Už renovaciją žadėtos paramos vis dar nematyti – komunalininkai ramina aistras

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016-01-25
Peržiūrėta
2072
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Nuotrauka iš www.renovacija.lt
Nuotrauka iš www.renovacija.lt

Ginčai dėl renovuoto Salomėjos Nėries g. 3 daugiabučio namo vis nesibaigia. Mėnesio pradžioje „Palangos tiltas“ skelbė, jog gyventojai buvo skaudžiai nuvilti – negavo valstybės žadėtos 40 procentų paramos būsto renovacijai, todėl gyventojus pasiekė didelės, 120 eurų už renovaciją siekiančios sąskaitos. Pasipiktinę gyventojai kreipėsi į renovacijos administratorių UAB „Palangos komunalinis ūkis“, prašydami paaiškinti, kodėl gyventojai, jų nuomone, buvo apgauti.

Susirinkimo metu sprendžiami du klausimai
„Iki 2024 metų, atmetus valstybės paramą, turiu sumokėti 9531 eurą, mokėjimus išdėstant kas mėnesį. Pirma sąskaita – 120 eurų, po to ji truputį mažės, bet nesuprantu, kodėl nėra paskaičiuota renovacijai numatyta 40 procentų parama“, – mėnesio pradžioje skundėsi į „Palangos tilto“ redakciją užsukęs namo gyventojas Jonas Lacvikas. Dar labiau išsigandusi jo kaimynė, jau 85 metus perkopusi Ona Veličkaitė: „Man reikia už renovaciją mokėti gruodį 121,74 euro, iš viso 11 127 eurus iki 2024 metų. Iš kur man, ligotai pensininkei, tokius pinigus paimti? Apgavo mus visi sakydami, kad valstybė padės su renovacija“, – guodėsi tada moteris.
Praėjusią savaitę, penktadienį, įvyko namo gyventojų ir „Palangos komunalinio ūkio“ atstovų susirinkimas. Susirinkime dalyvavo „Palangos komunalinio ūkio“ direktoriaus pavaduotoja Kristina Viščiūnienė ir renovacijos programos įgyvendinimo atstovai Alma Drakšienė bei Nerijus Sebeckis.
Susirinkimo metu buvo sprendžiami du klausimai. Pirmas – dėl kaupiamųjų lėšų dydžio mažinimo.
Anot komunalinio atstovo, namams, kurie yra atnaujinti, penkerius metus po statybos darbų užbaigimo pagal Vyriausybės sprendimą gali būti taikomas 50 procentų mažesnis kaupiamųjų lėšų tarifas. Jis būtų 0,025 euro centų už kv/m nuo naudingo namo ploto.
Antras svarstytas klausimas – dėl investicinio plano tvirtinimo. 2013 metais namo savininkai nusprendė dalyvauti renovacijos programoje ir patvirtino tuo metu parengtą investicinį planą. Baigus renovavimo darbus, buvo kreiptasi dėl paramos gavimo, tačiau buvo gautas atsakymas, jog naujai parengtas investicinis planas pilnai neatitinka keliamų paramai gauti reikalavimų. „Pasiūlymas mažinti tarifą Būsto energijos taupymo agentūrai (BETA) buvo teiktas 2015 metų spalį, tačiau yra protokolas, kad namo gyventojai atsisakė balkonų stiklinimo, o kadangi balkonų stiklinimas yra valstybės remiama priemonė, paramos gavimas ėmė strigti“, – kodėl iki šiol negauta valstybės renovacijai žadėta parama gyventojams aiškino A. Drakšienė. Pakoreguotas investicinis planas Aplinkos ministerijai bus teikiamas jau trečią kartą.
Balsuojant dėl kaupiamųjų lėšų tarifo mažinimo, komunalinio atstovai ragino: „Išduodame vardinius balsavimo biuletenius, kuriuos, būtų geriausia, kad užpildytumėte dabar, susirinkimo metu“. Garbaus amžiaus moteriai paprašius garsiai perskaityti ir paaiškinti biuletenyje išdėstytas sąlygas, už ką pasirašoma, komunalininkai neskubėjo padėti: „Pasirašykite čia ir čia“, – į lapą baksnojo komunalinio ūkio atstovė.

Administravimas vyko netinkamai
Namo gyventojai žurnalistei skundėsi, kad renovacijos administravimo darbai, kuriuos turėjo vykdyti „Palangos komunalinis ūkis“, vyko netinkamai, nors už tai gyventojai nemažai sumokėjo.
„Jūs dvejus metus gaunate didelius pinigus iš mūsų, tačiau renovacijos darbus administravote labai jau netinkamai. Kontrolės nebuvo, renovacija baigėsi kur kas vėliau nei buvo numatyta, o nuostolius išdalinote mums. Buvo tokių savaičių, kuomet darbininkai net nepasirodydavo, vanduo mums bėgo į kambarį, bet niekam tai nerūpėjo. Dažnai patys prižiūrėjome vykdomus darbus“, – piktinosi gyventojai.
Aktyviai teisybės ieškantis namo gyventojas J. Lacvikas teigė sulaukęs iš „Palangos komunalinio ūkio“ direktoriaus rašto, kad naujas investicinis planas jau patvirtintas ir išsiųstas. „Tad kodėl jūs norite, kad mes dėl jo balsuotumėte, jei jūs veikiate savavališkai? Jūs administravote, gavote už tai pinigus, tad dabar pasirūpinkite, kad gautume žadėtą valstybės paramą“, – karščiavosi Jonas.
Kalbant apie kaupiamųjų lėšų tarifą – siūlomą 0,025 euro centų, gyventojai nelabai supranta, iš kur būtent tokie skaičiai. „Kitų renovuotų namų gyventojai pasakoja, kad renovacijos metu buvo pateiktos projektavimo kainos, buvo pateikta ataskaita, už kiekvieno buto darbus atskirai ir bendrai viso namo. Aiškios net statybinių medžiagų išlaidos. O mūsų atveju – jokios detalios ataskaitos“, – sakė J. Lacvikas.

Moka už darbus, kurie nebuvo atlikti
Gyventojai skundėsi, kad gavę sąskaitas, rado eilutę, kurioje parašyta, jog atlikti karšto vandens inžinerinių sistemų, susidėvėjusių vamzdynų remonto darbai, nors niekas nebuvo daroma: „Kodėl turime mokėti už tai, kas net nebuvo padaryta?!“. Tačiau į šį klausimą „Palangos komunalinio ūkio“ atstovai nesugebėjo gyventojams atsakyti.
„Galimas atvejis, jog kai kuriuose butuose ir buvo atlikti tokie remonto darbai“, – sakė „Palangos komunalinio ūkio“ atstovai.
Jei gyventojai sutiks ir didžioji dauguma balsuos už investicinio plano koregavimą, sprendimo, anot K. Viščiūnienės, teks laukti mažiausiai pusę mėnesio: „Jei planą patvirtins ir galiausiai parama bus gauta, perviršis, kurį gyventojai sumokėjo, bus grąžintas“. Šiuos pavaduotojos žodžius gyventojai palydėjo su šypsena.
Kol kas renovuoto namo gyventojams vidutiniškai kas mėnesį už renovaciją tenka sumokėti apie 120 eurų.
„Kas iš to, kad dabar mokame mažiau už šildymą, bet tokios sumos už renovaciją išlaidas mums padidina dar labiau“, – piktinosi Salomėjos Nėries g. 3 gyventojai.

UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktoriaus pavaduotojos daugiabučių gyvenamųjų namų administravimui ir renovacijai Kristinos Viščiūnienės komentaras:
„Sausio 21 dieną 17 valandą vyko gyventojų susirinkimas daugiabučiame name adresu S. Nėries g. 3, Palangoje. Susirinkimo klausimai: dėl patikslinto investicijų plano tvirtinimo; dėl minimalaus mėnesinio kaupiamosios įmokos tarifo mažinimo.
Baigus (2015 m. liepos 14 d.) namo atnaujinimo darbus, UAB „Palangos komunalinis ūkis“ pateikė prašymus (Nr. R-712 ir Nr. R-713) į VšĮ „Būsto energijos taupymo agentūrą“ (toliau BETA) dėl valstybės paramos. Prašymai buvo atmesti, ir neįtraukti į dokumentų priėmimo sistemą.
Kadangi atnaujinimo (modernizacijos) proceso eigoje namo gyventojai atsisakė stiklinti balkonus (2014-04-05 susirinkimo protokolas), be to, daugelio numatytų atnaujinimo darbų kiekiai investiciniame plane buvo per maži (CPO pirkimo sutartis Nr. CPO26709). Dėl to teko tikslinti investicijų planą, šiuos veiksmus suderinus su BETA (Pritarimas Nr. (4)-B2.2-66; 2016-01-06). Patikslintas investicinis planas pirmiausiai turėjo būti teikiamas derinti su BETA, suderintas investicinis planas buvo pateiktas (2016-01-21) gyventojų pritarimui.
Dauguma (67 proc.) gyventojų pritarė patikslintam investiciniam planui. UAB „Palangos komunalinis ūkis“ paruoš (tikimasi visas procedūras užbaigti iki 2016-02-01) visus reikiamus dokumentus ir pakartotinai kreipsis dėl Valstybės paramos už įgyvendintas modernizavimo priemones į BETĄ.
Minimalios mėnesinės kaupiamosios įmokos tarifo mažinimui susirinkime (2016-01-21) pritarė visi balsavę (67 proc.) gyventojai. Tarifas nuo 2016-02-01 mažės 50 proc.“

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Klaipėdos apskrities paramos gavėjams šiemet gyventojai skyrė per 2,3 mln. eurų ir tai yra didžiausia iki šiol skirta paramos suma.


Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, jog pirmadienį, lapkričio 9 d., pervedė pirmąją gyventojų skirtą paramą nuo pernai sumokėto GPM, apie 4 mln. eurų, organizacijoms, meno kūrėjams, profsąjungoms ir jų susivienijimams bei politinėms partijoms. O kas daugiausiai paramos gavo Palangoje? To „Palangos tiltas“ pasiteiravo Laimos Domarkienės, Klaipėdos AVMI atstovės spaudai.


Prie vaikų žaidimų parko, kitoje dviračių tako pusėje, Palangos komunalininkai įrengė tinklinio aikštelę.


Ginčai dėl renovuoto Salomėjos Nėries g. 3 daugiabučio namo vis nesibaigia. Mėnesio pradžioje „Palangos tiltas“ skelbė, jog gyventojai buvo skaudžiai nuvilti – negavo valstybės žadėtos 40 procentų paramos būsto renovacijai, todėl gyventojus pasiekė didelės, 120 eurų už renovaciją siekiančios sąskaitos. Pasipiktinę gyventojai kreipėsi į renovacijos administratorių UAB...


Dar šį rudenį neatpažįstamai pasikeis keleto Palangos daugiabučių gyvenamoji aplinka – kurorto komunalininkai ėmėsi teritorijos ties S. Nėries g. 3 ir 5 numerio namais tvarkymo darbų. Ateityje planuojama pagražinti ir kitų miesto daugiabučių aplinką, ypatingą dėmesį skiriant renovuotiems namams, kad atnaujinta infrastruktūra padėtų sukurti puikų bendrą kvartalo vaizdą.


Naujajai Vyriausybei nusprendus „įpūsti“ naujų vėjų į daugiabučių renovaciją – butų savininkams nereikėtų imti jai kreditų, o vietos savivaldybėms tektų gerokai didesnis vaidmuo procese, savivaldybės ėmė sukti galvą, kokiai vietos įmonei pavesti renovaciją. Miestų komunalinio ūkio įmonėms? Šilumos įmonėms? O gal kurti naujas įmones?


Vasaros įkarštyje komunalininkai sprendžia ne tik kurortines problemas

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2012 07 19 | Rubrika: Miestas

Įsibėgėjus vasarai Palangos komunalininkai dirba be atokvėpio – jie privalo suspėti išspręsti ne tik „kurortines“ problemas, bet ir nepamiršti pasirūpinti vietos gyventojų, palangiškių, poreikiais. Kurorto tvarkytojų diena prasideda labai anksti – jau 5 val. ryto komunalininkai triūsia paplūdimyje bei miesto gatvėse. Išvežamos...


Palangos komunalininkai jau rengiasi artėjančiai vasarai

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2012 04 02 | Rubrika: Miestas

Palangos komunalininkai intensyviai rengiasi artėjančiam vasaros sezonui, tad kurorte verda miesto tvarkymo darbai. Pasak UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktoriaus Konstantino Skieraus, daugelis jų miestiečiams kol kas nematomi, tačiau vos atšilus orams šie darbai taps pastebimi.


Galbūt kai kam Lietuvoje atrodo, kad krepšinis yra antroji religija, bet sporto neginčijamas karalius – futbolas. Tačiau futbolo klubo „Palanga“ futbolininkai, pernai laimėję teisę šiemet varžytis I-oje šalies lygoje, gyvena nežinioje. Ar teks, ginant kurorto vardą, išbėgti į aikštę ar, vėjams kišenėse siaučiant, teks atsisakyti...


Pagal Europos Sąjungos Sanglaudos veiksmų programą Palangoje yra vykdomas projektas „Palangos mokyklos - darželio „Pasaka“ rekonstrukcija“. Mokykla-darželis yra viešos paskirties pastatas, kuris be paramos lėšų nebūtų pajėgus atlikti pastato rekonstrukcijos darbų mažinant suvartojamos energijos sąnaudas.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius