Žaliųjų atliekų rūšiavimui – nemokamos kompostinės

Palangos tiltas, 2013-05-06
Peržiūrėta
138
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Pavasarį gėlynams ir daržams žmonės perka trąšas, nors ekologiškų trąšų – komposto – gali pasigaminti nemokamai rūšiuodami žaliąsias atliekas.
Pavasarį gėlynams ir daržams žmonės perka trąšas, nors ekologiškų trąšų – komposto – gali pasigaminti nemokamai rūšiuodami žaliąsias atliekas.

Prasidėjus žaliajam sezonui UAB „Palangos komunalinis ūkis“ tęsia nemokamų kompostavimo konteinerių dalinimą Palangos savivaldybės gyventojams. Į jas gyventojai kviečiami mesti biologiškai skaidžias atliekas – žolę, lapus, smulkias šakas, vaisių bei daržovių likučius. Daugelyje pasaulio šalių rūšiuodami žaliąsias atliekas gyventojai savo reikmėms pasigamina derlingo juodžemio – komposto bei prisideda prie ekologiško atliekų tvarkymo.

Kompostavimas mažina mokesčius
„Kompostavimas yra viena iš galimybių sumažinti vietinę rinkliavą už atliekų tvarkymą“, – teigia Mindaugas Skritulskas, UAB „Palangos komunalinis ūkis“ stebėtojų tarybos pirmininko pavaduotojas. Pasak jo, Palanga yra žalias miestas. Čia daug medžių, parkų, gėlynų, pievelių, tad natūralu, kad juos prižiūrint susidaro daug žaliųjų atliekų.
„Vieną mūsų mokamos vietinės rinkliavos dalį sudaro vartų mokestis, kuris skaičiuojamas pagal į sąvartyną atvežtas atliekų tonas. Kuo daugiau išrūšiuojame, kompostuojame – tuo mažiau atliekų reikia vežti į regioninį sąvartyną“, – aiškino politikas.
Žinant, kad iš Palangos savivaldybės per metus surenkama apie 18 tūkstančių tonų komunalinių atliekų, o maždaug trečdalį iš jų sudaro žaliosios, akivaizdu, kad taupymas būtų ženklus. „Kompostuodami sutaupytume ne vien išlaidas už vartų mokestį, bet mažėtų ir atliekų surinkimo, transportavimo kaštai“, – įsitikinęs M. Skritulskas.

Bioskaidžių atliekų – daugiausia
Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras praėjusiais metais tyrė į Dumpių sąvartyną atvežamų atliekų sudėtį. Šio monitoringo metu iš kiekvienos savivaldybės atvežtos komunalinės atliekos buvo išrūšiuojamos į 17 grupių ir pasveriamos. Tyrimo rezultatai parodė, kad iš 7 Klaipėdos apskrities savivaldybių daugiausia biologiškai skaidžių atliekų atvežta iš Palangos miesto savivaldybės. Bendrame palangiškių atliekų sraute net 43,1 proc. sudaro atliekos, kurias galima nesunkiai išrūšiuoti bei perdirbti. Tarp jų ir daug kompostavimui tinkamų atliekų.

Kompostinės dalinamos nemokamai
Palangoje 600 litrų talpos kompostinės suteikiamos nemokamai pagal panaudos sutartį. Konteinerius pasiimti galima atvykus į bendrovę „Palangos komunalinis ūkis“, adresu Ganyklų g. 34.
Pasak specialistų, kompostavimo ciklas trunka maždaug kalendorinius metus. Tinkamai kompostuojamos atliekos neskleidžia jokių kvapų.
Kompostui tinka: vaisių ir daržovių gabaliukai, žievės, kiaušinių lukštai, arbatos pakeliai, kavos tirščiai bei jų filtrai, medžio pelenai ir anglys, kartonas ir kiti popieriaus gaminiai, suplėšytas popierius, kiaušinių dėklai, taip pat augalų lapai, nupjauta žolė, smulkios šakos, seni šiaudai ir šienas.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Šią vasarąPalangos gyventojai kviečiami dalyvauti didžiausiame Baltijos šalyse dviračių renginyje „Velomaratonas 2018“ ir laimėtisavo miesto bendruomenei specialų prizą – riedlenčių rampą.Daugiausiai dalyvių renginio dieną subūrusiai komandaišios idėjos iniciatoriai –amerikiečių kompanija „Amway“– suteiks 5000 JAV dolerių paramą...


Į redakciją paskambinęs palangiškis pasiguodė, jog atėjusioje sąskaitoje už komunalinių atliekų tvarkymo paslaugą įrašyta, jog jie nuomojasi konteinerį už 8 eurus. „Jeigu taip, tuomet mes galime ir nenuomoti to konteinerio“, – sakė palangiškis, pabijojęs, jog atsirado naujas mokestis, kurio iki šiol nematęs.  


Palangos mieste, kurį kurorto komunalininkai dalija į pietinę ir šiaurinę puses, yra 2 tūkst. stačiakampio gretasienio formos geltonos spalvos konteineriukų antrinėms atliekoms surinkti. Tokius 0,24 kubinio metro talpos konteineriukus gauna tik kurorto nuosavų namų gyventojai antrinėms atliekoms – plastikinei ir popieriaus tarai sumesti. Dukart per mėnesį jų turinį...


Tvarkyti žaliąsias atliekas- trys būdai  1

"Palangos tilto" informacija, 2014 05 22 | Rubrika: Verslas pinigai

 Žaliosios atliekos bendrame atliekų tonaže šalyje sudaro apie 40-50 procentų, todėl jų rūšiavimas yra itin svarbus, teigia Arūnas Liubinavičius, Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro (KRATC) atstovas.


Jeigu rūpinamės Palangos ir Šventosios aplinkos švara, versti, kaip sovietmečiu, senų baldų griaučius ar padangas pamiškėje, yra baisus nusikaltimas gamtai ir įstatymui. Juo labiau, kad visomis buities atliekomis gyventojai nuo šiol gali atsikratyti nemokamai didžiųjų ir kompostuojamų atliekų surinkimo aikštelėje Joskauduose.


Užvakar į Palangos miesto savivaldybės Tarybos salę susirinkusiems miesto atstovams (daugiausiai buvo seniūnaičių) Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro atstovas Arūnas Liubinavičius pristatė projektą „Klaipėdos regiono komunalinių atliekų tvarkymo sistemos plėtra“.


Vasarą vykusiuose UAB „Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro“ (KRATC) valdybos  posėdžiuose priimti sprendimai padidinti vadinamąjį atliekų priėmimo į sąvartyną „vartų mokestį“ regiono savivaldybėms ne tik sukėlė didelę audrą – iki nepatenkintųjų tokiu sprendimu, apie kurio galimybę žinota dar nuo 2010-ųjų, kreipimosi į teismus, bet ir parodė, kad...


Prasidėjus žaliajam sezonui UAB „Palangos komunalinis ūkis“ tęsia nemokamų kompostavimo konteinerių dalinimą Palangos savivaldybės gyventojams. Į jas gyventojai kviečiami mesti biologiškai skaidžias atliekas – žolę, lapus, smulkias šakas, vaisių bei daržovių likučius. Daugelyje pasaulio šalių rūšiuodami žaliąsias atliekas gyventojai savo reikmėms...


UAB „Palangos komunalinis ūkis“ – viešų paslaugų tiekėja kurorte, vienintelė teikianti itin platų paslaugų spektrą. Žinia, pernai bendrovei buvo patikėta ir naujos autobusų stoties statyba, taip pat ritualinių paslaugų teikimas. Dar šiais metais turėtų pradėti kilti nauja autobusų stotis, o Anapilin iškeliavę palangiškiai bus oriai išlydimi...


Rinkliava už atliekas atpigs dar negreit

Alvydas Ziabkus, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2010 11 27 | Rubrika: Miestas

Vos keliais mėnesiais ilgiau, nuo 2009 metų rugpjūčio, rinkliavą už atliekas renkanti Kretingos rajono komunalinio ūkio įmonė surenka apie 90 procentų mokesčių ir spalio mėnesį rajono gyventojams jau sumažino rinkliavos tarifus.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius