Žiniasklaidos ir etikos sargai kovoja dėl kablelio: nutylėti neetiška informuoti

Sparčiai keičiantis žiniasklaidos veidui, amžinas etikos ir visuomenės teisės žinoti klausimas įgyja naujų atspalvių. Apie ribą tarp viešo ir privataus, apie visuomenės intereso gynimą ir piktnaudžiavimą juo, apie žiniasklaidos objektyvumo ir etiškumo vertinimą bei šiandieninę žurnalisto duoną ir teisę klysti mintimis dalijosi trijų didžiausių Lietuvoje interneto portalų redaktoriai, žiniasklaidą prižiūrinčių institucijų atstovai, teisininkai. Jie gegužės 24 d. Vilniuje susitiko advokatų kontoros GLIMSTEDT bei Žurnalistų etikos inspektoriaus inicijuotoje diskusijoje „Komunikacijos ir žiniasklaidos teisė bei etika: nauji ir seni iššūkiai“.
„Kinta viešosios informacijos samprata, ima persidengti tai, kas vieša ir privatu. Formuojasi nauja sąvoka – santykinis viešumas arba privatumas. Puikus tokio persidengimo pavyzdys yra socialiniai tinklai, dėl kurių sunkiai apibrėžiamo statuso jau sulaukėme skundų“, – sakė Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos patarėjas Deividas Velkas, diskusijos metu analizavęs besikeičiančio žiniasklaidos veido temą.
Stiprėjant socialinių tinklų įtakai ir internetinei žiniasklaidai, plečiasi ir žiniasklaidos bei jos atstovų profesinės etikos reguliavimo srities ribos. Socialinių tinklų paskyros tampa visuomenės informavimo priemonėmis, ką aiškiai iliustruoja nesenas atvejis, kai Algio Ramanausko-Greitai asmeninėje socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje išsakyta nuomonė apie Artūrą Račą, kurią apskundus Žurnalistų etikos inspektoriaus tarybai nustatytas etikos pažeidimas. Nors tai kol kas vienintelis oficialiai užfiksuotas etikos pažeidimas socialiniame tinkle, tačiau skundų dėl etikos pažeidimų internetinėje žiniasklaidoje minėtoji tarnyba sulaukia kuo toliau, tuo daugiau.
Aktualėjant duomenų apsaugos problemai, riba tarp privataus ir viešo intereso tampa lankstesnė ir teismų praktikoje. Teismams tenka rinktis, kuris aspektas konkrečioje situacijoje yra svarbesnis.
„Kiekvieno iš mūsų viešumas ir privatumas nėra lygiaverčiai. Jie priklauso nuo to, kas aš esu, kokią informaciją apie mane žinoti turi visuomenė. Pavyzdžiui, Lietuvoje mažiausiai privati yra Prezidentė“, – sakė Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos direktorius Dr. Algirdas Kunčinas.
Diskusijoje dalyvavę didžiausių internetinių naujienų portalų redaktoriai sutiko, kad net objektyviausios žiniasklaidos priemonės negali visiškai išvengti klaidų augant turinio intensyvumui ir apimčiai.
„Ne visada esame teisūs, natūralu, kad darome klaidų. Tai lemia internetinės žiniasklaidos pobūdis – iš mūsų reikalaujama labai didelio greičio ir operatyvumo, o greitis – kokybės priešas. Pasitaiko įvairių situacijų: nuo spaudimo iš suinteresuotų asmenų iki mūsų pačių netyčinių klaidų“, – diskusijos metu sakė portalo „Delfi.lt“ vyriausioji redaktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė.
Pasak praktinius žurnalistikos teisiniuose labirintuose pavyzdžius pristačiusios redaktorės, visgi per trylika gyvavimo metų portalas dar nepralaimėjo nė vienos iškeltos bylos dėl etikos pažeidimų. Informacijos paneigimų taip pat buvo labai nedaug.
Apie tai, kaip ieškiniais kovojama prieš žiniasklaidą ir visuomenės interesą kalbėjęs portalo „Lrytas.lt“ vyriausiasis redaktorius Liudas Dapkus pritarė M. Garbačiauskaitei-Budrienei, kad raktinis žodis, apibūdinantis šių dienų Lietuvos žiniasklaidą, yra greitis. Pasak jo, nors vyrauja greitas ir seklus turinys, tačiau vilties teikia auditorija, kurią domina rimti straipsniai, o ne vien skandalingos antraštės ar nuotraukos. Tačiau ilgametę žiniasklaidos patirtį sukaupęs L. Dapkus pastebi, kad vis dažniau žiniasklaidos priemonės naudoja švelnesnes formuluotes („galima manyti, kad“, „daroma prielaida, kad“ ir pan.), taip sumažinant apkaltinimo neobjektyvumu tikimybę.
Pasak portalo „15min.lt“ vyriausiojo redaktoriaus Rimvydo Valatkos, žurnalistai klysta ne tik todėl, kad dirba su ką tik atsiradusia informacija, bet ir todėl, kad neretai juos paprasčiausiai stengiamasi suklaidinti.
„Jokiuose kituose demokratiniuose kraštuose su žurnalistais nesielgiama taip neetiškai, kaip Lietuvoje. Juos puola internete ir socialiniuose tinkluose, Seime ir net bažnyčiose maišo su žemėmis. Panieką žurnalistams rodo net premjerai“, – sakė R. Valatka.
Apie etiką kaip ginklą prieš kritišką žiniasklaidą kalbėjęs portalo vyriausiasis redaktorius priminė, kad norint etiškesnės žiniasklaidos, etiškesnė turėtų būti ir pati visuomenė: „Žiniasklaida – visuomenės atspindys. Kuo etiškesnė visuomenė, tuo didesniais etikos standartais vadovaujasi ir žiniasklaida“.
Tuo tarpu šiandien, užuot kėlusi aukštesnius etikos standartus pati sau, Lietuvos visuomenė dar linkusi ieškoti kaltų žiniasklaidos atstovų gretose: „Visuomenė apie žurnalistų etiką žino kur kas daugiau nei apie medicinos ar teisės etiką, nors, mano galva, neetiškas žurnalistas yra mažiau pavojingas mūsų gyvybei ir laisvei negu neetiškas gydytojas ar teisininkas“.
Diskusiją apibendrinęs advokatų kontoros GLIMSTEDT vadovaujantis partneris Linas Sesickas džiaugėsi, kad teisinis aspektas buvo tik labai nedidelė šios temos dalis – siekdami kuo geriau suprasti ir nušviesti situaciją, renginio organizatoriai skatino į ją pažvelgti iš skirtingų pusių ir todėl pakvietė dalyvauti žiniasklaidos bei priežiūros institucijų, komunikacijos agentūrų atstovus, kas leido skirtingas pozicijas vertinti objektyviai.
„Visuomenėje, kurioje naujienų srautas yra nenutrūkstamas, o ir pati žiniasklaida, jos formos keičiasi greičiau, negu bet kada anksčiau, vis sunkiau yra rasti balansą tarp žodžio laisvės ir teisės į privatumą. Apsaugoti savo asmens duomenis taip pat darosi vis sunkiau. Tikimės, jog ši vieša diskusija ne tik buvo naudinga ir suteikė žinių dalyviams, bet ir paskatins aktyvesnę ir turiningesnę žiniasklaidos etikos diskurso plėtrą Lietuvoje “, – sakė L. Sesickas.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Palangoje veiklą pradėjo pirmoji mieste tarptautinė privati „Baltic International School“ mokykla. Iki tol įstaiga veikė kaip darželis, o nuo šiol, plečiantis veiklos apimtims, jau veikia kaip pradinio ugdymo mokykla, skelbiama pranešime žiniasklaidai.
Vikšrui negali priklijuoti drugelio sparnų ir priversti jį skristi. Taip ir žmogui
Linas JEGELEVIČIUS, 2023 02 28 | Rubrika: Miestas
Išėjo dar vienas nemokamo žurnalo „Lietuvos pajūris“ numeris pajūriui ir ne tik. Šio numerio viršelio herojė, tik ką savo 80-metį atšventusi Gražina Vaišienė, aktyvi miesto visuomenininkė, kurorto senjorių elegancijos ir gracijos ikona. Kol parengėme interviu su ponia Gražina maketą, pramyniau takelius pas ją. Išgėrėme ne vieną ir ne du kavos puodelius, bet dar daugiau jų ataušo...
Sakmėje Palangos Stintai – 181 žodis. Visi prasideda raide „s“!
2022 02 12 | Rubrika: Miestas
Saulėtą sekmadienį sulaukiau septyniasdešimtmečio suvalkiečio senjoro skambučio su siūlymu – surašyk sakmę stintai. Spausdins straipsnį, sužibėsi.
Aldas Ten: „Mačiau daug pasaulio, bet esu nacionalistas – mane visur lydi trispalvė“
Linas JEGELEVIČIUS, 2020 11 04 | Rubrika: Miestas
Palangiškio Aldo Kazlausko, labiau žinomo Aldo Ten vardu, nieku gyvu su kitu žmogumi aplink nesumaišysi. Kaip koala, legendinis Australijos sterblinis žinduolis, savo mažylius nešioja ant savęs, taip ir žymiajam fotografui iš Palangos ant kaklo nuolat siūbuoja masyvios fotokameros, pasiruošusios „šaudyti“. Perbraukus vyro plaukų...
Budintis globotojas: kodėl verta juo tapti
Rasa GEDVILAITĖ, 2019 03 02 | Rubrika: Miestas
Tapti budinčiu globotoju – prasminga veikla, galinti pagelbėti vaikams, kuriems tos pagalbos tuo metu labai reikia. Specialistės perspėja, jog šiai veiklai reikia pasiruošti, nes tai – didžiulė atsakomybė, tačiau baimintis dėl to neverta, nes Globos centro pagalba nuolat teikiama. Tereikia žengti pirmą žingsnį ir pasiryžti šiai kilniai misijai, kuri yra...
„Ąžuoliukas“ pramogavo „Obuoliukų fiestoje“
2016 11 07 | Rubrika: Jūros vaikai
Ruduo – metas, kai surenkamos kupinos pintinės vaisių, daržovių, grybų ir kitų gėrybių. Šių metų ypač gausus obuolių derlius buvo palankus organizuoti šventes. Pratęsdami Palangos miesto šventės „Palangos stalas – 2016“ idėjas, Palangos lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ vaikai su pedagogais, panaudodami rudens gėrybes, o ypač...
Šventosios seniūno kėdė – laisva, bet konkursas – tik po naujosios Tarybos rinkimų 2
Linas JEGELEVIČIUS, 2014 09 25 | Rubrika: Miestas
Ieškote darbo? Šventoji jau mėnesį gyvena be seniūno. Iki tol miesteliui dirigavęs Eugenijus Čilinskas rugpjūčio 21-ąją spjovė į dalies bendruomenės narių niurzgėjimą, kad jam trūksta aktyvumo, ir įteikė Savivaldybės administracijos direktorei pareiškimą leisti jam dirbti seniūno pavaduotoju. Šis etatas tapo laisvas rugpjūtį į pensiją išėjus buvusiai...
Žiniasklaidos ir etikos sargai kovoja dėl kablelio: nutylėti neetiška informuoti
Rytas STALNIONIS, 2013 05 27 | Rubrika: O man ne dzin
Sparčiai keičiantis žiniasklaidos veidui, amžinas etikos ir visuomenės teisės žinoti klausimas įgyja naujų atspalvių. Apie ribą tarp viešo ir privataus, apie visuomenės intereso gynimą ir piktnaudžiavimą juo, apie žiniasklaidos objektyvumo ir etiškumo vertinimą bei šiandieninę žurnalisto duoną ir teisę klysti mintimis dalijosi trijų didžiausių Lietuvoje interneto portalų...
Palangos Kalėdų eglė atkartos jūros mėlį ir žuvėdrų skrydį 2
"Palangos tilto" informacija, 2012 11 29 | Rubrika: Miestas
Didžiausias Lietuvos kurortas Palanga šventinėmis spalvomis nušvis jau penktadienį, lapkričio 30 d. Pavakare, 17 val., centrinėje aikštėje bus įžiebta miesto eglė, tuo pačiu metu ryškiaspalvėmis lemputėmis bei švytinčiomis dekoracijomis sužibės visas Kalėdų šviesos miestas - Palanga.
Skulptūrų parke – tarsi malonioje „oazėje“
Rasa GEDVILAITĖ, 2010 05 22 | Rubrika: Miestas
Palangos miestą puošiantį Skulptūrų parką nuolat lanko žmonės, ten atsipalaiduoti ir pailsinti ne tik kūną, bet ir sielą stabteli ne tik palangiškiai, bet ir poilsiautojai. Būtent tokia mintis ir sukosi sumanytojų galvose, ėmusių jį formuoti ir šiuo metu jau džiuginančio skulptūrų įvairiapusiškumu, talentingų skulptorių atskleistomis originaliomis idėjomis. Bet taip buvo ne visada, reikėjo...