti?

– PMRC yra ne pelno siekianti organizacija, o savivaldybės įstaiga, kuriai yra deleguotos tam tikros funkcijos. Dėl to kalbėti apie įstaigos išsilaikymą, turbūt, nereikėtų. Ar šias funkcijas vykdyti pavedus kokiai nors kitai įstaigai, būtų pasiektas didesnis ekonominis naudingumas miestui, vertinti sudėtinga, galėčiau tiesiog atsakyti skaičiais: PMRC, administruodamas jam priskirtas vietines rinkliavas, jų surenka per 2,2 mln. eurų kasmet, o centro išlaikymui ir kitoms išlaidoms pakanka vos penktos dalies šios sumos.     

– Matyt, neatmetate, kad centrui gali būti pavesta ir daugiau funkcijų, ar ne?

– Tokios informacijos šiai dienai tikrai neturiu. Žinau tik tiek, kad jeigu toks sprendimas būtų priimtas, jį tiesiog reikėtų vykdyti.

– Kokie jūsų pomėgiai?

– Nuo vaikystės mano gyvenimas buvo susietas su sportu, todėl ir pagrindinis pomėgis – sportas. Taip pat mėgstu keliones bei leisti laiką gamtoje. 

 

Laimono Tamošiūno nuotr.

 

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Sukako pusmetis, kai Palangos miesto rinkliavų centrui (PMRC) vadovauja Algimantas Bluškis. Likimas taip lėmė, kad Palangoje jau 38 metus gyvenantis vyras net 26 metus iš jų dirbo Palangos kaimynystėje, Klaipėdoje. 13 metų – valstybės tarnyboje ir taip pat 13 metų – Klaipėdos Laisvosios ekonominės zonoje naujai įsikūrusios logistinės kompanijos vadovu. „Niekada nebuvau...


Informuojame, kad paskelbtas konkursas Palangos miesto rinkliavų centro direktoriaus pareigoms užimti


Kasmet gruodžio 3-iąją minima   Tarptautinė neįgaliųjų diena. Šia  proga atidžiau pažvelgti į negalią turinčių žmonių situaciją kviečia Palangos miesto socialinių paslaugų centro dalyvių paroda – priminimas.


Kaip informavo „Palangos tiltą“ Savivaldybė, konkursą užimti Palangos Sporto centro (PSC) direktoriaus laimėjo Saulius Simė, iki šiol užėmęs PSC direktoriaus pavaduotojo pareigas.


Palangos Sporto centro trenerių vienybė bliūkšta – iš Sporto centro trenerių laiško dėl miesto Tarybos narės Svetlanos Grigorian opuso šalies žiniasklaidoje dėl galimo mobingo Sporto centre savo parašą atšaukė vienas treneris. „Man Macius (Arūnas Macius – laikinasis Palangos Sporto centro direktorius – aut.)  atnešė lapus pasirašyti, tipo kažkokia boba (Svetlana Grigorian – PT) pavarė...


Ant žinomo Palangos miesto vaikų futbolo trenerio Marselio Balasanovo dantį griežia kiti apskrities futbolo mokyklų ir klubų treneriai ir – ne tik. Maža paslaptis, kad jis nelabai patinka savo tiesioginiam viršininkui, laikinai Palangos sporto centro direktoriaus pareigas einančiam Arūnui Maciui, kuris treneriui priekaištauja, kad šis Sporto centro vaikus agituoja...


Šiandien neišeidami iš namų internetu galime padaryti liūto dalį darbų, kuriems atlikti anksčiau reikėjo varstyti įstaigų duris. Įmonės, optimizuodamos savo internetinius tinklapius, sėkmingai sprendžia ir kitus klausimus: konkurencinėje kovoje jos tampa pranašesnės, palengvinama informaciją apie paslaugas teikiančių darbuotojų kasdienybė. Tačiau didžiosios...


Ko gero, daugeliui kurorto kultūrinis gyvenimas siejasi su beveik legendiniu Nerijum Stasiuliu. Bet nuo balandžio mėnesio, N. Stasiuliui išėjus dirbti į savivaldybės Tarybą, Palangos kultūros centro „bosas“- naujas žmogus. Naujas, bet ne visiškai „žalias“ ir jau žinomas ne vieno palangiškio. Susipažinkime: naujas  Palangos kultūros centro...


Rinkliavų centro rinkliavų kibiras – kiauras

Linas JEGELEVIČIUS, 2010 07 25 | Rubrika: Miestas

Palangos savivaldybės Taryba numačiusi šiais metais surinkti 350 tūkstančių litų vietinių rinkliavų vien tik iš automobilių stovėjimo tam savivaldybės nustatytose vietose. Bet kaip įsitikino savivaldybės kontrolierė Elena Kuznecova, praėjusį trečiadienį patikrinusi, kaip renkama rinkliava vienoje iš daugelio automobilių mokamo statymo vietose – aikštelėje prie sanatorijos „Pušynas“ – tiek...


LATGA-A areštavo Kultūros centro turtą

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 11 16 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto apylinkės teismas, išnagrinėjęs Lietuvos Autorių Teisių Gynimo Asociacijos Agentūros (LATGA-A) prašymą pritaikyti Kultūros centro turtui laikinąsias apsaugos priemones, nusprendė prašymą tenkinti. Teismo nutartimi, užtikrinant skolos išieškojimą, areštuotas Kultūros centro turtas už 74 tūkst. litų.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius