Žarnų vėžys gali nepataisomai pakeisti gyvenimą: gydytojas pataria, kaip palaikyti šio organo sveikatą

Palangos tiltas, 2023-10-06
Peržiūrėta
1125
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ chirurgas Tomas Manelis
Sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ chirurgas Tomas Manelis

Žarnyno ligos – tema, apie kurią žmonės nenori kalbėti garsiai. Tačiau sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ chirurgas Tomas Manelis įspėja, kad laiku nesikreipiant į gydytoją gali laukti itin nemalonios ir gyvenimo kokybę gadinančios pasekmės. Laimei, išvengti lėtinių ir vėžinių žarnų susirgimų gali padėti subalansuotas gyvenimo būdas. Gydytojas dalinasi patarimais, kaip kasdieniame gyvenime rūpintis savo žarnyno sveikata.

Pavojų signalizuojantys simptomai

Tiesioji žarna yra paskutinis, daugiau nei 10 centimetrų ilgio storosios žarnos segmentas, kuriuo baigiasi virškinimo traktas, o jo paskutinis taškas – išangė. Rimtesnes šios srities ligas menantys simptomai dažniausiai sukelia diskomfortą, tad pajutus juos reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Nusiskundimai, dažniausiai susiję su šia sritimi yra kraujavimas, nestandartiniai dariniai, išeinantys per išangę ar šalia jos. Skausmas, skausmingas tuštinimasis ar vidurių užkietėjimas yra ne tik simptomai, bet ir priežastys, kurios sukelia rimtesnius susirgimus“, – pasakoja gydytojas.

Pasak jo, didžioji dalis susirgimų yra pačioje tiesiojoje žarnoje, o ne kūno išorėje. Tiesa, dalis problemų yra matomos bei laisvai apčiuopiamos išorėje. Vis dėlto pačios rimčiausios ligos slypi žarnyno viduje ir nėra matomos plika akimi.

„Tiesiosios žarnos negalavimams nustatyti naudojami keli tyrimo metodai. Vienas jų – digitalinis tyrimas, kurio metu pirštu nustatoma išangės rauko būklė, skausmingumas ir pažeidimai. Kitas būdas – echoskopija, kurios metu maždaug 7 cm gylyje ištiriamas pradinis žarnos segmentas. Tuo tarpu rektoskopija gali ištirti iki 20 cm apatinės storosios žarnos dalies“, – apie galimus tyrimo būdus pasakoja chirurgas.

Dažniausiai pasireiškiančios ligos

Dažniausiai šioje kūno dalyje aptinkamas negalavimas – hemarojiniai mazgai. Pasak chirurgo, plačiai paplitusi žmonių tarpe liga yra viena iš evoliucijos pasekmių: „Manoma, kad dėl to, jog žmonės ėmė vaikščioti ant dviejų kojų, tiesiojoje žarnoje atsirado dažnai aptinkama patologija – didesnis vandens stulpo slėgis, kuris sukelia negalavimus. Ši liga taip pat dažniau būdinga moterims, natūralus nėštumas ir gimdymas padidina riziką ja susirgti“.

Kitas dažnai aptinkamas susirgimas – nepiktybiniai polipai, kurie, jei nepašalinti laiku, gali išaugti į vėžinį susirgimą. Ankstyvas jų pašalinimas reikšmingai sumažina vėžinių susirgimų riziką.

„Jei pacientui pasireiškia vėžinis susirgimas, sudėtingos operacijos metu negalima šalinti vien tik auglio, reikia šalinti visą žarnos segmentą. Pašalinus tiesiosios žarnos segmentą, reikia šalinti kompleksą ir išangę. Netekus jų, žarna yra išvedama pilvo srityje, dėl to suprastėja žmogaus gyvenimo kokybė“, – sako T. Manelis.

Dar vienas kasdienius sunkumus keliantis sveikatos sutrikimas – išangės rauko patologija. Raukas yra raumuo, kuris užspaudžia išangę ir padeda reguliuoti tuštinimosi procesą. Šis organas yra itin sudėtingas mechanizmas, kurio problemas gali sukelti anatominiai, fiziologiniai, psichologiniai ir neurologiniai faktoriai.

Kaip išvengti sveikatos sutrikimų?

Pasak T. Manelio, sveikatos sutrikimus gali lemti daugybė faktorių, vienas svarbiausių – genetika. Bet net ir turint genetinius polinkius į virškinamojo trakto sutrikimus, kasdieniai įpročiai atlieka itin reikšmingą vaidmenį ir gali padėti išvengti negalavimų.

„Sveika mityba ir fizinis aktyvumas – svarbiausi faktoriai, kurių reikia laikytis kasdienybėje. Žmogus per dieną turėtų išgerti 1,5-2,5 l skysčių, taip pat maitintis skaidulomis turtingais produktais. Skaidulos užtikrina reguliarų tuštinimąsi ir padeda išvengti vidurių užkietėjimo – tai gali padėti užkirsti kelią rimtesniems storosios žarnos susirgimams“, – pataria gydytojas.

Chirurgas įspėja ir dėl žalingų įpročių: „Tiek rūkymas, tiek alkoholis nėra palankūs storosios žarnos sveikatai. Saikingai vartoti alkoholį galima, tačiau saikingas rūkymas neegzistuoja – geriau to nedaryti visiškai“.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys net gi vadinamas jaunų – 15-50 metų – vyrų onkologine liga. 


Kolorektalinis vėžys kasmet nusineša netoli 1 milijono gyvybių visame pasaulyje ir yra vienas dažniausiai nustatomų vėžinių susirgimų. Deja, dalis pacientų gydymą pradeda ligai jau pažengus ir pažeidus ne vieną organą. 


Žarnyno ligos – tema, apie kurią žmonės nenori kalbėti garsiai. Tačiau sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ chirurgas Tomas Manelis įspėja, kad laiku nesikreipiant į gydytoją gali laukti itin nemalonios ir gyvenimo kokybę gadinančios pasekmės.


Ligonių kasų specialistai dažnai sulaukia gyventojų klausimų dėl šeimos gydytojo skiriamų tyrimų, kurių atlikimo išlaidos kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis. 


Populiarūs socialiniai tinklai, tokie, kaip „TikTok“ ar „Instagram“ yra pilni įvairiausio turinio – net ir tokio, kuris netinkamas vaikams.


Baigiantis metams nekilnojamojo turto (NT) savininkai tradiciškai turi deklaruoti ir sumokėti mokesčius už jiems priklausančią žemę ir statinius.


Viena paskui kitą sekančios krizės – pandemija, karas, ekonominiai iššūkiai – paveikė ir tebeveikia žmones gana intensyviai, o neturint pakankamai laiko atsigauti tarp krizinių įvykių, tikėtina, galima atsidurti chroniško streso būsenoje.


2021-aisiais stebėjome vis aukštyn kopiančias nekilnojamojo turto (NT) kainas, tačiau tai žmonėms nė motais – paskolų būstui prašo vis daugiau gyventojų. Ekspertai sako, dėl biurokratinių pinklių ir situacijos užsienyje pokyčių 2022 m. daug neišvysime: statybos vėluos, būstų trūks ir jie toliau brangs. Vis dėlto vienoje Lietuvos vietoje noras įsigyti būstą gali sumažėti.


Palaikyti nuolatinę švarą namuose gali būti sunku, ypač, jei turite vaikų, kurie, atrodo, kartais sukuria netvarką greičiau nei jūs spėjate ją sutvarkyti. Jei ir jūs su tuo susiduriate arba jei jums sunku laikytis kasdienio namų ruošos darbų tvarkaraščio, galbūt praverstų į savo kasdienybę įtraukti keletą paprastų dalykų, kurie palengvintų kasdienybę namuose bei padėtų...


Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, Lietuvoje kasmet yra užfiksuojama apie 300 naujų burnos vėžio atvejų, o daugiausiai – jau paskutinėje stadijoje, kai tikimybė išgyti – yra ypač maža. Todėl sveikatos priežiūros specialistai atkreipia dėmesį į tai, kodėl svarbu atpažinti ir neignoruoti pirmųjų simptomų.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius